Αποστολέας Θέμα: ARB vs ΚΙΝΕΖΙΚΟ AIRLOCKER(copy ARB) vs ΕΛΛΗΝΙΚΟ AIRLOCKER  (Αναγνώστηκε 10288 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος strag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
ARB vs ΚΙΝΕΖΙΚΟ AIRLOCKER(copy ARB) vs ΕΛΛΗΝΙΚΟ AIRLOCKER
« στις: Σεπτέμβριος 02, 2012, 22:20 »
καλό μήνα και καλό φθινόπωρο σε όλους...
οκ το ARB γνωστο και δεν χρειάζεται συστάσεις...για το κινέζικο αδερφάκι του ξέρουμε τίποτα? έχει βάλει κανείς ? με  την πολύ χαμηλή του τιμή έναντι του ΑRB όλο και κάποιος θα είχε την περιέργειια να το φορέσει....και με το ελληνικό air locker τί παίζει? είναι εξ ολοκλήρου 100% σχεδιασμένο - δοκιμασμένο-κατασκευασμένο στην ελλάδα? μιας και είμαι και μικρούλης στο χώρο του 4χ4 αλλά και πονηρούλης περιμένω τα φώτα σας όχι τόσσο για το πρώτο (ARB) ΑΛΛΆ περισσότερο για το κινέζικο και το ελληνικό...
ευχαριστώ προκαταβολικά που με βοηθάτε στην έρευνα - αναζήτηση αγοράς..

Αποσυνδεδεμένος panosd

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ARB vs ΚΙΝΕΖΙΚΟ AIRLOCKER(copy ARB) vs ΕΛΛΗΝΙΚΟ AIRLOCKER
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 02, 2012, 23:35 »
Το κινεζικο δεν ειναι αντιγραφη αλλα το παλιο μοντελο-τροπος κατασκευης των arb.

Πλεον τα arb κατασκευαζονται στην Κινα.

Εχουν δοκιμαστει κατα κόρων στην αυστραλια απο πολλους κ εχουν αντεξει οπως ta arb.

Τωρα για το ελληνικο του protrack, εχει αποδειχθει κ αυτο αξιοπιστο κ το φορουν παρα πολλοι χωρις προβλημα.

Οι τιμες εχουν μια διαφορα περιπου 250Ε το ενα με το αλλο.

Εγω εχω μπρος-πισω arb, αλλοι protrack.

Αν εβαζα τωρα μπλοκε θα προτειμουσα protrack(ελληνικο) για να στηριξω μια ελληνικη προσπαθεια αλλα κ για το κοστος.

Επισης αν βαλεις μ+π μαζι εχει κ καλυτερη τιμη λογω μιας μικρης εκπτωσης, σαν προσφορα που κανει.

Το κινεζικο δεν ξερω αν εχει δοκιμαστει απο καποιον στην Ελλαδα αλλα ξερω φιλο απο Πωλονια που το εχει κ δεν εχει προβλημα.

Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: ARB vs ΚΙΝΕΖΙΚΟ AIRLOCKER(copy ARB) vs ΕΛΛΗΝΙΚΟ AIRLOCKER
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 09:44 »
Είμαι από τους πρώτους εδώ μέσα που φόρεσα protrack (το 2006) χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι σήμερα. Πέραν της αξιοπιστίας του ένα μεγάλο + είναι η after sales αντιμετώπιση. Στα - του μόνο η καθυστέρηση λόγω φόρτου εργασίας (και αυτό από μόνο του πάντως κάτι λέει).
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος strag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ARB vs ΚΙΝΕΖΙΚΟ AIRLOCKER(copy ARB) vs ΕΛΛΗΝΙΚΟ AIRLOCKER
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 21:57 »
χμμμμ... ειμαι ανάμεσα σε κινέζικο και ελληνικό...άραγε κινέζικο κέλυφος με μαμά πλανήτες-δορυφόρους θα παίζει???? για την περίπτωση που τα μαμά έχουν πιο αθόρυβη κύλιση...σίγουρα τα ARB τεριάζουν κουτί....η φάση είναι ότι η τιμή είναι πολύ χαμηλή ...ξεκινάνε από 490 $ -580$ για locker +κομπρεσερ + καλώδια+διακόπτες+σωληνώσεις..και χαμηλώνει ανάλογα με τα τεμάχια παραγγελίας 'η με το αν θα παραγγείλεις το κομπρεσερ ή όχι...το μόνο αρνητικό που βρίσκω είναι τα μεταφορικά...γύρω στα 150-200$... bhe bhe

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: ARB vs ΚΙΝΕΖΙΚΟ AIRLOCKER(copy ARB) vs ΕΛΛΗΝΙΚΟ AIRLOCKER
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 01:06 »
Ελληνικό για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...

Είναι δοκιμασμένο 100% και η υποστήριξη του είναι καταπληκτική...
Ο Μιχάλης ( www.protrack.gr ) μπορεί να καθυστερεί λίγο άλλα θέματα αλλά η υποστήριξη του στα μπλοκέ είναι άψογη...

Το φοράω και εγώ από το 2006, με πολύ χρήση και κανένα πρόβλημα...

Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος extractor

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυριάκος
Απ: ARB vs ΚΙΝΕΖΙΚΟ AIRLOCKER(copy ARB) vs ΕΛΛΗΝΙΚΟ AIRLOCKER
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 05:56 »
και γω αν ειχα να επιλεξω κατι σιγουρα θα ηταν και ενα κριτηριο η τεχνικη υποστιριξη.
πολυ βασικο ιδιως αν δεν κανεις μονος σου τοποθετησεις και μετατροπες... ;)

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: ARB vs ΚΙΝΕΖΙΚΟ AIRLOCKER(copy ARB) vs ΕΛΛΗΝΙΚΟ AIRLOCKER
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 10:08 »
Τα χρήματα περίπου (με τα μεταφορικά κλπ), έρχονται μια ή άλλη. Η ποιότητα και η υποστήριξη του Μιχάλη άψογη. Γιατί λοιπόν να εξαρτάσαι από τον κάθε σχιστομάτι?

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ARB vs ΚΙΝΕΖΙΚΟ AIRLOCKER(copy ARB) vs ΕΛΛΗΝΙΚΟ AIRLOCKER
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 21:25 »
Φίλε μου αν ψάξεις λιγάκι στο φόρουμ, θα δείς ότι η απάντηση είναι προφανής:PROTRACK!!!

Τώρα αν θέλεις κινέζικο, να σε ρωτήσω κι εγώ:πως και δεν πήρες αυτό??

Αποσυνδεδεμένος romel

  • Jimny
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ARB vs ΚΙΝΕΖΙΚΟ AIRLOCKER(copy ARB) vs ΕΛΛΗΝΙΚΟ AIRLOCKER
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 13:43 »


Αν εβαζα τωρα μπλοκε θα προτειμουσα protrack(ελληνικο) για να στηριξω μια ελληνικη προσπαθεια!!!!


+100000 και εγώ από βδομάδα εχω ραντεβού στο γιατρό ;) ;) ;) ;)
Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ

Αποσυνδεδεμένος strag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ARB vs ΚΙΝΕΖΙΚΟ AIRLOCKER(copy ARB) vs ΕΛΛΗΝΙΚΟ AIRLOCKER
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 22:32 »
έστειλα mail στον κινέζο και μου ήρθε απάντηση

1.Our RD88 without compressor prices for $420.00/pcs and by air shipping to Greece should need $95.00.
 
2.Our RD88 with compressor prices for $470.00/pcs and by air shipping to Greece should need $132.00

3.Our RD88 and RD118 without compressor prices for $420.00/pcs and by air shipping to Greece should need $160.00.
 
4.Our RD88 and RD118 with compressor prices for $470.00/pcs and by air shipping to Greece should need $190.00.

δηλαδή όλο το σετ του ενός μπλοκέ στην τιμή των 372 € + 105 € μεταφορικά=   477 € για να έρθει μέχρι την πόρτα μου... + το κόστος εγκατάστασης που μπορείς να το γλιτώσεις αν έχεις κανένα μηχανικό δικό σου ή πιάνουν τα χέρια σου...

και στην άλλη όχθη το ελληνικό που συμφωνώ ότι είναι αξιόπιστο, ότι στηρίζεις μια ελληνική προσπάθεια
όλο το σέτ του ενός διαφορικού στην τιμή των   785 € + κόστος εγκατάστασης

οπότε κινέζικο  477 €
ελληνικό         785 €   το κακο του να μενεις σε νησι....θελει και εισητηρια για το καράβι...δηλαδη άλλα 200 € ακόμη...

άλλα λέει η λογική και άλλα η τσέπη....



Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: ARB vs ΚΙΝΕΖΙΚΟ AIRLOCKER(copy ARB) vs ΕΛΛΗΝΙΚΟ AIRLOCKER
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 22:43 »
δεν έχω μπλοκέ και δεν είναι στα άμεσα σχέδια... αλλά φίλε μου ορισμένα πράγματα καλύτερα να τα πληρώνεις από την αρχή, γιατί το φθηνότερο δεν είναι πάντα και το οικονομικότερο...

απλή απορία... είσαι στο νησί (τυχερέ κατά τα άλλα) και κάτι χαλάει σε μια κατασκευή που δεν την έχεις δει και δεν υπάρχει και κάποιο feedback από άλλους... πόσο θα δυσκολευτείς να βρεις τι φταίει ή το ανταλλακτικό ή το οτιδήποτε?

Το μπλοκέ το βάζεις για το hobby σου... κάνε υπομονή, μάζεψε τα επιπλέον χρήματα και βάλε κάτι εγγυημένο... έτσι θα έκανα εγώ, και στο λέω αφού έχω πληρώσει διάφορα εις διπλούν και τριπλούν επειδή από την αρχή δεν προτίμησα την "ακριβή" λύση...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος extractor

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυριάκος
Απ: ARB vs ΚΙΝΕΖΙΚΟ AIRLOCKER(copy ARB) vs ΕΛΛΗΝΙΚΟ AIRLOCKER
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 07:34 »
ανεξαρτητα την επιλογη σου...(δικη σου η τσεπη,δικο σου το αμαξι) αυτο που δεν σου ανεφερε ο εμπορος ειναι το τελωνιο.
λογο βαρους και σχετικου ογκου ειναι σχεδον βεβαιο οτι θα στο περασουν.

αυτα βεβαια ειναι και τυχερα...;)
καλη τυχη σε οποια επιλογη!!!

Αποσυνδεδεμένος strag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ARB vs ΚΙΝΕΖΙΚΟ AIRLOCKER(copy ARB) vs ΕΛΛΗΝΙΚΟ AIRLOCKER
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 00:51 »
τελωνείο δεν παίζει...αυτο στα σίγουρα...πάνω που άρχισα να προσανατολίζομαι διάβασα αυτό το τοπικ http://www.jimnyclub.com/forum/index.php/topic,5856.0.html αστοχία υλικού ? μπορεί... ο κινέζος φοράει ακριβώς τα ίδια με τα arb  οπότε και κάτι να χαλάσει-σπάσει το κάνεις αντικατάσταση εύκολα...δεν προσπαθώ ούτε να πείσω ούτε  να παρασυρω κανέναν...αλλ'α εφ'όσον υπάρχουν εναλακτικές γιατί όχι? αν και πιο πολυ μου αρέσουν τα KAM λόγο της ηλεκτρικής εμπλοκης και οχι πνευματικης που απαιτει προσθετα εξαρτηματα.
απλα ειναι καλο να υπάρχουν εναλακτικες...πάντως απο όσα διαβαζω αππο ξένα sites & forum ο κινέζος τα πάει πολύ καλλά και οι αγοραστές είναι ικανοποιημένοι με τα μπλοκέ του...

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: ARB vs ΚΙΝΕΖΙΚΟ AIRLOCKER(copy ARB) vs ΕΛΛΗΝΙΚΟ AIRLOCKER
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 13:53 »
τελωνείο δεν παίζει...αυτο στα σίγουρα...πάνω που άρχισα να προσανατολίζομαι διάβασα αυτό το τοπικ http://www.jimnyclub.com/forum/index.php/topic,5856.0.html αστοχία υλικού ? μπορεί... ο κινέζος φοράει ακριβώς τα ίδια με τα arb  οπότε και κάτι να χαλάσει-σπάσει το κάνεις αντικατάσταση εύκολα...δεν προσπαθώ ούτε να πείσω ούτε  να παρασυρω κανέναν...αλλ'α εφ'όσον υπάρχουν εναλακτικές γιατί όχι? αν και πιο πολυ μου αρέσουν τα KAM λόγο της ηλεκτρικής εμπλοκης και οχι πνευματικης που απαιτει προσθετα εξαρτηματα.
απλα ειναι καλο να υπάρχουν εναλακτικες...πάντως απο όσα διαβαζω αππο ξένα sites & forum ο κινέζος τα πάει πολύ καλλά και οι αγοραστές είναι ικανοποιημένοι με τα μπλοκέ του...

Εμείς 2 σκοινάκια φέραμε από Κίνα και πέρασαν κανονικότατα τελωνείο πάντως... η μοναδική περίπτωση είναι αν στο στείλει με απλό ταχυδρομείο "δώρο"... η με πάρα πολύ μικρό κόστος...
Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος PATELIS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2081
  • Φύλο: Άντρας
  • mud needs you
    • patelis.gr
Απ: ARB vs ΚΙΝΕΖΙΚΟ AIRLOCKER(copy ARB) vs ΕΛΛΗΝΙΚΟ AIRLOCKER
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 13:58 »
μαλλον εχεις αποφασισει τι θες να αγορασεις, οποτε οτι και να σου πουν εχεις παρει την αποφαση σου.
Give Love, Feel Better! !!!