Αποστολέας Θέμα: Δίσκος πλατό centerforce.  (Αναγνώστηκε 33142 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 19, 2006, 01:49 »
Μέσα σε 10 λεπτά μου απαντήσανε από Αμερική:


Από Roger Warner Προς Katseno Kosta

Hello,
It is common in your application if the clutch pedal free play is not set correctly or you have the incorrect flywheel cup/step dimension, our weights will contact the the spring pac of the disc hub. This issue can be corrected by adjusting the clutch pedal free play unless the flywheel step is incorrect. The clutch is designed to work in your application using our centrifugal weights. Feel free to e-mail me if you have further questions.
Roger

wolf

  • Επισκέπτης
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 19, 2006, 01:59 »
Φίλε Κώστα έχεις απόλυτο δίκαιο σε αυτά που λες.
Το θέμα είναι ποιος θα σε ακουσει.Καποιοι θα πούνε ότι ρε φίλε γιατί δε ρώταγες όταν τον αγόραζες, αν μπαίνει όπως είναι ?
Δεν είναι η μοναδική φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο.
Το θέμα είναι πως μπορείς να βρεις το δίκιο σου.
Και νομικά ακόμα να κινηθείς εναντίον τους άκρη δεν θα βγάλεις.
Εγώ πιστεύω ότι παρασύρθηκες από τα λεγόμενα μας ότι είναι ο καλύτερος , και δεν ψάχτηκες λίγο παραπανω.Αν ρώταγες τον Νίκο η κάποιον άλλο που τον φοράει θα σου έλεγε ότι πρέπει να βγουν .
Τέλος πάντων , καλό κουράγιο και καλά ξεμπερδέματα.

wolf

  • Επισκέπτης
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 19, 2006, 02:01 »
Μέσα σε 10 λεπτά μου απαντήσανε από Αμερική:


Από Roger Warner Προς Katseno Kosta

Hello,
It is common in your application if the clutch pedal free play is not set correctly or you have the incorrect flywheel cup/step dimension, our weights will contact the the spring pac of the disc hub. This issue can be corrected by adjusting the clutch pedal free play unless the flywheel step is incorrect. The clutch is designed to work in your application using our centrifugal weights. Feel free to e-mail me if you have further questions.
Roger


Για ριξε και την μεταφαση. bhe bhe bhe bhe bhe

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 19, 2006, 02:07 »
Φίλε Κώστα έχεις απόλυτο δίκαιο σε αυτά που λες.
Το θέμα είναι ποιος θα σε ακουσει.Καποιοι θα πούνε ότι ρε φίλε γιατί δε ρώταγες όταν τον αγόραζες, αν μπαίνει όπως είναι ?
Δεν είναι η μοναδική φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο.
Το θέμα είναι πως μπορείς να βρεις το δίκιο σου.
Και νομικά ακόμα να κινηθείς εναντίον τους άκρη δεν θα βγάλεις.
Αν βρεθεί και κάποιος που του τοποθετήσανε στο αυτοκίνητο και δεν τον ενημερώσανε μη νομίζεις θα την βγάλουν καθαρή.


Εγώ πιστεύω ότι από τα λεγόμενα μας ότι είναι ο καλύτερος , και δεν ψάχτηκες λίγο παραπανω.Αν ρώταγες τον Νίκο η κάποιον άλλο που τον φοράει θα σου έλεγε ότι πρέπει να βγουν .
Τέλος πάντων , καλό κουράγιο και καλά ξεμπερδέματα.


Ο Νίκος δεν ήξερε τίποτε. Δεν ρωτάς το μηχανικό οταν αφήνεις το αυτοκίνητο το πρωί και δεν παρακολουθείς την τοποθέτηση.

Kαλημερα σε ολους τους... μη διακοπευοντες!!!
Κωστα, νομιζω κι εγω, οτι η προμηθεια ενος centerforce, ειδικα για τη περιπτωση σου, θα ειναι οντως η καλυτερη λυση!
Τον "φοραω" κανα 8μηνο και μπορω να σου πω (το εχεις δει και εσυ αλλωστε...), οτι τον... σκιζω αρκετα!!! Παρ ολα αυτα, ο δισκος ειναι απλα... απαιχτος!!! Η τιμη του, ειναι γυρω στα 300-350 ευρα αλλα το θεμα ειναι οτι θα πρεπει καποιος να στον τοποθετησει στα Ιωαννινα, αλλοιως ειναι μια καλη ευκαιρεια, να σε δουμε στο... χωριο μας!!!  yah lol


Θέλει μετατροπή ή μπαίνει όπως είναι?

Οχι Κωστη μου, καμμια μετατροπη, οπως ειναι μπαινει...!!! (μπας και το λες για να γλυτωσεις το ταξιδι στην Αθηνα ρε μπαγασα?) lol lol lol

wolf

  • Επισκέπτης
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 19, 2006, 02:12 »
Ε τοτε καπου φταιμε και εμεις. 0_21 0_21 0_21
Αλλα και οτι ο Νικος δεν γνωριζε η δεν τον εξιγησε ο μαστορας τι εκανε στο αμαξι του,αυτο και αν ειναι.
Αν ειμουνα στη θεση του θα του ζηταγα και τα ρεστα που λενε. 0_21

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 19, 2006, 02:13 »
Μέσα σε 10 λεπτά μου απαντήσανε από Αμερική:


Από Roger Warner Προς Katseno Kosta

Hello,
It is common in your application if the clutch pedal free play is not set correctly or you have the incorrect flywheel cup/step dimension, our weights will contact the the spring pac of the disc hub. This issue can be corrected by adjusting the clutch pedal free play unless the flywheel step is incorrect. The clutch is designed to work in your application using our centrifugal weights. Feel free to e-mail me if you have further questions.
Roger


Για ριξε και την μεταφαση. bhe bhe bhe bhe bhe
Γειά σου,
Είναι γνωστό στην αίτησή σας εάν το clutch pedal free play δεν είναι τοποθετημένο  σωστά ή έχετε λάθος διάσταση στο flywheel cup/step, τα βάρη μας θα έρθουν σε επαφή με το ελατήριο pac της πλήμνης δίσκων. Αυτό το ζήτημα μπορεί να διορθωθεί με τη ρύθμιση του the clutch pedal free play εκτός αν το flywheel step είναι μή σωστό . Ο συμπλέκτης σχεδιάζεται για να λειτουργήσει χρησιμοποιώντας τα φυγοκεντρικά βάρη μας.

Για την ορολογία δες το σχήμα και τα χρώματα.


wolf

  • Επισκέπτης
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 19, 2006, 02:20 »
Μέσα σε 10 λεπτά μου απαντήσανε από Αμερική:


Από Roger Warner Προς Katseno Kosta

Hello,
It is common in your application if the clutch pedal free play is not set correctly or you have the incorrect flywheel cup/step dimension, our weights will contact the the spring pac of the disc hub. This issue can be corrected by adjusting the clutch pedal free play unless the flywheel step is incorrect. The clutch is designed to work in your application using our centrifugal weights. Feel free to e-mail me if you have further questions.
Roger


Για ριξε και την μεταφαση. bhe bhe bhe bhe bhe
Γειά σου,
Είναι γνωστό στην αίτησή σας εάν το clutch pedal free play δεν είναι τοποθετημένο  σωστά ή έχετε λάθος διάσταση στο flywheel cup/step, τα βάρη μας θα έρθουν σε επαφή με το ελατήριο pac της πλήμνης δίσκων. Αυτό το ζήτημα μπορεί να διορθωθεί με τη ρύθμιση του the clutch pedal free play εκτός αν το flywheel step είναι μή σωστό . Ο συμπλέκτης σχεδιάζεται για να λειτουργήσει χρησιμοποιώντας τα φυγοκεντρικά βάρη μας.

Για την ορολογία δες το σχήμα και τα χρώματα.



Αυτο το τελευταιο τα λεει ολα.
Αρα οσοι εχουν βγαλει η τους εχουν βγαλει τα φυγοκεντρικα εχουν κανει πατατα. bhe
Το να μην σου πουνε οτι σου βγαλανε τα φυγοκεντρικα αυτο και αν ειναι βλακεια.
Νωμιζεις οτι εχεις ενα δισκο τελειο που θα σε βγαλει ασπροπροσωπο παντου, ενω στην ουσια ειναι μια βλακεια . ??? ??? ???

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 19, 2006, 02:34 »
Ε τοτε καπου φταιμε και εμεις. 0_21 0_21 0_21
Αλλα και οτι ο Νικος δεν γνωριζε η δεν τον εξιγησε ο μαστορας τι εκανε στο αμαξι του,αυτο και αν ειναι.
Αν ειμουνα στη θεση του θα του ζηταγα και τα ρεστα που λενε. 0_21

Θα σας σκίσω όλους  ha για να μάθετε. 0_21 punch agr du_l 009a> 067>_ 068g> _ar15fir> _angry09> _b138> _bricks>



Αυτο το τελευταιο τα λεει ολα.
Αρα οσοι εχουν βγαλει η τους εχουν βγαλει τα φυγοκεντρικα εχουν κανει πατατα. bhe
Το να μην σου πουνε οτι σου βγαλανε τα φυγοκεντρικα αυτο και αν ειναι βλακεια.
Νωμιζεις οτι εχεις ενα δισκο τελειο που θα σε βγαλει ασπροπροσωπο παντου, ενω στην ουσια ειναι μια βλακεια . ??? ??? ???

Και τώρα τί να κάνω? Τη μ@λακία ή πίσω? Να δω και τί θα μου πούνε.

wolf

  • Επισκέπτης
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 19, 2006, 02:39 »
Παρε πρωτα ενα τηλ στο Ματσικιδη να δεις τι θα σου πει και μετα πραξε αναλογα.
Αν δεχετε να σου επιστρεψει τα χρηματα, κρατα το πλατο και βαλε ενα δισκο με 4 διπλα ελατιρια. Λιγοτερα χρηματα και ποιο συγουρη δουλεια. Γνωμη μου παντα.
Τωρα για το οτι θελεις καποιον να σκισεις, ειμαι συγουρος οτι ο gc θα το ευχαριστιθει ενα σκισιμο. lol lol lol lol lol

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 19, 2006, 08:15 »
Φίλε Κώστα έχεις απόλυτο δίκαιο σε αυτά που λες. Το θέμα είναι ποιος θα σε ακουσει.Καποιοι θα πούνε ότι ρε φίλε γιατί δε ρώταγες όταν τον αγόραζες, αν μπαίνει όπως είναι? Δεν είναι η μοναδική φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο.
Το θέμα είναι πως μπορείς να βρεις το δίκιο σου. Και νομικά ακόμα να κινηθείς εναντίον τους άκρη δεν θα βγάλεις.
Αν βρεθεί και κάποιος που του τοποθετήσανε στο αυτοκίνητο και δεν τον ενημερώσανε μη νομίζεις θα την βγάλουν καθαρή.

Εγώ πιστεύω ότι από τα λεγόμενα μας ότι είναι ο καλύτερος , και δεν ψάχτηκες λίγο παραπανω.Αν ρώταγες τον Νίκο η κάποιον άλλο που τον φοράει θα σου έλεγε ότι πρέπει να βγουν. Τέλος πάντων , καλό κουράγιο και καλά ξεμπερδέματα.

Ο Νίκος δεν ήξερε τίποτε. Δεν ρωτάς το μηχανικό οταν αφήνεις το αυτοκίνητο το πρωί και δεν παρακολουθείς την τοποθέτηση.

Kαλημερα σε ολους τους... μη διακοπευοντες!!!
Κωστα, νομιζω κι εγω, οτι η προμηθεια ενος centerforce, ειδικα για τη περιπτωση σου, θα ειναι οντως η καλυτερη λυση!
Τον "φοραω" κανα 8μηνο και μπορω να σου πω (το εχεις δει και εσυ αλλωστε...), οτι τον... σκιζω αρκετα!!! Παρ ολα αυτα, ο δισκος ειναι απλα... απαιχτος!!! Η τιμη του, ειναι γυρω στα 300-350 ευρα αλλα το θεμα ειναι οτι θα πρεπει καποιος να στον τοποθετησει στα Ιωαννινα, αλλοιως ειναι μια καλη ευκαιρεια, να σε δουμε στο... χωριο μας!!!  yah lol

Θέλει μετατροπή ή μπαίνει όπως είναι?

Οχι Κωστη μου, καμμια μετατροπη, οπως ειναι μπαινει...!!! (μπας και το λες για να γλυτωσεις το ταξιδι στην Αθηνα ρε μπαγασα?) lol lol lol

Kωστη στη συγκεκριμενη περιπτωση εχεις δικαιο... δεν εχω κατι να σου απαντησω... ομως, επιφυλασσομαι, μολις γυρισει ο Βαγγελης να σου πω... δεν ξερω οντως τι ακριβως "παιζει" με τη τοποθετηση του δισκου... μερικες μερες υπομονη... (και εγω νομιζα, οτι μπαινει χωρις πατεντες ο συγκεκριμενος centerforce, γι αυτο και στο ειπα εξαλλου...).
Προσωπικα, οταν κανω οτιδηποτε μετατροπες στο αυτοκινητο μου και επειδη συμπτωματικα, σχεδον ολες εχουν γινει στο καταστημα & συνεργειο της extreme στην Αθηνα, στο Βαγγελη το Τσουκα, ΔΕΝ αντιμετωπισα ΠΟΤΕ κανενα προβλημα σε οτιδηποτε!  Μαλιστα, εχω δει αντιμετωπιση & λυση προβληματος (σε αλλο πελατη, αλλα ημουν παρων...) το οποιο προβλημα δημιουργηθηκε απο αλλο συνεργειο και απλα ο συγκεκριμενος ανθρωπος το αντιμετωπισε σαν να ηταν δικο του λαθος και το εφτιαξε... 
Ετσι λοιπον, ειμαι παντα "ησυχος" και εχω εμπιστοσυνη, οτι δεν προκειται καποιο προβλημα, να μην λυθει και να συνεχισει να υπαρχει...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2006, 08:39 από Nicksi »
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 19, 2006, 10:29 »
Kωστη στη συγκεκριμενη περιπτωση εχεις δικαιο... δεν εχω κατι να σου απαντησω... ομως, επιφυλασσομαι, μολις γυρισει ο Βαγγελης να σου πω... δεν ξερω οντως τι ακριβως "παιζει" με τη τοποθετηση του δισκου... μερικες μερες υπομονη... (και εγω νομιζα, οτι μπαινει χωρις πατεντες ο συγκεκριμενος centerforce, γι αυτο και στο ειπα εξαλλου...).



Ok θείο κανένα πρόβλημα, θα τη βρούμε τη λύση τελικά.  0_21


Προσωπικα, οταν κανω οτιδηποτε μετατροπες στο αυτοκινητο μου και επειδη συμπτωματικα, σχεδον ολες εχουν γινει στο καταστημα & συνεργειο της extreme στην Αθηνα, στο Βαγγελη το Τσουκα, ΔΕΝ αντιμετωπισα ΠΟΤΕ κανενα προβλημα σε οτιδηποτε!  Μαλιστα, εχω δει αντιμετωπιση & λυση προβληματος (σε αλλο πελατη, αλλα ημουν παρων...) το οποιο προβλημα δημιουργηθηκε απο αλλο συνεργειο και απλα ο συγκεκριμενος ανθρωπος το αντιμετωπισε σαν να ηταν δικο του λαθος και το εφτιαξε... 
Ετσι λοιπον, ειμαι παντα "ησυχος" και εχω εμπιστοσυνη, οτι δεν προκειται καποιο προβλημα, να μην λυθει και να συνεχισει να υπαρχει...

Πολύ καλά όλα αυτά, απλά θα περιμένω και εγώ την "επίσημη" απάντηση. Πιστεύω και εγώ ότι θα βρούμε κάποια λύση.
Το αυτοκίνητο θα μείνει στο συνεργείο να κάνει διακοπές (σαββατοκύριακο βλέπεις) και από δευτέρα πάμε για μαμά δίσκο ή αν ο Ματσικίδης προτείνει κάποιον άλλο και δεχτεί πίσω τον dual fiction. Η ταλαιπωρία μου ελπίζω να είναι χρήσιμη σε άλλους για να μην την πατήσουν.

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 19, 2006, 12:46 »
Μια και ο κ. Τσούκας όπως βλέπω έκανε σήμερα μια επίσκεψη στο φόρουμ, θα τον παρακαλούσα να μου δώσει την άποψή του, αν ξαναδιαβάσει , χωρίς βέβαια να είναι δεσμευτική μιας και πρόκειται για άλλο κατάστημα ( xtreme βέβαια), και δεν γνωρίζει την επικοινωνία μου με τον Ματσικίδη.

Αποσυνδεδεμένος apla

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 19, 2006, 15:39 »
Στην αλλαγή του δισκο πλατό στο jimny χρειάζεται να κατέβει το κιβώτιο η όχι?Ρωτάω απειδη δεν βγαζω άκρη απο τισ photo.

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 19, 2006, 15:43 »
Στην αλλαγή του δισκο πλατό στο jimny χρειάζεται να κατέβει το κιβώτιο η όχι?Ρωτάω απειδη δεν βγαζω άκρη απο τισ photo.

Δεν πιστεύω να σκοπεύεις να το αλλάξεις μόνος σου!!!

Αποσυνδεδεμένος apla

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 19, 2006, 15:52 »
Είμαι πολύ κοντα στην αλλάγη του συμπλέκτη και παρακολουθώ ολή την ιστορία με τον centerforce....τελικά βρήκατε άκρη??ήθελε πατεντα για να καθήσει σωστά?Η απλά κόψανε τα βάρη?Για τον αν χρειάζεται να κατέβει το κιβώτιο ρωτάω για να ξέρω περίπου τι θα μας στοιχίσει η αλλαγή..