Αποστολέας Θέμα: θερμομετρο στο τζιμακο!!  (Αναγνώστηκε 4414 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος salonikios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
θερμομετρο στο τζιμακο!!
« στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 23:33 »
εχω διαβασει ολα οσα εχουν γραφτει κατα καιρους για αυτο το θεμα,αλλα θα ηθελα να ρωτησω εαν κανενας ξερει καποιον στη θεσσαλονικη που να τοποθετει θερμομετρο στο τζιμακο και να ειναι κατι καλο γιατι εχω δει θερμομετρα που εουν τεραστιες αποκλισεις απο την πραγματικοτητα.ευχαριστω προκαταβολικα. 

Αποσυνδεδεμένος japetus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: θερμομετρο στο τζιμακο!!
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 19:33 »
Όλα τα ψηφιακά θερμόμετρα πάνω κάτω, το ίδιο τσιπάκι έχουνε, άρα οι αποκλίσεις είναι περἰπου ίδιες.
Οι μεγάλες διαφορές που λες ότι βλέπεις, έχουν να κάνουν κυρίως με το μέρος που θα τοποθετηθεί ο αισθητήρας.
Στο τζίμνι, ένας πολύ εύκολος και απλός τρόπος τοποθέτησης, είναι στον καθρέφτη του οδηγού, στην εξωτερική πλευρά της βάσης που τον συγκρατεί στην πόρτα. Το πρόβλημα όμως με εκείνο το σημείο είναι ότι η βάση έχει στο εσωτερικό της μια μεταλλική πλάκα που το καλοκαίρι κρατά θερμότητα, ενώ αντίθετα το χειμώνα παραμένει ψυχρη, και έτσι αν αλλάξεις περιβάλλον, για λίγη ώρα μέχρι να αποκτήσει και η πλάκα τη θερμοκρασία του περιβάλλοντος τα αποτελέσματα θα είναι εσφαλμένα. Το βλέπεις κυρίως αν μπεις στο αυτοκίνητο το πρωί, ή αν το αφήσεις παρκαρισμένο το καλοκαίρι στη ζέστη.

Αποσυνδεδεμένος salonikios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: θερμομετρο στο τζιμακο!!
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 20:34 »
σε ευχαριστω πολυ japetus,αυτο που με ενδιαφερει πιο πολυ οσο αφορα το θερμομετρο ειναι στο δρομο την νυχτα να ξερω ποτε υπαρχει κινδυνος παγετου.Δηλαδη ξεκινας στη θεσσαλονικη με 6 βαθμους και ανεβαινοντας υψομετρο να ξερεις τι γινεται.Με καποιον να τοποθετει θερμομετρο στο τζιμη παιζει τιποτα?

Αποσυνδεδεμένος ITALTRONIC

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 107
Απ: θερμομετρο στο τζιμακο!!
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 17, 2011, 12:48 »
φιλε μου δεν ειναι και πολυ δυσκολο να το κανεις και μονο σου. Εγω ξεκουμποσα το πλαστικο του καθρεπτη απο την εσωτερικη μερια μετα το πλαστικο της πορτας, εβγαλα και το καθρεπτη και περασα τον αισθητηρα εξω. Κολλησα τον αισθητηρα ακριβως κατω απο τον καθρεπτη στο μερος που δεν κινειτε και εχω αρκετα καλυτερη ενδειξη θερμοκρασιας σε σχεση με το σημειο που το ειχα πριν. Προσοχη θελουν τα πλαστικα κλιπσ γτ σπανε ευκολα αν τα ζορισεις αν το κανεις σιγα σιγα δεν εχουν προβλημα.
οπου δεν υπαρχει δρομος τον ανοιγει ενα JIMNY

Αποσυνδεδεμένος salonikios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: θερμομετρο στο τζιμακο!!
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 17, 2011, 23:21 »
italtronic thanks,θα παω να βρω τιποτα καλο και ο θεος βοηθος.απο το δικο σου εισαι ενταξη?εαν ναι πες απο που το πηρες και βαλε και καμια photo εαν ειναι ευκολο.

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: θερμομετρο στο τζιμακο!!
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 18, 2011, 15:20 »
Όλα τα ψηφιακά θερμόμετρα πάνω κάτω, το ίδιο τσιπάκι έχουνε, άρα οι αποκλίσεις είναι περἰπου ίδιες.
Οι μεγάλες διαφορές που λες ότι βλέπεις, έχουν να κάνουν κυρίως με το μέρος που θα τοποθετηθεί ο αισθητήρας.
Στο τζίμνι, ένας πολύ εύκολος και απλός τρόπος τοποθέτησης, είναι στον καθρέφτη του οδηγού, στην εξωτερική πλευρά της βάσης που τον συγκρατεί στην πόρτα. Το πρόβλημα όμως με εκείνο το σημείο είναι ότι η βάση έχει στο εσωτερικό της μια μεταλλική πλάκα που το καλοκαίρι κρατά θερμότητα, ενώ αντίθετα το χειμώνα παραμένει ψυχρη, και έτσι αν αλλάξεις περιβάλλον, για λίγη ώρα μέχρι να αποκτήσει και η πλάκα τη θερμοκρασία του περιβάλλοντος τα αποτελέσματα θα είναι εσφαλμένα. Το βλέπεις κυρίως αν μπεις στο αυτοκίνητο το πρωί, ή αν το αφήσεις παρκαρισμένο το καλοκαίρι στη ζέστη.




   Σωστός.

Αποσυνδεδεμένος ITALTRONIC

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 107
Απ: θερμομετρο στο τζιμακο!!
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 18, 2011, 19:30 »
italtronic thanks,θα παω να βρω τιποτα καλο και ο θεος βοηθος.απο το δικο σου εισαι ενταξη?εαν ναι πες απο που το πηρες και βαλε και καμια photo εαν ειναι ευκολο.
αν θυμαμαι καλα το ειχα παρει απο λιντλ εχει πανω απο 5 χρονια παντως. Μπορεις να βρεις και σε αξεσουαρ αυτοκινητων νομιζω... θα βγαλω φοτο και θα ανεβασω αυριο φιλε μου.
οπου δεν υπαρχει δρομος τον ανοιγει ενα JIMNY

Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: θερμομετρο στο τζιμακο!!
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 28, 2012, 16:58 »
φιλε μου δεν ειναι και πολυ δυσκολο να το κανεις και μονο σου. Εγω ξεκουμποσα το πλαστικο του καθρεπτη απο την εσωτερικη μερια μετα το πλαστικο της πορτας, εβγαλα και το καθρεπτη και περασα τον αισθητηρα εξω. Κολλησα τον αισθητηρα ακριβως κατω απο τον καθρεπτη στο μερος που δεν κινειτε και εχω αρκετα καλυτερη ενδειξη θερμοκρασιας σε σχεση με το σημειο που το ειχα πριν. Προσοχη θελουν τα πλαστικα κλιπσ γτ σπανε ευκολα αν τα ζορισεις αν το κανεις σιγα σιγα δεν εχουν προβλημα.

Είδα το ποστ σου και το επυχήρεισα χτες που γύρισα από Καλάβρυτα.
Όντως δείχνει πολύ καλά την εξωτερική θερμοκρασία !!!καμία σχέση με πριν...

Thanks