Αποστολέας Θέμα: Τοποθέτηση αισθητήρα θερμοκρασίας  (Αναγνώστηκε 6568 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Τοποθέτηση αισθητήρα θερμοκρασίας
« στις: Αύγουστος 12, 2006, 13:40 »
Λοιπόν εβαλα και εγω του lidl τον αισθητήρα αλλα΄με καποιες αλλαγές στην θέση (εκτος απο την θεση του αισθητηρα εξωτερικης, ΜΠΡΑΒΟ ΚΩΣΤΑ ΚΑΤΣΕΝΕ cl cl cl cl ;D ;D) για να μπορω να τον βλεπω χωρις κοπο. Με την θερμοκολλα ξεκολουσε απο την ζεστη και τα αυτοκολητα που έχει το σετ ειναι μουφα, με το πρωτο τρανταγμα ξεκολανε και αυτα....
Αγορασα αυτοκολλητα  "χρατς" απο το PRACTIKER και εκατσε μια χαρα!!!
Ιδου οι fotos!!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 18, 2006, 20:37 από 4x4er »
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Τοποθέτηση αισθητήρα θερμοκρασίας2
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 12, 2006, 13:42 »
και η 4η για την ταπα του αισθητηρα εξωτερικης θερμοκρασιας, ΠΡΟΣΟΧΗ να κανετε 1 εγκοπη στην ταπα οταν την κλεισετε γιατι πιεζετε πολυ  το καλωδιο και μπορει να κοπει!! :o :o :o


Υ.Γ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΤΕΛΗ,   19_>  ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΑΝΕΙΣΕ ΤΟ Κ750i για να βγαλω τις φωτογραφίες!!!!!!!
cl cl cl cl cl cl cl cl cl cl cl
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 18, 2006, 20:37 από 4x4er »
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Τοποθέτηση αισθητήρα θερμοκρασίας
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 12, 2006, 13:48 »
Kαλό αυτό το σημείο αν και θα παίζει πολύ το μάτι σου όταν οδηγείς και θές να δεις την θερμοκρασία έτσι για βίτσιο roc2

Εγω το έχω βάλει τέρμα αριστερα στο ταμπλώ δίπλα στην πόρτα σχεδόν...
και εύκολα περνάει το καλώδιο, και βλέπεις και την θερμοκρασία με μια ματιά.........
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Τοποθέτηση αισθητήρα θερμοκρασίας
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 12, 2006, 13:54 »
ΧΜΜΜΜΜΜ.... 
 Το σκεφτηκα και εγω για εκει αλλα δεν μου φανηκε ευκολο να περασω το καλωδιο.
Απο που το περασες ;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 12, 2006, 14:22 από 4x4er »
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος Georg

  • Jimny
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • vvt
Απ: Τοποθέτηση αισθητήρα θερμοκρασίας
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 14, 2006, 10:24 »
Λοιπόν εβαλα και εγω του lidl τον αισθητήρα αλλα΄με καποιες αλλαγές στην θέση (εκτος απο την θεση του αισθητηρα εξωτερικης, ΜΠΡΑΒΟ ΚΩΣΤΑ ΚΑΤΣΕΝΕ cl cl cl cl ;D ;D) για να μπορω να τον βλεπω χωρις κοπο. Με την θερμοκολλα ξεκολουσε απο την ζεστη και τα αυτοκολητα που έχει το σετ ειναι μουφα, με το πρωτο τρανταγμα ξεκολανε και αυτα....
Αγορασα αυτοκολλητα  "χρατς" απο το PRACTIKER και εκατσε μια χαρα!!!
Ιδου οι fotos!!!!!!!

Κατω απο το σημειο που εχεις τοποθετησει το θερμομετρο,περναει η εξατμιση και ειναι και ο καταλυτης! Οποτε οπως καταλαβαινεις η εσωτερικη σου θερμοκρασια θα ειναι στο...γαμο του καραγκιοζη!Για του λογου το αληθες μετα απο μια μικρη βολτα 10-15 λεπτα πιασε με το χερι σου το χωρο κατω απο το χειροφρενο!
Εκει που το εχει βαλει ο Κατσενος μπορει να μη φαινεται τοσο καλα αλλα δειχνει πιο σωστα την εσωτερικη θερμοκρασια!

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Τοποθέτηση αισθητήρα θερμοκρασίας
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 14, 2006, 11:08 »
Αυτό που λές είναι αλήθεια Georg, υπάρχε διαφορά θερμοκρασίας στο σημείο εκείνο σε σχέση με το υπόλοιπο σαλόνι αλλα, εν κινήση και μετά απο
10-15 με το aircondicion ανοικτό, δείχνει την σωστή θερμοκρασία, το τσέκαρα με 2ο θερμόμετρο, εκτός και αν το 2ο θερμόμετρο δείχνει λάθος και αυτό ;D ;D ;D.
Τώρα βέβαια βλέπω πως και τα "χρατς" που τοποθέτησα αρχίζουν να ξεκολλάνε οπότε η θα τα κολλήσω με συλικονη η θα το το[ποθετήσω όπως ο Admin.
Admin;
Admin;
 ??? ??? ???
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος Georg

  • Jimny
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • vvt
Απ: Τοποθέτηση αισθητήρα θερμοκρασίας
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 14, 2006, 18:53 »
Αυτό που λές είναι αλήθεια Georg, υπάρχε διαφορά θερμοκρασίας στο σημείο εκείνο σε σχέση με το υπόλοιπο σαλόνι αλλα, εν κινήση και μετά απο
10-15 με το aircondicion ανοικτό, δείχνει την σωστή θερμοκρασία, το τσέκαρα με 2ο θερμόμετρο, εκτός και αν το 2ο θερμόμετρο δείχνει λάθος και αυτό ;D ;D ;D.
Τώρα βέβαια βλέπω πως και τα "χρατς" που τοποθέτησα αρχίζουν να ξεκολλάνε οπότε η θα τα κολλήσω με συλικονη η θα το το[ποθετήσω όπως ο Admin.
Admin;
Admin;
 ??? ??? ???


Θα σου στοιχιζει κατι παραπανω και ανεβηκε και η τιμη της βενζινης τωρα αλλα θα ξερεις οτι η θερμοκρασια που σου δειχνει ειναι σωστη!  lol
Και το χειμωνα που θα δειχνει 45΄C θα αναβεις λιγο το air condition στο κρυο μεχρι να συμφωνησουν τα 2 θερμομετρα και μετα θα το κλεινεις παλι?  87
Εκει το ειχα πρωτοβαλει κι εγω και το εβγαλα και το εβαλα πανω στο ταμπλο διπλα στο κολωνακι του οδηγου και τον αισθητηρα μεσα στον καθρεφτη!
 ;)
Φιλικα παντα

Αποσυνδεδεμένος admin

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
    • Jimnyclub.com
Απ: Τοποθέτηση αισθητήρα θερμοκρασίας
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 16, 2006, 09:33 »

Τώρα βέβαια βλέπω πως και τα "χρατς" που τοποθέτησα αρχίζουν να ξεκολλάνε οπότε η θα τα κολλήσω με συλικονη η θα το το[ποθετήσω όπως ο Admin.
Admin;
Admin;
 ??? ??? ???


Παρών... (άργησα λίγο...  ha ha)

Εγώ το δικό μου θερμόμετρο το κόλησα με τα υπάρχοντα αυτοκόλητα που είχε η συσκευασία και εδώ και 3/2 χρόνια είναι ακόμη στη θέση του... Το πρόβλημα βέβαια με την λάθος θερμοκρασία στο εσωτερικό ισχύει αλλά λίγο με νοιάζει πόσο έχει μέσα στην καμπίνα...


Jimnyclub.com

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Τοποθέτηση αισθητήρα θερμοκρασίας
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 16, 2006, 10:17 »
Και εγώ νομίζω μετά από αρκετή χρήση, ίσως η καλύτερη λύση να είναι στον καθρέφτη. Βέβαια ποιός κάθεται να λύσει τον καθρέφτη.

Αποσυνδεδεμένος Georg

  • Jimny
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • vvt
Απ: Τοποθέτηση αισθητήρα θερμοκρασίας
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 16, 2006, 11:33 »
Και εγώ νομίζω μετά από αρκετή χρήση, ίσως η καλύτερη λύση να είναι στον καθρέφτη. Βέβαια ποιός κάθεται να λύσει τον καθρέφτη.

Τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα πια...αμα ξεκουμπωσεις το πλαστικο τριγωνακι θα βρεις απο μεσα 3 βιδες!
Τις λυνει και παιρνεις τον καθρεφτη στο χερι,με προσοχη βεβαια γιατι  εχει και το καλωδιο για το μοτερ του!
Κατοπιν αφου περασεις τον αισθητηρα απο την τρυπα εχει 2-3 βιδες ακομα που στερεωνουν τον κυριως σωμα του καθρεφτη με τη βαση πανω στην οποια περιστρεφεται! Τις λυνεις,περνας τον αισθητηρα εκει μεσα και τον κολλας στο εσωτερικο μερος του κελυφους του καθρεφτη! Ακολουθεις τη διαδικασια αναποδα και τον ξαναβιδωνεις! Προσοχη μονο το καλωδιο του αισθητηρα να μην ειναι τεντωμενο για να μπορει ο καθρεφτης να κλεινει! Δεν ειναι παραπανω απο μιση ωρα δουλεια!

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Τοποθέτηση αισθητήρα θερμοκρασίας
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 16, 2006, 12:48 »
Και εγώ νομίζω μετά από αρκετή χρήση, ίσως η καλύτερη λύση να είναι στον καθρέφτη. Βέβαια ποιός κάθεται να λύσει τον καθρέφτη.

Τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα πια...αμα ξεκουμπωσεις το πλαστικο τριγωνακι θα βρεις απο μεσα 3 βιδες!
Τις λυνει και παιρνεις τον καθρεφτη στο χερι,με προσοχη βεβαια γιατι  εχει και το καλωδιο για το μοτερ του!
Κατοπιν αφου περασεις τον αισθητηρα απο την τρυπα εχει 2-3 βιδες ακομα που στερεωνουν τον κυριως σωμα του καθρεφτη με τη βαση πανω στην οποια περιστρεφεται! Τις λυνεις,περνας τον αισθητηρα εκει μεσα και τον κολλας στο εσωτερικο μερος του κελυφους του καθρεφτη! Ακολουθεις τη διαδικασια αναποδα και τον ξαναβιδωνεις! Προσοχη μονο το καλωδιο του αισθητηρα να μην ειναι τεντωμενο για να μπορει ο καθρεφτης να κλεινει! Δεν ειναι παραπανω απο μιση ωρα δουλεια!
dup

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Τοποθέτηση αισθητήρα θερμοκρασίας
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 16, 2006, 13:17 »
Και εγώ νομίζω μετά από αρκετή χρήση, ίσως η καλύτερη λύση να είναι στον καθρέφτη. Βέβαια ποιός κάθεται να λύσει τον καθρέφτη.

Τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα πια...αμα ξεκουμπωσεις το πλαστικο τριγωνακι θα βρεις απο μεσα 3 βιδες!
Τις λυνει και παιρνεις τον καθρεφτη στο χερι,με προσοχη βεβαια γιατι  εχει και το καλωδιο για το μοτερ του!
Κατοπιν αφου περασεις τον αισθητηρα απο την τρυπα εχει 2-3 βιδες ακομα που στερεωνουν τον κυριως σωμα του καθρεφτη με τη βαση πανω στην οποια περιστρεφεται! Τις λυνεις,περνας τον αισθητηρα εκει μεσα και τον κολλας στο εσωτερικο μερος του κελυφους του καθρεφτη! Ακολουθεις τη διαδικασια αναποδα και τον ξαναβιδωνεις! Προσοχη μονο το καλωδιο του αισθητηρα να μην ειναι τεντωμενο για να μπορει ο καθρεφτης να κλεινει! Δεν ειναι παραπανω απο μιση ωρα δουλεια!
dup



Λοιπόν,  φαίνεται απλό να περαστεί στον καθρέφτη ο αισθητήρας.
Θα το επιχειρήσω αύριο το πρωί Georg...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2006, 13:20 από 4x4er »
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος GiwrgosTH

  • Jimny
  • Μηνύματα: 456
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τοποθέτηση αισθητήρα θερμοκρασίας
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 16, 2006, 15:59 »
Δεν ειναι παραπανω απο μιση ωρα δουλεια!
¶σχετο με το θερμόμετρο, αλλά μου έδωσες ιδέα!
Στον καθρέπτη μπορεί να μπει μια κεραία για GPS? Έχει αρκετό χώρο?
Διαστάσεις κεραίας περίπου 5πλΧ5υψΧ2βαθ
Punto, punto το Jimnάκι...

Αποσυνδεδεμένος freskos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 374
  • www.jimnyclub.com
Απ: Τοποθέτηση αισθητήρα θερμοκρασίας
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 16, 2006, 16:49 »
Μέσα στο καθρέπτη δε νομίζω. Η εξωτερική κεραία του GPS πρέπει να βλέπει τον ουράνιο ορίζοντα χωρίς εμπόδια  ;)

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Τοποθέτηση αισθητήρα θερμοκρασίας
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 21, 2006, 22:48 »
Και εγώ νομίζω μετά από αρκετή χρήση, ίσως η καλύτερη λύση να είναι στον καθρέφτη. Βέβαια ποιός κάθεται να λύσει τον καθρέφτη.

Τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα πια...αμα ξεκουμπωσεις το πλαστικο τριγωνακι θα βρεις απο μεσα 3 βιδες!
Τις λυνει και παιρνεις τον καθρεφτη στο χερι,με προσοχη βεβαια γιατι  εχει και το καλωδιο για το μοτερ του!
Κατοπιν αφου περασεις τον αισθητηρα απο την τρυπα εχει 2-3 βιδες ακομα που στερεωνουν τον κυριως σωμα του καθρεφτη με τη βαση πανω στην οποια περιστρεφεται! Τις λυνεις,περνας τον αισθητηρα εκει μεσα και τον κολλας στο εσωτερικο μερος του κελυφους του καθρεφτη! Ακολουθεις τη διαδικασια αναποδα και τον ξαναβιδωνεις! Προσοχη μονο το καλωδιο του αισθητηρα να μην ειναι τεντωμενο για να μπορει ο καθρεφτης να κλεινει! Δεν ειναι παραπανω απο μιση ωρα δουλεια!

wow! cl
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...