Αποστολέας Θέμα: ΑΚΟΥΩ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ (δοκιμασμένες....)  (Αναγνώστηκε 6419 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
ΑΚΟΥΩ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ (δοκιμασμένες....)
« στις: Οκτώβριος 17, 2011, 17:23 »
Έχοντας πια το Τζίμνυ για σκληρό off - road, έχω "μετατρέψει" το Mitsubishi Pinin σε "καθημερινό" αυτοκίνητο........ bhe. Ήλθε λοιπόν η ώρα να του αλλάξω λάστιχα (διάσταση 215-65-16) και προσανατολίζομαι σε κάποιο "ήπιο" πέλμα (δηλαδή κάτι  μεταξύ 80 on - 20 off  έως και 65on - 35 off).  Δηλαδή, κάτι ανάμεσα σε street και All-Terrain. Ύστερα από αρκετές συζητήσεις είχα καταλήξει στο Michelin Latitude Cross (65on - 35 0ff), το οποίο όμως είναι σε έλλειψη και η αντιπροσωπεία ΑΓΝΟΕΙ πότε θα το ξαναφέρει.... 0_21 0_21 0_21
Θάθελα λοιπόν τη γνώμη όσων έχουν χρησιμοποιήσει κάποιο αντίστοιχο λάστιχο (στο εύρος "ηπιότητας" που προανέφερα) και έχουν ίδια εμπειρία....

Κάποιος μου πρότεινε τα Continental ContiCrossContact LX (80on - 20off). Έχετε εμπειρία από αυτό?

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: ΑΚΟΥΩ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ (δοκιμασμένες....)
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 17:33 »
Δοκιμασμένα σε Outlander και σε HRV, Yokohama Geolandar A/T-S του κολλητού μου..

Πολύ καλή απόδοση σε στεγνή (κ τα 2 αυτοκίνητα κινούνται κατά κύριο λόγο σε άσφλατο), βρεγμένη, χιόνι κ ελαφριά λάσπη... σχεδόν μηδαμινή αύξηση κατανάλωσης, θόρυβος μηδέν...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: ΑΚΟΥΩ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ (δοκιμασμένες....)
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 17:57 »
Τα geolandar a/t-s τα φορούσα και εγώ και τα έβγαλα μέσα σε ενάμισι χρόνο.Είναι οικονομικά προς την αγορά τους αλλά δεν θα τα ξαναέβαζα γιατί ξεράθηκαν γρήγορα και το αμάξι επέπλεε στον δρόμο.Για all terrain έχω τα dueler τα 693 όμως και όχι τα 694 καθώς και τα bf goodrich.Προτείνω τα  cooper discoverer a/t ή τα cross όπως ανέφερες για να τα κρατήσεις και  2-3 χρόνια τουλάχιστον.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: ΑΚΟΥΩ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ (δοκιμασμένες....)
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 22:36 »
Παίδες μιλάμε για άλλο αυτοκίνητο με άλλα κυβικά κ άλλο βάρος... κ στα 2 μοντέλα που τα έχω δει κ τα έχω ζήσει, είναι 2η τετράδα που βάζουν κ τα 2, κ σε καμία περίπτωση δεν κράτησαν μόνο 1.5 χρόνο...

προϋπόθεση όταν βάζουμε λάστιχα να είναι φρέσκα, όχι ήδη 1-2 χρονών κ να πούμε χάλασαν στο επόμενος έτος που τα έβαλα (greenjimny δεν είναι για σένα προσωπικά, αφορμή παίρνω για υπενθύμιση  ;) )
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: ΑΚΟΥΩ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ (δοκιμασμένες....)
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 10:53 »
http://www.bridgestone.gr/elastika/epibatika-4x4-and-emiphortega/therina-elastika/4x4/dueler-a-t-694-all-terrain

 ;)

Τα 694 τα φοράει φίλος σε vitara (4 πόρτο καινούργιο) και είναι πολύ ευχαριστημένος...
Τα έχω δει, εκτός, εντός σε διάφορα terrain και σε Jimny... και μου έκαναν εντύπωση....

Τα geolander είναι απίστευτα λάστιχα, μαλακά, αλλά κάποια μοντέλα (πιο παλιά) τράβαγαν το τιμόνι (σε Jimny) ...
Το συμπέρασμα που είχε βγει (μετά από επαφές φίλου με αντιπροσωπεία) ήταν ότι οφειλόταν στην φορά των ελαστικών...
Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: ΑΚΟΥΩ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ (δοκιμασμένες....)
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 12:04 »
Παιδιά, σας ευχαριστώ που μπήκατε στον κόπο να γράψετε...

Φάνη, θα σε πάρω τηλ., να σε ρωτήσω μερικά πράγματα για τα Γιοκοχάμα. Παρόλο που τα ονομάζει AT, φαίνονται να είναι πιο ήπια...., άρα ίσως να κάνουν.....
Greenjimny, τα Cooper που προτείνεις, αφενός είναι all terrain (ψάχνω για κάτι πιο ήπιο), αφετέρου ΔΕΝ βγαίνουν στην διάσταση που θέλω.
Χρήστο, τα 694 είναι όντως ΠΟΛΥ καλά, αλλά είναι all terrain.........

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: ΑΚΟΥΩ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ (δοκιμασμένες....)
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 17:46 »
Παιδιά, σας ευχαριστώ που μπήκατε στον κόπο να γράψετε...

Φάνη, θα σε πάρω τηλ., να σε ρωτήσω μερικά πράγματα για τα Γιοκοχάμα. Παρόλο που τα ονομάζει AT, φαίνονται να είναι πιο ήπια...., άρα ίσως να κάνουν.....
Greenjimny, τα Cooper που προτείνεις, αφενός είναι all terrain (ψάχνω για κάτι πιο ήπιο), αφετέρου ΔΕΝ βγαίνουν στην διάσταση που θέλω.
Χρήστο, τα 694 είναι όντως ΠΟΛΥ καλά, αλλά είναι all terrain.........

όποτε θες  :)
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: ΑΚΟΥΩ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ (δοκιμασμένες....)
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 22:22 »
Τα cooper δεν είναι και αμαν all terrain, για ασφάλτινα τα περνάς lol
Τα 694 τα είχα πριν τα 693 που έχω τώρα.Πολύ καλά λάστιχα και τα 2
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος potge

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
Απ: ΑΚΟΥΩ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ (δοκιμασμένες....)
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 23:14 »
Αν και ζήτησες δοκιμασμένα πράγματα που έχουν ήδη αναφερθεί, ενώ εγώ θα σε πάω στο άλλο άκρο (του ινδικού χοιρίδιου-δοκιμαστή) ένας φίλος μου ψάχνοντας σε ίδια διάσταση και με ίδιο σκεπτικό πήγε και ξετρύπωσε [http://mstires.eu/hankook/content/view/66/65/lang,el/]αυτά[/url]. Εντάξει το πέλμα του κάτι μου θυμίζει κάτι μου θυμίζει  ha , αλλά δείχνουν συμπαθή και στην Αμερική διαβάζαμε επίσης συμπαθητικές κριτικές (πάντως όχι τέλειες).

Πάντως για να είμαι ειλικρινής αν ήταν να επιλέξω θα πήγαινα καρφωτός για τα michelin. Αλήθεια σε κανένα λαστιχάδικο δεν έχει ξεμείνει κανένα σετ πάντα βέβαια λογικής χρονολογίας??

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: ΑΚΟΥΩ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ (δοκιμασμένες....)
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 00:20 »
Παράθεση
Χρήστο, τα 694 είναι όντως ΠΟΛΥ καλά, αλλά είναι all terrain.........

 >0186<  Γιάννη η γνώμη μου είναι ότι τα μόνα πραγματικά all terrain που κυκλοφορούν είναι τα bf goodrich...

Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΚΟΥΩ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ (δοκιμασμένες....)
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 20:14 »
   Δες και τα michelen.

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΑΚΟΥΩ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ (δοκιμασμένες....)
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 11:20 »
>0186<  Γιάννη η γνώμη μου είναι ότι τα μόνα πραγματικά all terrain που κυκλοφορούν είναι τα bf goodrich...
+1000
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΚΟΥΩ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ (δοκιμασμένες....)
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 16:53 »
 Γιάννη άκου με και μένα...πούλα το Pinin το ρημάδι και κάνε τούμπανο το Jimny...Θα σου μείνουν και ρέστα να τα τρώμε μαζί σουβλάκια... a105 lol a105 lol ha ha ha
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!