Αποστολέας Θέμα: Συνδυασμός ανάρτησης-ελατηρια  (Αναγνώστηκε 9260 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Chris7jimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 130
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνδυασμός ανάρτησης-ελατηρια
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 16:22 »



1. πειδή τα ΟΜΕ είναι μαλακά ούτως ή αλλιώς, μετά από 15-20000 ΚΜ έρχεται μια φυσιολογική φθορά που τα κάνει πιο μαλακά.   Οχι οτι χρειαζεται αμεσως αλλαγη?
2. γιατί να μην δουλεύουν σωστά? είναι τσακωμένα με τα MAD? δεν το ξερω..
3. αυτό είναι δικό του θέμα οντως!
4. τι θέμα υπάρχει με τους κωδικούς? Απο οτι καταλαβα αν ειναι γνησια αυστραλεζικη η οχι!

Κατέληξε τι σετάκι θες να βάλεις εσύ (το οποίο θα γίνει φαντάζομαι καθαρά με οικονομικά κριτήρια) κ ξεκίνα την διαδικασία να αλλάξεις μάστορα... έχουν γραφτεί άπειρες σελίδες για διάφορα σετάκια. επίσης στο βουνό που πας με τα παιδιά, θα βρεις αυτοκίνητα με διαφορετικά στησίματα... ζήτα βόλτα, δεν νομίζω πως θα σου αρνηθεί κανείς να κάνετε 2 ΚΜ να πάρεις μια αίσθηση...

Αυτο που θελω εγω ειναι(οπως οι περισσοτεροι) να ψηλωσω το αμαξι να ειναι ανετη αλλα να μην ειναι βαρκα το αμαξι και να μην αλλαζω αναρτηση καθε 3-4 χρονια(τυχαιος αριθμος)
Αυτα....

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνδυασμός ανάρτησης-ελατηρια
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 00:00 »
 Χρηστάκο,μην βιάζεσαι...Όλα θα γίνουν σιγά-σιγά! ;)

 Αρχικά προσπάθησε να βάλεις ένα cb...Είναι πολύ βασικό...Πίστεψε με! Το πιο πρόσφατο παράδειγμα της έλλειψης cb,είναι ο φίλος Γιώργος (romel) που χωρίς αυτό ακολούθησε τον b00 στην Φιλαδέλφεια,ενώ ο άνθρωπος μένει στην Ανάβυσσο! Φαντάσου λοιπόν το πόσο σημαντικό είναι ενα cb! ;)

 Όσον αφορά την βελτίωση που θές να κάνεις στα αμορτισεροελατήρια...κάνε αυτό που σου λέει ο Φάνης (verse)! Στην επόμενη βόλτα που θα έρθεις,μπες στο αυτοκίνητο κανα δύο παλαιότερων,δες και αποφάσισε! ;)

 Τώρα στα περί βάρκας jimny...πρέπει να καταλάβεις το εξής...Το αυτοκίνητο όποιο και εαν είναι αυτό,όταν του αλλάζεις τις εργοστασιακές ρυθμίσεις δεν μπορείς μετά να αναζητάς τις εργοστασιακές του ρυθμίσεις,όσο και να χτυπάς τον πισινό σου στην καρέκλα! Αυτή την στιγμή συζητάς να "ψηλώσεις" ένα αυτοκίνητο + 6 πόντους,που έτσι κι αλλιώς το συγκεκριμένο αυτοκίνητο απο τις εγοστασιακές του ρυθμίσεις ακόμα,δεν φημίζεται για την σταθερότητα του!Προσοχή φίλε...το jimny είναι κατασκευασμένο για συγκεκριμένες περιπτώσεις...το jimny είναι τρόπος ζωής και σκέψης! ;) j12...Πάει και τελείωσε!!! ;)

 Απο την στιγμή που ξεκινάς να μπείς στον "κουβά" της καλοπέρασης,της φυσιολατρείας,της παρείστικης διάθεσης και της όλης νοοτροπίας που συμπεριλαμβάνει μέσα σε αυτή το jimny και το βουνό,τότε αλλάζεις τρόπο ζωής,σκέψης και ξεκινούν οι θυσίες φίλε...Πρώτα απ'όλα,όταν έχεις κάνει τις βελτιώσεις που συζητάς και αυτές που θα κάνεις στο μέλλον κάθε πρωινό εκδρομής ξέρεις οτι πρέπει να ξυπνήσεις τουλάχιστον ένα μισάωρο με τρία τέταρτα πιο νωρίς γιατί το αυτοκίνητο δεν θα πηγαίνει όπως πάει τώρα...Στη συνέχεια με το πέρασμα του χρόνου νοιώθεις τις τσέπες σου πιο βαθειές απο το περισσότερο πλέον βάλσιμο και βγάλσιμο του χεριού σε εκείνες καθώς αλλάζει η κατανάλωση της βενζίνης! Πιστεύω οτι καταλαβαίνεις το γιατί! ;)

 Απο κεί και πέρα όσο πιο συχνά βάλεις το πρόγραμμα αυτό στην ζωή σου τότε να είσαι σίγουρος οτι με το πέρασμα του χρόνου θα ξεχάσεις να μετράς τις ζημιές πχ πότε άλλαξες τα αμορτισέρ, καθώς τα πλεονεκτήματα του "κουβά" υπερκαλύπτουν τις όποιες ζημιές μπορεί να τύχουν...Το μόνο που θα σε ενδοιαφέρει είναι πότε θα κάνουμε ξανά κάποια βόλτα για να δείς τα φιλαράκια σου κλπ...κλπ...κλπ...

 Φαντάσου οτι εγώ έχω περάσει στην απέναντι όχθη του ποταμού...Για εμένα το jimny είναι πλέον αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής μου και της ψυχής μου καθώς εκτός του οτι μου έχει δείξει για ποιό λόγο έχει κατασκευαστεί,μου έχει δώσει την ευκαιρία να γνωρίσω και εσάς όλους... j12

 Oι φορές που έχω απαντήσει σε κάτι τεχνικό είναι ελάχιστες Χρηστάκο,καθώς δεν γνωρίζω τα περισσότερα απο αυτά...Εδώ απάντησα γιατί το μήνυμα σου μου θύμισε το δικό μου πριν 2μισυ χρόνια όταν και πρωτοέγραψα εδώ μέσα!Πώπω φαντάζεσαι να καταντήσεις σαν και εμένα... lol lol lol

 
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος Chris7jimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 130
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνδυασμός ανάρτησης-ελατηρια
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 16:42 »
Χρηστάκο,μην βιάζεσαι...Όλα θα γίνουν σιγά-σιγά! ;)

 Αρχικά προσπάθησε να βάλεις ένα cb...Είναι πολύ βασικό...Πίστεψε με! Το πιο πρόσφατο παράδειγμα της έλλειψης cb,είναι ο φίλος Γιώργος (romel) που χωρίς αυτό ακολούθησε τον b00 στην Φιλαδέλφεια,ενώ ο άνθρωπος μένει στην Ανάβυσσο! Φαντάσου λοιπόν το πόσο σημαντικό είναι ενα cb! ;)Αυτο ειναι μεσα στο προγραμμα Γιαννη..θα μπει συντομα!

 Όσον αφορά την βελτίωση που θές να κάνεις στα αμορτισεροελατήρια...κάνε αυτό που σου λέει ο Φάνης (verse)! Στην επόμενη βόλτα που θα έρθεις,μπες στο αυτοκίνητο κανα δύο παλαιότερων,δες και αποφάσισε! ;)Αυτη ειναι η καλυτερη λυση πιστευω

 Τώρα στα περί βάρκας jimny...πρέπει να καταλάβεις το εξής...Το αυτοκίνητο όποιο και εαν είναι αυτό,όταν του αλλάζεις τις εργοστασιακές ρυθμίσεις δεν μπορείς μετά να αναζητάς τις εργοστασιακές του ρυθμίσεις,όσο και να χτυπάς τον πισινό σου στην καρέκλα! Αυτή την στιγμή συζητάς να "ψηλώσεις" ένα αυτοκίνητο + 6 πόντους,που έτσι κι αλλιώς το συγκεκριμένο αυτοκίνητο απο τις εγοστασιακές του ρυθμίσεις ακόμα,δεν φημίζεται για την σταθερότητα του!Προσοχή φίλε...το jimny είναι κατασκευασμένο για συγκεκριμένες περιπτώσεις...το jimny είναι τρόπος ζωής και σκέψης! ;) j12...Πάει και τελείωσε!!! ;)
Το θεμα με τις εργοστασιακες ρυθμισεις το ξερω!Σιγουρα οταν παρεμβενεις σε ενα αμαξι κατι θα χασεις και κατι θα κερδισεις!

 Απο την στιγμή που ξεκινάς να μπείς στον "κουβά" της καλοπέρασης,της φυσιολατρείας,της παρείστικης διάθεσης και της όλης νοοτροπίας που συμπεριλαμβάνει μέσα σε αυτή το jimny και το βουνό,τότε αλλάζεις τρόπο ζωής,σκέψης και ξεκινούν οι θυσίες φίλε...Πρώτα απ'όλα,όταν έχεις κάνει τις βελτιώσεις που συζητάς και αυτές που θα κάνεις στο μέλλον κάθε πρωινό εκδρομής ξέρεις οτι πρέπει να ξυπνήσεις τουλάχιστον ένα μισάωρο με τρία τέταρτα πιο νωρίς γιατί το αυτοκίνητο δεν θα πηγαίνει όπως πάει τώρα...Στη συνέχεια με το πέρασμα του χρόνου νοιώθεις τις τσέπες σου πιο βαθειές απο το περισσότερο πλέον βάλσιμο και βγάλσιμο του χεριού σε εκείνες καθώς αλλάζει η κατανάλωση της βενζίνης! Πιστεύω οτι καταλαβαίνεις το γιατί! ;)Αν το καταλαβαινω λεει???!!!!...εδω το καταλαβα που εβαλα mud λαστιχα...οποτε την πρωτη γευση την εχω

 Απο κεί και πέρα όσο πιο συχνά βάλεις το πρόγραμμα αυτό στην ζωή σου τότε να είσαι σίγουρος οτι με το πέρασμα του χρόνου θα ξεχάσεις να μετράς τις ζημιές πχ πότε άλλαξες τα αμορτισέρ, καθώς τα πλεονεκτήματα του "κουβά" υπερκαλύπτουν τις όποιες ζημιές μπορεί να τύχουν...Το μόνο που θα σε ενδοιαφέρει είναι πότε θα κάνουμε ξανά κάποια βόλτα για να δείς τα φιλαράκια σου κλπ...κλπ...κλπ... >sostos<        >ilov<

 Φαντάσου οτι εγώ έχω περάσει στην απέναντι όχθη του ποταμού...Για εμένα το jimny είναι πλέον αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής μου και της ψυχής μου καθώς εκτός του οτι μου έχει δείξει για ποιό λόγο έχει κατασκευαστεί,μου έχει δώσει την ευκαιρία να γνωρίσω και εσάς όλους... j12

 Oι φορές που έχω απαντήσει σε κάτι τεχνικό είναι ελάχιστες Χρηστάκο,καθώς δεν γνωρίζω τα περισσότερα απο αυτά...Εδώ απάντησα γιατί το μήνυμα σου μου θύμισε το δικό μου πριν 2μισυ χρόνια όταν και πρωτοέγραψα εδώ μέσα!Πώπω φαντάζεσαι να καταντήσεις σαν και εμένα... lol lol lol  Αν καταντησω σαν εσενα την βαψαμε  lol lol lol    j12 j12

 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2011, 17:04 από Chris7jimny »

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Συνδυασμός ανάρτησης-ελατηρια
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 16:52 »
Περιληπτικές απαντήσεις:
1. Δεν χρειάζονται αλλαγή τόσο σύντομα, κρατάνε άνετα 2 χρόνια χωρίς πτώση της απόδοσης. Τα δύο χρόνια εγώ τα θεωρώ ισοδύναμα με περίπου 35,000 - 40,000 χιλιόμετρα, τόσο κάνω εγώ...
2. Φυσικά και δουλεύουν μια χαρά με τα Mad +6εκ. άστον να λέει (τον μάστορα εννοώ) και μάλιστα είναι καταπληκτικός συνδυασμός !
3. Την εγγύηση δεν τη δίνει ο κάθε μάστορας για τα αμορτισέρ, αλλά ο εισαγωγέας...
4. Από τη στιγμή που ο μάστορας θα τα πάρει από τον επίσημο εισαγωγέα δε νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να μην είναι γνήσια.

Εν κατακλείδι, μάλλον ο μάστορας βγάζει μεγαλύτερη προμήθεια από τα ΚΥΒ ή δε γνωρίζει καλά το αντικείμενο ή και τα δύο, σε κάθε περίπτωση καλό θα είναι να αλλάξεις μάστορα... ;)
 
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος b00

  • Jimny
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook
Απ: Συνδυασμός ανάρτησης-ελατηρια
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 16:54 »
Περιληπτικές απαντήσεις:
1. Δεν χρειάζονται αλλαγή τόσο σύντομα, κρατάνε άνετα 2 χρόνια χωρίς πτώση της απόδοσης. Τα δύο χρόνια εγώ τα θεωρώ ισοδύναμα με περίπου 35,000 - 40,000 χιλιόμετρα, τόσο κάνω εγώ...
2. Φυσικά και δουλεύουν μια χαρά με τα Mad +6εκ. άστον να λέει (τον μάστορα εννοώ) και μάλιστα είναι καταπληκτικός συνδυασμός !
3. Την εγγύηση δεν τη δίνει ο κάθε μάστορας για τα αμορτισέρ, αλλά ο εισαγωγέας...
4. Από τη στιγμή που ο μάστορας θα τα πάρει από τον επίσημο εισαγωγέα δε νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να μην είναι γνήσια.

Εν κατακλείδι, μάλλον ο μάστορας βγάζει μεγαλύτερη προμήθεια από τα ΚΥΒ ή δε γνωρίζει καλά το αντικείμενο ή και τα δύο, σε κάθε περίπτωση καλό θα είναι να αλλάξεις μάστορα... ;)
 

+10000

Αποσυνδεδεμένος Chris7jimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 130
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνδυασμός ανάρτησης-ελατηρια
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 17:25 »
Περιληπτικές απαντήσεις:
1. Δεν χρειάζονται αλλαγή τόσο σύντομα, κρατάνε άνετα 2 χρόνια χωρίς πτώση της απόδοσης. Τα δύο χρόνια εγώ τα θεωρώ ισοδύναμα με περίπου 35,000 - 40,000 χιλιόμετρα, τόσο κάνω εγώ...
2. Φυσικά και δουλεύουν μια χαρά με τα Mad +6εκ. άστον να λέει (τον μάστορα εννοώ) και μάλιστα είναι καταπληκτικός συνδυασμός !
3. Την εγγύηση δεν τη δίνει ο κάθε μάστορας για τα αμορτισέρ, αλλά ο εισαγωγέας... >sostos<
4. Από τη στιγμή που ο μάστορας θα τα πάρει από τον επίσημο εισαγωγέα δε νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να μην είναι γνήσια. >sostos<

Εν κατακλείδι, μάλλον ο μάστορας βγάζει μεγαλύτερη προμήθεια από τα ΚΥΒ ή δε γνωρίζει καλά το αντικείμενο ή και τα δύο, σε κάθε περίπτωση καλό θα είναι να αλλάξεις μάστορα... ;)
 

Ετσι φαινεται ο μαστορας βγαζει περισσοτερα απο τα KYB!
Εμενα φιλος που εχει vitara μου τον συστησε και τον ρωτησα να μου πει την γνωμη του,ποιος θα ηταν καλος συνδυασμος για το jimny κ.λ.π κ.λ.π.......

Αποσυνδεδεμένος ath.nasi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνδυασμός ανάρτησης-ελατηρια
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 18:07 »
Για ένα ψήλωμα τεσσάρων εκατοστών, εκτός από ανάρτηση και ελατήρια, τι άλλη μετατροπή χρειάζεται για μια ολοκληρωμένη και σωστή δουλειά;
Στις εκδρομές με το τζιμνάκι,στη δουλειά με το ποδήλατο!

Αποσυνδεδεμένος Chris7jimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 130
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνδυασμός ανάρτησης-ελατηρια
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 19:03 »
Να συμπληρώσω στο ερώτημα του ath.nasi!
Ποια είναι τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα του +4 και του +6 εκτός απο την διάφορα ύψους;

Αποσυνδεδεμένος b00

  • Jimny
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook
Απ: Συνδυασμός ανάρτησης-ελατηρια
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 20:26 »
Να συμπληρώσω στο ερώτημα του ath.nasi!
Ποια είναι τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα του +4 και του +6 εκτός απο την διάφορα ύψους;

Και το +4 αλλά και το +6 θα "κάτσουν". Οπότε θα πάρεις +2 με +3 και +4 με +5.
Άλλοι θα πουν ότι στο +4 δεν χρειάζεσαι καμιά άλλη αλλαγή ενώ στο +6 θέλεις πιο μεγάλα σωληνάκια φρένων, ρυθμιζόμενη πανάρ, caster correction kit κτλ κτλ...
Δεν λέω ότι είναι λάθος, απλά για παράδειγμα εγώ άλλαξα μόνο σωληνάκι φρένων. (το έχω +6)
Από εκεί και πέρα ο καθένας αλλάζει και άλλα πράγματα ανάλογα με το πόσο "σωστά στημένο" θέλει να είναι το αμάξι του.