Αποστολέας Θέμα: Setup ανάρτησης : Bilstein & MaD  (Αναγνώστηκε 22937 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kounabakos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Setup ανάρτησης : Bilstein & MaD
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 02, 2007, 23:12 »
με τα bilstain αμορτισερ που ειχες τα πλαστικα τριζανε πολυ περισσοτερο απο πριν?

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Setup ανάρτησης : Bilstein & MaD
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 04, 2007, 05:30 »
Δεν θα το έλεγα! Απλά συντονίζαν πιο εύκολα , καθότι αποροφούσαν πιο αργά ανωμαλίες μικρές και συνεχόμενες! Αλλα μιλάμε για πολύ σπάνια κατάσταση .
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος kostas_preveza

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 37
  • www.jimnyclub.com
Απ: Setup ανάρτησης : Bilstein & MaD
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 18, 2007, 00:16 »
Είμαι και εγώ στην αναζήτηση <ανάρτησης> που να με καλύψει όσο περισσότερο
μπορεί…Διαβάζω εδώ και πολύ καιρό το συγκεκριμένο <θέματάκι>  και κάθε μέρα
μπερδεύομαι και περισσότερο! Η χρήση του jimny είναι καθημερινή. Είναι 50/50
αλλά ας ρίξω το βάρος μιας και έχει της ικανότητες του στο χώμα στην ασφάλεια άρα στην άσφαλτο δηλ 30 χώμα 50 άσφαλτο. Η χρήση; σε εκδρομές ταξιδάκια και εργασία(ύπαιθρο)  .Η σκέψη μου λοιπόν είναι να διορθώσω τις πλεύσεις στο δρόμο και την ασάφεια του τιμονιού   που με αγχώνουν καθημερινά με μία ανάρτηση και ένα αμορτισέρ τιμονιού και να χρησιμοποιώ χειμώνα μια τετράδα 195/80/15.Σήμερα φορώ ΒF205/70/15 , ΚΥΒ   45000KM ,ΚΑΙ ΜΑΜ¶ ΕΛΑΤΉΡΙΑ.
Τι μου προτείνετε εσείς(πάντα για ανάρτηση)
1)εφόσον τα σετάκια mad-monroe-ome  η ome είναι μαλακά  ,φαντάζομαι δεν θα με κερδίσουν.
2 ) procomp-killen-bilstein  σκληρά  θα κοπανάω στο χώμα και φορτωμένος σε ταξίδι….;
3) με τα μαμίσια ελατήρια έχω κάνει 120.000.κμ.Πρέπει να τα αλλάξω αν δεν θέλω ύψος ;
4)το πάντρεμα μαλακό –σκληρό ( mad-bilstein )θα μου λύσει το πρόβλημα, αν ναι
: πρέπει να βάλω mad +3(που θα το ήθελα) θα κερδίσω σε ύψος σ ε σχέση με τα bilstein που φαντάζομαι βγαίνουν σε ένα μήκος. Τι κωδικό έχουν τα mad +3 , βγαίνουν σε νορμάλ ύψος και αν ναι κωδικό .Τα bilstein  τέλος είναι τα κλασικά κίτρινα , τι κωδ.;Μπορώ να αφήσω τα μαμά ελατήρια με νέα bilstein.
5) Τι άλλες επιλογές ,έχω σε αυτό το πάντρεμα…..(μαλακό-σκληρό).
Όσο αφορά τους κωδικούς σας ρωτώ γιατί σήμερα έκανα μια έρευνα αγοράς στην πόλη μου. Οι απαντήσεις ήταν μη ξεφεύγεις απ την γραμμή kayaba-monroe και bilstein (για αμορτισέρ) με κάποια ασάφεια για ποια κάνουν ή όχι για το jimny.
Συγνώμη για την πολυλογία μου ή πολυγραφία μου αν μπορώ να το πώ αλλά είμαι γενικά σε μία αναστάτωση με αυτό το θέμα .

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Setup ανάρτησης : Bilstein & MaD
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 18, 2007, 10:26 »
Η αναζήτηση μια "καλής" ανάρτησης είναι καθαρά προσωπική επιλογή του καθενός (σκληρή, μαλακή, μέτρια, λίγο ύψος, πολύ ύψος κλπ) και οι επιλογές πολλές ανάλογα πάντα με το τι θέλει ο καθένας και το βαλάντιό του φυσικά.
Σε σχεδόν νορμάλ ύψος το σετάκι της ΟΜΕ δουλεύει πολύ καλά τόσο εντός όσο και εκτός (ειδικά) δρόμου και σίγουρα θα μειώσει τις τάσεις πλεύσης και θα βελτιώσει το κράτημα και την άνεση. Είναι λίγο μαλακή η αίσθηση αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι επικίνδυνη, απλά ας πούμε ότι δεν ενδείκνυται για σπορ οδήγηση. Το πλεονέκτημά της είναι ότι είναι σχεδιασμένη για το Jimny και δεν απαιτείται καμία άλλη παρέμβαση στο αυτοκίνητο.
Καλή λύση επίσης απ' όσο έχω ακούσει είναι και το σετάκι Mad (3 εκ.) με Monroe Adventure, τα ελατήρια της ProComp είναι πολύ σκληρά (τα πίσω) αλλά είναι καλά για πιο σπορ οδήγηση συν του ότι έχουν καλό έλεγχο εκτός δρόμου λόγω μειωμένων κλίσεων, πιθανόν αν τα συνδυάσεις με ένα πολύ καλό και προοδευτικό αμορτισέρ (π.χ. ΟΜΕ) να δουλεύουν πολύ καλά, με Monroe Adventure πάντως είναι σπαστήρι (πίσω ειδικά). Επίσης η ποιότητα κατασκευής τους είναι χάλια (σκουριάσανε σε μερικούς μήνες) και τα μπροστινά ελατήρια είναι σχετικά μαλακά και χωρίς καλό έλεγχο (προσωπικές εκτιμήσεις είναι μετά από 1 χρόνο συμβίωσης).
Αν δε θέλεις να μπλέξεις με βελτιώσεις και αλλαγές (και έξτρα χρήματα βεβαίως βεβαίως) μείνε στους 3-4 πόντους, ελπίζω να βοήθησα λίγο....... ;) ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος kostas_preveza

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 37
  • www.jimnyclub.com
Απ: Setup ανάρτησης : Bilstein & MaD
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 18, 2007, 16:23 »
<<Σε σχεδόν νορμάλ ύψος το σετάκι της ΟΜΕ δουλεύει πολύ καλά τόσο εντός όσο και εκτός .>>Συγνώμη τι εννοείς με το νορμάλ…το 0ΜΕ+4 είναι νορμάλ ή όχι ! σε τι άλλο ύψος βγαίνει της ΟΜΕ.

Αποσυνδεδεμένος kostas_preveza

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 37
  • www.jimnyclub.com
Απ: Setup ανάρτησης : Bilstein & MaD
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 18, 2007, 18:07 »
Διαβάζω κατά λέξη στο τεύχος 19 -Ιούνιος 07-ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΣΗ MAG  αναφερόμενος στο 2ο jimny της δοκιμής με ανάρτηση ΟΜΕ+2 τα εξής:<<τα κλασικά μπράτσα της Suzuki προσφέρουν πολύ μικρή γωνία κάστερ , η οποία γίνεται μέχρι και αρνητική(!) όταν σηκωθεί το αυτοκίνητο. Αυτό έχει επίπτωση στην σταθερότητα στην άσφαλτο και αυξάνει , ελάχιστα τις κλίσεις σε κατηφορικά κομμάτια στο χώμα.>>.
Με τα ΟΜΕ+4 άρα θέλουμε αλλαγή στα μπράτσα ή όχι;;
 

Αποσυνδεδεμένος panosxalkida

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 494
Απ: Setup ανάρτησης : Bilstein & MaD
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 18, 2007, 18:59 »
Μεχρι στους +6 cm εισαι οριακα και χωρις προβληματα σε ολλα τα περειφεριακα μπατσα σωληνακια φρενων παναρ κλπ

Αποσυνδεδεμένος manolito

  • Jimny
  • Μηνύματα: 102
Απ: Setup ανάρτησης : Bilstein & MaD
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 18, 2007, 19:03 »
OME +4 cm

Δεν χρειάζεται καμία απολύτως αλλαγή, πέρα από τα 4 ελατήρια και τα 4 αμορτισέρ που δίνει η ΟΜΕ στο σετάκι...

Καλής ποιότητας επιλογή, αξιόπιστη και με καλές διαδρομές. Στην άσφαλτο είναι λίγο μαλακή, αλλά στα δύσκολα αργά εκτός δρόμου κομμάτια είναι μια χαρά...
brat . . .

... ένας από τους ... άλλους

Αποσυνδεδεμένος baba

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 547
  • Φύλο: Άντρας
  • "quis custodiet ipsos custodes ?
    • http://brat.gr
Απ: Setup ανάρτησης : Bilstein & MaD
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 19, 2007, 14:27 »
Η αναζήτηση μια "καλής" ανάρτησης είναι καθαρά προσωπική επιλογή του καθενός (σκληρή, μαλακή, μέτρια, λίγο ύψος, πολύ ύψος κλπ) και οι επιλογές πολλές ανάλογα πάντα με το τι θέλει ο καθένας και το βαλάντιό του φυσικά.
Σε σχεδόν νορμάλ ύψος το σετάκι της ΟΜΕ δουλεύει πολύ καλά τόσο εντός όσο και εκτός (ειδικά) δρόμου και σίγουρα θα μειώσει τις τάσεις πλεύσης και θα βελτιώσει το κράτημα και την άνεση. Είναι λίγο μαλακή η αίσθηση αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι επικίνδυνη, απλά ας πούμε ότι δεν ενδείκνυται για σπορ οδήγηση. Το πλεονέκτημά της είναι ότι είναι σχεδιασμένη για το Jimny και δεν απαιτείται καμία άλλη παρέμβαση στο αυτοκίνητο.
Καλή λύση επίσης απ' όσο έχω ακούσει είναι και το σετάκι Mad (3 εκ.) με Monroe Adventure, τα ελατήρια της ProComp είναι πολύ σκληρά (τα πίσω) αλλά είναι καλά για πιο σπορ οδήγηση συν του ότι έχουν καλό έλεγχο εκτός δρόμου λόγω μειωμένων κλίσεων, πιθανόν αν τα συνδυάσεις με ένα πολύ καλό και προοδευτικό αμορτισέρ (π.χ. ΟΜΕ) να δουλεύουν πολύ καλά, με Monroe Adventure πάντως είναι σπαστήρι (πίσω ειδικά). Επίσης η ποιότητα κατασκευής τους είναι χάλια (σκουριάσανε σε μερικούς μήνες) και τα μπροστινά ελατήρια είναι σχετικά μαλακά και χωρίς καλό έλεγχο (προσωπικές εκτιμήσεις είναι μετά από 1 χρόνο συμβίωσης).
Αν δε θέλεις να μπλέξεις με βελτιώσεις και αλλαγές (και έξτρα χρήματα βεβαίως βεβαίως) μείνε στους 3-4 πόντους, ελπίζω να βοήθησα λίγο....... ;) ;)

όλα εξαρτώνται από το τι θες να κάνεις και πόσα θες να δαπανήσεις γι' αυτό

... υπάρχει λύση με ρυθμιζόμενα αμορτισέρ με σαφώς μεγαλύτερο κόστος

... rancho 9000 με χειρισμό από την καμπίνα ( 7 ρυθμίσεις ), hot bits ( set με ελατήρια +6 ) με ρύθμιση απ' έξω ( 27 ρυθμίσεις ) αλλά, τουλάχιστον τα δεύτερα, εισάγωνται μόνο από μια εταιρεία ( αθήνα - θεσ/νίκη ) απ' όσο γνωρίζω

... και τα δύο μπορείς να τα συνδιάσεις με ελατήρια της αρεσκείας σου και να " παίξεις " με τις ρυθμίσεις για να βρείς τι ακριβώς σου κάνει και που ...

... χρειάζεσαι κάτι τέτοιό όμως ;
brat c.o.b
"Chairman of the ... Bored"


γιάννης παπασταματίου ... κατά κόσμο ... baba ...
... ένας από τους ... άλλους

Αποσυνδεδεμένος kostas_preveza

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 37
  • www.jimnyclub.com
Απ: Setup ανάρτησης : Bilstein & MaD
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 19, 2007, 19:34 »
ΤΕΛΟΣ!παρήγγειλα σήμερα τα MAD-OME και τα περιμένω!Ελπίζω να μην αντιμετωπίσω προβλήματα κατά την τοποθέτηση!Σας ευχαριστώ για την βοήθειά σας .Νέες απορίες σε λίγο!!

Αποσυνδεδεμένος todos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 17
Απ: Setup ανάρτησης : Bilstein & MaD
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 19, 2007, 20:15 »
Καλησπερα.Εγω που θελω να το μαλακωσω πιο πολυ απο τα μαμα και η θα το σηκωσω 3 ποντακια η οχι αναλογα θα δω τι μου προτεινετε?Θελω απλα να ειναι πιο μαλακο στο βουνο γιατι κοπαναει με τα μαμα.στο δρομο πως θα ειναι?

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Setup ανάρτησης : Bilstein & MaD
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 20, 2007, 11:35 »
Καλησπερα.Εγω που θελω να το μαλακωσω πιο πολυ απο τα μαμα και η θα το σηκωσω 3 ποντακια η οχι αναλογα θα δω τι μου προτεινετε?Θελω απλα να ειναι πιο μαλακο στο βουνο γιατι κοπαναει με τα μαμα.στο δρομο πως θα ειναι?
OME (+4 εκ.) ή MAD/Adventure (+3,5 εκ.), η πρώτη λύση είναι μάλλον πιο μαλακή... ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Setup ανάρτησης : Bilstein & MaD
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 20, 2007, 11:36 »
ΤΕΛΟΣ!παρήγγειλα σήμερα τα MAD-OME και τα περιμένω!Ελπίζω να μην αντιμετωπίσω προβλήματα κατά την τοποθέτηση!Σας ευχαριστώ για την βοήθειά σας .Νέες απορίες σε λίγο!!
¶ντε με το καλό, καλοφόρετα... :) :) :)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος todos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 17
Απ: Setup ανάρτησης : Bilstein & MaD
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 20, 2007, 12:27 »
Καλημερα.Αν βαλω την ome +4 δεν χρειαζεται να αλλαξω τιποτε?Θα προτημουσα να μην το ψηλωσω πανω απο τρια εκ. εχει η ομε τετοια επιλογη μαλακη?

Αποσυνδεδεμένος Μάχος

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1440
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Setup ανάρτησης : Bilstein & MaD
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 20, 2007, 12:33 »
οχι δεν χρειαζεται να αλλαξεις τιποτα με +4cm

ισα ισα που θα δεις τρομερη διαφορα στο χωμα