Αποστολέας Θέμα: 13 αλογάκια με 350 €!  (Αναγνώστηκε 18976 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiwrgosTH

  • Jimny
  • Μηνύματα: 456
  • Φύλο: Άντρας
13 αλογάκια με 350 €!
« στις: Δεκέμβριος 27, 2005, 23:48 »
Tουλάχιστον έτσι ισχυρίζετε η Ελβετική Powerchips, http://www.powerchips.ch/
+13 άλογα στο Jimny, η ροπή πιο καλή και 200 στροφές πιο χαμηλά και 165 τελική!
Η τιμή πολύ καλή, 350 €. Φυσικά μόνο η eeprom που λογικά αλλάζει σχετικά εύκολα.
Ρώτησα φίλο που δεν κάνει άλλη δουλειά από το να βελτιώνει τα αυτοκίνητά του και τον είδα δύσπιστο, λογικά μου είπε ότι στους ίππους και τα κυβικά μας δεν θα μπορέσουμε να πάρουμε πάνω από 5-6 ίππους, μου είπε όμως ότι έχει λογική, αν ο κινητήρας είναι πολύ "κρατημένος" από τη μάνα του. Θα ρωτήσει τον εδώ αντιπρόσωπο της powerchips που είναι γνωστός του να δει τι παίζει και να πάρει και τιμή με τοποθέτηση και φυσικά εγγύηση και θα μου πει.
Επίσης να πω ότι τον Ελβετό ιδιοκτήτη της Powerchips φιλοξένησε το καλοκαίρι φίλος στην Κρήτη και του βελτίωσε ένα Navara που έχει, αλλάζοντας την eeprom μόνο και έμεινε πολύ ευχαριστημένος! Από αυτόν την έμαθα.
Έχει ασχοληθεί κανείς να δούμε αν όντως ισχύουν αυτά (ο φίλος στην Κρήτη μου είπε ότι είναι 100% αξιόπιστος ο Ελβετός και ότι γράφει στο site του ισχύουν και είναι όλα δυναμομετρημένα) και τι επιπτώσεις μπορεί να έχει μακρχρόνια στον κινητήρα αυτή η αύξηση ιπποδύναμης?
Punto, punto το Jimnάκι...

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
  • Ή θα βρούμε τον δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...
Απ: 13 αλογάκια με 350 ?!
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 28, 2005, 01:40 »
Η μόνη επίπτωση που μπορώ να σκεφτώ είναι : Αυξημένη κατανάλωση !

Πάντως, πιστεύω ότι το εν λόγω chip, μαζί με ένα ελέυθερο φίλτρο (πχ το K & N που φοράω εγώ), και ένα συρμάτινο καταλύτη μαζί με μια ελεύθερη εξάτμιση θα δώσει 10 παραπάνω αλογάκια στο στάβλο του Jimny...

Αναμένουμε λοιπόν πληροφορίες...
Ή θα βρούμε το δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...

Όταν θα μπαίνεις στις στροφές,
κατέβαζε δευτέρα,
γιατί θα φας αμορτισέρ,
ψαλίδι, κρεμαγιέρα...

Αποσυνδεδεμένος chriska

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 538
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 13 αλογάκια με 350 €!
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 28, 2005, 11:34 »
Υπάρχει σχέδιο για χταπόδι στο jimny που πραγματικά θα πάρεις 8 αλογάκια μαζί με τελικό καζανάκι και σωλήνα μεγαλύτερης διαμέτρου.
Το θέμα είναι τι θέλεις, να αυξήσεις ιπποδύναμη ή θέλεις παραπάνω ροπή?
Μήπως ένας μεγαλύτερος κινητήρας θα ήταν ότι καλύτερο? Απο 1600(vitara) έως 1800 (baleno).
“ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΤΩΡΑ, ΑΛΛΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΟΥ ΠΑΣ”
Christoforo Caneli

Αποσυνδεδεμένος Teo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε θα σε ξεχάσουμε ποτέ...
Απ: 13 αλογάκια με 350 ?!
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 28, 2005, 11:45 »
Το αστείο είναι πως κάποιοι ισχυρίζονται ότι σου προσφέρουν : ιπποδύναμη, ροπή, μειωμένη κατανάλωση (ως 20%) και λιγότερα καυσαέρια...
Επειδή είμαι επιρρεπής σε τέτοιες προκλήσεις ψάχτηκα στο παρελθόν αρκετά με παρόμοια συστήματα...και ήμουν έτοιμος να δώσω και περισσότερα χρήματα.
Ενας μηχανικός φίλος με φρενάρησε λέγοντάς μου πολύ απλά : Όλα αυτά που σου δίνουν, απο πού τα παίρνουν? Δεν είναι δυνατόν να κερδίζεις μόνο. Κερδίζεις σε επιδόσεις ας πούμε, χάνεις σε κατανάλωση και αξιοπιστία. Δεν είναι ηλίθιος ο Ιάπωνας που το έφτιαξε έτσι....είναι η χρυσή τομή. Απογοητεύτηκα γιατί πίστευα πως με 650? θα κάνω το Jimny Cayenne σε επιδόσεις. Η καλύτερη λύση που βλέπω τώρα είναι αλλαγή κινητήρα... Περιμένω όμως να δώ ένα turbo πρώτα!!!!!!
Εω πάσει περιπτώσει κι εγώ άλλαξα το φίλτρο με ένα KN και έβαλα ένα πρόσθετο στο λάδι το MotorCoat- αν το γράφω καλά-, άλλαξα και τα μπουζί με ιριδίου και το αυτοκίνητο ζωντάνεψε...Δεν ξέρω πόσα άλογα αλλά η διαφορά είναι καλή και με λίγο κόστος. Προσθέστε εδώ και τη super αμολυβδη που βάζω πρίν ανέβω στο βουνό !!!

P.S. Προσπάθησα να βρώ την ιστοσελίδα της εταιρίας που ήρθα σε επαφή για να την παραθέσω, αλλά έκλεισε...... (τυχαίο κι αυτό? )
.....keyboard offroaders....
Όποιος δεν μπορεί να καταλάβει τη σιωπή σου δεν μπορεί να καταλάβει και τα λόγια σου... Tolkin

Αποσυνδεδεμένος GiwrgosTH

  • Jimny
  • Μηνύματα: 456
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 13 αλογάκια με 350 €!
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 28, 2005, 11:48 »
Όλα αυτά καλά, αλλά έστω 10 άλογα με 350 € και χωρίς συνεργεία κλπ δεν θα με χάλαγε καθόλου!
Για να δούμε τι θα μας πει ο ειδικός...
Punto, punto το Jimnάκι...

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: 13 αλογάκια με 350 €!
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 28, 2005, 11:52 »
Εγω, (οχι ο ειδικος), νομιζω πως δεν πρεπει να ριχνουμε λεφτα στο Jimny... :o :o :o ;D ;D ;D
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος chriska

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 538
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 13 αλογάκια με 350 €!
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 28, 2005, 12:33 »
Εγώ πάντως προτιμώ να τα ρίχνω στα λουλούδια και ας με βρίζει ο φίλος μου ο Σήφης :D :D :D ;)
“ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΤΩΡΑ, ΑΛΛΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΟΥ ΠΑΣ”
Christoforo Caneli

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: 13 αλογάκια με 350 €!
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 28, 2005, 12:38 »
Εγω, (οχι ο ειδικος), νομιζω πως δεν πρεπει να ριχνουμε λεφτα στο Jimny... :o :o :o ;D ;D ;D

Τι εγινε ρε παιδια, δεν το πηρε χαμπαρι ακομη ο Τεο αυτο που εγραψα...??? :D :D :D
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος Teo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε θα σε ξεχάσουμε ποτέ...
Απ: 13 αλογάκια με 350 ?!
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 28, 2005, 12:42 »
Εγω, (οχι ο ειδικος), νομιζω πως δεν πρεπει να ριχνουμε λεφτα στο Jimny... :o :o :o ;D ;D ;D

Τι εγινε ρε παιδια, δεν το πηρε χαμπαρι ακομη ο Τεο αυτο που εγραψα...??? :D :D :D
Το είδα και συμφωνώ..... Τόσον καιρό του έριχνα λεφτά μπάς και φιλοτιμηθεί και μου τα ρίξει πίσω αλλά τίποτα.....
Επίσης  και εγώ δεν είμαι "ειδικός"
.....keyboard offroaders....
Όποιος δεν μπορεί να καταλάβει τη σιωπή σου δεν μπορεί να καταλάβει και τα λόγια σου... Tolkin

Αποσυνδεδεμένος obelix

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 13 αλογάκια με 350 ?!
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 04, 2006, 00:23 »
Η καλύτερη λύση που βλέπω τώρα είναι αλλαγή κινητήρα... Περιμένω όμως να δώ ένα turbo πρώτα!!!!!!

Στα 1300 cc που ειναι τα τουτου σας η καλυτερη λυση ειναι η αλαγη κινητηρα μ' εναν Vitara ή εναν Baleno. Αυξανεις την δυναμη του με ιππους και ροπη.
Η τουρμπινα θα σου δωσει μια αυξηση 60% στην ιπποδυναμη και θα σου ανεβασει την ροπη στις ψηλες στροφες του κινητηρα. Χαμηλα θα εισαι παλι ο ιδιος προς το χειροτερο.
Γνωμη μου ειναι η αλλαγη κινητηρα με Baleno κι αν θες αργοτερα τον τουρμπιζεις.(Το τουρμπο θελει αλλη συζητηση)
Κοστος για αλλαγη κινητηρα σαφως μικροτερο του τουρμπισματος.
Συμφωνατε ή διαφωνατε???????
www.brat.gr
ΠΡΟΕΔΡΟΣ B.R.A.T. ΠΕΛΟΠΟΝΗΣΣΟΥ
ΚΑΙ ΛΟΙΠΩΝ ΙΩΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ

Αποσυνδεδεμένος stavros

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 13 αλογάκια με 350 ?!
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 04, 2006, 00:46 »
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΜΕ ΧΑΜΠΑΡΙ........................
Η ΧΕΛΩΝΑ ΛΑΓΟΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!!!!!!!!!
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΧΙ ΜΕ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ (ΜΑΓΝΙΤΑΚΙΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ, ΣΤΡΟΒΙΛΙΣΤΗΣ ΑΕΡΑ ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΚΛΠ)
... Περιμένω όμως να δώ ένα turbo πρώτα!!!!!!
ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΑΥΞΗΣΗ ΤΗΣ ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗΣ. ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΗ (ΑΝ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΟΤΙ ΓΙΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΑΛΑΖΕΙΣ ΠΙΣΤΟΝΙΑ, ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΜΠΙΕΛΕΣ ΚΛΠ.)
Α ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΛΥΣΗ........................
                                                                ΝΝΝΝΝΝΝΝΝNITRO

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: 13 αλογάκια με 350 €!
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 04, 2006, 01:14 »
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΜΕ ΧΑΜΠΑΡΙ........................
Η ΧΕΛΩΝΑ ΛΑΓΟΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!!!!!!!!!
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΧΙ ΜΕ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ (ΜΑΓΝΙΤΑΚΙΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ, ΣΤΡΟΒΙΛΙΣΤΗΣ ΑΕΡΑ ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΚΛΠ)
... Περιμένω όμως να δώ ένα turbo πρώτα!!!!!!
ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΑΥΞΗΣΗ ΤΗΣ ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗΣ. ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΗ (ΑΝ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΟΤΙ ΓΙΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΑΛΑΖΕΙΣ ΠΙΣΤΟΝΙΑ, ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΜΠΙΕΛΕΣ ΚΛΠ.)
Α ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΛΥΣΗ........................
                                                                ΝΝΝΝΝΝΝΝΝNITRO

Εγώ το είπα μια μέρα θα βάλω λίγο νίτρο στο υγραέριο και τότε θα δείτε πυραυλοκίνητο και όχι αεριοθούμενο jimny.

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 13 αλογάκια με 350 €!
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 14, 2006, 00:04 »
Σε καμμία περίπτωση δεν πρόκειται να δούμε 13 πραγματικά άλογα στο δυναμόμετρο...ιδιαίτερα στα ατμοσφαιρικά μοτέρ. Χρειάζεται συνολική βελτίωση του κινητήρα(εκκεντροφόροι,ροική βελτίωση καπακιού,εισαγωγή,εξαγωγή κ.τ.λ.) Γενικά υπάρχει μια τάση οι "βελτιωτές" να θεωρούν τα άλογα "στραγάλια" και να τα μοιράζουν χωρίς σκέψη. Η πιστοποίηση της πετυχημένης ή όχι χαρτογράφησης του εγκεφάλου μπορεί να γίνει ΜΟΝΟΝ στο δυναμόμετρο και όχι με την "αίσθηση" του οδηγού.
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος stavros

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 13 αλογάκια με 350 €!
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 14, 2006, 00:38 »
ΚΑΤ' ΑΡΧΗΝ ΟΙ ΣΩΣΤΟΙ KAI ΣΟΒΑΡΟΙ ΒΕΛΤΙΩΤΕΣ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΠΟΣΟΣΤΙΑΙΑ ΑΥΞΗΣΗ ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ “ΠΑΙΡΝΕΙΣ  ‘X’  ΑΛΟΓΑ”.

Η πιστοποίηση της πετυχημένης ή όχι χαρτογράφησης του εγκεφάλου μπορεί να γίνει ΜΟΝΟΝ στο δυναμόμετρο και όχι με την "αίσθηση" του οδηγού.
ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ "ΚΟΝΣΕΡΒΑ" (ΚΟΜΠΛΕ ΚΙΤ) ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΙΝΑΙ STANDARD

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 13 αλογάκια με 350 €!
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 14, 2006, 12:04 »
ΚΑΤ' ΑΡΧΗΝ ΟΙ ΣΩΣΤΟΙ KAI ΣΟΒΑΡΟΙ ΒΕΛΤΙΩΤΕΣ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΠΟΣΟΣΤΙΑΙΑ ΑΥΞΗΣΗ ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ “ΠΑΙΡΝΕΙΣ  ‘X’  ΑΛΟΓΑ”.

Η πιστοποίηση της πετυχημένης ή όχι χαρτογράφησης του εγκεφάλου μπορεί να γίνει ΜΟΝΟΝ στο δυναμόμετρο και όχι με την "αίσθηση" του οδηγού.
ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ "ΚΟΝΣΕΡΒΑ" (ΚΟΜΠΛΕ ΚΙΤ) ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΙΝΑΙ STANDARD

Εχω δεί βελτιώσεις "κονσέρβες" σε Rallye 16V με το ίδιο Chip και τα άλογα ήταν απο -2 !! εώς +5 8)...όταν τα λεφτά είναι πολλά μόνον το μηχάνημα της αλήθειας είναι η απόδειξη ;)
Respect a man's car and he will respect you