Αποστολέας Θέμα: Αναγέννηση μπαταρίας  (Αναγνώστηκε 3181 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Αναγέννηση μπαταρίας
« στις: Φεβρουάριος 23, 2015, 21:50 »
Έχω δει κατά καιρούς να διαφημίζουν ότι μπαταρίες που δε λειτουργούν καλά μπορεί να βελτιωθούν (αναγέννηση μπαταρίας το ονομάζουν) με τη χρήση ηλεκτρονικών παλμών που διαλύει τους συγκεντρωμένους πάνω στις πλάκες κρυστάλλους θεϊκού οξέως. Έχει κάνει κανείς κάτι τέτοιο;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2015, 22:03 από DinDin »
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Αναγέννηση μπαταρίας
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 24, 2015, 10:06 »
http://www.emichos.gr/mxs-5-ctek-fortistis-mpatarion-molivdoi-mexri-110ah-aksiopistos-sintiritis-mpatarias-aitokinitoi-moto-skafon-ipsilis-texnologias-
Μια φορά το χρόνο (στην αρχή της χειμερινής σεζόν), το βάζω στη μπαταρία και μου τη φρεσκάρει...Μέχρι στιγμής, μετά από περίπου 6 χρόνια, η μπαταρία μου είναι μια χαρά...
Επίσης, ο συγκεκριμένος φορτιστής έχει ειδικό πρόγραμμα για μπαταρίες AGM όπως οι δικές μας (Exide 900DC, Optima κλπ)... ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: Αναγέννηση μπαταρίας
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 24, 2015, 19:58 »
Στο site γράφει ότι οι απλοί φορτιστές δεν μπορούν να φορτίσουν μπαταρίες AGM. Εγώ κατ' επανάληψη και κατ' εξακολούθηση φορτίζω τη δική μου Exide με ένα απλό φορτιστή. Μήπως δεν της κάνω καλό;
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Αναγέννηση μπαταρίας
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 10:28 »
Στο site γράφει ότι οι απλοί φορτιστές δεν μπορούν να φορτίσουν μπαταρίες AGM. Εγώ κατ' επανάληψη και κατ' εξακολούθηση φορτίζω τη δική μου Exide με ένα απλό φορτιστή. Μήπως δεν της κάνω καλό;
Δεν το γνωρίζω ρε Πρόεδρα...βασικά πάντως πιστεύω ότι οι ειδικοί φορτιστές για AGM έχουν να κάνουν με το γεγονός πως μπορούν να φορτίσουν σωστά τις συγκεκριμένες μπαταρίες κυρίως μετά από βαθιά εκφόρτιση (πχ σκληρή χρήση εργάτη). Εκεί ένας απλός φορτιστής δε μπορεί να το κάνει, τουλάχιστον όχι όπως πρέπει, για απλή φόρτιση όπως κάνεις εσύ δε νομίζω ότι υπάρχει κανένα πρόβλημα...
B.R.A.T. President
www.brat.gr