Αποστολέας Θέμα: Μοντέλα, ταχύτητες, μηχανές.. απ'ολα έχει ο μπαξές  (Αναγνώστηκε 11181 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fanis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Άντρας
  • BARBARIANS
Απ: Μοντέλα, ταχύτητες, μηχανές.. απ'ολα έχει ο μπαξές
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 07, 2006, 18:28 »

Κοιτα φιλε Γρηγορη... οικονομικο δεν ειναι το συγκεκριμενο θεμα... Εχω ριξει παρα πολυ χρημα στο jimny, μονο και μονο επειδη το γουσταρω τρελλα το συγκεκριμενο αυτοκινητο, το εχω ερωτευτει οπως λες κι εσυ!!

Φίλε Νίκο πιστεύω ότι το οικονομικό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα γιατί μου λείπουν 5000€ να βάλω μοτέρ στο jimny!!!! Από τη στιγμή που μου έχει κοστίσει άλλο ένα προς το παρόν και άγνωστο πόσο ακόμα στο μέλλον μήπως να έπαιρνα ένα wragler.   ;) ;) ;)
Ουστ μωρη λουκια που θες και wragler!!! 2_ag 2_ag 2_ag

Μόλις βάλεις άξονα μπροστά ξαναμιλάμε εμείς οι δύο γιατί μέχρι τότε εσύ είσαι η λουκία.  yes yes yes

Αποσυνδεδεμένος bilias_jr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1680
  • Φύλο: Άντρας
  • BARBARIAN
Απ: Μοντέλα, ταχύτητες, μηχανές.. απ'ολα έχει ο μπαξές
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 07, 2006, 18:40 »
... να έπαιρνα ένα wragler.   ;) ;) ;)
Ουστ μωρη λουκια που θες και wragler!!! 2_ag 2_ag 2_ag

Μόλις βάλεις άξονα μπροστά ξαναμιλάμε εμείς οι δύο γιατί μέχρι τότε εσύ είσαι η λουκία.  yes yes yes

Kυριοι σας παρακαλω μπορειτε να λυσετε τις διαφορες σας στον Τρυζινικο και οχι εδω! ha ha lol

Αποσυνδεδεμένος fanis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Άντρας
  • BARBARIANS
Απ: Μοντέλα, ταχύτητες, μηχανές.. απ'ολα έχει ο μπαξές
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 07, 2006, 18:49 »
Το κακό με το Jimny είναι ότι θέλει πολλά λεφτά για πειραματισμούς, ιδίως εσύ και ο sirros , που είσαστε και αγωνιζόμενοι, μιας και δεν υπάρχει έτοιμη ενδεδειγμένη λύση , και απλά ψάξατε μέχρι να την βρείτε....
Στο wrangler που είπες οι λύσεις είναι έτοιμες και έρχονται απο Αμερική...
Οταν γνώρισα τον sirro, πριν δυό χρόνια+, το jimny του δεν είχε τις xtreme μεταβολές, φόραγε Rancho νομίζω με εξάποντη και mud terain 215.
Στα δύο χρόνια που πέρασαν το αμάξι του πρέπει να του έχει στοιχίσει πάνω 1 jimny ακόμα...
Εαν ήταν wrangler ή samurai θα το έστηνε για trial χωρίς τόσο μεγάλο κόστος(βλ. Κασωτάκης πχ).

4900€ θές πρέπει να σου δώσω και 100€ για το αμορτισέρ lol

Γιάννη συμφωνώ απόλυτα μαζί σου εγώ όταν αγόρασα το jimny δεν μου είχε περάσει καθόλου η ιδέα από το μυαλό να τρέξω σε αγώνες και να κάνω τέτοιου είδους ανοριμότητες απλά έδωσα το samy που είχα και το πήρα για καλύτερο. (Που να ήξερα όμως τι χαζομάρα έκανα που το έδωσα). Το μόνο καλό είναι ότι αγόρασα το jimny 6500€.Το wrangler πέρα ότι είναι πανέμορφο και έχει έτοιμες λύσεις που δεν θα έλεγα ότι είναι φτηνές είναι 4λιτρο και μου κάνει, για τα δικά μου γούστα πάντα. Όσο για τα ευροπουλάκια είναι καλοδεχούμενα και το αμορτισέρ τιμονιού δώρο. yah yah

Αποσυνδεδεμένος fanis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Άντρας
  • BARBARIANS
Απ: Μοντέλα, ταχύτητες, μηχανές.. απ'ολα έχει ο μπαξές
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 07, 2006, 18:55 »
... να έπαιρνα ένα wragler.   ;) ;) ;)
Ουστ μωρη λουκια που θες και wragler!!! 2_ag 2_ag 2_ag

Μόλις βάλεις άξονα μπροστά ξαναμιλάμε εμείς οι δύο γιατί μέχρι τότε εσύ είσαι η λουκία.  yes yes yes

Kυριοι σας παρακαλω μπορειτε να λυσετε τις διαφορες σας στον Τρυζινικο και οχι εδω! ha ha lol


Bilia σε παρακαλώ μην ασχολείσαι με παιδάκια μου έχουν ψαλίδια μπροστά αφού ξέρεις ότι τρυζινίκο μπαίνουν μόνο αυτά με τους άξονες.  roc2 roc2
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2006, 18:57 από bilias_jr »

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Μοντέλα, ταχύτητες, μηχανές.. απ'ολα έχει ο μπαξές
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 07, 2006, 21:25 »
grego1 καλως ηρθες, αν το σκεφτεσαι για εκτος δρομου το οχημα, με την ταπεινη ΟΜΕ που φοραω εγω, εχεις ριξει ηδη 10 εως 30 χιλ την ταχυτητα σου. Αρα η λεξη τουρμπο ειναι ονειρο θερινης νυκτος για μας... ;)

Γενικα ο προσανατολισμος του αυτοκινητου *δεν* ειναι για ταχυτητα... δεν εμπνεει.....
Το παιρνεις αποφαση οτι μονιμως θα εισαι στα δεξια, και θα πρεπει να ξυπνας νωριτερα για να πας στη δουλεια σου... lol

Ε και; Το "You go faster, I go anywhere" ισχυει ;) Αρα παρτο ως εχει, βαλτου μια αναρτησουλα και ενα λαστιχο και εισαι οκ για αρχη ;)
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Μοντέλα, ταχύτητες, μηχανές.. απ'ολα έχει ο μπαξές
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 08, 2006, 08:04 »

Φίλε Νίκο πιστεύω ότι το οικονομικό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα γιατί μου λείπουν 5000€ να βάλω μοτέρ στο jimny!!!! Από τη στιγμή που μου έχει κοστίσει άλλο ένα προς το παρόν και άγνωστο πόσο ακόμα στο μέλλον μήπως να έπαιρνα ένα wragler.   ;) ;) ;)

Ρε παλιοχαρακτηρα Φανη... εννοω οτι οταν μπαινεις σε τετοια λουκια, ειναι σιγουρο οτι το... "πακετο" δεν το γλυτωνεις!!!
Κανα lotto παιζεις?  Αλλοιως, να βαλουμε ολοι μαζι ενα... χερακι...
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος fanis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Άντρας
  • BARBARIANS
Απ: Μοντέλα, ταχύτητες, μηχανές.. απ'ολα έχει ο μπαξές
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 08, 2006, 14:14 »
Νικόλα κάνε κάτι γιατί μετά τα Γρεβενά με τις ανοριμότητες που έκανα τώρα δεν έχω να βάλω βενζίνη στο golf και το jimny είναι άγνωστο πότε θα το πάρω ξανά στα χέρια μου υγιές.  :'( :'( :'(   bhe bhe    Μάλλον με βλέπω να ληστεύω καμία τράπεζα.  roc2 roc2

Αποσυνδεδεμένος supermario

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 119
  • Ναυπακτος
Απ: Μοντέλα, ταχύτητες, μηχανές.. απ'ολα έχει ο μπαξές
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 08, 2006, 14:45 »
Νικόλα κάνε κάτι γιατί μετά τα Γρεβενά με τις ανοριμότητες που έκανα τώρα δεν έχω να βάλω βενζίνη στο golf και το jimny είναι άγνωστο πότε θα το πάρω ξανά στα χέρια μου υγιές.  :'( :'( :'(   bhe bhe    Μάλλον με βλέπω να ληστεύω καμία τράπεζα.  roc2 roc2
Πειραζει που δεν σπας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  fdan fdan b_231 b_231 b_231  _261> _261> _261>
Και για να μην ξεχνιομαστε  t146 χρωστας και ενα στοιχημα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Παλιο >10809

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Μοντέλα, ταχύτητες, μηχανές.. απ'ολα έχει ο μπαξές
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 08, 2006, 16:11 »
Το wrangler πέρα ότι είναι πανέμορφο και έχει έτοιμες λύσεις που δεν θα έλεγα ότι είναι φτηνές είναι 4λιτρο και μου κάνει, για τα δικά μου γούστα πάντα.

Λίγο πιο πάνω απο την δουλειά μου είναι η chrysler και μιας και πήγα με ένα φίλο για να δει το caliber, μπήκα στο wrangler extreme sport-soft top.......ασημί
Δεν μπορώ να γράψω τίποτα....
Το ερωτεύτηκα :'(...........
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος Teo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε θα σε ξεχάσουμε ποτέ...
Απ: Μοντέλα, ταχύτητες, μηχανές.. απ'ολα έχει ο μπαξές
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 08, 2006, 16:17 »
Καλά φίλε...κάνε ένα ...κρύο μπάνιο και θα σου περάσει...  0_21 0_21 0_21

.....keyboard offroaders....
Όποιος δεν μπορεί να καταλάβει τη σιωπή σου δεν μπορεί να καταλάβει και τα λόγια σου... Tolkin

Αποσυνδεδεμένος grego1

  • Jimny
  • Μηνύματα: 15
Απ: Μοντέλα, ταχύτητες, μηχανές.. απ'ολα έχει ο μπαξές
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 09, 2006, 13:48 »
Παιδιά δεν ξέρω και εγώ για Wrangler ξεκίνησα στην αρχή αλλά μετά έβαλα όπισθεν κατευθείαν. Όχι ότι δεν είναι όμορφο αλλά τα αλλά είναι πολλά. Καταρχάς είναι πολλά τα κυβικά, ειδικά τα 4000 και οι επιδόσεις του για ένα τόσο μεγάλου κυβισμού αμάξι δεν είναι και τόσο καλές άσε που καίει και τα κέρατα του. Μπορεί να υπάρχουν πολλές λύσεις για μετατροπές αλλά και αυτές κοστίζουν, επιπλέον αν θες να το κάνεις ΄΄ αμάξι ΄΄ θα πρέπει να βάλεις χέρι και στο εσωτερικό (να ανεβάζεις το τζάμι με το χέρι τώρα, τι είναι αυτά;) Το καλό είναι ότι το καινούργιο μοντέλο έρχεται εξοπλισμένο με περισσότερες ανέσεις αλλά και αυτά που έχει σε μία παρουσίαση που διάβασα είναι από το Cherokee προηγούμενης γενιάς. Με τα χρήματα δίνεις για να το αποκτήσεις όχι μόνο υπάρχουν καλύτερες λύσεις αλλά αν ζεις στην επαρχία μπορείς να πάρεις ένα Navara του κάνεις ένα ψηλωματάκι του βάζεις και ένα λάστιχο και εκεί που θα σε ανεβάσει, το Wrangler θα σε κοιτάει με κιάλια χωρίς πολλές μετατροπές και θα σου μείνουν και φράγκα στην τσέπη.

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Μοντέλα, ταχύτητες, μηχανές.. απ'ολα έχει ο μπαξές
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 09, 2006, 14:14 »
Το wrangler πέρα ότι είναι πανέμορφο και έχει έτοιμες λύσεις που δεν θα έλεγα ότι είναι φτηνές είναι 4λιτρο και μου κάνει, για τα δικά μου γούστα πάντα.

Λίγο πιο πάνω απο την δουλειά μου είναι η chrysler και μιας και πήγα με ένα φίλο για να δει το caliber, μπήκα στο wrangler extreme sport-soft top.......ασημί
Δεν μπορώ να γράψω τίποτα....
Το ερωτεύτηκα :'(...........

Προδότη, να μην παίρνει μπροστά το jimny σου στα φανάρια απόψε.  roc2

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Μοντέλα, ταχύτητες, μηχανές.. απ'ολα έχει ο μπαξές
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 09, 2006, 16:08 »
Καταρχάς είναι πολλά τα κυβικά, ειδικά τα 4000 και οι επιδόσεις του για ένα τόσο μεγάλου κυβισμού αμάξι δεν είναι και τόσο καλές
305 Νm/ 2.700 δεν είναι καλή τιμή δηλαδή???

 
άσε που καίει και τα κέρατα του.
Για αυτο υπάρχει το LPG και καθαρισες
Μπορεί να υπάρχουν πολλές λύσεις για μετατροπές αλλά και αυτές κοστίζουν,
και στο Jimny κοστιζουν, και μπορώ να σου πω ότι μπορεί να κοστίζουν λιγάκι παραπάνω(ιδίως σε σχέση με το καινούργιο wrangler με το 6άρι σαζμάν και χωρίς κουμπάκια, και ειναι ενδεδειγμένες για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο και όχι δικοί μας πειραματισμοί, αλλά πεπατημένες λύσεις)
  επιπλέον αν θες να το κάνεις ΄΄ αμάξι ΄΄ θα πρέπει να βάλεις χέρι και στο εσωτερικό (να ανεβάζεις το τζάμι με το χέρι τώρα, τι είναι αυτά;)
Τα καθαρόαιμα off road αυτοκίνητα είναι φιλοσοφία και τρόπος ζωής φίλε μου.
Το wrangler όπως και τα land rover αυτό είναι, αυτά ειναι τα κλασικά.
Εαν θέλεις να το κάνεις "αμάξι", απλά δεν γίνετε , απο άποψη μιας και το wrangler είναι τζιπ εχει φιλοσοφία χαρακτηρα και κουλτούρα, ειναι ενα καθαρόαιμο off road δεν ειναι "αμάξι".

Το καλό είναι ότι το καινούργιο μοντέλο έρχεται εξοπλισμένο με περισσότερες ανέσεις αλλά και αυτά που έχει σε μία παρουσίαση που διάβασα είναι από το Cherokee προηγούμενης γενιάς.
Δεν το έχω ψάξει αλλά θες να πείς ότι είναι άσχημα??
 
Με τα χρήματα δίνεις για να το αποκτήσεις όχι μόνο υπάρχουν καλύτερες λύσεις αλλά αν ζεις στην επαρχία μπορείς να πάρεις ένα Navara του κάνεις ένα ψηλωματάκι του βάζεις και ένα λάστιχο και εκεί που θα σε ανεβάσει, το Wrangler θα σε κοιτάει με κιάλια χωρίς πολλές μετατροπές και θα σου μείνουν και φράγκα στην τσέπη.

Λοιπόν για να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους, και για να μαθένουμε και τίποτα....
Το Navara που λές , δεν είναι μόνο για τους τυχερούς που ζούν στην επαρχία, αλλά για όσους μπορούν να αποκτήσουν επαγγελματικό αυτοκίνητο για τους δε Αθηναίους και Θεσσαλονικείς, δεν πρέπει να έχεις έδρα το κέντρο τις πόλης όπου απαγορεύεται να κινηθούν λόγω πετρελαιοκίνησης.
Στην Παλλήνη βγάζω και εγώ Navara...
Μην βλέπεις την τιμή του Navara γιατί είναι για επαγγελματίες.
Wrangler με επαγγελματική άδεια ξέρεις πόσο στοιχίζει??(εγώ όχι ακόμα και δεν τα συγκρίνω σαν κόστος κτήσης).
Απο την πλευρά τις ροπής, το Navara έχει καλύτερη τιμή, μιας και είναι diesel το Wrangler έχει κατα πολύ κοντύτερες σχέσεις μετάδοσης όμως , και είναι και καμιά 400αριά κιλά ελαφρύτερο.
Το να ψηλώσεις ένα αυτοκίνητο με ανάρτηση με διπλά ψαλίδια μπροστά, δεν είναι και το πιο εύκολο, σε σχέση με τον καθαρόαιμο άκαμπτο του wrangler.

Οσο για τις εκτός δρόμου τιμές, εκεί δηλαδή που το wrangler θα κοιτάει το Navara με τα κυάλια πάρε τα εκτός δρόμου στοιχεία τους και σύγκρινε τα....

www.nissan.gr/nissan.nsf/Navara_specifications?OpenForm

www.autogroup.gr/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?catalogId=10001&storeId=10001&itemId=13497&productId=13497&langId=-11&parent_category_rn=11218&menu=menu_wrangler.jsp&image=lb_ch_specs_on.gif&highlightimage=sub_menu_3003&flash=wrangler&carmodel=wrangler&header=t_wrangler_technical.gif

Συμπέρασμα??
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος Teo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε θα σε ξεχάσουμε ποτέ...
Απ: Μοντέλα, ταχύτητες, μηχανές.. απ'ολα έχει ο μπαξές
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 09, 2006, 18:34 »
Γιαννάκο, βλέπω πως το ...κρύο μπάνιο δε σου έκανε τίποτα !!!  0_21 0_21 0_21

Δεν κατάλαβα? Υπερασπίζεσαι τον ...εχθρό??  >fl05

Μήπως έφαγες τίποτα ...μανιτάρια ρε φίλε και σε πείραξαν? ?  05a1a

Τί να μας πουν οι τενεκέδες οι αμερικάνικοι ρε σύ? 38900? ?? bhe Ούτε καν 39000? ?? Για να αρχίσεις να το φτιάχνεις??  >176 >12182

Wrangler επαγγελματικό?? Μόνο μεταχειρισμένο-παλιό (σαν τα γνωστά αγροτικά του Κολωνακίου). >antegia

Πόσα στρέμματα ...καλλιεργείς στην Παλληνη για να μπορείς να πάρεις το Navara? a105 a105 a105

Σταμάτα να ...ξενοκοιτάς γιατί θα τα πώ όλα στην Πόπη... ha ha (κάπως έτσι αρχίζουν όλοι...)


<pineis<    >pantofla<   2_ag
.....keyboard offroaders....
Όποιος δεν μπορεί να καταλάβει τη σιωπή σου δεν μπορεί να καταλάβει και τα λόγια σου... Tolkin

Αποσυνδεδεμένος grego1

  • Jimny
  • Μηνύματα: 15
Απ: Μοντέλα, ταχύτητες, μηχανές.. απ'ολα έχει ο μπαξές
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 09, 2006, 20:10 »
Δεν ξέρω τι λέει η σελίδα που με παρέπεμψες πάντως εγώ στο περιοδικό που έχω μπροστά μου (όπως και σε όλα όσα διάβασα) κάτι για 177 ίππους λέει (εκτός βέβαια αν είναι τα χαρακτηριστικά του νέου μοντέλου οπότε μιλάμε για το Chreokee) για ροπή δεν το είχα ψάξει αλλά στο 2,4 που ενδιαφερόμουν εγώ η ροπή  215nm/4000 στροφές δεν είναι και ότι καλύτερο όσο για τα τεχνικά χαρακτηριστικά του Navara τώρα  βγαίνει με 200ps και δεν ξέρω πόσο είναι η νέα του ροπή πάντως όπως και να έχει είναι πολύ μεγαλύτερη από του wrangler (σχεδόν ένα Jimny ακόμα) πετρέλαιο θα μου πεις ναι αλλά περισσότερα κυβικά το άλλο. Ωστόσο αν γίνει η σύγκριση με βάση τα κυβικά μία σύγκριση μεταξύ του 2,4 wrangler και του Navara είναι γελοία. Για τη μηχανή δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητα καλό η κακό αλλά δεν είναι λίγο περίεργο; Κύριοι αυτές οι τις μηχανές και τα ταμπλό  μας περίσσεψαν τι να τα κάνουμε;  Βάλτα στο καινούργιο wrangler. Και τέλος καθαρόαιμο ξεκαθαρόαιμο το να πληρώσεις ένα αμάξι 39.000 και να μην έχει ούτε τα βασικά είναι λιγάκι κοροϊδία. Ακόμα και αυτοί που τα φτιάχνουν το κατάλαβαν. Αν είχα άνεση σίγουρα θα είχα ένα στη συλλογή μου αλλά να δώσω τόσα λέφτα ενώ υπάρχουν τόσες άλλες επίλογες, με τίποτα. Πάντως αυτό με το LPG ενδιαφέρον περισσότερες πληροφορίες;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2006, 20:39 από grego1 »