Αποστολέας Θέμα: Mad +3cm ελατήρια και OME αμορτισέρ.  (Αναγνώστηκε 7718 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Mad +3cm ελατήρια και OME αμορτισέρ.
« στις: Αύγουστος 21, 2006, 14:11 »
Σύντομα  _a1372> και εντυπώσεις.

Αποσυνδεδεμένος GiwrgosTH

  • Jimny
  • Μηνύματα: 456
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mad +3cm ελατήρια και OME αμορτισέρ.
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 21, 2006, 14:30 »
Γιατρούλη θα περιμένουμε με αγωνία τις εντυπώσεις σου γιατί τα ΜΟΝRΟΕ ναι μεν δεν τα έχουν παίξει, αλλά δεν τα νιώθω και πολύ καλά...
Στην αρχή και σε σχέση με τα μαμίσια μια χαρά τα ένιωθα, αλλά τώρα...
¶σχετο, αλλά κάπου το είχα διαβάσει και πρόσεξέ το μην την πατήσεις, τα ΟΜΕ κάνουν για +3? Γιατί είχα ακούσει για +5! Ίσως κάνω και λάθος ή αφορά κάποια άλλο τύπο ΟΜΕ, αλλά για δες το.
Punto, punto το Jimnάκι...

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Mad +3cm ελατήρια και OME αμορτισέρ.
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 21, 2006, 14:46 »
Γιατρούλη θα περιμένουμε με αγωνία τις εντυπώσεις σου γιατί τα ΜΟΝRΟΕ ναι μεν δεν τα έχουν παίξει, αλλά δεν τα νιώθω και πολύ καλά...
Στην αρχή και σε σχέση με τα μαμίσια μια χαρά τα ένιωθα, αλλά τώρα...
¶σχετο, αλλά κάπου το είχα διαβάσει και πρόσεξέ το μην την πατήσεις, τα ΟΜΕ κάνουν για +3? Γιατί είχα ακούσει για +5! Ίσως κάνω και λάθος ή αφορά κάποια άλλο τύπο ΟΜΕ, αλλά για δες το.

Μου αρέσει τελευταία να την πατάω, δοκιμάζω τις ανθρώπινες σχέσεις, ha ha ha.

Πόσα χλμ έχεις με τα Μονρόε? http://www.jimnyclub.com/forum/index.php/topic,577.0.html

Την ανάρτηση την φοράει ο paslemotos και είναι ευχαριστημένος, θα δω και εγώ και θα σου πώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2006, 14:51 από kostas katsenos »

Αποσυνδεδεμένος GiwrgosTH

  • Jimny
  • Μηνύματα: 456
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mad +3cm ελατήρια και OME αμορτισέρ.
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 21, 2006, 17:52 »
Οκ τότε Κώστα, απλά το σκέφτηκα και σε σχέση με αυτό που έπαθες με το δίσκο!
Το έχω διαβάσει το ποστ σου, δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα τα MONROE, απλά δεν τα νιώθω καλά και λέω να κάνω καμιά αλλαγή, μόνη λύση τα ΟΜΕ αφού τα ΚΟΝΙ που σκεφτόμουν είναι λίγο ακριβούτσικα για πειράματα!
Να ρωτήσω και κάτι άλλο σχετικό? Η ΟΜΕ κατασκευάζει αμορτισέρ ή τα αγοράζει από κάπου? Πως έχω την εντύπωση ότι τα κατασκευάζει η MONROE?
Και δεν είναι κακό να τα κατασκευάζει άλλη εταιρεία με σχέδια της ΟΜΕ, το κακό είναι να είναι τα ίδια!
Βάλτα δίπλα δίπλα με την ευκαιρία να μας λύσεις την απορία.
Punto, punto το Jimnάκι...

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Mad +3cm ελατήρια και OME αμορτισέρ.
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 21, 2006, 21:11 »
.... δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα τα MONROE, απλά δεν τα νιώθω καλά και λέω να κάνω καμιά αλλαγή, μόνη λύση τα ΟΜΕ αφού τα ΚΟΝΙ που σκεφτόμουν είναι λίγο ακριβούτσικα για πειράματα!
.....
Tί ελατήρια έχεις?


kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Mad +3cm ελατήρια και OME αμορτισέρ.
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 21, 2006, 21:25 »
Παρέλαβα και τα αμορτισέρ.


Οι κωδικοί





το μπροστινό




kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Mad +3cm ελατήρια και OME αμορτισέρ.
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 21, 2006, 21:29 »
Και μετά την τοποθέτηση


kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Mad +3cm ελατήρια και OME αμορτισέρ.
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 21, 2006, 21:52 »
Τώρα όσον αφορά την οδική συμπεριφορά >c082 ,  ευτυχώς έχω δίπλωμα ca_n .
Δεν είχα πολύ χρόνο να δοκιμάσω την ανάρτηση σε διάφορες συνθήκες.
Στην άσφαλτο το αυτοκίνητο ψαρεύει έντονα και τα αμορτισέρ είναι αρκετά πιο μαλακά από τα Monroe.
Σαν συνδιασμός δεν νομίζω ότι είναι αρκετά καλός αλλά θέλω να τον δώ ακόμα σε ταξίδι. Όταν τα Μonroe ήταν καινούργια ο συνδιασμός Μonroe και MAD ήταν άψογος. 
Αργότερα θα πάμε πιθανότατα και σε ελατήρια OME.
Τώρα μένει να δώ την ανάρτηση σε χώμα και τα κρεμάσματα των τροχών που φαντάζομαι θα είναι μεγαλύτερα. Βέβαια δεν είμαι ειδικός στο χώμα όπως στην άσφαλτο, αλλά ότι καταλάβω.

Αποσυνδεδεμένος GiwrgosTH

  • Jimny
  • Μηνύματα: 456
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mad +3cm ελατήρια και OME αμορτισέρ.
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 22, 2006, 10:47 »
Καλοτάξιδα γιατρέ!
Δες πως πάει το κάρο σου και πες μας να ξέρουμε.
MAD έχω και εγώ, τον ίδιο συνδιασμό είχαμε.
Πάντως τα ΟΜΕ μου θυμίζουν πάρα πολύ τα MONROE και όχι μόνο λόγω χρώματος, αλλά και στα χαρακτηριστικά τους κλπ.
Punto, punto το Jimnάκι...

Αποσυνδεδεμένος blackjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 58
Απ: Mad +3cm ελατήρια και OME αμορτισέρ.
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 23, 2006, 00:41 »
Kαλοτάξιδα φίλε cl
και καλές βόλτες.Πάντος από ότι ξέρω τα monroe είναι πιό σκληρά από τα ome
γιαυτό τό αμάξι σού ψαρεύει στή άσφαλτο.Πιστέυώ πώς εκτός θα σου αρέσει
πολύ η συμπεριφορά του ;)

Αποσυνδεδεμένος savvoul

  • Jimny
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
  • barbarians! Πτολεμαϊδα
Απ: Mad +3cm ελατήρια και OME αμορτισέρ.
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 23, 2006, 03:46 »
όταν ξοδεύονται φράγκα για το γίμνι δε βρίσκω νόημα στους +3 +4  να μη βάλεις ολοκηρωτική λύση ΟΜΕ...
μόνο θετικά για την ανάρτηση και σε άσφαλτο και σε χώμα. 8)
To nickname άλλαξε......
Η παρέα μεγαλώνει..........(άσχετο)

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Mad +3cm ελατήρια και OME αμορτισέρ.
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 23, 2006, 17:07 »
Τελικά δεν είναι τόσο κακή όσο αρχικά πίστεψα. Βέβαια θέλει προσοχή, όχι απότομα τιμονιές, όχι μεγάλη εμπιστοσύνη σε στροφές αν και η κλίση που παίρνει το αυτοκίνητο δε σε αφήνει να πας ταχύτερα. Με φορτίο είσο με 4 ενήλικες η οδική συμπεριφορά βελτιώθηκε αισθητά. Με έλξη τρέηλορ ή σκάφους η συμπεριφορά ήταν άψογη αποσβήνωντας σωστά.
Σε μεγάλα σαμάρια στην άσφαλτο αδειάζει το στομάχι και νομίζεις κάνεις χαμηλή πτήση. Δεν ξέρω πάντως αν προσγειώνεσαι πάντα σωστά, σήμερα τα κατάφερα βέβαια.
Τελικά την πρώτη απογοήτευση την αντικατέστησε  σκεπτικισμός. Πάντως τα μονρόε καινούργια είχαν απροβλημάτιστη συμπεριφορά.

Μένει το χώμα αλλά καιο να δω την λύση ΟΜΕ αμορτισέρ και ελατήρια να δω αν είναι αυτός ο τόσο σωστός συνδιασμός που λένε μερικοί, σε σύγκρηση πάντα με μad Monroe (γιατί για κάθε σετ αμορτισέρ ΟΜΕ παίρνεις τρία Μονρόε).

Αποσυνδεδεμένος Teo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε θα σε ξεχάσουμε ποτέ...
Απ: Mad +3cm ελατήρια και OME αμορτισέρ.
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 23, 2006, 17:33 »
Κώστα, οι συνδυασμοί που μπορείς να κάνεις είναι δεκάδες, αν υπολογίσεις και τις διαφορετικές διαστάσεις...
Αυτό που δεν μπορείς να υπολογίσεις όμως ποτέ, είναι τα προσωπικά κριτήρια, κάτι που είναι τελείως υποκειμενικό.
Ενας άλλος παράγοντας, είναι και αυτός της συνήθειας... Είναι λογικό να μην το εμπιστεύεσαι αμέσως στις στροφές, όμως σιγά - σιγά το μαθαίνεις περισσότερο. Αν οδηγήσεις το δικό μου που έχει μεγαλύτερο μήκος + προσθήκες + αποσυνδεμένη την αντιστρεπτική + μετατόπιση βάσεων πίσω αμορτισέρ και δείς τις κλισεις που παίρνει, το δικό σου θα σου φαίνεται Formula 1. Το συνήθισα όμως τώρα και δε με τρομάζει...

Εχω την εντύπωση πως το συγκεκριμένο συνδυασμό θα τον επιλέξει κάποιος, θέλοντας να βελτιώσει τη συμπεριφορά του αυτοκινήτου στο χώμα... Εκεί θα δείς τη βελτίωση...

.....keyboard offroaders....
Όποιος δεν μπορεί να καταλάβει τη σιωπή σου δεν μπορεί να καταλάβει και τα λόγια σου... Tolkin

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Mad +3cm ελατήρια και OME αμορτισέρ.
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 23, 2006, 18:09 »
Κώστα, οι συνδυασμοί που μπορείς να κάνεις είναι δεκάδες, αν υπολογίσεις και τις διαφορετικές διαστάσεις...
Αυτό που δεν μπορείς να υπολογίσεις όμως ποτέ, είναι τα προσωπικά κριτήρια, κάτι που είναι τελείως υποκειμενικό.

Πολύ σωστά αυτά που λες  cl , να διευκρινήσω ότι αυτή είναι η γνώμη μου με βάση τον τρόπο που οδηγώ αλλά και τα χλμ που κάνω και δεν είναι λίγα καθημερινά.

Παράθεση
Ενας άλλος παράγοντας, είναι και αυτός της συνήθειας... Είναι λογικό να μην το εμπιστεύεσαι αμέσως στις στροφές, όμως σιγά - σιγά το μαθαίνεις περισσότερο. Αν οδηγήσεις το δικό μου που έχει μεγαλύτερο μήκος + προσθήκες + αποσυνδεμένη την αντιστρεπτική + μετατόπιση βάσεων πίσω αμορτισέρ και δείς τις κλισεις που παίρνει, το δικό σου θα σου φαίνεται Formula 1. Το συνήθισα όμως τώρα και δε με τρομάζει...

Μη φοβάσαι,  είμαι  ca_n. Το θέμα δεν είναι μόνο αν μας τρομάζει αλλά και το επίπεδο ασφάλειας σε συνάρτηση πάντα με τη χρήση του αυτοκινήτου που του κάνουμε.

Η αφαίρεση της αντιστρεπτικής πόσο ασταθές κάνει το σύνολο, ή είναι μόνο η αίσθηση που αλλάζει?

Παράθεση

Εχω την εντύπωση πως το συγκεκριμένο συνδυασμό θα τον επιλέξει κάποιος, θέλοντας να βελτιώσει τη συμπεριφορά του αυτοκινήτου στο χώμα... Εκεί θα δείς τη βελτίωση...

Αναμένεται μια και ακόμα χαίρομαι τη θάλασσα.

Αποσυνδεδεμένος Paslemotos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 27
  • www.jimnyclub.com/forum
Απ: Mad +3cm ελατήρια και OME αμορτισέρ.
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 24, 2006, 12:51 »
Ε βεβαια,οταν σου λεγα εγω για ΟΜΕ-MAD +3,που εχω, μου κανες την παπια.... lol lol lol
Τελικα ηρθες στα λογια μου εστω και μετα απο καποιους μηνες.
Παλι καλα !!!!!!!!!!!!!!! ha ha ha
Μια χαρα ειναι ο συνδυασμος,θα δεις.,
Υ.Γ.
Στειλε και κανα μυνημα ρε.....!!!!!!!!!!!!!!!!! cl cl