Αποστολέας Θέμα: Αποστατες ελατηριων???  (Αναγνώστηκε 4558 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Αποστατες ελατηριων???
« στις: Μάιος 09, 2012, 02:09 »
Καλημερα σε ολη την παρεα!!
Τον τελευταιο καιρο σκεφτομαι να ψηλωσω λιγο ακομα το jimny μου αλλα ας παρουμε τα πραγματα απο την αρχη.
Οταν πρωτοψηλωσα το jimny μου εβαλα ελατηρια mad+6 σε συνδιασμο με αμορτισερ monroe adventure+6 τα οποια μετα απο 10 μηνες αλλαχτηκαν με kayaba+6 αερος λαδιου και η αλλαγη αυτη εγινε μιας και τα monroe adventure ηταν χαλια για μενα μιας και δεν ηταν οπως στην αρχη που τα ειχα πρωτοβαλει.
Εχω λοιπον την εντυπωση πως το jimny μου εχει χασει λιγο απο το υψος που ειχε στην αρχη και σκεφτομαι να του βαλω 1 η 2 ποντους αποστατες στα ελατηρια μπας και παρει λιγο υψος ακομα!
Περα απο τους αποστατες ελατηριων θα χρειαστει να βαλω και αποστατες στα αμορτισερ η οχι?
Εσεις τι με συμβουλευτε να κανω?

Αποσυνδεδεμένος extractor

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυριάκος
Απ: Αποστατες ελατηριων???
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 09, 2012, 06:53 »
το να βαλεις αποστατες ελατηριων,οκ.στα αμορτισερ θα πρεπει να μετρησεις βασει αυτων που φορας.

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποστατες ελατηριων???
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 09, 2012, 15:56 »
στα αμορτισερ θα πρεπει να μετρησεις βασει αυτων που φορας.
τι εννοεις??

Αποσυνδεδεμένος givrgos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
  • ΟΚ ΟΛΑ!
Απ: Αποστατες ελατηριων???
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 09, 2012, 17:45 »
οτι θα το ψηλωσεις απο το εδαφος ολα οκ, αλλα αν το αμορτησερ δεν εχει αλλο ανοιγμα δεν θα κερδισεις κατι σε εκτος δρομου περα απο το look
μπορεις να βαλεις και αποσταστες στα αμορτησερ εαν θες να εισαι κομπλε επισης εαν δεν φορας μπρατσα η εκκεντρα συνεμπλοκ μπροστα θα γινει εντελως ασαφες το τιμονι σου επισης σωληνακια υψηλης παναρ ρυθμιζομενες κτλπ
ola kala!

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποστατες ελατηριων???
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 10, 2012, 02:11 »
Με το βαλω 1 ποντο αποστατη στα ελατηρια θα εχω τοσο μεγαλο προβλημα?
Τα μπροστα μπρατσα ειναι της μαμας ακομα.

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Αποστατες ελατηριων???
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 10, 2012, 10:16 »
Με το βαλω 1 ποντο αποστατη στα ελατηρια θα εχω τοσο μεγαλο προβλημα?
Τα μπροστα μπρατσα ειναι της μαμας ακομα.
οτι θα το ψηλωσεις απο το εδαφος ολα οκ, αλλα αν το αμορτησερ δεν εχει αλλο ανοιγμα δεν θα κερδισεις κατι σε εκτος δρομου περα απο το look
μπορεις να βαλεις και αποσταστες στα αμορτησερ εαν θες να εισαι κομπλε επισης εαν δεν φορας μπρατσα η εκκεντρα συνεμπλοκ μπροστα θα γινει εντελως ασαφες το τιμονι σου επισης σωληνακια υψηλης παναρ ρυθμιζομενες κτλπ

Απ' ότι βλέπω, ήδη το έχεις "πειράξει".....Εννοείται ότι για +6,  σωληνάκια, πανάρ, caster θα έπρεπε ήδη να τα έχεις διορθώσει.... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2012, 10:18 από YannisS »

Αποσυνδεδεμένος givrgos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
  • ΟΚ ΟΛΑ!
Απ: Αποστατες ελατηριων???
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 10, 2012, 20:48 »
χωρις τα παραμφερη που λεμε σωληνακια-παναρ και εκκεντρα συνεμπλοκ μεχρι 6 ποντους ειμαστε στο οριο σε ολα εαν θες την γνωμη μου πριν το ψηλωσεις 1 ποντο που στην ουσια δεν θα κανει και καμοια τεραστια διαφορα ξεκινα σιγα σιγα να κανεις αλλαγες απο τα παρεμφερη για να σε παρει μετα να βαλεις και 2 και 3ποντους προσθηκες  ;)
ola kala!