Αποστολέας Θέμα: ΤΡΑΒΑΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.  (Αναγνώστηκε 18911 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΑΒΑΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 12:14 »
Να πω και εγώ τη βλακεία μου..

Στα αμάξια μας, με άξονα, δε νομίζω οτι ρυθμίζονται camber & caster.

α) Οι βασιλικοί πείροι είναι σε μία θέση, και δεν ρυθμίζονται ωστε να αλλάξει η γωνία της ρόδας με τον δρόμο. Αρα, δεν γίνεται το αμάξι σαύρα και να μπαίνει σωστά στις στροφές.

β) Δεν αλλάζει τη γωνία του άξονα (περιστροφή γύρω από τον άξονά του). Μόνο με αλλαγή μπράτσων ψηλώματος, ωστε ο κεντρικός να "βλέπει" σωστά το τράνσφερ. Ομως αλλάζει η συμπεριφορά του τιμονιού....


Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΑΒΑΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 16:44 »
Μια απο τα ιδια...... bhe.Αλλαξα τα λαστιχα μπρος πισω,δεξια αριστερα και ξανα ευθυγραμιση αλλα τιποτα,ξανα αριστερα.Ο υπευθηνος του συνεργειου (πολυ φιλικος και εξυπηρετικος!!!) μου ειπε οτι δε βρισκει κατι υποπτο και οτι ολα ειναι σωστα και να κανω χιλιομετρα,για πατησουν τα λαστιχα.Ξεχασα να σας πω,οτι το αμαξι ειναι ψηλομενο 6ποντους.Παιζει να φταιει αυτο?Αλλα γιατι δεν το εκανε και πριν?Λοιπον.........?

santo, θα ρωτήσω κάτι άλλα μην βαρέσεις ε? πως τσεκάρεις ότι τραβάει αριστερά? αφήνει το τιμόνι τελείως από τα χέρια σου κ το αυτοκίνητο πάει αριστερά ε? στο λέω γιατί μια φορά είχα κάνει ευθυγράμμιση κ είχαν κουμπώσει το τιμόνι λίγο στραβά... αποτέλεσμα να πηγαίνει ευθεία όταν το τιμόνι ήταν ελαφρώς γυρισμένο προς τα δεξιά... οπότε όταν έφερνα το τιμόνι στην ευθεία, το αυτοκίνητο πήγαινε αριστερά... δεν έχουμε τέτοια περίπτωση ε?





στο μυαλο μου εισαι!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΑΒΑΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 22:54 »
Μια απο τα ιδια...... bhe.Αλλαξα τα λαστιχα μπρος πισω,δεξια αριστερα και ξανα ευθυγραμιση αλλα τιποτα,ξανα αριστερα.Ο υπευθηνος του συνεργειου (πολυ φιλικος και εξυπηρετικος!!!) μου ειπε οτι δε βρισκει κατι υποπτο και οτι ολα ειναι σωστα και να κανω χιλιομετρα,για πατησουν τα λαστιχα.Ξεχασα να σας πω,οτι το αμαξι ειναι ψηλομενο 6ποντους.Παιζει να φταιει αυτο?Αλλα γιατι δεν το εκανε και πριν?Λοιπον.........?
Δεν μας είπες τι ρύθμισε ο μάστορας και αν έχει δεδομένα για τζιμνυ στο μηχάνημα.
Μπορει να πω βλακεια αλλα για ψαξτο, εχεις βαλει 'η (φτιαξει) ρυθμιζομενη παναρ??????????????
Δεν είναι βλακεία. Με το ψήλωμα και χωρίς διόρθωση των παναρ, δημιουργείται TRUST ANGLE, που στο τζίμνυ τείνει να το στρίβει προς τα αριστερά



santo, θα ρωτήσω κάτι άλλα μην βαρέσεις ε? πως τσεκάρεις ότι τραβάει αριστερά? αφήνει το τιμόνι τελείως από τα χέρια σου κ το αυτοκίνητο πάει αριστερά ε? στο λέω γιατί μια φορά είχα κάνει ευθυγράμμιση κ είχαν κουμπώσει το τιμόνι λίγο στραβά... αποτέλεσμα να πηγαίνει ευθεία όταν το τιμόνι ήταν ελαφρώς γυρισμένο προς τα δεξιά... οπότε όταν έφερνα το τιμόνι στην ευθεία, το αυτοκίνητο πήγαινε αριστερά... δεν έχουμε τέτοια περίπτωση ε?
Πολύ σωστή ερώτηση!!!
Να πω και εγώ τη βλακεία μου..

Στα αμάξια μας, με άξονα, δε νομίζω οτι ρυθμίζονται camber & caster.

α) Οι βασιλικοί πείροι είναι σε μία θέση, και δεν ρυθμίζονται ωστε να αλλάξει η γωνία της ρόδας με τον δρόμο. Αρα, δεν γίνεται το αμάξι σαύρα και να μπαίνει σωστά στις στροφές.

β) Δεν αλλάζει τη γωνία του άξονα (περιστροφή γύρω από τον άξονά του). Μόνο με αλλαγή μπράτσων ψηλώματος, ωστε ο κεντρικός να "βλέπει" σωστά το τράνσφερ. Ομως αλλάζει η συμπεριφορά του τιμονιού....


Πολύ σωστά.
Οι γωνίες CASTER και CAMBER, δεν ρυθμίζονται στα πλαίσια μιας ευθυγράμμισης. Ειδικά η CASTER, χαλάει με το ψήλωμα, και επανέρχεται μονο με αλλαγή μπράτσων ή τοποθέτηση έκκεντρων σινεμπλόκ.

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΑΒΑΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 22:59 »


Αποσυνδεδεμένος santo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 52
Απ: ΤΡΑΒΑΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 23:20 »
Λεπον..Τα δεδομενα τα ειχε ο τεχνικος(το μηχανημα της ευθυγραμισης,δηλαδη),Παναρ δεν εχω ''σκαλιση'' ακομα.Verse,οταν κραταω ισια το τιμονι παμε κανονικα,μολις το αφησω απο τα χερια αρχιζει να στριβει και μη φοβου δε θα τσακωθουμε για οτι πεις(επι του θεματος ετσι? ha).Πριν να αρχιζω να το συνιθηζω,μετα απο ολα αυτα,τι κανουμε στη συνεχεια?

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: ΤΡΑΒΑΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 23:27 »
πιέσεις ελαστικών ίδιες κ σωστές????

αν είναι από το ψήλωμα, δηλ πανάρ μπράτσα κτλ, το μηχάνημα δεν θα έπιανε το "στράβωμα"? Σπύρε?
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΑΒΑΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 00:00 »
Λεπον..Τα δεδομενα τα ειχε ο τεχνικος(το μηχανημα της ευθυγραμισης,δηλαδη),Παναρ δεν εχω ''σκαλιση'' ακομα.Verse,οταν κραταω ισια το τιμονι παμε κανονικα,μολις το αφησω απο τα χερια αρχιζει να στριβει και μη φοβου δε θα τσακωθουμε για οτι πεις(επι του θεματος ετσι? ha).Πριν να αρχιζω να το συνιθηζω,μετα απο ολα αυτα,τι κανουμε στη συνεχεια?
Λογικά, αφού έχει τα δεδομένα, πρέπει να σου έδωσε ένα report (ή ζήτα να σου δώσει) που να λέει
-Πόσο πρέπει να είναι οι διάφορες γωνίες (ειδικα caster-camber)
-Πόσο ήταν όταν πήγες
-Πόσο τις ρύθμισε

πιέσεις ελαστικών ίδιες κ σωστές????

αν είναι από το ψήλωμα, δηλ πανάρ μπράτσα κτλ, το μηχάνημα δεν θα έπιανε το "στράβωμα"? Σπύρε?
Ναι, άν έκανε (ή αν τουλάχιστον προσπαθούσε να κάνει) ευθυγράμμιση, έπρεπε να αντιληφθεί τη στραβωμάρα που προκύπτει από το ψήλωμα

Αποσυνδεδεμένος kyriakou

  • Jimny
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΑΒΑΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 00:42 »
Να  πω  και εγώ  μια βλακεία  ,μήπως τραβάει λόγο χειρόφρενου  μήπως φρενάρει  το  ταμπούρι  μονόπατα  ????? 

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: ΤΡΑΒΑΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 11:43 »
Υποτίθεται ότι τραβάει όταν δεν πατάει φρένο!!! αν τραβάει όταν πατάει φρένο, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο... συγκεκριμένα του πατήρ φρενά....
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος kyriakou

  • Jimny
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΑΒΑΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 15:35 »
όταν  δεν  ποτά  λέω  και  εγώ  ,το  αριστερό  ταμπούρι  μπορεί  να  είναι  ποιο  σφικτό  ελάχιστα 
,,

Αποσυνδεδεμένος santo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 52
Απ: ΤΡΑΒΑΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 18:50 »
Οχι παιδια,μια χαρα ειναι απο χειροφρενο και ταμπουρα.Απο ευθυγραμιση,ραπορτο δεν μου εδωσε κανενα συνεργειο,αλλα θελω να ξαναπω κατι το οποιο δεν καταλαβαινω.Αν ηταν κατι απο ολα αυτα που ειπαμε,λογικα,δεν θα ειχα το ιδιο προβλημα και πριν?

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: ΤΡΑΒΑΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 20:22 »
Οχι παιδια,μια χαρα ειναι απο χειροφρενο και ταμπουρα.Απο ευθυγραμιση,ραπορτο δεν μου εδωσε κανενα συνεργειο,αλλα θελω να ξαναπω κατι το οποιο δεν καταλαβαινω.Αν ηταν κατι απο ολα αυτα που ειπαμε,λογικα,δεν θα ειχα το ιδιο προβλημα και πριν?

πιέσεις ελαστικών ίδιες κ σωστές?????? εκτός αν τα λάστιχα είναι τόσο στραβά πια, που τραβάει.. αλλά λογικά θα έτρεμε κιόλας...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος cravel

  • Jimny
  • Μηνύματα: 21
Απ: ΤΡΑΒΑΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 21:24 »
Υπηρχε παλαιοτερα παλι αυτο το προβλημα με τα YOKOHAMA GEOLANDAR.Οσοι τα εβαλαν σε τζιμνυ τραβαγε αριστερα,ενω στα αλλα αυτοκινητα αυτο δεν συνεβαινε.αν μπεις στον κοπο και βαλεις για λιγο καποια αλλα λαστιχα μονο ετσι θα το διαπιστωσεις.Παντως, μου μυριζει οτι ειναι κατι τετοιο.

Αποσυνδεδεμένος santo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 52
Απ: ΤΡΑΒΑΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 00:09 »
Πιεσεις και αυτες κομπλε,εγω να σας πω την αληθεια μου,υποπτευομαι οτι ισως να ειναι τα λαστιχα.Ειναι αυτο δυνατον(πρωτη φορα πηρα και'γω καινουργια λαστιχα και κοιτα να δεις..... j12).Αν ειναι,πως μπορω να το αποδειξω αυτο και τι κανω με το μαγαζι(υπαρχει περιπτωση να μου τα αντικαταστηση)?

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΑΒΑΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 10:29 »
Πιεσεις και αυτες κομπλε,εγω να σας πω την αληθεια μου,υποπτευομαι οτι ισως να ειναι τα λαστιχα.Ειναι αυτο δυνατον(πρωτη φορα πηρα και'γω καινουργια λαστιχα και κοιτα να δεις..... j12).Αν ειναι,πως μπορω να το αποδειξω αυτο και τι κανω με το μαγαζι(υπαρχει περιπτωση να μου τα αντικαταστηση)?

αν βαλεις τα αριστερα λαστιχα στη δεξια πλευρα?

αν φταινε τα λαστιχα ειναι υποχρεωμενος να στα αλλαξει. και ο λαστιχας αλλωστε εχει καποιες εγγυησεις απο το εργοστασιο δε θα τα πληρωσει απο την τσεπη του φανταζομαι.
φωτια στις γραμματειες....