Εκδηλώσεις αλά..... .COM > Βόλτες / Συναντήσεις

Ημερησια Ολυμπος, φαί Π.Παντελεημονας.

<< < (4/11) > >>

bilias_jr:
Βαλτε καμια ημερομηνια ???
Η βολτα θα ειναι μονοημερη??

kyr:

--- Παράθεση από: kyr1 στις Ιούλιος 24, 2006, 15:52 ---’λλη μια πρόταση για να μπερδευτούμε περισσότερο και να μη ξέρουμε που να πρωτοπάμε:
Ο Λ Υ Μ Π Ο Σ
Οι 4τροχοί πρίν κάποια χρόνια είχαν ανεβεί στα 2.700 μέτρα απο την πλευρά της Ελλασόνας. Υπάρχει δρόμος που ανεβαίνει έως εκεί! Μόνο για αυτήν την περίοδο, αλλά πιθανόν να υπάρχουν κατολισθήσεις ή και χιόνια !  Απο τον Παντελεήμωνα πάντως φαινόντουσαν κάτι λίγα χιόνια στα ψηλά :o. Τι λέτε ?

--- Τέλος παράθεσης ---

Το είχα γράψει τον Ιούλιο, τότε που συζητούσαμε για την νέα εκδρομή ;).

achariz:
Ευχαριστώ και για τα καλά σας λόγια και για την πρόσκληση αλλά μάλλον δύσκολο.

Θα σας δώσω πληροφορίες πάντως.



Το μπλέ πλαίσιο περιλαμβάνει την διαδρομή που οδηγεί στον χωματόδρομο που ανεβαίνει.

Από Λεπτοκαριά κατευθυνόμαστε προς τα χωριά Καρυά, Ολυμπιάδα, Καλλιθέα. Πρίν φτάσουμε στην Καλλιθέα υπάρχει μια ταμπέλα για το χωριο Σκοπιά που δείχνει δεξιά. Εκεί στρίβουμε και συνεχίζουμε ευθεία.
Καλό είναι να ρωτάμε στα χωριά μετά την Καρυά για να μην χαθούμε αν και είναι ευκολό.
Εκεί είναι και το σημείο που φεύγουν όσοι κάνουν αετό ή παραπέντε από την Τουρτοφωλιά.
Ανεβαίνουμε στο οροπέδιο που είναι η καλύβα του Χρηστάκη.

Από το οροπέδιο υπάρχει μονοπάτι που ανεβαίνει προς κορυφές. Σε 1-1:30 φτάνει στο Σχολιό και βλέπει απέναντι Μύτικα και Στεφάνι.



Από εκεί σε άλλη μια 1-1:30 φτάνει κανείς στο οροπέδιο των Μουσών δηλαδή στο μπροστά κομμάτι των κορυφών που είναι και το υπέροχο καταφύγιο για να διανυκτερευσετε.
Πιστεύω πως αξίζει και με το παραπάνω να το κάνει κανείς. Το οροπέδιο είναι το πιο όμορφο κομμάτι του Ολύμπου.
Είναι ευκαιρία για μας που έχουμε τα 4x4 μας που μας ανεβάζουν ως εκεί.
Άλλοι κάνουν 7-8 ώρες περπάτημα για να ανέβουν στο οροπέδιο.
Έχω και τα tracks από το gps μου...Χρόνο να τα κατεβάσω δεν έχω.
Αν βρω ευχαρίστως θα σας τα δώσω.

Μην την χάσετε την εμπειρία. Ανεβείτε και με τα πόδια και σίγουρα θα με θυμηθείτε εκεί στην κορυφή της Ελλάδας.  j12 j12 j12 j12

IronΜan:

--- Παράθεση από: bilias_jr στις Σεπτέμβριος 05, 2006, 12:10 ---Βαλτε καμια ημερομηνια ???
Η βολτα θα ειναι μονοημερη??


--- Τέλος παράθεσης ---

Δηλαδή θες να πείς ότι η δικιά μου ημερομηνία δεν σου κάνει???

kyr:
 lol lol lol lol
Ο Βίλλιας jr πάντα ήταν δύσκολος με τις ημερομηνίες. 87

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση