Αποστολέας Θέμα: Mad +3cm ελατήρια και OME αμορτισέρ.  (Αναγνώστηκε 7713 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

wolf

  • Επισκέπτης
Απ: Mad +3cm ελατήρια και OME αμορτισέρ.
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 24, 2006, 13:29 »
Κώστα, οι συνδυασμοί που μπορείς να κάνεις είναι δεκάδες, αν υπολογίσεις και τις διαφορετικές διαστάσεις...
Αυτό που δεν μπορείς να υπολογίσεις όμως ποτέ, είναι τα προσωπικά κριτήρια, κάτι που είναι τελείως υποκειμενικό.

Πολύ σωστά αυτά που λες  cl , να διευκρινήσω ότι αυτή είναι η γνώμη μου με βάση τον τρόπο που οδηγώ αλλά και τα χλμ που κάνω και δεν είναι λίγα καθημερινά.

Παράθεση
Ενας άλλος παράγοντας, είναι και αυτός της συνήθειας... Είναι λογικό να μην το εμπιστεύεσαι αμέσως στις στροφές, όμως σιγά - σιγά το μαθαίνεις περισσότερο. Αν οδηγήσεις το δικό μου που έχει μεγαλύτερο μήκος + προσθήκες + αποσυνδεμένη την αντιστρεπτική + μετατόπιση βάσεων πίσω αμορτισέρ και δείς τις κλισεις που παίρνει, το δικό σου θα σου φαίνεται Formula 1. Το συνήθισα όμως τώρα και δε με τρομάζει...

Μη φοβάσαι,  είμαι  ca_n. Το θέμα δεν είναι μόνο αν μας τρομάζει αλλά και το επίπεδο ασφάλειας σε συνάρτηση πάντα με τη χρήση του αυτοκινήτου που του κάνουμε.

Η αφαίρεση της αντιστρεπτικής πόσο ασταθές κάνει το σύνολο, ή είναι μόνο η αίσθηση που αλλάζει?

Παράθεση

Εχω την εντύπωση πως το συγκεκριμένο συνδυασμό θα τον επιλέξει κάποιος, θέλοντας να βελτιώσει τη συμπεριφορά του αυτοκινήτου στο χώμα... Εκεί θα δείς τη βελτίωση...

Αναμένεται μια και ακόμα χαίρομαι τη θάλασσα.

Για πολλά χιλιόμετρα σε άσφαλτο και γενικά σε ταξίδια  θα σου έλεγα να μην βγάλεις την αντιστρεπτικη από πάνω.
Για διαδρομές εκτός βγαλτην άφοβα.
Και εγώ την πρώτη φορά που πήρα βόλτα το αμάξι του κουμπάρου μου τρόμαξα στην αρχή . Ένας λόγος βέβαια ήταν ότι είχα δίπλα μου τον κακάσχημο αυτόν γκέι.
 87 87 87 87 87
Είναι καθαρά θέμα συνήθειας.
Το δοκιμάζεις βλέπεις τα όρια του ε και στο φινάλε εκεί που θα πας ένα ταξιδάκι θα κάνεις ½ ώρα παραπάνω.
 j12 j12 j12

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Mad +3cm ελατήρια και OME αμορτισέρ.
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 24, 2006, 23:31 »
Ε βεβαια,οταν σου λεγα εγω για ΟΜΕ-MAD +3,που εχω, μου κανες την παπια.... lol lol lol
Τελικα ηρθες στα λογια μου εστω και μετα απο καποιους μηνες.
Παλι καλα !!!!!!!!!!!!!!! ha ha ha
Μια χαρα ειναι ο συνδυασμος,θα δεις.,
Υ.Γ.
Στειλε και κανα μυνημα ρε.....!!!!!!!!!!!!!!!!! cl cl

Συγχαρητήρια με διττό περιεχόμενο ;). Μήνυμα δε στέλνω, σε πήρα τηλ και δεν έπιανε. ha ha ha

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Mad +3cm ελατήρια και OME αμορτισέρ.
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 27, 2006, 22:33 »
www.jimnyclub.com/forum/index.php/topic,441.0.html

Λίγο πιο κάτω ήταν , διάβαζε και καμιά εμπιρία άλλου lol lol(και μην ανοίγεις διπλά θέματα lol  ha )
Μετά και απο το τελευταίο πολυημερο ταξίδι και χρήση σε όλα τα τερέν, ξέρε ότι ο συνδοιασμός mad+monroe δεν ήταν +3,5 μιας και τα αμορτισέρ ήταν στο μαμίσιο μήκος(το έχω γράψει 100 φορές) και το σύνολο δούλευε φορτισμένο, με τα ελατήρια πιο σκληρά(για αυτό και η άψογη αισθηση στην άσφαλτο..), με τα ΟΜΕ μαλάκωσε πιο πολύ υπολόγισε ότι είναι και κατά 0,5εκ μεγαλύτερα απο τα ελατήρια.
Η επόμενη κίνηση μου είναι να βάλω πλήρες σετ ΟΜΕ με σκληρά μπροστά, έτσι για βίτσιο να τα δώ(έκτος απο τα mad monroe που πρωτοφόρεσα, και τα mad ome..μου αρέσει να δοκιμάζω αναρτήσεις ha) lol lol lol lol
Γιάννης Δημητρέλης

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Mad +3cm ελατήρια και OME αμορτισέρ.
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 27, 2006, 22:44 »
www.jimnyclub.com/forum/index.php/topic,441.0.html

Λίγο πιο κάτω ήταν , διάβαζε και καμιά εμπιρία άλλου lol lol(και μην ανοίγεις διπλά θέματα lol  ha )
Μετά και απο το τελευταίο πολυημερο ταξίδι και χρήση σε όλα τα τερέν, ξέρε ότι ο συνδοιασμός mad+monroe δεν ήταν +3,5 μιας και τα αμορτισέρ ήταν στο μαμίσιο μήκος(το έχω γράψει 100 φορές) και το σύνολο δούλευε φορτισμένο, με τα ελατήρια πιο σκληρά(για αυτό και η άψογη αισθηση στην άσφαλτο..), με τα ΟΜΕ μαλάκωσε πιο πολύ υπολόγισε ότι είναι και κατά 0,5εκ μεγαλύτερα απο τα ελατήρια.
Η επόμενη κίνηση μου είναι να βάλω πλήρες σετ ΟΜΕ με σκληρά μπροστά, έτσι για βίτσιο να τα δώ(έκτος απο τα mad monroe που πρωτοφόρεσα, και τα mad ome..μου αρέσει να δοκιμάζω αναρτήσεις ha) lol lol lol lol

Μας έλειψες ρε Γιάννη. ¶λλη φορά διακοπές και ιντερνετ καφέ. ha ha ha

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Mad +3cm ελατήρια και OME αμορτισέρ.
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 27, 2006, 22:50 »
Και εσείς μου λέιψατε παλιόπαιδα lol....δεν είχε ιντερνετ καφέ καρδιά μου bhe έψαξα
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Mad +3cm ελατήρια και OME αμορτισέρ.
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 28, 2006, 08:01 »
Και εσείς μου λέιψατε παλιόπαιδα lol....δεν είχε ιντερνετ καφέ καρδιά μου bhe έψαξα

Καλως ορισατε αγαπητη οικογενεια... Ironman!!! lol     
Kαλο υπολοιπο καλοκαιριου και αλλη φορα να φροντιζεις να πηγαινετε σε μερη που να εχει φτασει η τεχνολογια... να μπορουμε να εχουμε και μια... internetικη επαφη βρε αδερφε...!!! lol lol lol
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Mad +3cm ελατήρια και OME αμορτισέρ.
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 05, 2006, 16:35 »
Σήμερα μπήκε πάνω στο αναρτησερόμετρο και η νέα ανάρτηση (Mad +3 cm - OME ). Εκεί όπου είχε μπεί και η παλιά (Mad +3cm - Monroe) Τα αποτελέσματα είναι  :o :




kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Mad +3cm ελατήρια και OME αμορτισέρ.
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 05, 2006, 16:40 »
Να θυμήσω ότι οι παλαιότερες μετρήσεις στα MAD - Monroe ήταν 62% μπροστά και 52% πίσω.

Πρώτα συμπεράσματα από τις μετρήσεις.

Τα ελατήρια είναι αρκετά μαλακά που είναι και διαπίστωση από την οδηγική συμπεριφορά.
Τα Monroe εμφάνιζαν μια μικρότερη επίδοση 10% μόνο στην μπροστινή ανάρτηση σε σύγκριση με τα ΟΜΕ και καμιά διαφορά πίσω.

Καμιά σκέψη κανείς άλλος?


 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2006, 15:40 από kostas katsenos »

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Mad +3cm ελατήρια και OME αμορτισέρ.
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 07, 2006, 15:40 »
Γνωρίζει κανείς που μπορούμε να μετρήσουμε τα Μονρόε αμορτισέρ που έβγαλα? (μόνο 15.000 χλμ).

Αποσυνδεδεμένος savvoul

  • Jimny
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
  • barbarians! Πτολεμαϊδα
Απ: Mad +3cm ελατήρια και OME αμορτισέρ.
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 07, 2006, 15:43 »
doc αλήθεια γιατί τα μετράς? ???
ποιος ο λόγος?
To nickname άλλαξε......
Η παρέα μεγαλώνει..........(άσχετο)

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Mad +3cm ελατήρια και OME αμορτισέρ.
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 07, 2006, 15:47 »
doc αλήθεια γιατί τα μετράς? ???
ποιος ο λόγος?

Πολλαπλοί,
α. να δω αν είναι οκ ώστε να ξαναφορεθούν (στο μέλλον), ή πουληθούν μαζί με τα ελατήρια
β. να δω αν πράγματι είναι καλά όπως ισχυρίζεται η Amorteam με 15.000 χλμ
γ. περίεργος

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Mad +3cm ελατήρια και OME αμορτισέρ.
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 07, 2006, 16:52 »
Ο καλύτερος τρόπος για να τα μετρήσεις είναι να τα βάλεις στο jimny και να τα μετρήσεις με τα μαμίσια ελατήρια....
Εαν έχεις χρόνο κάντο...
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος Georg

  • Jimny
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • vvt
Απ: Mad +3cm ελατήρια και OME αμορτισέρ.
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 07, 2006, 20:28 »
Ο καλύτερος τρόπος για να τα μετρήσεις είναι να τα βάλεις στο jimny και να τα μετρήσεις με τα μαμίσια ελατήρια....
Εαν έχεις χρόνο κάντο...

Ο καλυτερος τροπος ειναι να τα στειλεις στη Monroe να τα μετρησει με τα μηχανηματα της!
Παρε την Amorteam και πες τους να τα στειλουν πισω για να μετρηθουν γιατι μπορει να χαλασαν επειδη ηταν ελαττωματικα!
Ξερω οτι γινεται,μου το εχει προτεινει αντιπροσωπος να το κανω!

Φιλικα

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mad +3cm ελατήρια και OME αμορτισέρ.
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 07, 2006, 10:07 »
Επέτρεψε μου , που ξανανοίγωγω το θέμα Κωστα , αλλα έχοντας βάλει πια αυτο το σετάκι κι εγώ απόρησα πολύ με την άποψη σου! ¶φησα τα bilstein kai πήγα σε αυτο το σετ και μου έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις , ασφαλέστατο και άνετο (επιτέλους , μόλις έκανα κάτι σφραγίσματα  lol )
Φιλικά!
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Mad +3cm ελατήρια και OME αμορτισέρ.
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 07, 2006, 10:09 »
Επέτρεψε μου , που ξανανοίγωγω το θέμα Κωστα , αλλα έχοντας βάλει πια αυτο το σετάκι κι εγώ απόρησα πολύ με την άποψη σου! ¶φησα τα bilstein kai πήγα σε αυτο το σετ και μου έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις , ασφαλέστατο και άνετο (επιτέλους , μόλις έκανα κάτι σφραγίσματα  lol )
Φιλικά!

Να προσέχεις ειδικά στην αρχή μεχρι να τη συνηθησεις σε όλα τα οδοστρωματα και με όλους τους καιρούς. Καλοτάξιδι