Αποστολέας Θέμα: ΤΡΑΒΑΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.  (Αναγνώστηκε 18910 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος santo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 52
ΤΡΑΒΑΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.
« στις: Οκτώβριος 14, 2011, 01:40 »
Μετα απο διαβασμα και αφου πουληθηκαν τα παλια λαστιχα,αποφασισα να κανω στον τζιμυ καινουργια λαστιχα.Εβαλα το conticross at continental σε διασταση 205-70-15 στη ζαντα 15x7 της excel.Μαζι με ζυγοσταθμιση+ ευθυγραμιση 430€.Mε το που το πηρα το αμαξι τραβουσε αριστερα.Πισω στο συνεργειο και για μη σας κουρασω οπως εγω,με οτι εγινε εκει,ο ''μαστορας'' κατεληξε οτι οι ζαντες ειναι στραβες(η στραβος ειναι ο γυαλος η στραβα αρμενιζουμε....).Με μια κουβεντα που ειχα με καποιον του χωρου ειπε οτι ''αν ηταν οι ζαντες στραβες θα ετρεμε ολο το συστημα'' και επιπλεον τις ζαντες τις φορουσα και πηγαινα μια χαρα ευθεια!!!Παρακαλω κυριοι (και κυριες!),τι λετε οτι μπορει να συμβαινει?Η αν δεν γνωριζεται,εχετε ιδεα που μπορω να το τσεκαρω (υπευθηνα)?Για το εν λογω παραπανω συνεργειο οποιος θελει πληροφορειες με πμ.Θενκ γιου.

Αποσυνδεδεμένος santo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 52
Απ: ΤΡΑΒΑΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 02:07 »
Συμπληρωνοντας το ολο περιστατικο εγινε στην αθηνα,νοτια προαστια, στο ελληνικο....

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΑΒΑΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 02:57 »
εφοσον το αμαξι τραβα αριστερα μετα την αλλαγη ελαστικων και την ''ευθυγραμιση'' bhe

βρες εναν καλο μαστορα κ κανε μια καλη ευθυγραμιση.[/b][/b] 

γνωμη μου παντα ;)

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: ΤΡΑΒΑΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 08:27 »
Αν δεν υπάρχουν στραβωμένα μπράτσα, πανάρ κτλ, κ τραβάει χωρίς φρένο τότε ευθυγράμμιση... αν τραβάει στα φρένα, ρύθμιση αυτών... δοκίμασε αν τραβάει σε αρκετούς δρόμους να βεβαιωθείς πως δεν είναι από την κλίση των δρόμων...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος santo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 52
Απ: ΤΡΑΒΑΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 20:12 »
Τιποτε δεν ειναι στραβο,(αλλιως στραβα θα πηγαινα και πριν την αλλαγη)Επιπλεον εχω κανει _+ 100χλμ σε σχεδον καθε ειδους δρομο και καλα να ''πατησουν'' τα λαστιχα αλλα και να το τσεκαρω εγω ,για να μη λεω π@π@ριες.Συμφωνω απολυτως με την ευθυγραμιση και γιαυτο εκλεισα για δευτερα ραντεβου,μ'ενα γατονι μαστορα >s014.Να δουμε ποσο ''μαστορας'' θα ειναι και αυτος.Παιδια ενημερωνω μολις θα εχω νεοτερα...

Αποσυνδεδεμένος extractor

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυριάκος
Απ: ΤΡΑΒΑΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 22:59 »
αφου οτι εγινε -εγινε μετα την αλλαγη των ελαστικων τοτε σιγουρα ειναι απο αυτο.
αν δεν διορθωθει,δες απο κατασκευαστικο λαθος,μηπως εχουν στραβα λινα τα λαστιχα.
πρεπει να βγουν για να τα δεις.
βεβαια δεν καταλαβαινω τι νοημα εχει για τα λαστχα η ευθυγραμιση.να μου ελεγες ζυγοσταθμιση οκ...

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: ΤΡΑΒΑΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 23:03 »
εφοσον το αμαξι τραβα αριστερα μετα την αλλαγη ελαστικων και την ''ευθυγραμιση'' bhe

βρες εναν καλο μαστορα κ κανε μια καλη ευθυγραμιση.[/b][/b] 

γνωμη μου παντα ;)

+1000!!!

στην ευθυγραμιση φενεται οτι ειναι το θεμα..οπως ειπες πηγαινε σε εναν καλο μαστορα.κανε και μια βολτα μαζι του μετα αν δεν εισαι παλι ευχαρηστημενος για να το δει και αυτος.. ;)

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΑΒΑΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 12:15 »
   Το θέμα με την ευθυγράμιση είν'ότι μπορεί με το που βγήκες από το βουλκανιζατέρ να έπεσες σε καμία καλή λακούβα και να την ξαναέχασες.

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΑΒΑΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 12:54 »
Γνωρίζει κανείς τί ακριβώς ρυθμίζει ένας ευθυγραμμισάς σε ένα τζίμνυ?
Και τι λάθος μπορεί να κάνει ώστε να τραβάει το αυτοκίνητο μονόπαντα?

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: ΤΡΑΒΑΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 13:16 »
@santo κάνε έλεγχο στις πιέσεις των ελαστικών σου. αν υπάρχει διαφορά μπορεί να σου τραβάει...

@sav νομίζω τσεκάρει κ ρυθμίζει τις camber k caster http://www.jimnyclub.com/forum/index.php/topic,2238.0.html
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2011, 13:20 από verse »
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΑΒΑΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 19:20 »
Φοβάμαι ότι στα πλαίσια μιας ευθυγράμμισης, μόνο τη γωνία ΤΟΕ (σύγκλισης) ρυθμίζει ο μάστορας.



Τις γωνίες CAMBER και CASTER, δεεεν!
Αν βρει κανείς αυτόν τον "καλο" μάστορα, ας μας πει αν στο κομπιούτερ του μηχανήματός του υπάρχουν δεδομένα για το JIMNY.

Αποσυνδεδεμένος santo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 52
Απ: ΤΡΑΒΑΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 21:01 »
Φοβάμαι ότι στα πλαίσια μιας ευθυγράμμισης, μόνο τη γωνία ΤΟΕ (σύγκλισης) ρυθμίζει ο μάστορας.



Τις γωνίες CAMBER και CASTER, δεεεν!
Αν βρει κανείς αυτόν τον "καλο" μάστορα, ας μας πει αν στο κομπιούτερ του μηχανήματός του υπάρχουν δεδομένα για το JIMNY.

Αυτα θα τα εκτυπωσω για να διαβασει ο τεχνικος(ελπιζω να ξερει,η μαλλον,να θελει να διαβασει...).Ξεκινωντας τη δευτερα εις αναζητηση υπευθυνου τεχνικουΠαιδες και παλι,σας ευχαριστω οοοοοοοοοοολους.

Αποσυνδεδεμένος santo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 52
Απ: ΤΡΑΒΑΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 00:12 »
Μια απο τα ιδια...... bhe.Αλλαξα τα λαστιχα μπρος πισω,δεξια αριστερα και ξανα ευθυγραμιση αλλα τιποτα,ξανα αριστερα.Ο υπευθηνος του συνεργειου (πολυ φιλικος και εξυπηρετικος!!!) μου ειπε οτι δε βρισκει κατι υποπτο και οτι ολα ειναι σωστα και να κανω χιλιομετρα,για πατησουν τα λαστιχα.Ξεχασα να σας πω,οτι το αμαξι ειναι ψηλομενο 6ποντους.Παιζει να φταιει αυτο?Αλλα γιατι δεν το εκανε και πριν?Λοιπον.........?

Αποσυνδεδεμένος kapetanios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 754
  • Φύλο: Άντρας
  • Allways fixing!!!
Απ: ΤΡΑΒΑΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 00:27 »
Μπορει να πω βλακεια αλλα για ψαξτο, εχεις βαλει 'η (φτιαξει) ρυθμιζομενη παναρ??????????????

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: ΤΡΑΒΑΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 11:22 »
Μια απο τα ιδια...... bhe.Αλλαξα τα λαστιχα μπρος πισω,δεξια αριστερα και ξανα ευθυγραμιση αλλα τιποτα,ξανα αριστερα.Ο υπευθηνος του συνεργειου (πολυ φιλικος και εξυπηρετικος!!!) μου ειπε οτι δε βρισκει κατι υποπτο και οτι ολα ειναι σωστα και να κανω χιλιομετρα,για πατησουν τα λαστιχα.Ξεχασα να σας πω,οτι το αμαξι ειναι ψηλομενο 6ποντους.Παιζει να φταιει αυτο?Αλλα γιατι δεν το εκανε και πριν?Λοιπον.........?

santo, θα ρωτήσω κάτι άλλα μην βαρέσεις ε? πως τσεκάρεις ότι τραβάει αριστερά? αφήνει το τιμόνι τελείως από τα χέρια σου κ το αυτοκίνητο πάει αριστερά ε? στο λέω γιατί μια φορά είχα κάνει ευθυγράμμιση κ είχαν κουμπώσει το τιμόνι λίγο στραβά... αποτέλεσμα να πηγαίνει ευθεία όταν το τιμόνι ήταν ελαφρώς γυρισμένο προς τα δεξιά... οπότε όταν έφερνα το τιμόνι στην ευθεία, το αυτοκίνητο πήγαινε αριστερά... δεν έχουμε τέτοια περίπτωση ε?
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems