Αποστολέας Θέμα: Θέλω τη συμβουλή σας  (Αναγνώστηκε 25923 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος santomarg

  • Jimny
  • Μηνύματα: 6
Θέλω τη συμβουλή σας
« στις: Μάρτιος 02, 2013, 22:11 »
Καλησπέρα σε όλη την παρέα του Jimny Club. Σε αντίθεση με τους περισσότερους εδώ δεν είμαι ακόμα κάτοχος ενός Jimny. Πριν μπω στη διαδικασία να αγοράσω ένα αυτοκίνητο ξεκίνησα ρωτώντας διαφορους γνωστούς την άποψη τους για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Οι απαντήσεις που πήρα ήταν είτε πολύ θετικές είτε πολύ αρνητικές και συνεπώς έχω φτάσει σε αδιέξοδο. Θα ήθελα λοιπόν τη συμβουλή σας ως πιο έμπειροι οδηγοί. Το Jimny μου κατά κύριο λόγο θα είναι για on-road διαδρομές σε νησί των Κυκλάδων. Ένα από τα βασικά αρνητικά που άκουσα είναι ότι είναι πολύ επικινδυνο αμάξι και υπάρχει κίνδυνος να ανατραπεί με μια απλή στραβοτιμονιά. Θέλω λοιπόν αν μπορείτε να με συμβουλεύσετε για τα θετικά και τα αρνητικά του ώστε να με βοηθήσετε στη σωστή επιλογή αυτοκινήτου. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 03, 2013, 09:11 »
Για χρήση on-road δε κάνει... τσάμπα τα λεφτά σου θα δώσεις. Πάρε ενα Matiz, που είναι και τετράπορτο και έχει και κάποιους χώρους και τα μισά λεφτα.

Το jimny δεν είναι όσο επικίνδυνο σου είπαν.... είναι αξιοπρεπέστατο. Αλλά δε θα πάρεις lamborgini για να πας στο αμπέλι, ούτε landrover για καφέ στο Κολωνάκι...

Η απόφαση είναι δική σου βέβαια

Αποσυνδεδεμένος tolis17

  • Jimny
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 03, 2013, 20:27 »
Πες στον κυριο @@@@@@ που σε ενημερωσε για τα Jimny, πως δεν ειναι μεν ferrari οπως ειπε και ο φιλτατος Χαρης αλλα πολυ ευχαριστως τον παω μια βολτιτσα σε στροφες και ας το εχω και 18 ποντους ψιλομενο!!!

Αποσυνδεδεμένος santomarg

  • Jimny
  • Μηνύματα: 6
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 03, 2013, 21:54 »
χαχαχαχα tolis17 με καλυψες πληρως  :) Χαρη δεν εχει τυχει να το οδηγησω ποτε αλλα εχω βρεθει συνοδηγος και μου εκανε εντυπωση το γεγονος οτι δεν καταλαβαινα την παραμικρη λακουβα στον δρομο. Στο νησι μου δυστυχως οι δρομοι ειναι περιεργοι και γι αυτο σκεφτομουν να εχω ενα καλο και αξιοπιστο αμαξι.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 04, 2013, 17:10 »
Πάρτο πετρέλαιο όμως.! ;)
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος santomarg

  • Jimny
  • Μηνύματα: 6
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 05, 2013, 01:59 »
Κάποια άλλη συμβουλή παιδιά? Κάτι άλλο που θα ήταν χρήσιμο να ξέρω?

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 05, 2013, 07:39 »
Το πιο βασικό που πρέπει να σκεφτείς είναι την χρήση που θέλεις να του κάνεις, σε τι δρόμους θα γίνονται οι κύριες μετακινήσεις, πόσα χρήματα θέλεις να δώσεις (ή καλύτερα, πόσα χρειάζονται) για την αγορά και πόσα για την ετήσια συντήρηση (βενζίνες, service, κτλ). Μετά ζυγίζεις τα πράγματα με τις εναλλακτικές που ενδεχομένως να έχεις...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος santomarg

  • Jimny
  • Μηνύματα: 6
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 05, 2013, 09:36 »
Η κυρια μετακίνηση όπως είπα και στο αρχικό μου μήνυμα θα είναι σε on-road διαδρομές. Τουλάχιστον στα αρχικά του στάδια. Όσο για τα ετήσια έξοδα συντήρησης θα προτιμούσα να με διαφωτίσετε εσείς που έχετε σίγουρα μεγαλύτερη εμπειρία στο πόσο καίει σαν αυτοκίνητο και γενικά τι έξοδα έχει.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 05, 2013, 13:52 »
Είναι οικονομικό σχετικά αμάξι.
Για on-road και εφόσον οι δρόμοι στα νησιά δεν είναι και για ράλυ μπορείς να το πάρεις αν είσαι διατεθειμένος να πληρώνεις περισσότερη βενζίνη, γιατί σε σχέση με ένα απλό 1300άρι καίει παραπάνω.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος santomarg

  • Jimny
  • Μηνύματα: 6
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 05, 2013, 15:23 »
Σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου.  :D

Αποσυνδεδεμένος strag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 06, 2013, 22:48 »
καλησπερα και από εμένα.. και εγώ μένω σε νησί..στη Σάμο... οι δρόμοι εδώ δεν είναι και ότι καλύτερο , μεγάλες λακούβες ,σαμαράκια από κακοτεχνίες και απο τα συνεχόμενα ράβε ξήλωνε των δρόμων και πολύ σύντομες ευθείες ..δηλ για αμάξι πίστας δεν το συζητώ καν...για κανονικό αμάξι οκ...για το jimny τέλεια....βέβαια θέλει λιγο να μάθεις πως συμπεριφέρεται μετά το πάς μαλιοκούβαρα...με καλά λάστιχα παίρνει μια γεύση από ασφάλτινο και με μια καλύτερη ανάρτηση ακόμη καλύτερο...η σύζηγος έχει το getz 4 πόρτες και νομίζω ότι τις οικογενειακές μετακινήσεις τις καλύπτουμε για το νησί με ένα μωρό και άλλο ένα στην κοιλιά..με το jimny όμως έχουμε τη δυνατότητα να πάμε ΠΑΝΤΟΥ και προσωπικά από τον αύγουστο του 2009 που το έχω δεν το αλλαζω με τίποτα ( πριν είχα peugeot 206 )να  φανταστείς ότι και η γυναίκα μου το γουστάρει περισσότερο στην οδήγηση...νοιώθεις πιο ελεύθερος ένα πράγμα...το κάθισμα θα το προτιμούσα πιο αναπαυτικό (εδώ νοσταλγώ το peugeot 206) ..για τη συντήρηση σίγουρα δεν είναι πιο οικονομικό από το getz παίρνει σε 5 σημεια λάδια και όχι σε 1 αλλά μην φανταστείς και τίποτα τρελό (όσο  είσαι εγγύηση περίπου 250-300€ το χρόνο μετά μπορείς να το ρίξεις το ποσό..τα λάστιχα επίσης δε νομίζω να βρεις κάτω από 350€ .. από χώρους υστερεί πάρα πολύ αλλά πάντα υπάρχουν λύσεις ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ . ααα μην περιμένεις να δεις κατανάλωση ΚΑΤΩ απο 8 lt/100 χλμ εδώ με το ζόρι στα 8,2 - 8,4 το πετρέλαιο πρέπει να είναι πιο οικονομικό ...σε έλξη τα πάει πολύ καλλά λόγω των κοντων σχέσεων (σε περίπτωση που σέρνεις βάρκα ή τρέιλερ) off road απλά άπαιχτο μέχρι εκέι που το πήγα δεν έχω κάνει ταρζανιές...για καινουριο vvt τέλη κυκλοφορίας 135 € για τα πιο παλια  δεν ξέρω.. ελπίζω ότι αμάξι και αν πάρεις να το ευχαριστηθείς και να σου προσφέρει πολλά ευτιχισμένα χλμ και πολλές συγκινήσεις..
Σταύρος -Σάμος

Αποσυνδεδεμένος santomarg

  • Jimny
  • Μηνύματα: 6
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 07, 2013, 00:47 »
Σταύρο σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου. Ήταν πολύ χρήσιμες. Ας ελπίσουμε ότι σύντομα θα έχω και εγώ το δικό μ Jimny!!!!!

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 07, 2013, 10:05 »
...για καινουριο vvt τέλη κυκλοφορίας 135 € για τα πιο παλια  δεν ξέρω.. ελπίζω ότι αμάξι και αν πάρεις να το ευχαριστηθείς και να σου προσφέρει πολλά ευτιχισμένα χλμ και πολλές συγκινήσεις..
Σταύρος -Σάμος

Έχω την εντύπωση ότι καινούργιο έχει τέλη παραπάνω από 135€. Τα παλιά σίγουρα έχουν 135€ ;)

Αποσυνδεδεμένος geojimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 748
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 07, 2013, 10:47 »

Έχω την εντύπωση ότι καινούργιο έχει τέλη παραπάνω από 135€. Τα παλιά σίγουρα έχουν 135€ ;)

Δεν ειναι να το παιρνεις καινουργιο (λογω ρυπων)

http://www.autotriti.gr/data/newcars/times/montela/times_suzuki_jimny.asp

Αποσυνδεδεμένος admin

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
    • Jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 07, 2013, 10:49 »
...για καινουριο vvt τέλη κυκλοφορίας 135 € για τα πιο παλια  δεν ξέρω.. ελπίζω ότι αμάξι και αν πάρεις να το ευχαριστηθείς και να σου προσφέρει πολλά ευτιχισμένα χλμ και πολλές συγκινήσεις..
Σταύρος -Σάμος

Έχω την εντύπωση ότι καινούργιο έχει τέλη παραπάνω από 135€. Τα παλιά σίγουρα έχουν 135€ ;)

Εκπομπές CO2 συνδυασμένου κύκλου   γρ./χλμ    162
Αρα 162*2.25=364.5€

Jimnyclub.com