Αποστολέας Θέμα: Ελατηρια old man emu και αμορτισερ procomp!!?  (Αναγνώστηκε 16650 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Ελατηρια old man emu και αμορτισερ procomp!!?
« στις: Ιούλιος 12, 2012, 14:43 »
Γεια χαρα παιδια!!Εχω βαλει στο jimny μου το πακετο +4 της old man emu με αναρτησεις και αμορτισερ!!Και θελω τωρα να βαλω αμορτισερ procomp με τα ελατηρια της old man emu!!Θα εχω θεμα?!Και βγαινουν τα procomp +4??!

Ευχαριστω!!!

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Ελατηρια old man emu και αμορτισερ procomp!!?
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 13, 2012, 08:32 »
Και θελω τωρα να βαλω αμορτισερ procomp με τα ελατηρια της old man emu!!Θα εχω θεμα?!Και βγαινουν τα procomp +4??!

Ευχαριστω!!!
Γιατί ρε σύντροφε το κάνεις αυτό στον εαυτό σου ? εκτός αν θέλεις να κάνεις λιθοτριψία....... lol lol lol
Υποθέτω ότι θέλεις να βάλεις ProComp για πιο σφιχτά σωστά ?
Αν ναι, τότε μπορείς να τα δοκιμάσεις, αν και μπορείς να βάλεις και Monroe Adventure με λιγότερα χρήματα, μάλλον είναι και καλύτερα...
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος minoas1212

  • Jimny
  • Μηνύματα: 186
Απ: Ελατηρια old man emu και αμορτισερ procomp!!?
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 13, 2012, 19:26 »
καλησπερα    ξερει κανεις αυτα τα ελατηρια της old man ποσες  λιπρες  ειναι??

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ελατηρια old man emu και αμορτισερ procomp!!?
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 13, 2012, 20:29 »
Και θελω τωρα να βαλω αμορτισερ procomp με τα ελατηρια της old man emu!!Θα εχω θεμα?!Και βγαινουν τα procomp +4??!

Ευχαριστω!!!
Γιατί ρε σύντροφε το κάνεις αυτό στον εαυτό σου ? εκτός αν θέλεις να κάνεις λιθοτριψία....... lol lol lol
Υποθέτω ότι θέλεις να βάλεις ProComp για πιο σφιχτά σωστά ?
Αν ναι, τότε μπορείς να τα δοκιμάσεις, αν και μπορείς να βάλεις και Monroe Adventure με λιγότερα χρήματα, μάλλον είναι και καλύτερα...
Βασικα εχει χαλασει ενα αμορτισερ απο τα old man και μου ειπαν οτι πρεπει να αλλαξουν δυο αμορτισερ που κοστιζουν 150 ευρω!!Και σκεφτηκα μηπως παω σε αλλη εταιρεια πιο φτηνη!!Δεν το ηξερα οτι ειναι πιο σφιχτα απο τα old man..Οποτε ακυρο!! :P ...Monroe Adventure ταιριαζουν με ελατηρια της old man?!(παντα για 4αδα αμορτισερ λεω..)!

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Ελατηρια old man emu και αμορτισερ procomp!!?
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 16, 2012, 08:43 »
καλησπερα    ξερει κανεις αυτα τα ελατηρια της old man ποσες  λιπρες  ειναι??
Τα μπροστινά είναι 146 lbs και τα πίσω είναι 176 lbs.
Monroe Adventure ταιριαζουν με ελατηρια της old man?!(παντα για 4αδα αμορτισερ λεω..)!
Μια χαρά ταιριάζουν, κωδικούς δεν ξέρω αλλά θα σου που τα παιδιά που έχουν δοκιμάσει... ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ελατηρια old man emu και αμορτισερ procomp!!?
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 16, 2012, 11:23 »
καλησπερα    ξερει κανεις αυτα τα ελατηρια της old man ποσες  λιπρες  ειναι??
Τα μπροστινά είναι 146 lbs και τα πίσω είναι 176 lbs.
Monroe Adventure ταιριαζουν με ελατηρια της old man?!(παντα για 4αδα αμορτισερ λεω..)!
Μια χαρά ταιριάζουν, κωδικούς δεν ξέρω αλλά θα σου που τα παιδιά που έχουν δοκιμάσει... ;)

Μπορεις να μου πεις σε πμ καποιο μαγαζι στην Αθηνα - Πειραια που τα εχουν??!

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Ελατηρια old man emu και αμορτισερ procomp!!?
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 17, 2012, 09:57 »
Μπορεις να μου πεις σε πμ καποιο μαγαζι στην Αθηνα - Πειραια που τα εχουν??!
Παντού υπάρχουν, Κοκολάκης (210 5141254), Amorteam (http://www.amorteam.gr/), Θωμάς Παλληκάρης (http://www.tpauto.gr/store/car_home.asp), κλπ κλπ....
 
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ελατηρια old man emu και αμορτισερ procomp!!?
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 17, 2012, 12:23 »
Μπορεις να μου πεις σε πμ καποιο μαγαζι στην Αθηνα - Πειραια που τα εχουν??!
Παντού υπάρχουν, Κοκολάκης (210 5141254), Amorteam (http://www.amorteam.gr/), Θωμάς Παλληκάρης (http://www.tpauto.gr/store/car_home.asp), κλπ κλπ....
 
Ευχαριστω πολυ!!! :)

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ελατηρια old man emu και αμορτισερ procomp!!?
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 17, 2012, 13:40 »
Βασικα αλλη μια ερωτηση...  :-[ ...Τα old man emu με τα monroe adventure (amortiser)..Exουν μεγαλες διαφορες??!

Ευχαριστω και παλι!!!

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Ελατηρια old man emu και αμορτισερ procomp!!?
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 18, 2012, 10:10 »
Βασικα αλλη μια ερωτηση...  :-[ ...Τα old man emu με τα monroe adventure (amortiser)..Exουν μεγαλες διαφορες??!

Ευχαριστω και παλι!!!
Η βασικότερη διαφορά τους είναι η τιμή, τα ΟΜΕ είναι πολύ πιο ακριβά.
Σχεδιαστικά είναι σχεδόν ίδια, μόνο που τα Monroe έχουν μεγαλύτερη πίεση αζώτου (362 psi) σε σχέση με τα ΟΜΕ (περίπου 70-80 psi αν θυμάμαι καλά) άρα θεωρητικά πάντα θα έχουν και μεγαλύτερη αντοχή σε σκληρή χρήση.
Η κάθε εταιρία έχει τη δικιά της φιλοσοφία και ποιότητα κατασκευής, γι' αυτό και υπάρχει και διαφορά τιμής, παρόλο που κατασκευάζονται στο ίδιο εργοστάσιο.
Από προσωπική εμπειρία τώρα, τα ΟΜΕ δουλεύουν πολύ καλύτερα (είναι πιο προοδευτικά και με καλύτερη απόσβεση) αλλά έχουν περιορισμένη διάρκεια ζωής (περίπου 2-3 χρόνια), μάλλον λόγω χαμηλής πίεσης ζώτου.
Από την άλλη υπάρχουν φίλοι που τα Monroe δεν τους άντεξαν πολύ σε σκληρή χρήση, εξαρτάται λοιπόν και από την προσωπική οπτική του καθενός.
Προσωπικά θα προτιμούσα τα ΟΜΕ, εκτός και αν ο οικονομικός παράγοντας είναι ανασταλτικός.
 
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Ελατηρια old man emu και αμορτισερ procomp!!?
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 18, 2012, 10:39 »
Πάντως, Αντώνη και για τα Monroe δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα σχόλια, όσον αφορά στην αντοχή τους....
Κυκλοφορεί ένα γνωμικό, σε σχέση με τα Monroe: Τα αλλάζεις, με κάθε αλλαγή λαδιων......!!!! lol

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ελατηρια old man emu και αμορτισερ procomp!!?
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 18, 2012, 12:50 »
Πίσω έχω εδώ και ενάμισι χρόνο τα Monroe Adventure, και ακόμα είναι μια χαρά.... αλλά δεν αλλάζω λάδια στο μοτέρ. Οπότε, ισχύει η περίπτωσή μου ?  0_21

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Ελατηρια old man emu και αμορτισερ procomp!!?
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 18, 2012, 13:12 »
Πίσω έχω εδώ και ενάμισι χρόνο τα Monroe Adventure, και ακόμα είναι μια χαρά.... αλλά δεν αλλάζω λάδια στο μοτέρ. Οπότε, ισχύει η περίπτωσή μου ?  0_21

Για σένα, ισχύει το εξής:  _198> _198> _198> _198> 068g>

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Ελατηρια old man emu και αμορτισερ procomp!!?
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 19, 2012, 10:49 »
Πάντως, Αντώνη και για τα Monroe δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα σχόλια, όσον αφορά στην αντοχή τους....
Κι εγώ τα είχα πάνω αρκετά και μάλιστα είχα τρέξει και 24ωρο (με το Niva) και Enduro (με το Jimny) και δεν είχαν πάθει τίποτα.
Σε άλλους πάλι τα "είχαν παίξει" σε σύντομο χρονικό διάστημα, δεν ξέρω...
Πάντως η διαφορά τιμής είναι μεγάλη και αξίζει να τα δει κανείς σαν εναλλακτική λύση.
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: Ελατηρια old man emu και αμορτισερ procomp!!?
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 19, 2012, 11:09 »
Και εγώ μετά από 6 χρόνια αποφάσισα να αλλάξω τα monroe όχι γιατί χάλασαν, αλλά γιατί ΔΕΝ χάλασαν (ήθελα κάτι πιο μαλακό).
Η φήμη που υπάρχει για τα monroe adventure έχει δημιουργηθεί για της αντικατάστασης του μαμά jimny, τα οποία πραγματικά είναι τραγικά...
Εγώ θα έβαζα αυτά που έχει βάλει και ο Αργύρης (D7633/D7606), μαλακός συνδυασμός, αρκετά κοντά στα ΟΜΕ...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2012, 11:15 από DinDin »
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...