Αποστολέας Θέμα: Συντονισμοί , τριξίματα και λύσεις….  (Αναγνώστηκε 4234 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dnm

  • Jimny
  • Μηνύματα: 161
Συντονισμοί , τριξίματα και λύσεις….
« στις: Ιανουάριος 04, 2013, 10:25 »
Καλημέρα, όλοι όσοι έχουμε αγαπήσει αυτό το αυτοκίνητο , έχουμε σίγουρα αντιμετωπίσει τα ενοχλητικά τριξίματα στο εσωτερικό του, που εμένα προσωπικά με ταλαιπωρούν και δεν τα ανέχεται η ακοή μου. Συγκεκριμένα, το κάθισμα του συνοδηγού συντονίζει κάτι στην βάση του σε βαθμό που μου έρχεται να το ξηλώσω. Ο συντονισμός σταματάει μόνο όταν έχω συνεπιβάτη …. Στην αντιπροσωπεία που πήγα τελευταία φορά το ανέφερα, το γνώριζαν το θέμα γιατί πρέπει να είναι γενικό το κακό και προσπάθησαν να με πείσουν ότι δεν φτιάχνει πράγμα το οποίο ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ ως απάντηση. Μήπως το έχει αντιμετωπίσει επιτυχώς και κανείς άλλος συμφορουμίστας;
Επίσης έχω και ένας άλλο συντονισμό από τις μπετούγιες των πίσω καθισμάτων…
Παρατηρώ ότι πολλοί στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο έχουν το ίδιο πρόβλημα με τα τριξίματα και το παραβλέπουν. Προσωπικά επειδή κινούμε σχεδόν αποκλειστικά σε εθνική μόλις αναπτύσσω ταχύτητα στο εσωτερικό ακούγεται σαν εργοτάξιο από τον συντονισμό και πραγματικά έχω ξενερώσει.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Συντονισμοί , τριξίματα και λύσεις….
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 04, 2013, 13:03 »
Κάθισμα συνοδηγού τρίζει και στο δικό μου και σε φίλους. Όπου και να το σφίξεις πάλι το ίδιο...
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος mastoris than.

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
Απ: Συντονισμοί , τριξίματα και λύσεις….
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 04, 2013, 13:07 »
Για τα τριξίματα στα πίσω καθίσματα βεβαιώσου πως είναι καλά βιδωμένες οι ασφάλειες ανάκλησης των καθισμάτων. Συχνά-πυκνά οι συγκεκριμένες, λόγω κραδασμών χαλαρώνουν και θέλουν λίγο σφίξιμο.

Αποσυνδεδεμένος DirectionLess

  • Jimny
  • Μηνύματα: 244
Απ: Συντονισμοί , τριξίματα και λύσεις….
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 04, 2013, 14:16 »
Συνοδηγού δεν μου 'χει τύχει αλλά πίσω ναι.. Δοκιμάζεις αυτό που λέει ο μαστροθανάσης (βιδώνεις το κούμπωμα από τις ντίζες ασφάλισης). Μία εναλλακτική (αφού σφίξεις τα κουμπώματα) λύση είναι να τερματίσεις τις πίσω θέσεις προς το χώρο των αποσκευών (ενδιάμεσες σκάλες - που πρόσφατα ανακάλυψα, προκειμένου είτε να ΄χεις λίγο μεγαλύτερο χώρο στο πορτ μπαγκάζ, είτε για να κάθονται σε πιο όρθια θέση οι πίσω - παρουσιάζουν τρίξιμο). Τουλάχιστον σε μένα, έτσι πάει.

Αποσυνδεδεμένος mastoris than.

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
Απ: Συντονισμοί , τριξίματα και λύσεις….
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 04, 2013, 15:53 »
Μία εναλλακτική (αφού σφίξεις τα κουμπώματα) λύση είναι να τερματίσεις τις πίσω θέσεις προς το χώρο των αποσκευών (ενδιάμεσες σκάλες - που πρόσφατα ανακάλυψα, προκειμένου είτε να ΄χεις λίγο μεγαλύτερο χώρο στο πορτ μπαγκάζ, είτε για να κάθονται σε πιο όρθια θέση οι πίσω - παρουσιάζουν τρίξιμο). Τουλάχιστον σε μένα, έτσι πάει.
Έτσι ακριβώς, όσο πιο όρθια θέση περισσότερες πιθανότητες τριξίματος, ίσως λόγω ταλάντωσης.

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Συντονισμοί , τριξίματα και λύσεις….
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 04, 2013, 17:59 »
Φίλε dnm, η λύση είναι απλή: οδήγησε για 1 μέρα ένα Niva και μετά είμαι σίγουρος ότι δεν θα σε ενοχλεί τίποτα στο Jimny, δοκιμασμένο από τον υποφαινόμενο.... ;D ;D ;D :D :D :D
Στη σπάνια περίπτωση που αυτό δεν πιάσει, βάλε μια τετράδα Malatesta Kaiman, κάνουν τόσο θόρυβο που αποκλείεται να ακους οτιδήποτε άλλο.... lol lol lol
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 04, 2013, 18:04 από Metalaxe »
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος Legend

  • Jimny
  • Μηνύματα: 173
Απ: Συντονισμοί , τριξίματα και λύσεις….
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 04, 2013, 18:28 »
Αν το κάθισμα του συνοδηγού το κάνεις μερικά κλικ μπροστά και δεν το έχεις στην τελευταία πίσω-πίσω θέση, δεν κάνει θόρυβο.
Δεν αναφέρομαι στην πλάτη αλλά σε ολόκληρο το κάθισμα. Απ'ότι έχω παρατηρήσει ο θόρυβος προέρχεται από τη δεξιά ράγα.

Αποσυνδεδεμένος dnm

  • Jimny
  • Μηνύματα: 161
Απ: Συντονισμοί , τριξίματα και λύσεις….
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 05, 2013, 01:15 »
Για τα τριξίματα στα πίσω καθίσματα βεβαιώσου πως είναι καλά βιδωμένες οι ασφάλειες ανάκλησης των καθισμάτων. Συχνά-πυκνά οι συγκεκριμένες, λόγω κραδασμών χαλαρώνουν και θέλουν λίγο σφίξιμο.

Αυτό υποπτεύομαι και εγώ….

Αποσυνδεδεμένος dnm

  • Jimny
  • Μηνύματα: 161
Απ: Συντονισμοί , τριξίματα και λύσεις….
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 05, 2013, 01:17 »
Αν το κάθισμα του συνοδηγού το κάνεις μερικά κλικ μπροστά και δεν το έχεις στην τελευταία πίσω-πίσω θέση, δεν κάνει θόρυβο.
Δεν αναφέρομαι στην πλάτη αλλά σε ολόκληρο το κάθισμα. Απ'ότι έχω παρατηρήσει ο θόρυβος προέρχεται από τη δεξιά ράγα.

Έχεις δίκιο , όσο πιο μπροστά τόσο λιγότερο αισθητό είναι....

Αποσυνδεδεμένος mastoris than.

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
Απ: Συντονισμοί , τριξίματα και λύσεις….
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 05, 2013, 01:26 »

Για τα τριξίματα στα πίσω καθίσματα βεβαιώσου πως είναι καλά βιδωμένες οι ασφάλειες ανάκλησης των καθισμάτων.

Αυτό υποπτεύομαι και εγώ….
Δεν υπάρχει και κάτι άλλο εκεί για να τρίζει, κούνα τες λίγο δεξιά-αριστερά ενώ ταυτόχρονα βιδώνεις με το χέρι. Δοκίμασε πρώτα να ξεβιδώσεις λίγο και μετά βίδωσε κανονικά.
Επίσης ρίξε μια ματιά στον γρύλο, καμιά φορά χαλαρώνει λίγο, τόσο όσο να ακούγεται κάποιο χτύπημα (όχι όμως τρίξιμο).

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντονισμοί , τριξίματα και λύσεις….
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 05, 2013, 14:13 »
Αν το κάθισμα του συνοδηγού το κάνεις μερικά κλικ μπροστά και δεν το έχεις στην τελευταία πίσω-πίσω θέση, δεν κάνει θόρυβο.
Δεν αναφέρομαι στην πλάτη αλλά σε ολόκληρο το κάθισμα. Απ'ότι έχω παρατηρήσει ο θόρυβος προέρχεται από τη δεξιά ράγα.

 Aααα Χάρη τώρα εξηγούνται όλα...που έρχεσαι στις εκδρομές έτσι... lol  ha  lol  ha



...βάλε μια τετράδα Malatesta Kaiman, κάνουν τόσο θόρυβο που αποκλείεται να ακους οτιδήποτε άλλο.... lol lol lol

 j12 roc2 j12 roc2

Πηγή φωτό:http://www.wiggler.gr/2007/10/29/women-drivers/
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 05, 2013, 14:16 από jimever »
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος kapetanios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 754
  • Φύλο: Άντρας
  • Allways fixing!!!
Απ: Συντονισμοί , τριξίματα και λύσεις….
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 05, 2013, 19:34 »
Αν το κάθισμα του συνοδηγού το κάνεις μερικά κλικ μπροστά και δεν το έχεις στην τελευταία πίσω-πίσω θέση, δεν κάνει θόρυβο.
Δεν αναφέρομαι στην πλάτη αλλά σε ολόκληρο το κάθισμα. Απ'ότι έχω παρατηρήσει ο θόρυβος προέρχεται από τη δεξιά ράγα.
Αυτο ειναι.
Επίσης έχω και ένας άλλο συντονισμό από τις μπετούγιες των πίσω καθισμάτων…
Τυλιξε ενα λαστιχακι (απο τα ζαμπον τυρι)  σφιχτα σφιχτα και δεν θα ακουγεται τιποτα.ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 05, 2013, 19:40 από kapetanios »

Αποσυνδεδεμένος Legend

  • Jimny
  • Μηνύματα: 173
Απ: Απ: Συντονισμοί , τριξίματα και λύσεις….
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 05, 2013, 19:44 »
Aααα Χάρη τώρα εξηγούνται όλα...που έρχεσαι στις εκδρομές έτσι... lol  ha  lol  ha
0_21 0_21 0_21 0_21 0_21 2_ag 2_ag

Αποσυνδεδεμένος XXXS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 8
Απ: Συντονισμοί , τριξίματα και λύσεις….
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 14:56 »
Αν το κάθισμα του συνοδηγού το κάνεις μερικά κλικ μπροστά και δεν το έχεις στην τελευταία πίσω-πίσω θέση, δεν κάνει θόρυβο.
Δεν αναφέρομαι στην πλάτη αλλά σε ολόκληρο το κάθισμα. Απ'ότι έχω παρατηρήσει ο θόρυβος προέρχεται από τη δεξιά ράγα.
Γεια.Λογω οτι και σε εμενα συντονιζετε το δεξι καθησμα με την αλαγη θεσεις ολοκληρου σταματα το προβλημα.

Αποσυνδεδεμένος georgios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντονισμοί , τριξίματα και λύσεις….
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 00:38 »
και εμενα μου τριζει το καθισμα του συνοδηγου και νομιζα οτι του αφησα κουσουρι απο τοτε που το εβγαλα για να του βαλω καλυμμα! καμια λυση κανεις?