Αποστολέας Θέμα: Αλλαγή μοτέρ  (Αναγνώστηκε 27741 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος toktok

  • Jimny
  • Μηνύματα: 52
Αλλαγή μοτέρ
« στις: Ιανουάριος 16, 2012, 21:59 »
Βρήκα ενα τουμπαρισμένο 2005.Το δικό μου είναι 1999 με ιμάντα εκείνο με καδένα έχω 260.000χλμ και τώρα άρχησε να μου καίει λίγα λάδια σκέφτομαι να το αγοράσω και να πάρω το μοτέρ με τα ρεύματα αξίζει?Η να ψάξω να βρω μοτέρ ίδιο με το δικό μου και να μην ασχολούμε με μετατροπές?

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Αλλαγή μοτέρ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 22:02 »
πόσο?
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος toktok

  • Jimny
  • Μηνύματα: 52
Απ: Αλλαγή μοτέρ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 17:19 »
1500 πουλάει το μοτερ απλά το αμάξι το ξέρω 80000χλμ

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Αλλαγή μοτέρ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 21:22 »
Εμένα μου φαίνονται πολλά τα χρήματα, βάλε και μηχανικούς και ηλεκτρολόγους, το πέρασες το 2χιλιαρο... επειδή απλά τσιμπάει λίγο λάδι? άστο όπως είναι και όταν την ακούσει για τα καλά, βλέπεις τι κάνεις...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Αλλαγή μοτέρ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 18, 2012, 14:11 »
Ναι είναι πολλά τα 1500 ευρώ.Έχει ολόκληρα αυτοκίνητα με 1500 ευρώ με το a/c και όλα πάνω.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή μοτέρ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 18:53 »
   Είναι υπερβολικά τα 1500. Τόσα κάνουν τα μοτέρ του swift.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Αλλαγή μοτέρ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 22:24 »
   Είναι υπερβολικά τα 1500. Τόσα κάνουν τα μοτέρ του swift.

 ;)
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος johnh

  • Jimny
  • Μηνύματα: 34
Απ: Αλλαγή μοτέρ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 03, 2012, 23:45 »
EGO PANTOS PAIDIA PSAXNO OLOKLIRO AMAKSI GIA NA PARO MOTER KAIRO.AN KAPIOS KSEREI KAMIA PERIPTOSI STA 1500 OLO TO AMAKSI NA TO PEI ARKEI TO MOTER NA EINAI KADENATO

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή μοτέρ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 04, 2012, 21:34 »
EGO PANTOS PAIDIA PSAXNO OLOKLIRO AMAKSI GIA NA PARO MOTER KAIRO.AN KAPIOS KSEREI KAMIA PERIPTOSI STA 1500 OLO TO AMAKSI NA TO PEI ARKEI TO MOTER NA EINAI KADENATO



   Και το υπόλοιπο αμάξι τι θα το κάνεις;

Αποσυνδεδεμένος blacklimit

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Άντρας
  • ORESTIADA EVROS
Απ: Αλλαγή μοτέρ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 05, 2012, 14:39 »
αν ψαχνεις μοτερ σασμαν a/c εχω....
drink on bed!!!

drive on road!!!

Αποσυνδεδεμένος toktok

  • Jimny
  • Μηνύματα: 52
Απ: Αλλαγή μοτέρ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 02, 2013, 00:20 »
Τελικά δεν πήγε πολύ ακόμα το ψυγείο γέμισε λάδια και το μοτέρ νερό ρώτησα για επισκευή και η τιμή είναι ίδια  με αυτή του να αγοράσω ίδιο μοτέρ  μεταχειρισμένο αλλά να πω την αλήθεια  δεν το εμπιστεύομαι και θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε τι άλλο μπορώ να βάλω πάνω το καδενάτο μπαίνει για παράγδιμα από grant vitara μπορώ? Θα χρειαστή μετατροπές?Αν κάποιος φίλος έχει κάνει κάτι παρόμοιο θα με βοηθούσε πολύ ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Αλλαγή μοτέρ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 02, 2013, 07:26 »
Τελικά δεν πήγε πολύ ακόμα το ψυγείο γέμισε λάδια και το μοτέρ νερό ρώτησα για επισκευή και η τιμή είναι ίδια  με αυτή του να αγοράσω ίδιο μοτέρ  μεταχειρισμένο αλλά να πω την αλήθεια  δεν το εμπιστεύομαι και θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε τι άλλο μπορώ να βάλω πάνω το καδενάτο μπαίνει για παράγδιμα από grant vitara μπορώ? Θα χρειαστή μετατροπές?Αν κάποιος φίλος έχει κάνει κάτι παρόμοιο θα με βοηθούσε πολύ ευχαριστώ

Δηλ πόσο σου είπαν για επισκευή? τα έβαλες κάτω όλα με μολύβι και χαρτί που λένε και βγαίνουν τα ίδια?
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος toktok

  • Jimny
  • Μηνύματα: 52
Απ: Αλλαγή μοτέρ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 02, 2013, 15:59 »
Mου είπαν 470Ε πλανίαρισμα κεφαλής ,τρίψιμο βαλβίδες, το ιμισετ φλαντζών, λάδια φίλτρα παραφλού και εργατικά και όλα αυτά εάν δεν έχει ράγισμα γιατί αλλιώς θα φύγει από χιλιάρικο το θέμα είναι ότι επειδή έχω είδη 265.000χλμ μπορεί μετά ήταν επισκευή  αφού θα ανεβάσει συμπίεση να χτυπήσει μπιέλα και όποτε θα είναι δώρο άδωρο να δώσω τόσα λεφτά και να ρισκάρω άσε που πόσο θα αντέξει ακόμα είδη συμπλήρωνα 1 κιλό λάδι  ανά 10000χλμ.Για αυτό ρωτώ όποιος φίλος έχει κάνει μετατροπή με άλλο μοντέλο κινητήρα αν μπορεί να μου πει τι να ψάξω τι μπαίνει κτλ.

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Αλλαγή μοτέρ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 02, 2013, 22:05 »
Η επισκευή που περιγράφεις είναι για διάγνωση "καμμένη φλάντζα"... αν χρειαστεί να πάρεις καπάκι πρόσθεσε άλλα 200-300... αν θες να αλλάξεις και ελατήρια άλλα 100? 200? τότε φτάνει το χιλιάρικο... η μπιέλα δεν έχει κανέναν λόγο να χτυπήσει, εκτός και αν δεν δεθεί σωστά το μοτέρ...

Μοτέρ μπαίνουν πολλά... όλη η σειρά G... άλλα με μικρή προσπάθεια, άλλα με μεγαλύτερη... αλλά αν θες να κάνεις σωστή δουλειά θα πρέπει να αλλάξεις και ηλεκτρικά... και εκεί θα παρά-ξεφύγεις οικονομικά...

Επίσης, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το μοτέρ που θα βάλεις θα είναι οκ?

Αν θες την ταπεινή μου γνώμη, άνοιξε το μοτέρ, πήγαινε το καπάκι στο ρεκτιφιέ για έλεγχο... να μάθεις τι έχει χαλάσει... Η χρυσή τομή οικονομίας-σιγουριάς-αξιοπιστίας είναι επισκευή του δικού σου μοτέρ, από μάστορα που εμπιστεύεσαι ότι θα σου δέσει σωστά το μοτέρ...

by the way, στις 10000ΚΜ τι ήθελες να συμπληρώσεις? αλλαγή λαδιών με νορμάλ συνθήκες οδήγησης είναι στις 7500...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος toktok

  • Jimny
  • Μηνύματα: 52
Απ: Αλλαγή μοτέρ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 03, 2013, 01:13 »
Λες ε! από ότι έχω ακούσει σχεδόν όλα τα jimny με ιμάντα το έχουν πάθει αυτό και οι κινητήρες με την καδένα λένε ότι είναι αθάνατη ποίο <οικονομική> και ποίο δυνατοί. Αν  ξεκινήσεις να λύνεις και να πας μηχανουργείο δεν το γλυτώνεις το 200αρι τζάμπα δεν στο κοιτάει κανείς μάνι μάνι έδωσες τα ρεύματα από το άλλο δεν ξέρω είμαι σε απόγνωση μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.
Ευχαριστώ πάντος για το ενδιαφέρον