Αποστολέας Θέμα: Μπράτσα  (Αναγνώστηκε 2810 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Agelos_80

  • Jimny
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Άντρας
  • Ηγουμενίτσα
Μπράτσα
« στις: Ιούνιος 19, 2006, 23:22 »
Έχω την εξής ερώτηση. Εάν σηκώσουμε το τουτού πάνω απο +8 ας πούμε (με ανάρτηση) πρέπει να γίνουν τα εξής:

1. Αλλαγή σωληνάκια φρένων γιατί είναι κοντά... Σωστά.
2. Αλλαγή σωληνάκια υποπιέσεων γιατί είναι κοντά.... Σωστά.
3. Αλλαγή πανάρ, με μεγαλύτερες, ή αλλάζοντας τις βάσεις τους, γιατί αλλιώς ο άξονας θα φύγει μονόπατα... Σωστά.
3. Αλλαγή μπάρας τιμονιού για να έχουμε σωστό τιμόνι... Σωστά.
4. Αυτά τα μπράτσα, γιατί πρέπει να τα αλλάξουμε? Για να μην μειωθεί το μεταξώνιο 1-2 πόντους? Υπάρχει πρόβλημα με την κλήση των διαφορικών??? Δεν καταλαβαίνω... Μπορεί να με διαφωτήσει κάποιος? Θα γίνει καμια ζημιά αν δεν τις αλλάξουμε??? t4

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπράτσα
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 20, 2006, 10:52 »
Έχω την εξής ερώτηση. Εάν σηκώσουμε το τουτού πάνω απο +8 ας πούμε (με ανάρτηση) πρέπει να γίνουν τα εξής:

1. Αλλαγή σωληνάκια φρένων γιατί είναι κοντά... Σωστά.

2. Αλλαγή σωληνάκια υποπιέσεων γιατί είναι κοντά.... Σωστά.
(Δεν υπάρχει πρόβλημα στα σωληνάκια υποπίεσης)

3. Αλλαγή πανάρ, με μεγαλύτερες, ή αλλάζοντας τις βάσεις τους, γιατί αλλιώς ο άξονας θα φύγει μονόπατα... Σωστά.
(Ρυθμιζόμενες σε μήκος:ΝΑΙ , Βάσεις πανάρ:ΟΧΙ διότι αν αφήσεις την αντιστρεπτική θα βρίσκει μπροστά.)

3. Αλλαγή μπάρας τιμονιού για να έχουμε σωστό τιμόνι... Σωστά.
(ΟΧΙ η μπάρα τιμονιού έχει στις άκρες παξιμάδια και μπορούμε να την φέρουμε στο σωστό μήκος κεντράροντας το τιμόνι).

Αυτά τα μπράτσα, γιατί πρέπει να τα αλλάξουμε? Για να μην μειωθεί το μεταξώνιο 1-2 πόντους? Υπάρχει πρόβλημα με την κλήση των διαφορικών??? Δεν καταλαβαίνω... Μπορεί να με διαφωτήσει κάποιος? Θα γίνει καμια ζημιά αν δεν τις αλλάξουμε??? t4
 
Δεν μπορείς ν'αποφύγεις την μείωση της απόστασης στο μεταξόνιο εφόσον και τα μπράτσα που κυκλοφορούν στο εμπόριο(...δηλ. τα DGTuning) έχουν το ίδιο μήκος. Το μόνο που κάνεις είναι ν'αλλάξεις την γωνία Caster δηλ.
με την ανύψωση ο εμπρός άξονας περιστρέφεται και το διαφορικό σχηματίζει πλέον μεγάλη γωνία με τον άξονα μετάδοσης απο το Transfer. Αυτό προκαλεί κραδασμούς αλλά και φθορά στα κινούμενα μέρη.
Οι λύσεις είναι:
1. Βάζεις μπράτσα που έχουν τις μπροστινές βάσεις τους σε άλλες θέσεις ώστε να διορθώσουν την γωνία Caster.
2. Κρατάς τα original και αλλάζεις τα 4 μπροστινά μαύρα σινεμπλόκ με άλλα που έχουν παράκεντρες τρύπες ώστε να "στρίψουν" προς τα πίσω τον άξονα και να φτιάξουν πάλι την γωνία Caster.
Στον πίσω άξονα δεν έχεις πρόβλημα.


Εγώ χρησιμοποιώ τα original μπράτσα με τα αγωνιστικά σινεμπλόκ της 4WAY Αυστραλίας και το εμπρός διαφορικό βρίσκεται ακριβώς στην ίδια ευθεία με τον άξονα μετάδοσης απο το Transfer.
Respect a man's car and he will respect you

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Μπράτσα
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 20, 2006, 14:49 »
Εγώ χρησιμοποιώ τα original μπράτσα με τα αγωνιστικά σινεμπλόκ της 4WAY Αυστραλίας και το εμπρός διαφορικό βρίσκεται ακριβώς στην ίδια ευθεία με τον άξονα μετάδοσης απο το Transfer.


Το κόστος τους? Θέλουν κάποια συγκεκριμένη διαδικασία στην τοποθέτηση ή οι έκεντρες τρύπες έρχονται μόνες τους στο κατάλληλο σημείο? Αρκεί αυτό?

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπράτσα
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 20, 2006, 15:08 »
Εγώ χρησιμοποιώ τα original μπράτσα με τα αγωνιστικά σινεμπλόκ της 4WAY Αυστραλίας και το εμπρός διαφορικό βρίσκεται ακριβώς στην ίδια ευθεία με τον άξονα μετάδοσης απο το Transfer.


Το κόστος τους? Θέλουν κάποια συγκεκριμένη διαδικασία στην τοποθέτηση ή οι έκεντρες τρύπες έρχονται μόνες τους στο κατάλληλο σημείο? Αρκεί αυτό?

Το κόστος απ'οτι θυμάμαι είναι περίπου 200 - 220 ευρώ. Η τοποθέτηση πρέπει να γίνει απο έμπειρο μηχανουργό στην πρέσσα. Εχει ένα σχέδιο για να ποντάρεις τα σημάδια πάνω στα μπράτσα που θα προσανατολίσεις τις τρύπες απο τα σινεμπλόκ. Θέλει προσοχή διότι γλυστράνε αρκετά όταν πρεσσάρονται. Φυσικά θέλει το σωστό ποτήρι στην πρέσσα για να βγούν τα παλιά και να μπούν τα καινούρια σινεμπλόκ. Μια λάθος κίνηση και τα καταστρέφεις 0_21
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος Agelos_80

  • Jimny
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Άντρας
  • Ηγουμενίτσα
Απ: Μπράτσα
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 20, 2006, 17:30 »
Αυτή είναι απάντηση... Όταν έρθει η στιγμή θα σε ρωτήσω που τα βρίσκουμε και σε πια πρέσα να πάω... Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος lker

  • Jimny
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπράτσα
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 18:12 »
Μόλις παρέλαβα τα μπροστινά μπράτσα της OffRoad-Armory για 4,5 ίντσες Suspension Lift και έχω χεστεί από τη χαρά μου γιατί αυτό που βλέπω με ευχαριστεί πολύ σαν ποιότητα κατασκευής και φινίρισμα γενικότερα!
Αύριο πάω να τσιμπήσω και τα σινεμπλοκάκια από τη μαμα σουζούκι και υπομονή μέχρι την τοποθέτηση!
Μακάρι να δουλεύουν και σωστά έτσι ώστε να αρχίσω επιτέλους να ευχαριστιέμαι το Jimnaκο μου!
Σας παραθέτω κάποιες φωτό:

http://img18.imageshack.us/gal.php?g=dsc0494v.jpg


Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...

www.brat.gr

Always groovin 4WD moving!!!

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Μπράτσα
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 18:36 »
Ωραια...ποσο κοστισαν?μεσω ιντερνετ τα πηρες?
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος lker

  • Jimny
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπράτσα
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 20:11 »
Ναι μέσω ίντερνετ και έφτασαν περίπου σε 15 μέρες
Τιμή από κωλοφαρδία: 245 λίρες στην πόρτα μου... και λέω από κωλοφαρδία γιατί την επομένη της παραγγελίας μου η τιμή τους άλλαξε στις 245 λίρες + μεταφορικά + 5 % μια χρέωση που έχει ο Άγγλος στο PayPal και σου ζητάει να την καλύψεις.
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...

www.brat.gr

Always groovin 4WD moving!!!

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Μπράτσα
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 23:09 »
Ναι μέσω ίντερνετ και έφτασαν περίπου σε 15 μέρες
Τιμή από κωλοφαρδία: 245 λίρες στην πόρτα μου... και λέω από κωλοφαρδία γιατί την επομένη της παραγγελίας μου η τιμή τους άλλαξε στις 245 λίρες + μεταφορικά + 5 % μια χρέωση που έχει ο Άγγλος στο PayPal και σου ζητάει να την καλύψεις.

Οκ σ'ευχαριστω. ;)
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος dr_jimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 8
Απ: Μπράτσα
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 06, 2009, 09:23 »
Ψαχνω μπροστινα μπρατσα εχει κανεις?

Αποσυνδεδεμένος lker

  • Jimny
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπράτσα
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 10:08 »
Αδερφέ αν μιλάς για εργοστασιακά έχω εγώ. Αν θέλεις πάρε με τηλέφωνο στο 6974451894 να τα πούμε  ;)
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...

www.brat.gr

Always groovin 4WD moving!!!

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk