Αποστολέας Θέμα: Λαστιχάκια???  (Αναγνώστηκε 7798 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Black Panther

  • Jimny
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Γυναίκα
Λαστιχάκια???
« στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 19:58 »
 t4 ....  καλησπερούδια jimnαδες & καλό μήνα!  ;D ο μικρός μου έρωρας φοράει απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη 205/70R15 MASTERCRAFT COURSER AT ... θα μπορούσατε να μου πείτε τη γνώμη σας? καθότι πλησιάζει ο καιρός για αλλαγή and i need heeelp a105 ...

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: Λαστιχάκια???
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 20:47 »
Καλησπέρα Μαυροπάνθηρα! Τα λαστιχάστικια που φοράς δεν μου γεμίζουν το μάτι...! Θα προτείνουμε εδώ πολλάααα λάστιχα...αλλά πρέπει να μας μας πεις πρώτα τί χρήση θα κάνεις στο jimnάκι σου....! :)

Αποσυνδεδεμένος Black Panther

  • Jimny
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Λαστιχάκια???
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 21:36 »
hello! μμμ... βασικα οδηγω 2 χρονια το jimanki μου με αυτα τα λαστιχα τα οποια μ αρεσουν γιατι ειναι πιο φαρδια απο τα συνηθιζμενα, πιο αγρια  ;) ... αλλα ...εχω παρατηρήσει ότι δεν ειναι κ τοσο σταθερά. Με βροχή, λίγο γλίτσα η πίσω δεξιά ρόδα μου φεύγει ... όσο για την χρήση, προς το παρόν ήρεμες καταστάσεις... κάποια στιγμή θα ξεκινήσουμε τις εξορμήσεις μαζί σας  ;D αλλά στις soft off road διαδρομές ... οποτε χρειάζομαι λάστιχα που να ειναι σταθερά κ να μην είναι τόσο απλά! βοηθησα καθόλου?
ευχαριστώ!!

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: Λαστιχάκια???
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 04, 2012, 01:03 »
Έχει και μια τάση το jimnάκι να πετάει τον ποπό του! lol lol Οπότε στην ουσία, θέλεις κάτι σε 50-50, all terrain δηλαδή...παντού καλό(απλά) και να είναι και ψιλοάγριο...εγώ βασικά θα σου πρότεινα τα All Terrain της BFGoodrich... είναι απίστευτο λάστιχο...θα σε πάει παντού! Βγαίνει σε 215/75/15 όμως. Άρα ψηλώνεις λίγο, φαρδαίνεις λίγο και κόβεις και λίγο επιδόσεις! Αλλά πίστεψε με, αξίζει τον κόπο! ;)

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Λαστιχάκια???
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 04, 2012, 01:18 »
σε κατι λιγότερο άγριο απο τα BF εγώ προτείνω τα kumho.

http://www.google.gr/search?q=kumho+kl78&hl=el&prmd=imvnsfd&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=eGgsT7DCI-Sg0QWfnLStCA&ved=0CCIQsAQ&biw=1024&bih=509

τα φοράω για δεύτερο χειμώνα και εχω πάνω απο 20000 km με αυτά και πραγματικά έχω ξεχάσει τι θα πει να φεύγει με το παραμικρό ο ποπος του. Οταν ο δρομος εχει γλίτσα (κυρίως σε πρωτοβρόχια) γλιστράει λίγο αλλά σε λογικά επίπεδα όπως θα γλίστραγε οποιοδήποτε αμαξι. σε βρεγμένο δρομο και σε στεγνό με ζεστά λαστιχάκια, πραγματικά κολαει στον δρόμο (για τα δεδομένα του jimny παντα). γενικά τα συστηνω για καθημερινή χρηση και για εκτος δρομου. σίγουρα εκτός δρόμου τα bf θα ειναι λιγο καλύτερα αλλά δεδομένου της διαφοράς τιμης ( 380 τα kumho) και την επιλογης διαστάσεων. βγαίνουν και σε 205/70/15, εγω προτίμησα τελικα τα kumho μετα απο αρκετό ψάξιμο και τελικα αποδείχτηκε καλή και τίμια επιλογή για τα δικα μου πάντα δεδομένα..
Η διάσταση που τα έβαλα είναι 195 R15 .
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Λαστιχάκια???
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 04, 2012, 14:50 »
Έχω dueler 693 205/70/15 με καμιά 30.000χλμ και είναι άπαιχτα στο δρόμο και εκτός, επίσης bf all terrain 215/75/15 πολύ καλό κράτημα και αυτά και τέλος ta dueler 694 τα οποία είναι καλά στην αρχή αλλά μετά τις 20.000χλμ γλιστράνε
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος venomjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • venom jimny
Απ: Λαστιχάκια???
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 04, 2012, 18:33 »
Έχω dueler 693 205/70/15 με καμιά 30.000χλμ και είναι άπαιχτα στο δρόμο και εκτός, επίσης bf all terrain 215/75/15 πολύ καλό κράτημα και αυτά και τέλος ta dueler 694 τα οποία είναι καλά στην αρχή αλλά μετά τις 20.000χλμ γλιστράνε
+1
ο μονος απροσπελαστος δρομος για ενα  4χ4 ειναι αυτος που χαραζει ενα jimny

Αποσυνδεδεμένος Black Panther

  • Jimny
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Λαστιχάκια???
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 14:48 »
σας ευχαριστω πααααρα πολυ για τις προτασεις!!! εάν έχει κανεις να προτείνει κ κάτι άλλο pleeease do.. am a girl ...

να σας ομολογησω ότι αυτο με το πεταμα ποπου δεν το ήξερα για τα jimnakia.. lol ...οτι εχει ευαισθησία ..αλλααά .. αυτό που απολαμβάνω ... είναι με 1η κ φουυυυυυλ γκάζι όπου εκει φεύγει όλο το ποπουδάκια...τρομάζεις τους πάντες αχαχαχαχα .. ειδικά ..όταν μερικά αγοράκια σου κάνουν περίεργα χοσε στα φανάρια ... τα κάνουν πάνω τους .... ειναι αρκετα παιχνιδιάρικο το jimnaki μας  yah ...
όσον αφορά τα λαστιχάκια θα προτιμήσω να βάλω καποια που να μην απαιτούν μετατροπές στο αμάξι διότι δεν έχουμε τουτου budget ... όταν θα έρθει η στιγμή θα επανέλθω, να σας ζαλίσω κ άλλο! ευχαριστώ κ πάλι ... κ εύχομαι να σας δω σύντομα στο χώμα ... μου χει μείνει αξέχαστη η εκδρομή στο πάντα βρέχει όταν ειχα έρθει ως συνοδηγός ...


thanks again ..

Αποσυνδεδεμένος Black Panther

  • Jimny
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Λαστιχάκια???
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 15:05 »
 cl ...ξεχαστηκα .... έχουμε κανα έμπιστο για την αλλαγή τους? μη βρεθώ σε καμία κολώνα  ;D μετα.. πρέπει να γίνει σωστή δουλειά ...


p.s.kumho kl78 niiiiiiiiiiiiiice  8) ...


ευχαριστω κ πάλι ...

Αποσυνδεδεμένος DirectionLess

  • Jimny
  • Μηνύματα: 244
Απ: Λαστιχάκια???
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 17:34 »
Δες κ τα Yokohama Geolandar, εφάμιλλα των dueler 694 (στην ίδια τιμή περίπου). Εγώ 2 1/2 χρόνια τα έχω κ είμαι πολύ ευχαριστημένος (δουλεύουν αξιόπιστα κ μετά από 30.000 χλμ.).

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Λαστιχάκια???
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 06, 2012, 17:40 »
Δες κ τα Yokohama Geolandar, εφάμιλλα των dueler 694 (στην ίδια τιμή περίπου). Εγώ 2 1/2 χρόνια τα έχω κ είμαι πολύ ευχαριστημένος (δουλεύουν αξιόπιστα κ μετά από 30.000 χλμ.).
Aν εννοείς τα ATS, τα έβαλα σε Pajero (πισωκούνητο και αυτό) και είμαι δυσαρεστημένος..... Με 2000 χλμ και ο πωπός χορεύει salsa.. bhe

Αποσυνδεδεμένος DirectionLess

  • Jimny
  • Μηνύματα: 244
Απ: Λαστιχάκια???
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 06, 2012, 17:53 »
Μάλιστα.

Αποσυνδεδεμένος Black Panther

  • Jimny
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Λαστιχάκια???
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 06, 2012, 22:01 »
Δες κ τα Yokohama Geolandar, εφάμιλλα των dueler 694 (στην ίδια τιμή περίπου). Εγώ 2 1/2 χρόνια τα έχω κ είμαι πολύ ευχαριστημένος (δουλεύουν αξιόπιστα κ μετά από 30.000 χλμ.).
Aν εννοείς τα ATS, τα έβαλα σε Pajero (πισωκούνητο και αυτό) και είμαι δυσαρεστημένος..... Με 2000 χλμ και ο πωπός χορεύει salsa.. bhe



 lol lol lol lol lol lol lol lol lol

Αποσυνδεδεμένος DirectionLess

  • Jimny
  • Μηνύματα: 244
Απ: Λαστιχάκια???
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 10:18 »
Με εμένα που δεν χορεύει όμως κ τα έχω ακόμη πάνω, τι γίνεται ... ;

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Λαστιχάκια???
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 17:20 »
Με εμένα που δεν χορεύει όμως κ τα έχω ακόμη πάνω, τι γίνεται ... ;

Μήπως κανένα τανγκό, hip-hop, rock' n' roll??? lol lol