Αποστολέας Θέμα: mad-ome  (Αναγνώστηκε 30613 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ARGYKLI

  • Jimny
  • Μηνύματα: 200
  • Φύλο: Άντρας
mad-ome
« στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 22:56 »
Ηρθε νομιζω η ωρα να παρουμε λιγο υψος ;D
Επιλογες:
1) mad+6 - monroe 44O€
2)set ome +4  48O€!!!!
3)mad+6 -ome  ???
Οι ερωτησεις τωρα ειναι, στην επιλογη Νο 3 ποια ome μπαινουν αυτα που δινει στο set +4?
Τα Pro Comp ES1000 ειναι ποιο σκληρα απ τα monroe??
Στα mad +6 υπαρχουν αλλοι κωδικοι για (μελλοντικη)χρηση εργατη?
Ο αναποφασιστος αγοραστης....... lol lol

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: mad-ome
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 08:45 »
Οι ερωτησεις τωρα ειναι, στην επιλογη Νο 3 ποια ome μπαινουν αυτα που δινει στο set +4?
Ναι.
Τα Pro Comp ES1000 ειναι ποιο σκληρα απ τα monroe??
Ναι.
Στα mad +6 υπαρχουν αλλοι κωδικοι για (μελλοντικη)χρηση εργατη?
Όχι.

Ελπίζω να σε κάλυψα, ήμουν πολύ κατατοπιστικός και αναλυτικός... lol lol lol
Ψηφίζω την κουρτίνα 3 πάντως... ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος ARGYKLI

  • Jimny
  • Μηνύματα: 200
  • Φύλο: Άντρας
Απ: mad-ome
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 10:21 »
Αντωνη ευχαριστω για το ενδιαφερον!!
Η αληθεια ειναι οτι και εγω σ αυτην την λυση προσανατολιζομαι απλα μου ειπε ο μαστορης πως ναι μεν θα εχω το υψος απ τα (mad)ελατηρια αλλα δεν  θα κρεμανε τα ομε +4 οσο τα monroe ???
Αυτος ο συνδιασμος ειναι ποιο σφιχτος απο το σετ της ome?

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: mad-ome
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 11:25 »
Η αληθεια ειναι οτι και εγω σ αυτην την λυση προσανατολιζομαι απλα μου ειπε ο μαστορης πως ναι μεν θα εχω το υψος απ τα (mad)ελατηρια αλλα δεν  θα κρεμανε τα ομε +4 οσο τα monroe ???
Αυτος ο συνδιασμος ειναι ποιο σφιχτος απο το σετ της ome?
Δε γνωρίζω τις διαστάσεις των Monroe αλλά πολύ αμφιβάλλω ότι θα έχει μεγαλύτερες διαδρομές το αυτοκίνητο απ' ότι με τα ΟΜΕ...
Για το δεύτερο ερώτημα, πιο αρμόδιος να σου απαντήσει είναι ο russo που τα έχει δοκιμάσει και τα δύο... ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: mad-ome
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 15:09 »
Αντωνη ευχαριστω για το ενδιαφερον!!
Η αληθεια ειναι οτι και εγω σ αυτην την λυση προσανατολιζομαι απλα μου ειπε ο μαστορης πως ναι μεν θα εχω το υψος απ τα (mad)ελατηρια αλλα δεν  θα κρεμανε τα ομε +4 οσο τα monroe ???
Αυτος ο συνδιασμος ειναι ποιο σφιχτος απο το σετ της ome?

από έμπορα μου είπε ότι τα ομε είναι ποιό μαλακά από συνδυασμό monroe+mad (τα οποία μου είπε πάνε κάτω απο 400 ευρώ κομπλέ)

σήμερα του μίλαγα... ακόμη η αποψή του είναι ότι με τα ome+4 το αυτοκίνητο έχει τάσης να πλέει στον αυτοκινητόδρομο , και καταντάει κουραστικό από το κούνημα.
 
Πάντως σκέφτομαι πολύ έντονα και εγώ τα ομε +4 και αν είναι να κανονίσουμε να τα πάρουμε  μαζι μπας και έχουμε και καμία περεταίρω έκπτωση  (τα εχουν ήδη σε προσφορά).. (έχουν και κάτι άτοκες....)

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: mad-ome
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 15:23 »
Τα ΟΜΕ έχουν spring rate (σκληρότητα) 146lb/in τα μπροστινά και 176 lb/in τα πίσω (μετρήσεις της εταιρίας)
Τα MAD έχουν spring rate 140 lb/in μπροστά/πίσω (μετρήσεις δικές μου οι οποίες είναι κατά προσέγγιση μεν αλλά με μικρή απόκλιση)
Άρα, σύμφωνα με τα παραπάνω στοιχεία και όσο αυτά είναι αξιόπιστα (όσο αφορά τις δικές μου μετρήσεις), δεν προκύπτει ότι τα ΟΜΕ είναι πιο μαλακά, το αντίθετο μάλιστα... ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: mad-ome
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 16:11 »
Τα ΟΜΕ έχουν spring rate (σκληρότητα) 146lb/in τα μπροστινά και 176 lb/in τα πίσω (μετρήσεις της εταιρίας)
Τα MAD έχουν spring rate 140 lb/in μπροστά/πίσω (μετρήσεις δικές μου οι οποίες είναι κατά προσέγγιση μεν αλλά με μικρή απόκλιση)
Άρα, σύμφωνα με τα παραπάνω στοιχεία και όσο αυτά είναι αξιόπιστα (όσο αφορά τις δικές μου μετρήσεις), δεν προκύπτει ότι τα ΟΜΕ είναι πιο μαλακά, το αντίθετο μάλιστα... ;)


Σωστός... αν και ξέχασα να διευκρινήσω ότι για τον δρόμο ο έμπορος αυτός μιλουσε για μονροε +μαντ. ότι θα πηγαίνουν καλύτερα στον δρόμο.

τέλος πάντων εγώ προσανατολίζομαι προς ΟΜΕ+4 , και δεν με πειράζουνε και οι κλίσεις στις στροφές (ως παλαιός κάτοχος 2cv).
Είναι περισσότερο ψυχολογικό το πρόβλημα παρά ουσιαστικό.. όταν γέρνει κρατάει και καλύτερα...στο σλάλομ μπορεί να είναι υποδεέστερο αλλά δεν μας πειράζει.
Και με τα μισελέν τουρ που έχω κρατάει σαν τρελό ...

Αποσυνδεδεμένος ARGYKLI

  • Jimny
  • Μηνύματα: 200
  • Φύλο: Άντρας
Απ: mad-ome
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 23:45 »
Φιλε dimchri τα mad-monroe κατω απο 400 αγορα ή με τοποθετηση ευθυγραμμιση?
Αντωνη συμπερασμα με βαση τις τιμες σκληροτητας που εδωσες ειναι οτι ο συνδυασμος mad-ome ειναι ποιο μαλακος απ το set της ome??

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: mad-ome
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 09:13 »
Αντωνη συμπερασμα με βαση τις τιμες σκληροτητας που εδωσες ειναι οτι ο συνδυασμος mad-ome ειναι ποιο μαλακος απ το set της ome??
Ακριβώς, βέβαια αυτός που μπορεί να μας πει με βεβαιότητα είναι η Ούρσουλα (russo) αλλά μάλλον δεν το έχει διαβάσει... :D :D
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: mad-ome
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 11:12 »
Φιλε dimchri τα mad-monroe κατω απο 400 αγορα ή με τοποθετηση ευθυγραμμιση?   ........

Να σου πω την αλήθεια δεν τον ρώτησα γιατί δεν με ενδιαφέρει να βάλω μονροε καθόλου,
από την στιγμή που είναι από τα ποιό φτηνιάρικα αμορτισερ...
Δεν θέλω να βάλω κάτι που θα το αλλάζω κάθε ένα χρόνο...



Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: mad-ome
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 15:51 »
τα έβαλα τα ΟΜΕ +4 >

Πήρε 3.5 εμπρός , 6 πόντους πίσω.

Το αυτοκίνητο στον δρόμο μέσα στην πόλη έχει γίνει άλλο αυτοκίνητο..περνάει τα σαμάρια αέρα...

Καμία σχέση με τα μαμά που κοπανάγανε βαράγανε, κουνάγανε στην εθνική...

Θα επανέλθω με εντυπώσεις και από εθνική..

Αποσυνδεδεμένος ARGYKLI

  • Jimny
  • Μηνύματα: 200
  • Φύλο: Άντρας
Απ: mad-ome
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 18:04 »
Περιμενουμε εντυπωσεις απο Ε.Ο ;)
Ποια ελατηρια εβαλες μπροστα αυτα που ειναι για χρηση εργατη?
Αν θες μας λες και που-ποσο τα εβαλες (π.μ) γιατι και εγω ειμαι στο τσααααααακ...... lol

Αποσυνδεδεμένος japetus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: mad-ome
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 19:14 »
Ναι βρε dimchri, για δώσε καμιά λεπτομέρεια γιατί και για μένα νομίζω είναι καιρός...
160.000 χλμ. με τα μαμά, όποτε πάω στο βουνό μου φεύγουν οι πέτρες από τα νεφρά...  ;D

Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: mad-ome
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 19:31 »
Τιμή 470+ΦΠΑ - 10% με ηλεκτρονική αγορά απο το Xtreme4x4.
20άτοκες δόσεις

Τοποθέτηση σε ξαδελφό μου μηχανικό.
μπροστινός κωδικός 0965
πίσω κωδικός 0967

Μου είπανε ότι τα ελατήρια είναι αυτά που είναι γιά εργάτη...το παράξενο πάντως είναι το πίσω που είναι +6.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2011, 19:36 από dimchri »

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: mad-ome
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 20:36 »
Μου είπανε ότι τα ελατήρια είναι αυτά που είναι γιά εργάτη...το παράξενο πάντως είναι το πίσω που είναι +6.
Δύο πιθανότητες βλέπω:

α) Αν δεν έχεις επάνω εργάτη, τότε ή τα έχεις βάλει ανάποδα (τα μπροστά πίσω) ή είναι λάθος τα ελατήρια (οι κωδικοί που έχεις γράψει είναι οι σωστοί πάντως)
β) Αν έχεις εργάτη πάνω, τότε μάλλον τα μπροστινά ελατήρια δεν είναι τα σωστά (ίσως είναι τα 963)

Σιγουρέψου ότι είναι σωστά τοποθετημένα τα ελατήρια, στην ανάγκη βγάλτα και μέτρησέ τα, τα μπροστινά πρέπει να είναι 36,5 εκ. και τα πίσω 32,5 εκ. (τα 963 είναι 35 εκ.)... ;)

Καλές βόλτες... :)


B.R.A.T. President
www.brat.gr