Αποστολέας Θέμα: 6ποντη αναρτηση  (Αναγνώστηκε 7946 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fioy

  • Jimny
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
  • ........
Απ: 6ποντη αναρτηση
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 19:25 »
soto τα  procob πως τα βλέπεις είναι πολύ σκληρά όπως λένε?

Αποσυνδεδεμένος sotos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 6ποντη αναρτηση
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 22:06 »
soto τα  procob πως τα βλέπεις είναι πολύ σκληρά όπως λένε?
Fioy θα έλεγα οτι ειναι λιγάκι, άλλα ειναι και καλά για περισσότερο σκληρή χρήση.
sotos

Αποσυνδεδεμένος sotos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 6ποντη αναρτηση
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 09, 2013, 19:04 »
Panosd ευχαριστώ για την πληροφορία, έχω ακόμη μια απορία, φτιάχνοντας τις πανάρ ρυθμιζόμενες στο μηχανουργείο χρειάζεται κάτι άλλο ως πρός τις πανάρ? Να διευκρινίσω οτι το Jimny φοράει το σετ της Procob 2,5 ίντσες δηλ. 4 με 5 πόντους περίπου ύψος. Ευχαριστώ εκ των προτέρων Sotos.
Panosd μια απάντηση αν γνωρίζεις?
sotos

Αποσυνδεδεμένος panosd

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 6ποντη αναρτηση
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 10, 2013, 13:51 »
Οχι φιλε μου. Μια χαρα θα εισαι με τις παναρ.

Μετα αν θες να εισαι πιο σωστος, κανε κ βασεις χαμηλωματος απο το σασι.
Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος fioy

  • Jimny
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
  • ........
Απ: 6ποντη αναρτηση
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 23, 2013, 17:33 »
καλησπέρα παιδιά. ξέρει κανείς κάτι γερμανικά ελατήρια από τον Μυρωνιδη που όπως λέει είναι πιο ενισχυμένα για περισσότερο βάρος?

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: 6ποντη αναρτηση
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 23, 2013, 18:33 »
καλησπέρα παιδιά. ξέρει κανείς κάτι γερμανικά ελατήρια από τον Μυρωνιδη που όπως λέει είναι πιο ενισχυμένα για περισσότερο βάρος?
Αν είναι πιο "ενισχυμένα" για περισσότερο βάρος όπως λέει θα είναι και πιο σκληρά (μεγαλύτερο spring rate). Άρα αφενός το αυτοκίνητο θα σηκωθεί (δεν ξέρω πόσο), αφετέρου θα γίνει σκληρό και πιο απότομο (το πόσο εξαρτάται από το πόσο πιο σκληρά είναι τα ελατήρια), εκτός αν το Jimny σου είναι ήδη αρκετά πιο βαρύ, πράγμα που δε νομίζω...
Εν κατακλείδι, δεν ξέρω ποιά ελατήρια εννοεί αλλά δεν εμπιστεύομαι κανέναν, ο νοών νοείτω... ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος fioy

  • Jimny
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
  • ........
Απ: 6ποντη αναρτηση
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 18:19 »
metalaxe το αυτοκίνητο κατά 70% της χρήσης του είναι με ένα σκυλοκουτο πίσω και 4 άτομα μέσα. με τα μαμά ελατήρια μου έχει κάτσει πίσω γύρο στους 3 πόντους με το κουτί επάνω. απλά σκεφτόμουν ότι με τα πιο ενισχυμένα ελατήρια δεν θα καθόταν τόσο ώστε σε γρήγορες χωμάτινες διαδρομές να τερματίζει η ανάρτηση με το πολύ βάρος. τώρα το ποσό αξιόπιστα είναι τα συγκεκριμένα ελατήρια δεν ξέρω, αν τα έχει δοκιμάσει κανένας και μπορεί να με βοηθήσει για να μην κάνω καμιά βλακια επιλογή. αα τα ελατήρια είναι για 3 πόντους όπως μου είπε και αν μπουν θα μπουν μαζί με Μονρόε. ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και την βοήθεια.

Αποσυνδεδεμένος fioy

  • Jimny
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
  • ........
Απ: 6ποντη αναρτηση
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 01, 2013, 21:51 »
παιδιά να ρωτήσω κάτι άλλο, με ανάρτηση +6, προσθήκες στους τροχούς 3cm και λάστιχο 217/75/15 θα υπάρχει πρόβλημα να βρίσκει κάπου το λάστιχο? με προσθήκες τα ρουλεμάν τροχού ποσά Χιλ περίπου αντέχουν πριν τα παίξουν?

Αποσυνδεδεμένος panosd

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 6ποντη αναρτηση
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 02, 2013, 20:13 »
Mε +6 κ 215/75/15 έβρισκα σε συμπιεση με στριμμενο τροχο.

Τωρα για τα ρουλεμαν δεν υπαρχει κατι στανταρ στο χρονικο διαστημα.

Απο τα 8 χρονια που εχω το jimny, τα 7 το εχω ψηλωμενο με αποστατες κτλ.

Ολο αυτο το διαστημα μονο 2 φορες αλλαξα ρουλεμαν τροχων κ το αμαξι το κινω καθε μερα + ταξιδια βολτες κτλ.
Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: 6ποντη αναρτηση
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 10, 2013, 15:39 »
παιδιά να ρωτήσω κάτι άλλο, με ανάρτηση +6, προσθήκες στους τροχούς 3cm και λάστιχο 217/75/15 θα υπάρχει πρόβλημα να βρίσκει κάπου το λάστιχο? με προσθήκες τα ρουλεμάν τροχού ποσά Χιλ περίπου αντέχουν πριν τα παίξουν?

Εγώ με +10 ανάρτηση λάστιχο 215-75-15 και προσθήκες 3.8cm λιμάρισα λίγο το θόλο από την πλευρά του οδηγού για να μη βρίσκει, και ρουλεμάν δεν άλλαξα ποτέ αλλά βουνό δε πάει σχεδόν καθόλου τ αμάξι.
Nobody is perfect...except the captain!!!!