Αποστολέας Θέμα: μπορει να σφιξει λιγο?  (Αναγνώστηκε 7685 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kuze71

  • Jimny
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
μπορει να σφιξει λιγο?
« στις: Μάρτιος 14, 2012, 16:00 »
καλησπερα παιδια :)... εχω βαλει τις+4 ομε ελατηρια και αμορτησερ στο βουνο κινηται ικανοποιητικα καλα(σε συγκριση με τις μανισιες),αλλα ειναι στο δρομο λιγο εως πολυ μαλακες ετσι ωστε μια λακουβιτσα να αποφυγω κινηται λεσ και κανω κουνια...μπορει να σφιξει λιγο αν βαλω ρυθμιζομενες παναρ?αν παιζει ρολο το λαστιχο ειναι mud 215/75/15.....μηπως βιαστηκα.. επρεπε να βαλω τις procomp γιατι ακουσα οτι ειναι πιο σκληρες.... ??? ??? bhe 87 87

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: μπορει να σφιξει λιγο?
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 14, 2012, 16:16 »
.....μηπως βιαστηκα.. επρεπε να βαλω τις procomp γιατι ακουσα οτι ειναι πιο σκληρες.... ??? ??? bhe 87 87
Σε αυτήν την περίπτωση, θα ήθελες φυσικοθεραπεία μετά από κάθε βόλτα στο βουνό.... lol

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: μπορει να σφιξει λιγο?
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 14, 2012, 16:19 »
αν βαλω ρυθμιζομενες παναρ?

Δεν έχει καμία σχέση η πανάρ....  Για ψήλωμα πάνω από 6 πόντους χρειάζεται αλλαγή ή ρυθμιζόμενη, για να φέρεις το διαφορικό στη θέση του.

Αλλαξε αμορτισέρ, και βάλε Monroe Adventure.... φτηνά και θα σωθείς...

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: μπορει να σφιξει λιγο?
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 14, 2012, 16:23 »
καλησπερα παιδια :)... εχω βαλει τις+4 ομε ελατηρια και αμορτησερ στο βουνο κινηται ικανοποιητικα καλα(σε συγκριση με τις μανισιες),αλλα ειναι στο δρομο λιγο εως πολυ μαλακες ετσι ωστε μια λακουβιτσα να αποφυγω κινηται λεσ και κανω κουνια...μπορει να σφιξει λιγο αν βαλω ρυθμιζομενες παναρ?αν παιζει ρολο το λαστιχο ειναι mud 215/75/15.....μηπως βιαστηκα.. επρεπε να βαλω τις procomp γιατι ακουσα οτι ειναι πιο σκληρες.... ??? ??? bhe 87 87

Εκανες πολύ καλή επιλογή...

Τα procomp είναι πολύ σκληρα....
διάβασε παρακάτω τι λέει ο αναρτησιολόγος μας για τα procomp..

http://www.jimnyfan.gr/?page_id=68

Υπάρχουν και κάποιες άλλες λύσεις για λίγο πιο σκλήρο αποτέλεσμα (mad-ome, mad-monroe, mad-rancho κλπ κλπ) ..
αστα όμως για μελλοντική βελτίωση..  ;)

 




Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος Kuze71

  • Jimny
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
Απ: μπορει να σφιξει λιγο?
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 14, 2012, 18:20 »
αν βαλω ρυθμιζομενες παναρ?

Δεν έχει καμία σχέση η πανάρ....  Για ψήλωμα πάνω από 6 πόντους χρειάζεται αλλαγή ή ρυθμιζόμενη, για να φέρεις το διαφορικό στη θέση του.

Αλλαξε αμορτισέρ, και βάλε Monroe Adventure.... φτηνά και θα σωθείς...


να αλλαξω τωρα αμορτισερ λιγο δυσκολο οικονομικα....ειναι και οτι τα αμορτισερ μου δεν εχουν ουτε 5.000χμ, κριμα δεν ειναι?  Χαρη τα monroe σε πολλες συζητησεις σας τα εχετε αναφερει οτι ειναι χαλια και θελουν αλλαγη σε λιγα χμ ::)  μπορει να κανω λαθος.....οσο για τις παναρ λαθος θα ακουσα.. :-[

Αποσυνδεδεμένος Kuze71

  • Jimny
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
Απ: μπορει να σφιξει λιγο?
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 14, 2012, 18:53 »
καλησπερα παιδια :)... εχω βαλει τις+4 ομε ελατηρια και αμορτησερ στο βουνο κινηται ικανοποιητικα καλα(σε συγκριση με τις μανισιες),αλλα ειναι στο δρομο λιγο εως πολυ μαλακες ετσι ωστε μια λακουβιτσα να αποφυγω κινηται λεσ και κανω κουνια...μπορει να σφιξει λιγο αν βαλω ρυθμιζομενες παναρ?αν παιζει ρολο το λαστιχο ειναι mud 215/75/15.....μηπως βιαστηκα.. επρεπε να βαλω τις procomp γιατι ακουσα οτι ειναι πιο σκληρες.... ??? ??? bhe 87 87

Εκανες πολύ καλή επιλογή...

Τα procomp είναι πολύ σκληρα....
διάβασε παρακάτω τι λέει ο αναρτησιολόγος μας για τα procomp..

http://www.jimnyfan.gr/?page_id=68

Υπάρχουν και κάποιες άλλες λύσεις για λίγο πιο σκλήρο αποτέλεσμα (mad-ome, mad-monroe, mad-rancho κλπ κλπ) ..
αστα όμως για μελλοντική βελτίωση..  ;)

 







πολυ αναλυτικα αυτα που λεει o metalaxe .....θα το κρατησω αυτο το κειμενο θα χρειαστει σιγουρα στα επομενα βηματα....αυτα ειναι ωραια να τα ξερεις πριν κινηθεις

Αποσυνδεδεμένος kapetanios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 754
  • Φύλο: Άντρας
  • Allways fixing!!!
Απ: μπορει να σφιξει λιγο?
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 14, 2012, 21:18 »
Ο αναρτησιολογος μας ειναι αυτος yah

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: μπορει να σφιξει λιγο?
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 15, 2012, 10:20 »
πολυ αναλυτικα αυτα που λεει o metalaxe .....θα το κρατησω αυτο το κειμενο θα χρειαστει σιγουρα στα επομενα βηματα....αυτα ειναι ωραια να τα ξερεις πριν κινηθεις
Αυτός είναι ο σκοπός, να υπάρχει μια συγκεντρωτική βάση δεδομένων έτσι ώστε να διευκολύνει τους μελλοντικούς χρήστες.
Ο αναρτησιολογος μας ειναι αυτος yah
Έλααααααααα...... lol lol
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: μπορει να σφιξει λιγο?
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 15, 2012, 14:36 »


διάβασε παρακάτω τι λέει ο αναρτησιολόγος μας για τα procomp..

http://www.jimnyfan.gr/?page_id=68

 

Πλήρες και πολύ κατατοπιστικό κείμενο!!!
Συγχαρητήρια Χρήστο και Αντώνη για την ποιοτική προσπάθειά σας!!!  10806>

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: μπορει να σφιξει λιγο?
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 15, 2012, 14:43 »
Να 'σαι καλά Γιάννη, βασικά φιλοδοξούμε σιγά-σιγά να φιλοξενήσουμε πολλές ανάλογες παρουσιάσεις φίλων για διάφορες μετατροπές/πατέντες που θεωρούμε ότι μπορούν να φανούν χρήσιμες για όλους.
Αυτό βέβαια προϋποθέτει πολύ χρόνο (τον οποίο δεν έχουμε) και συμμετοχή από όλους, από την άλλη δεν μας κυνηγάει και κανένας ούτε και υπάρχει λόγος βιασύνης... :)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: μπορει να σφιξει λιγο?
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 15, 2012, 18:28 »
Μιλάμε για...guru!  j12
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος Kuze71

  • Jimny
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
Απ: μπορει να σφιξει λιγο?
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 20, 2012, 00:01 »
κατι ακομα metalaxe (τωρα που σε βρηκα :D)η καποιος που ξερει  <offtop/ σορυ.....εαν βαλω προσθηκες 1' στην ηδη υπαρχον αναρτηση θα εχω κανενα προβλημα...μειονεκτηματα?θα χρειαστω επιπλεον κατι αλλο?πχ(παναρ,σωληνακια μακρια?)... ??? ???

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: μπορει να σφιξει λιγο?
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 20, 2012, 09:14 »
κατι ακομα metalaxe (τωρα που σε βρηκα :D)η καποιος που ξερει  <offtop/ σορυ.....εαν βαλω προσθηκες 1' στην ηδη υπαρχον αναρτηση θα εχω κανενα προβλημα...μειονεκτηματα?θα χρειαστω επιπλεον κατι αλλο?πχ(παναρ,σωληνακια μακρια?)... ??? ???
Δε μπορώ να ξέρω αν θα χρειαστείς τίποτα από αυτά που λες.
Τι ανάρτηση έχεις πάνω, πόσα εκατοστά ?
Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι μήπως είναι οριακά τα αμορτισέρ και μετά τερματίζουν στο άνοιγμα. Αυτό είναι πρόβλημα μόνο αν τερματίζουν συχνά και απότομα (πχ σε αγωνιστική οδήγηση), οπότε και μπορεί να σου σπάσουν τα αμορτισέρ, κατά τ' άλλα δεν υπάρχει κανένα μειονέκτημα...

 
 
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος Kuze71

  • Jimny
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
Απ: μπορει να σφιξει λιγο?
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 20, 2012, 10:16 »
καλημερα φοραω ομε+4... :)..αγωνιστικη χρηση δεν προκειται να κανω,αλλα το αμαξι το εχω για καθημερινη χρηση και το χειμωνα κανει πολυ χωματοδρομο με λακουβες και νεροφαγες frape_

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: μπορει να σφιξει λιγο?
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 20, 2012, 13:46 »
Δε γνωρίζω πόσο περιθώριο έχουν τα αμορτισέρ στο άνοιγμα για το σετ OME οπότε δε μπορώ να ξέρω αν με τις προσθήκες θα τερματίζουν στο άνοιγμα.
Ακόμα όμως και να τερματίζουν (οριακά), πιστεύω ότι δε θα σου δημιουργήσει πρόβλημα με νορμάλ ταχύτητες.
Τώρα για πανάρ και σωληνάκια, α) η άποψή μου είναι ότι ούτως ή άλλως και με το σετ της ΟΜΕ χρειάζονται ρυθμιζόμενες πανάρ οπότε με τις προσθήκες θα είναι σίγουρο ότι θέλεις, β) τα σωληνάκια ίσως είναι οριακά και τη γλυτώσεις, μπορείς να το σηκώσεις να κρεμάσουν οι τροχοί και να δεις αν έχει περιθώριο για άλλους 2,5 πόντους.

B.R.A.T. President
www.brat.gr