Αποστολέας Θέμα: mad-ome  (Αναγνώστηκε 30657 φορές)

0 μέλη και 13 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος admin

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
    • Jimnyclub.com
Απ: mad-ome
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 12:35 »

Εκτός και αν είσαι αριστερόχειρας εως  κουλός..



Οριστε, και εψαχνα αφορμη να σταματησω να οδηγω.
Απορω πως ζω ακομη
Jimnyclub.com

Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: mad-ome
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 12:37 »

Εκτός και αν είσαι αριστερόχειρας εως  κουλός..



Οριστε, και εψαχνα αφορμη να σταματησω να οδηγω.
Απορω πως ζω ακομη

όχι ρε παιδιά ... το είσαι κουλός δεν εννοούσα κανέναν απο εδώ μέσα..
αυτους που μου λέγανε για το τι ειναι το τζιμνυ εννοούσα..(σκοτοστρα κτλ κτλ...

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: mad-ome
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 12:42 »
σε όλη σου την απάντηση θα στο σταθώ στο ΥΓ2, κ θα θεωρήσω πως έκανες πλάκα... το ίδιο i strongly suggest (που λένε κ στο UK) να κάνεις το ίδιο... για ποικίλους λόγους, αλλά κυρίως διότι όσο καιρό είμαι σε αυτήν την παρέα, κάτι σουβλακομαχίες έχουν πέσει μόνο, οπότε ας κρατήσουμε αυτήν την παράδοση  ;)

ΥΓ: Μεταξύ μας είναι λίγο σκοτώστρα  lol lol lol όπως κ να το κάνουμε θέλει μια προσοχή παραπάνω στο οδήγημα... αλλά όχι λόγω ύψους, αλλά λόγω πίσω κίνησης κ αξόνων....
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: mad-ome
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 12:54 »
Πρόεδρε, ΜΗΝ συγχίζεσαι 87 και μην φουντώνεις!! agr lol lol
ΣΚΕΨΟΥ:
1ον Τα υπόλοιπα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου!!
2ον Το "παιδί" που έχεις σπίτι, και για το χατήρι του οποίου αποπειράθηκες να ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ JIMNY ΣΟΥ!!! bhe
3ον Τους διψασμένους για διαιτητικά προγράμματα επιμελείς μαθητές σου!!
Χμμμμ..καλά, με έπεισες, για χάρη των μαθητών μου το κάνω... lol lol lol
Εγώ το ήθελα λίγο ποιό άνετο , γιατί ήταν απαράδεκτο και ήθελα να πηγαίνει και
αξιοπρεπώς με 130-140 (αυτόματο γαρ ;)  -  σε ευθεία )  χωρίς να χορεύει σαν τρελο,
και πιστεύω  ότι το πέτυχα .
Αφού τελικά είσαι ευχαριστημένος, αυτό μετράει, όλα τα άλλα είναι περιττά... ;)

Σαφώς όπως λέει και ο φίλος verse θέλει προσοχή, ειδικά με τα χιλιόμετρα που κινείσαι, όπως και να 'χει καλές βόλτες... :)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: mad-ome
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 12:58 »
είναι σκοτώστρα για την γυναίκα οδηγό που το βλέπει σαν καροτσι τοθ σούπερ μάρκετ με μεγάλες ρόδες...

Έχει κοντό μεταξόνιο και πίσω κίνηση  και αυτό το κάνει λίγο άγαρμπο , όταν ο οδηγός του φέρεται άγαρμπα  ;)


Αποσυνδεδεμένος kyriakou

  • Jimny
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: mad-ome
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 13:39 »
Νομίζω  ότι είναι λόγο άξονα μπροστά  και συνολικού  εμβαδού  ,,όχι  λόγο πίσω κινήσεις  ,,

Αποσυνδεδεμένος k.Maltezos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 130
  • Φύλο: Άντρας
Απ: mad-ome
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 17:43 »
dimchri να σου πω την αληθεια δεν περιμενα να καταλαβεις γρι, κατι απο αυτα που σου περιεγραψα πιο πανω , τα οποια ευτυχως καταλαβαν πολλοι απο εδω μεσα, απο οτι ειδα.....
θα κανω αλλη μια προσπαθεια με εικονα αυτη τη φορα, οπου ενα σαφως σταθεροτερο(φαρδυτερο μετετροχιο- μακρυτερο μεταξονιο) τετρακινητο(toyota hilux) απο το τζιμνι , προσπαθοντας να περασει το κλασσικο τεστ του ταρανδου με μολις 70-80 χλμ ,πρακτικα ανατρεπετε, και σωνεται απο την εξαιρετικη αντιδραση του ο οδηγου.
αν παρατηρησεις προσεκτικα θα δεις ολα οσα περιγραφω" δηλ να τερματιζουν οι μαλακες αναρτησεις του , να σηκωνετε πρωτα ο εμπρος εσωτερικος και οσο προχωραει η μετεφορα βαρους στο τελος σηκωνετε ολο.
Ακριβως πριν το πιο σφικτο-σκληρο mitsubishi ολοκληρωνει τη διαδικασια χωρις προβλημα...

http://www.youtube.com/watch?v=aZF8N9NItHI

Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: mad-ome
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 17:52 »
dimchri να σου πω την αληθεια δεν περιμενα να καταλαβεις γρι, κατι απο αυτα που σου περιεγραψα πιο πανω , τα οποια ευτυχως καταλαβαν πολλοι απο εδω μεσα, απο οτι ειδα.....
θα κανω αλλη μια προσπαθεια με εικονα αυτη τη φορα, οπου ενα σαφως σταθεροτερο(φαρδυτερο μετετροχιο- μακρυτερο μεταξονιο) τετρακινητο(toyota hilux) απο το τζιμνι , προσπαθοντας να περασει το κλασσικο τεστ του ταρανδου με μολις 70-80 χλμ ,πρακτικα ανατρεπετε, και σωνεται απο την εξαιρετικη αντιδραση του ο οδηγου.
αν παρατηρησεις προσεκτικα θα δεις ολα οσα περιγραφω" δηλ να τερματιζουν οι μαλακες αναρτησεις του , να σηκωνετε πρωτα ο εμπρος εσωτερικος και οσο προχωραει η μετεφορα βαρους στο τελος σηκωνετε ολο.
Ακριβως πριν το πιο σφικτο-σκληρο mitsubishi ολοκληρωνει τη διαδικασια χωρις προβλημα...

http://www.youtube.com/watch?v=aZF8N9NItHI

αν ξαναδιαβάσεις το ποστ μου το αρχικό θα δεις κατω κάτω τι έγραψα ... στο παραθέτω για να μην πηγαίνεις πίσω την σελίδα..

+++++++++++++++++
Η μαλακή ανάρτηση μειονεκτεί μόνο στο σλάλομ... εκεί δεν βοηθάει, αλλά και πάλι αντιδρά προοδευτικα.
Οπότε με το τζίμνυ αποφεύγετε τα σλάλομ.. Wink
+++++++++++++++++

όλα αυτά που είπες τα κατάλαβα και το ποστ σου το παραπάνω επιβεβαιώνει αυτές τις 2 τελευταίες γραμμες μου.

Αρα δεν νομίζω ότι διαφωνούμε σε πολλά .

Για να μην το κουράζουμε αλλο το θέμα ας καθαρίσει κάποιος moderator ότι δεν έχει σχέση με την αναρτηση oldman emu και πρώτα ας αρχίσει από τα δικά μου ποστ.

Αποσυνδεδεμένος k.Maltezos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 130
  • Φύλο: Άντρας
Απ: mad-ome
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 18:01 »
Ενταξει  παληκαρι μου , καταλαβα..

Αποσυνδεδεμένος kyriakou

  • Jimny
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: mad-ome
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 19:29 »
Παιδία  έχω  μια  απορία  ,,στο  βίντεο  το  τουοτα  δεν  έχει  πρόβλημα  μετά   που  τόσο  βάρος  κοντά  στους  2  τόνους   έπεσε  σε  ένα  τροχό  ,,

Αποσυνδεδεμένος Kuze71

  • Jimny
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
Απ: mad-ome
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 00:51 »
dimchri μια ερωτηση ρε φιλαρακι γιατι ειμαι για ome  και γω ,παραγγειλες το σετ ετσι...εξηγησε μου γιατι δεν ξερω και πολλα απο jimny ειμαι νεος στο club...οταν παρηγγειλες τις αναρτησεις απο το καταστημα εστειλες και κωδικους? γιατι κατι για κωδικους ελεγες...?και ποσο σε βγηκε ολη η κατασταση δηλ ποσο την πηρες και με τοποθετηση ποσο συνολικα να υπολογιζω? ???

Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: mad-ome
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 10:23 »
dimchri μια ερωτηση ρε φιλαρακι γιατι ειμαι για ome  και γω ,παραγγειλες το σετ ετσι...εξηγησε μου γιατι δεν ξερω και πολλα απο jimny ειμαι νεος στο club...οταν παρηγγειλες τις αναρτησεις απο το καταστημα εστειλες και κωδικους? γιατι κατι για κωδικους ελεγες...?και ποσο σε βγηκε ολη η κατασταση δηλ ποσο την πηρες και με τοποθετηση ποσο συνολικα να υπολογιζω? ???

kuze71, η ανάρτηση κομπλέ το σετ πήγε 580 ευρώ τελική τιμή σε 20 ατοκες δόσεις. αν θες στην τοποθετούν εκεί με έξτρα κόστος 40 ευρω+φπα.

Το αυτοκίνητο έχει γίνει άλλο αυτοκίνητο σε άνεση κυρίως ...τις ανωμαλίες του δρόμου τις περνά χωρίς να πέρνει χαμπάρι,
και γενικότερα από τις μαμά αναρτήσεις είναι η μέρα με την νύχτα .
δεν παραγγέλνεις με κωδικούς . απλα τους λες ΟΜΕ+4cm  (ΟΜΕ+ 1.5 inch ), και στις δίνουν σετακι.
Υπόψιν αν παραγγείλεις ηλεκτρονικά έχει 10% έκπτωση (έτισ την παράγγειλα εγώ) , την επόμενη μέρα μου την στείλανε σπίτι μου.

Εμένα το αυτοκίνητο σηκώθηκε 3.5 μπροστά και περίπου 5.5-6.0 πόντους πίσω.
Και εμφανισιακά δείχνει ωραίο αλλά το κυριότερο έχει γίνει οδοστρωτήρας. ;)

Εσύ τι θες απο το αυτοκινητό σου για να σου πω αν σου κάνουνε...


« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2011, 10:26 από dimchri »

Αποσυνδεδεμένος Kuze71

  • Jimny
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
Απ: mad-ome
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 12:43 »
εγω φιλε dimchri ψαχνω εδω και 2 μηνες και διαβαζω τι θα μπορεσω να εφαρμοσω στο αμαξι μου ωστε να κανω στο δρομο αξιοπρεπες βαδισμα χωρις καγκουριες και χωσιματα στις στροφες....επειτα να μπαινω στο χωμα και δεν ζηταω πολλα(για την ωρα)απλα να μην μου ερχετε η μεσημεριανη μπριζολα στη μυτη απο το γκαπα γκουπα...ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ να μην χρειαστει να αλλαξω κατι (πχ παναρ,μεγαλυτερα σωληνακια και και και)για μια κ@λα να μην χρειαστει να πουλησω το οικοπεδο στη χαλκιδικη για να εχω το θηριο ;)...τωρα διαβασα και τις δικες σου εντυπωσεις και με ψηνεις...λοιπον για πες στο δρομο και στροφες πως συμπεριφερεται?τα 3.5 εκατοστα φαινονται στο αμαξι σου η δεν εχει και πολυ διαφορα απο πριν?με τι λαστιχο εισαι τωρα?και τι μοντελο ειναι το δικο σου? εμενα ειναι 08..σορρυ αν σε κουρασα αλλα οταν ρωταω εδω καποιον με παραπεμουν σε ενοτητα... ::)

Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: mad-ome
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 15:19 »
εγω φιλε dimchri ψαχνω εδω και 2 μηνες και διαβαζω τι θα μπορεσω να εφαρμοσω στο αμαξι μου ωστε να κανω στο δρομο αξιοπρεπες βαδισμα χωρις καγκουριες και χωσιματα στις στροφες....επειτα να μπαινω στο χωμα και δεν ζηταω πολλα(για την ωρα)απλα να μην μου ερχετε η μεσημεριανη μπριζολα στη μυτη απο το γκαπα γκουπα...ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ να μην χρειαστει να αλλαξω κατι (πχ παναρ,μεγαλυτερα σωληνακια και και και)για μια κ@λα να μην χρειαστει να πουλησω το οικοπεδο στη χαλκιδικη για να εχω το θηριο ;)...τωρα διαβασα και τις δικες σου εντυπωσεις και με ψηνεις...λοιπον για πες στο δρομο και στροφες πως συμπεριφερεται?τα 3.5 εκατοστα φαινονται στο αμαξι σου η δεν εχει και πολυ διαφορα απο πριν?με τι λαστιχο εισαι τωρα?και τι μοντελο ειναι το δικο σου? εμενα ειναι 08..σορρυ αν σε κουρασα αλλα οταν ρωταω εδω καποιον με παραπεμουν σε ενοτητα... ::)

μοντέλο 2006 αυτόματο. Λάστιχα μαμά.

Με αυτό το σετ αναρτήσεων δεν χρειάζεται να αλλάξεις τίποτα άλλο.
Στο δρόμο το αυτοκίνητο πάει πολύ καλα, και είναι αρκετά άνετο.
Πιστεύω ότι και στο χώμα θα πηγαίνει ποιό άνετα απ'ότι πριν χωρίς να κοπανάει.
τα 3.5 φαίνονται στο αυτοκίνητο. είναι ότι πρέπει για εμένα.
Στις στροφές δεν βλέπω καμία διαφορά προς το χειρότερο.
Γέρνει ένα κλικ παραπάνω και στρίβει άνετα. η μεγαλύτερη διαδρομή της ανάρτησης φαίνεται
στην άνεση που προσφέρει.
Καταπίνει τις ανωμαλίες του δρόμου πολύ ποιό αποτελεσματικά από την μαμίσια , που κοπάναγε με το παραμικρό .
Την στροφή του ιπποδρόμου την παίρνω άνετα με 100 χλμ.

Τώρα γιατι το δικό μου έχει σηκωθεί 5.5-6 πίσω δεν το καταλαβαίνω και μπορεί
να φταίει η τοποθέτηση γιατί την έβαλα σε άλλο μηχανικο.

Λογικά θα περάσω από εκεί που πήρα τις αναρτήσεις να τσεκάρουνε την τοποθέτηση.

Θα σου πρότεινα αν τις πάρεις από το ίδιο μαγαζί με εμένα να σου τις βάλουν και
οι ίδιοι για να μην έχεις πρόβλημα.

Πάντως μου το διαβεβαίωσαν και οι ίδιοι ότι με +4 σίγουρα δεν θέλεις άλλα σωληνάκια
φρένων.

Νεότερα για χωμάτινη χρήση θα σου πω την άλλη εβδομάδα που θα πάω εκδρομούλα
στο καρπενήσι. ;)



Αποσυνδεδεμένος ARGYKLI

  • Jimny
  • Μηνύματα: 200
  • Φύλο: Άντρας
Απ: mad-ome
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 23:04 »
Μετα το test drive στην τελευταια βολτα το πηρα επιτελους αποφαση για αναρτηση! yah
Καταρχην να ευχαριστησω τα παιδια που μπηκα συνοδηγος και ολους οσους ζαλισα με την αναποφασιστηκοτητα μου στην βολτα της Πεμπτης!
Μπηκαν λοιπον σημερα mad-monroe και το αποτελεσμα ειναι +5cm μπροστα  και +6cm πισω( βαση παντα με το υψος που ειχαν τα μαμα)
Στο δρομο φαινεται καλο σαν πρωτη εντυπωση αρκετα μαλακο συνολο θα ελεγα(το περιμενα ποιο σκληρο) λογω monroe
Τωρα για εκτος δεν ξερω αλλα αφου δεν ειναι κουτσουρο νομιζω οτι θα μ αρεσει! Αν οχι θα τα χωσω στον Κο Προεδρα(jimever)μιας και εβαλα τελικα τα Monroe  li_k li_k li_k οπως μου ειπε lol lol