Αποστολέας Θέμα: SOS!!!!!!!!!!! το JIMNY kaiei poly.ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΜΥΘΟΣ??{υποψηφια κατοχος jimny!!!}  (Αναγνώστηκε 17782 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maria g

  • Jimny
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Γυναίκα
  t4  t4  t4   t4   t4   t4  t4   t4

Αποσυνδεδεμένος kapetanios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 754
  • Φύλο: Άντρας
  • Allways fixing!!!
Απ: SOS!!!!!!!!!!! το JIMNY kaiei poly.ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΜΥΘΟΣ??{υποψηφια κατοχος jimny!!!}
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 00:01 »
ΚΑΡΓΑ φιλε μου!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος psou

  • Jimny
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SOS!!!!!!!!!!! το JIMNY kaiei poly.ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΜΥΘΟΣ??{υποψηφια κατοχος jimny!!!}
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 00:07 »
Καταρχάς είναι Φίλη και όχι φίλος... :Ρ

Από εκεί και πέρα θα σου πω το εξής. Έχω κάνει μόλις 50χλμ με το Jimny και ενώ το γέμισα πήγε στα 3/4.... Ελπίζω κάτι να πηγαίνει λάθος με τον δείκτη διότι έτσι θα έχει μια αυτονομία των...200χλμ.. 0_21 Προφανώς δεν είμαι ο κατάλληλος να σου δώσω απάντηση αλλά από ό,τι φαίνεται καίει αρκετά... :)

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: SOS!!!!!!!!!!! το JIMNY kaiei poly.ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΜΥΘΟΣ??{υποψηφια κατοχος jimny!!!}
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 00:10 »
Η κατανάλωση παίζει στην καλύτερη 8.5λ/100ΚΜ, συνήθης 10λ/100ΚΜ,  κ από εκεί κ πέρα ανάλογα τα λάστιχα, το ύψος κ το βάρος του ποδιού...

ΥΓ: Ο δείκτης δεν κατεβαίνει ομοιόμορφα... προσοχή στα μοντέλα που δεν έχουν λαμπάκι!!!
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος maria g

  • Jimny
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: SOS!!!!!!!!!!! το JIMNY kaiei poly.ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΜΥΘΟΣ??{υποψηφια κατοχος jimny!!!}
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 00:13 »
ωχ!!! και κανω 50 χιλιομετρα μονο για την δουλεια!!!! μηπως να κοιταξω για κατι οικονομικοτερο???? μου το ειπαν σημερα αλλα δεν ηθελα να το πιστεψω!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Kapi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
  • Πήραμε τον κακό δρόμο!
Απ: SOS!!!!!!!!!!! το JIMNY kaiei poly.ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΜΥΘΟΣ??{υποψηφια κατοχος jimny!!!}
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 00:35 »
ωχ!!! και κανω 50 χιλιομετρα μονο για την δουλεια!!!! μηπως να κοιταξω για κατι οικονομικοτερο???? μου το ειπαν σημερα αλλα δεν ηθελα να το πιστεψω!!!!!

Πράγματι καίει περίπου στα 10-11lt/100km. Όμως πρεπει να ξεκαθαρίσεις τι θες από το αυτοκίνητο που θα αγοράσεις. Εκεί που πάει το jimny δεν πάνε όλα!!!
George

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SOS!!!!!!!!!!! το JIMNY kaiei poly.ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΜΥΘΟΣ??{υποψηφια κατοχος jimny!!!}
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 01:19 »
Στα πρώτα 40.000km έχει μέσο όρο 9,95.

Είναι πραγματικά μικτή μέτρηση κατανάλωσης με πόλη, ταξίδι, χώμα.

Σημειωτέον ότι υα λάστιχα είναι ΑΤ 215.75.15


Επίσης αφήστε παρακαλώ αυτά τα SOS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Καίγομαι, πω πω τι έπαθα και λοιπά. Σεβαστείτε τον αναγνώστη που πιθανόν να σας απαντήσει rudo1
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2011, 01:21 από sokrates »
Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: SOS!!!!!!!!!!! το JIMNY kaiei poly.ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΜΥΘΟΣ??{υποψηφια κατοχος jimny!!!}
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 08:07 »
10.5 λίτρα / 100km περίπου μου καίει και εμένα σε ταξίδι με 80 km... με σχάρα και πολλά φτιαξίματα...

(τελευταία μέτρηση, έκαψα 27 Ευρώ / 150km με 1,7/lt η βενζίνη... )



Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SOS!!!!!!!!!!! το JIMNY kaiei poly.ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΜΥΘΟΣ??{υποψηφια κατοχος jimny!!!}
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 08:12 »
Για το συγκεκριμένο αμάξι ισχύει αυτό που γράφουν πολλοί σε αυτοκόλλητα : "Εσύ πας γρήγορα, εγώ πάω παντού". Αν θες να πας και γρήγορα (άνω των 100 χλμ/ω) τότε θα κάψεις πολλά. Αλλιώς ισχύει το 8.5 λτ/100χλμ. Αν σκέφτεσαι να κάνεις μετατροπές σε ύψος, λάστιχα κτλ, μπορείς άνετα να φτάσεις στα 15 λτ. Το Σαμι μου καίει 17λτ/100χλμ.

Αν δε πρόκειται να κάνεις χωμάτινες διαδρομές με απαιτήσεις, πάρε ένα Matiz. Καίει 5.5 λτ/100 μικτό. Είναι 1000 κυβικά και βγάζει 60 άλογα. Εχει γύρω στα 8000 καινούριο. Με air-condition, abs, ραδιο-cd, ηλεκτρικά παράθυρα κτλ κτλ κτλ... Το έχουμε στην οικογένεια 3+ χρόνια, και είμαστε ευχαριστημένοι. Και δεν έχει βγάλει το παραμικρό.

Αν δώσεις παραπάνω λεφτά, βρίσκεις και άλλα "έξυπνα" και/ή υβριδικά αυτοκίνητα με χαμηλότερη κατανάλωση.....

Η απόφαση είναι δική σου.

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: SOS!!!!!!!!!!! το JIMNY kaiei poly.ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΜΥΘΟΣ??{υποψηφια κατοχος jimny!!!}
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 08:55 »
Η κατανάλωση του μαμίσιου με ελαφρύ πόδι σε αστικό κύκλο είναι περίπου 8,5 - 8,8 λίτρα. Στην εθνική με ταχύτητες μέχρι 90-100 χλμ πέφτει λίγο παρακάτω, με 120-130 χλμ ανεβαίνει αισθητά αλλά θα έλεγα ότι το Jimny δεν είναι και το κατάλληλο αυτοκίνητο για 120-130 χλμ... :(
Από κει και πέρα, ανάλογα με τις βελτιώσεις (ψήλωμα, λάστιχα κλπ) η κατανάλωση μπορεί να φτάσει και τα 12-14 λίτρα και ίσως παραπάνω.
Πληροφοριακά, το δικό μου σε αστικό κύκλο (όχι με κίνηση σταμάτα-ξεκίνα, σχετικά χαλαρά) καίει περίπου 10,5 λίτρα (πριν το μειωτήρα και με τα προηγούμενα λάστιχα ήμουν περίπου στα 10 λίτρα) και στην εθνική πέφτω λίγο παρακάτω (ταξιδεύω με 80-100 χλμ).
Συμπέρασμα, όπως είπε και ο Χάρης, αν θέλεις ένα αυτοκίνητο πόλης κυρίως, ξέχνα το Jimny και πάρε ένα μικρό mini, αν θέλεις και offroad τότε βάλτα κάτω και αποφάσισε... ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος geojimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 748
Απ: SOS!!!!!!!!!!! το JIMNY kaiei poly.ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΜΥΘΟΣ??{υποψηφια κατοχος jimny!!!}
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 10:26 »
Kαλημερα 32lt καυσιμου για 270 χλμ."11,85/100χλμ" (με αρκετα σκαλισματα & με πολλα σταματα ξεκινα μεσ' την πολη) για μενα ειναι λιγα για την ευχαριστηση που μου προσφερει το jimny και το καταλαβαινω καθε φορα που περνω βολτα το παλιο μου αμαξι . Η επιλογη αυτοκινητου ειναι για μενα  πρωτα θεμα καρδιας  και λιγοτερο μυαλου, μην το βλεπετε μονο οικονομοτεχνικα, πιο φτηνα μας ερχεται(αν υπολογισεις βενζινες ασφαλιστρα τελη συντηρηση) να κυκλοφορουμε με  παπι ,ταξι και λεωφορεια....

Αποσυνδεδεμένος SAROS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 17
Απ: SOS!!!!!!!!!!! το JIMNY kaiei poly.ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΜΥΘΟΣ??{υποψηφια κατοχος jimny!!!}
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 12:56 »
Το Jimmy  δεν καίει πολύ, η βενζίνη έχει ακριβύνει πολύ

Αποσυνδεδεμένος minoas1212

  • Jimny
  • Μηνύματα: 186
Απ: SOS!!!!!!!!!!! το JIMNY kaiei poly.ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΜΥΘΟΣ??{υποψηφια κατοχος jimny!!!}
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 13:10 »
καλησπερα το jimnaki μου καιει 8.5 με πολυ προσεγμενη οδηγηση !!!
αλλα εχω και ενα daihatsun cuore  model  2010  to οποιο προσπαθω να το ριξω κατω απο 6.5 μεση καταναλωση (εχει μεσα υπολογιστη ταξιδιου !!  )και απλα δεν γινετε ....... οποτε κατι 5  και 5.5 που ακουω  δεν ξερω πως επιτυχανονται !!!????

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SOS!!!!!!!!!!! το JIMNY kaiei poly.ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΜΥΘΟΣ??{υποψηφια κατοχος jimny!!!}
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 13:29 »
Εχει να κάνει με την τεχνολογία του κινητήρα.

Η Fiat με το καινούριο μοτερ που φοράει στο Fiat 500 με 895 κυβικά, τουρμπάτος, καίει 3.6λτ/100 χλμ εκτός πόλης και 4.6λτ/100χλμ μέσα στη πόλη
και βγάζει 85 ΑΛΟΓΑ. Μέση καταλάνωση 4.1 λτ/100χλμ, με πολύ γκάζι για τα κιλά του.


Η Daihatsu πάντως, δεν φημίζεται για την τεχνολογία της...


Αποσυνδεδεμένος kyriakou

  • Jimny
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SOS!!!!!!!!!!! το JIMNY kaiei poly.ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΜΥΘΟΣ??{υποψηφια κατοχος jimny!!!}
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 14:08 »
Φίλε χάρη  {μοτέρ είναι  της  τουοτα  πρώτα δοκιμάζονται στην  Daihatsu και μετά  τα  πουλάει  τουοτα }στην   8 χρόνια κάτοχος Daihatsu yrn 1300 ,ΜΕ  90 ΑΛΟΓΑΚΙΑ  .και  ειχε  κατανάλωση  από  5 ως  και  10 με  το γκάζι  στο πάτωμα  ,(  ΘΗΒΑ  -ΚΑΡΔΙΤΣΑ –ΘΗΒΑ  ΜΕ ΧΑΛΑΡΟ ΡΥΘΜΟ   15 ΛΙΤΡΑ  ΒΕΝΖΙΝΗ )  .