Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές απόκτησης μεταχειρισμένου  (Αναγνώστηκε 2112 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος psou

  • Jimny
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
Συμβουλές απόκτησης μεταχειρισμένου
« στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 23:30 »
 t4
Λοιπόν, έχω χαθεί με την άπειρη γνώση στα διάφορα νήματα και θέλω λίγη βοήθεια...

Καταρχάς, τα facelift jimny πέραν από τις οπτικές αλλαγές έχουν και ουσιαστικές; Πχ σε βλάβες που έβγαζαν τα παλιά κτλ.
Πόσα χλμ είναι αποδεκτά για jimny που δεν έχει πατήσει χώμα ώστε να έχουμε μια πιθανότατα απροβλημάτιστη συμβίωση;
Υπάρχουν κάποιες χαρακτηριστικές ενδείξεις βλάβης που να καταστούν μεγάλη την πιθανότητα ύπαρξής τους;

Κάποια συγκεκριμένη συμβουλή που θα έπρεπε να προσέξω πέραν από τα κλασσικά που κοιτάμε στα ΙΧ..;

ΥΓ Ζητώ συγνώμη αν έχουν απαντηθεί τα παραπάνω, απλά θα ήμουν ιδιαίτερα υπόχρεος αν με οδηγούσατε στις απαντήσεις.. :)

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές απόκτησης μεταχειρισμένου
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 08:03 »
Αν καταφέρεις και βρεις Jimny που να μην έχει πατήσει χώμα, κοιτάς τα πάντα, όπως σε ένα ΙΧ

Αν έχει πατήσει χώμα, το πιο πιθανό είναι να το καταλάβεις. Αν δεις τα δικά μας αμάξια θα καταλάβεις.


Αποσυνδεδεμένος extractor

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυριάκος
Απ: Συμβουλές απόκτησης μεταχειρισμένου
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 09:43 »
σε γενικες γραμμες μπορει το αν εχει πατησει χωμα η οχι δεν παιζει και τοσο ρολο.
και για να στο εξηγησω:
μπορει να πεσει στα χερια σου,νοικιαρικο.να το προσεξεις πολυ αυτο.
μπορει να παρεις αμαξι απο μαντρα,που να το ειχε αφησει καποιος,ο μαντρας να το εχει ''μαζεψει'' και να τα φας μετα ολα εσυ.
μπορει ομως να παρεις ενα αμαξι σαν αυτο που πηρα εγω,το οποιο ετρεχε και σε αγωνες,αλλα επειδη ο ιδιοκτητης ειναι φιλος,και πυροβολημενος,το αμαξι μηχανικα ειναι στην πενα!
οποτε οπως καταλαβες,μην βαζεις πρεπει και δεν πρεπει στην αποφαση σου.

μια συμβουλη προς ολους τους ενδιαφερομενους:
οταν βρειτε τελικα το αμαξι που σας αρεσει και ειστε κυριολεκτικα ενα βημα πριν την αγορα,καντε αλλο ενα βημα,και προχωρηστε ΠΡΙΝ την αγορα σε μια αλλαγη λαδιων σε συννενοηση με τον ιδιοκτητη.
αυτο γιατι υπαρχουν πολλα προσθετα λαδιου τα οποια ακομα και μπιελα να εχει βαρεσει,δεν θα το παρετε χαμπαρι,και οταν θα το παρετε θα ειναι αργα...

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Συμβουλές απόκτησης μεταχειρισμένου
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 10:42 »
t4
Λοιπόν, έχω χαθεί με την άπειρη γνώση στα διάφορα νήματα και θέλω λίγη βοήθεια...

Καταρχάς, τα facelift jimny πέραν από τις οπτικές αλλαγές έχουν και ουσιαστικές; Πχ σε βλάβες που έβγαζαν τα παλιά κτλ.
Πόσα χλμ είναι αποδεκτά για jimny που δεν έχει πατήσει χώμα ώστε να έχουμε μια πιθανότατα απροβλημάτιστη συμβίωση;
Υπάρχουν κάποιες χαρακτηριστικές ενδείξεις βλάβης που να καταστούν μεγάλη την πιθανότητα ύπαρξής τους;

Κάποια συγκεκριμένη συμβουλή που θα έπρεπε να προσέξω πέραν από τα κλασσικά που κοιτάμε στα ΙΧ..;

ΥΓ Ζητώ συγνώμη αν έχουν απαντηθεί τα παραπάνω, απλά θα ήμουν ιδιαίτερα υπόχρεος αν με οδηγούσατε στις απαντήσεις.. :)

1) Τα Τζίμνυ μετά το 2005 (vvt), έχουν πιο χαμηλό μπροστινό προφυλακτήρα, με ότι αυτό συνεπάγεται
2)  "  "   "      "           "       "  , έχουν λίγο πιο ευαίσθητη (στις κακουχίες) εμπλοκή τετρακίνησης. 

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές απόκτησης μεταχειρισμένου
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 11:05 »
1) Τα Τζίμνυ μετά το 2005 (vvt), έχουν πιο χαμηλό μπροστινό προφυλακτήρα, με ότι αυτό συνεπάγεται
2)  "  "   "      "           "       "  , έχουν λίγο πιο ευαίσθητη (στις κακουχίες) εμπλοκή τετρακίνησης. 

 Επίσης και αυτό,με οτι συνεπάγεται! ;)
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος anixneftis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές απόκτησης μεταχειρισμένου
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 18:54 »
προσωπικα πιστευω (χωρις να θελω να επιρεασω)οτι οταν κοιταμε για μεταχειρισμενο τζιμακο να ψαχνουμε για χειροκινητη τετρακινηση και σε καμια περιπτωση απο rent a car

Αποσυνδεδεμένος psou

  • Jimny
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές απόκτησης μεταχειρισμένου
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 20:34 »
Ο κύβος ερρίφθη και το Jimny είναι στο...γκαράζ! 11/2008 σκούρο μπλε μεταλλικό με 59.000χλμ. Εσωτερικά θα αλλάξω το πλαστικό της κεντρικής κονσόλας ενώ εξωτερικά κάποια στιγμή θα του κάνω ένα γυάλισμα. Έχει Bridgestone Dueler AT 205 70 15 (τι λένε αυτά; ). Το Σάββατο το πάω για σέρβις και ξεκινάω μελέτη για αναρτήσεις και ελαστικά... Καταλαβαίνω πως το προηγούμενο μοντέλο έχει πιο αξιόπιστο επιλογέα τετρακίνησης όμως, μιας και θα το κρατήσω χρόνια ήθελα να μου αρέσει το εσωτερικό... Το facelift στα δικά μου μάτια είναι πιο όμορφο.. :)

Αποσυνδεδεμένος kapetanios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 754
  • Φύλο: Άντρας
  • Allways fixing!!!
Απ: Συμβουλές απόκτησης μεταχειρισμένου
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 21:20 »
Ο κύβος ερρίφθη και το Jimny είναι στο...γκαράζ! 11/2008 σκούρο μπλε μεταλλικό με 59.000χλμ. Εσωτερικά θα αλλάξω το πλαστικό της κεντρικής κονσόλας ενώ εξωτερικά κάποια στιγμή θα του κάνω ένα γυάλισμα. Έχει Bridgestone Dueler AT 205 70 15 (τι λένε αυτά; ). Το Σάββατο το πάω για σέρβις και ξεκινάω μελέτη για αναρτήσεις και ελαστικά... Καταλαβαίνω πως το προηγούμενο μοντέλο έχει πιο αξιόπιστο επιλογέα τετρακίνησης όμως, μιας και θα το κρατήσω χρόνια ήθελα να μου αρέσει το εσωτερικό... Το facelift στα δικά μου μάτια είναι πιο όμορφο.. :)
Ειναι οντως ποιο ομορφο cl

Αποσυνδεδεμένος ARGYKLI

  • Jimny
  • Μηνύματα: 200
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές απόκτησης μεταχειρισμένου
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 21:24 »
καλοριζικο φιλε psou j12 καλες βολτες!!!!!!!