Αποστολέας Θέμα: ζημια jimny  (Αναγνώστηκε 1822 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Κυριακος..

  • Jimny
  • Μηνύματα: 9
  • www.jimnyclub.com
ζημια jimny
« στις: Φεβρουάριος 01, 2017, 15:57 »
Καλησπερα σε ολα τα μελη , τους τελευταιους μηνες εχω ενα jimny του '99 οπου αντιμετωπιζω το εξης προβλημα , ενω ειμαι με σταθερη ταχυτητα στο δρομο ξαφνικα το αμαξι κοβει απο μονο του ταχυτητα αποτομα και επιταχυνει αποτομα δηλαδη σαν να παει να σβησει ή σαν να παταω αποτομα γκαζι  και για να σταματησει να το κανει παταω απομονοση και το μαρσαρω μια φορα και το σταματαει....αυτο το παρουσιαζει 1 φορα στις 2 εβδομαδες....επισης τις τελευταιες μερες εχω βρει ενα μικρο λοφο με αμμο οπου περνω φορα για να το ανεβω για να μην το ζορισω και ενω το ανεβαινω μονο μια φορα μετα μυριζει καουδιλα το αμαξι απο κατω....να ζοριζεται το αμαξι και να μυριζει ο δισκος ή να ειναι τα λαδια που σε 300χμ θελουν αλλαγη??  Το αμαξι οτι φοραει ειναι μαμα.


     Ευχαριστω , καθε απαντηση καλοδεχουμενη

Αποσυνδεδεμένος optimus

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
  • Γνώθι Σ'αυτόν
Απ: ζημια jimny
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 11, 2017, 17:18 »
Καλησπέρα συνονόματε!!!
Απο αυτό που περιγράφείς  για το πρώτο σου πρόβλημα ειμαι  σίγουρος ότι το είχα πάθει και εγώ κάποια στιγμή και στο δικό μου jimny του 98 και ξαφνικά έπεφταν οι στροφές και τα χιλιόμετρα όλα σαν να έκλεινα τον διακόπτη  και μετά απο λίγο επανερχονταί  όλα πάλι ήταν πολύ επικινδυνο...και μου συνέβαινε στην αρχή πιο σπάνια μετά γινότανε πιο συχνά!
Απο ότι θυμαάμαι τάτε ο ηλεκτρολόγος που το είχα πάει μου είχε αλλάξει ενα βύσμα  να το πώ πιο πάνω απο το μοτέρ που έγραφε πάνω DENSO κάτι σαν εγκέφαλος δν ξέρω ακριβώς,πάντως το άλλαξε και όλα καλά απο τοτε βεβαια μου έπιασε τον λοκω λίγο το εξαρτηματάκι αυτο εγύρω στα 100Ε και μου πείρε και άλλα σαράντα έτσι και καλά για την δουλεία...

Αποσυνδεδεμένος mastoris than.

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
Απ: ζημια jimny
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 11, 2017, 18:35 »
Το πρόβλημα που περιγράφετε μοιάζει με πολλαπλασιαστή. Για την μυρωδιά, ζορίζεται "λίγο" ο δίσκος, συμβαίνει και σε λάσπη.

Αποσυνδεδεμένος Κυριακος..

  • Jimny
  • Μηνύματα: 9
  • www.jimnyclub.com
Απ: ζημια jimny
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 26, 2017, 17:42 »
ευχαριστω για το ενδιαφερων που δειξατε και σορρυ για την αργοπωρημενη απαντηση....πριν μερικες μερες που το πηγα για αλλαγη λαδιων ο μηχανικος μου ειπε οτι μπορει να ειναι κατι ηλεκτρολογικο . βεβαια το αμαξι 1-2 φορες εχει περασει μεσα απο ποταμακια και αναρωτιεμαι αν καπου εχει παρει νερο και για αυτο κανει τις διακοπες οποτε τις κανει.

Αποσυνδεδεμένος jimnyjump

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 258
Απ: ζημια jimny
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 28, 2017, 14:12 »
Πες του ηλεκτρολογου να κοιταξει το μάτι στροφάλου
me gusta la montana...