Αποστολέας Θέμα: Επιλογη ελαστικων  (Αναγνώστηκε 39013 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογη ελαστικων
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 18, 2011, 17:49 »
   Τα continetal για 50-50 και τα michelen για 70 άσφαλτο και 30 χώμα.

Αποσυνδεδεμένος Chris7jimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 130
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογη ελαστικων
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 18, 2011, 20:17 »
Δυο 4αδες λάστιχα εννοείς;

Μετα απο αρκετό διάβασμα έχω καταλήξει σε a/t στα παρακάτω λάστιχα
BF σε διασταση 215/75/15 και στα Yokohama geolander σε μαμά διάσταση;
Τι προτείνετε ;

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογη ελαστικων
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 18, 2011, 23:57 »
Μετα απο αρκετό διάβασμα έχω καταλήξει σε a/t στα παρακάτω λάστιχα
BF σε διασταση 215/75/15 και στα Yokohama geolander σε μαμά διάσταση;
Τι προτείνετε ;
Φιλε μου και τα 2 αυτα λαστιχα που εχεις καταληξει ειναι παρα πολυ καλα.
Τα A/T της BF κυκλοφορουν με το ιδιο πελμα εδω και παρα πολλα χρονια χωρις να το αλλαξει ειναι ενα αξιοπιστο 50-50 με ενισχυμενα πλαινα και ενα παρα πολυ καλο πελμα.
Τα Α/Τ της Yokohama αλλαξε σχεδιασμο πελματος πριν 4 χρονια ειναι και αυτο ενα καλο 50-50 αλλα οχι οσο τα BF.Το μονο "κακο" ειναι οτι εχει βλακεια γομα και δεν εχει ενισχυμενα πλαινα οπως τα BF.

Για να σου δωσω ενα παραδειγμα ο πατερας μου ειχε βαλει πρωτη φορα στο NGV του τα BF 50-50 στις 20.000χλμ και τα αλλαξε μετα απο 45.000χλμ.
Εμεινε παρα πολυ ικανοποιημενος με την αποδοση τους και ετσι τα ξαναεβαλε και οταν θα χρειαστει να τα ξαναλλαξει παλι τα ιδια λαστιχα θα βαλει.

Εγω φιλε μου σου ειπα την γνωμη μου και για τα 2 λαστιχα.
Περιμενε να παρεις καμια γνωμη και απο καποιον αλλον φιλο και πραξε αναλογα.

Αποσυνδεδεμένος Chris7jimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 130
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογη ελαστικων
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 19, 2011, 00:09 »
Σε ευχαριστω φιλε Σταυρο μαλλον προς BF κλινω....
Τωρα δεν πιστευω να κοψει και τοσο πολυ το αμαξι λογω αλλαγης διαστασης!

Θα περιμενω να ακουσω κι αλλες γνωμες...

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογη ελαστικων
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 19, 2011, 00:15 »
Σε ευχαριστω φιλε Σταυρο μαλλον προς BF κλινω....
Τωρα δεν πιστευω να κοψει και τοσο πολυ το αμαξι λογω αλλαγης διαστασης!
Δεν κανει τιποτα φιλε μου εξαλλου για αυτο υπαρχει το forum για να ανταλλαζουμε γνωμες.
Εγω φιλε μου φοραω αναγομωση που το αναγομωμενο λαστιχο ειναι πιο βαρυ σε σχεση με το πρωτογενες το αμαξι δεν εχει κοψει καθολου.
Ουτε εγω νομιζω οτι θα κοψει καθολου το αμαξι σου φιλε μου.

Αποσυνδεδεμένος Chris7jimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 130
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογη ελαστικων
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 19, 2011, 00:23 »

Δεν κανει τιποτα φιλε μου εξαλλου για αυτο υπαρχει το forum για να ανταλλαζουμε γνωμες. >sostos<  Συμφωνω απολυτα....!
Εγω φιλε μου φοραω αναγομωση που το αναγομωμενο λαστιχο ειναι πιο βαρυ σε σχεση με το πρωτογενες το αμαξι δεν εχει κοψει καθολου.
Ουτε εγω νομιζω οτι θα κοψει καθολου το αμαξι σου φιλε μου.

Ετσι πιστευω και εγω..ειναι μικρη η διαφορα!

Αποσυνδεδεμένος extractor

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυριάκος
Απ: Επιλογη ελαστικων
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 19, 2011, 06:55 »
προσωπικα,επειδη φοραγα πελμα σαν του βφ σε μτ και βφ σε ατ,θα προτιμουσα να βαλω michelin pilot sport 2 παρα καποιο απο αυτα.
ειναι ενα τελειως παροχυμενο λαστιχο το οποιο κανει μονο για προστασια στα πλαινα των ρυμουλκων.
αν επιμενεις σε ατ βαλε καλυτερα bridgestone at 694.

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Επιλογη ελαστικων
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 19, 2011, 11:03 »
Έτσι όπως το περιγράφεις (για δρόμο και καμιά εξόρμηση σε βουνά και λαγκάδια), νομίζω ότι ένα καλό ΑΤ σου ταιριάζει. Θα σε βάλει στο κλίμα και αργότερα θα έχεις κατασταλάξει τι πραγματικά θέλεις. Στο κάτω κάτω, τα λάστιχα δεν τα κρατάς για όλη σου τη ζωή, για να δεσμεύεσαι...

bridgestone at 694.: Πολύ καλό λάστιχο ΑΤ, καλό και στον δρόμο.
General Graber AT2: Εξαιρετικό λάστιχο ΑΤ, μαλακό, αρχίζει να ψιλογλυστράει μετά τα 25-30.000 χλμ.
Michelin Latitude Cross: όχι "καθαρόαιμο" ΑΤ, (ίσως 65-35), αλλά με πολύ καλή απόδοση (εκτός από την άσφαλτο) και στο χαλαρό off-road.
BF AT: Καλό για ΑΤ, διαρκεί για πολλά χλμ, αλλά ψιλογλυστράει γενικώς στην άσφαλτο
Τα Maxxis που αναφέρθηκαν παραπάνω, έχουν σίγουρα πιο off-road προσανατολισμό, χωρίς να είναι ιδιαίτερα extreme. Δεν γνωρίζω καθόλου την συμπεριφορά τους στην άσφαλτο (εκεί δηλαδή που θα κάνεις και τα περισσότερα χλμ)

Αποσυνδεδεμένος Chris7jimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 130
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογη ελαστικων
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 19, 2011, 14:58 »
Έτσι όπως το περιγράφεις (για δρόμο και καμιά εξόρμηση σε βουνά και λαγκάδια), νομίζω ότι ένα καλό ΑΤ σου ταιριάζει. Θα σε βάλει στο κλίμα και αργότερα θα έχεις κατασταλάξει τι πραγματικά θέλεις. Στο κάτω κάτω, τα λάστιχα δεν τα κρατάς για όλη σου τη ζωή, για να δεσμεύεσαι...

Κάπως έτσι το σκέφτομαι και εγω φίλε μου!
Θέλω να μάθω τι κάνει το αμάξι σε on-off road και πως συμπεριφέρεται και μετα να αρχίσω να το "πειραζω"(ψηλωμα,M/T λάστιχα κ.λ.π)  μιας και δεν ασχοληθεί ξανά με το αντικείμενο!

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Επιλογη ελαστικων
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 19, 2011, 15:14 »
Με τα BF το αμάξι θα κόψει... κ μάλιστα αισθητά... όπως αναφέρθηκε, πολύ καλό ΑΤ αλλά γλιστράει. Κ για να το λέμε σωστά, δεν γλιστράει από μόνο του, αλλά το λάστιχο είναι προσανατολισμένο να δουλεύει σωστά με πιο βαριά οχήματα, άρα το Jimny δεν το ζεσταίνει όσο πρέπει. Επίσης με την διάσταση που βγαίνει είναι πολύ πιθανόν να σου βρίσκει.

Τα Geolander είναι ένα πολύ τίμιο ελαστικό, το οποίο θα σε απόλυτα ευχαριστημένο σε βροχή, στεγνό, λίγο χώμα, χιόνι εώς πολύ χιόνι, κ ελαφριά λασπούλα. είναι ένα ελαστικό με προσανατολισμό τα SUV.

Τα maxxis, όπως αναφέρθηκε είναι ένα MUD το οποίο τα κάνει όλα κ συμφέρει. Μαμά διάσταση, δεν κάνει πολύ θόρυβο, κρατάει καλά σε άσφαλτο είτε στεγνή είτε βρεγμένη, ενισχυμένο για ταρζανιές, στην λασπούλα τίμιο, στο χιόνι άπαιχτο, δεν κόβει το αμάξι, δεν σε επηρεάζει στις στροφές κτλ κτλ... Με λίγα λόγια αυτό που ζητάει το jimny όταν ο οδηγός θέλει να δει το κάτι παραπάνω χωρίς να προβληματιστεί εκείνη την ώρα για το τι λάστιχο φοράει.

Τα παραπάνω είναι αποτέλεσμα δικών μου εμπειριών και γι αυτό δεν εκφέρω γνώμη για τα υπόλοιπα ελαστικά που αναφέρθηκαν...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογη ελαστικων
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 19, 2011, 18:36 »
Δυο 4αδες λάστιχα εννοείς;

Μετα απο αρκετό διάβασμα έχω καταλήξει σε a/t στα παρακάτω λάστιχα
BF σε διασταση 215/75/15 και στα Yokohama geolander σε μαμά διάσταση;
Τι προτείνετε ;


  Δεν εννοώ 2 4άδες, απλά σου αναφέρω 2 επιλογές. Με τα 215 θα κόψει το αυτοκίνητο (λίγο ή πλύ είναι θέμα κρίσης) σίγουρα. 

Αποσυνδεδεμένος Chris7jimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 130
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογη ελαστικων
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 22, 2011, 12:10 »
Πήγα στον λάστιχα μου σήμερα και τον ρώτησα για τα maxxis 380 η τετραδα και μου είπε ότι ναι μεν είναι παραπολυ καλο λάστιχο για εκτός δρόμου αλλα θα με κουράσει στην άσφαλτο και το αμάξι θα χοροπηδαει λόγω των τακουνιων αν το αμάξι ήταν πιο βαρύ δεν θα είχα κανένα θεμα!

Τι γνώμη έχετε γι αυτο;

Αποσυνδεδεμένος extractor

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυριάκος
Απ: Επιλογη ελαστικων
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 22, 2011, 18:30 »
σαχλαμαρες!!!!

Αποσυνδεδεμένος sotos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογη ελαστικων
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 23, 2011, 01:27 »
Εχω τα ΜΑΧΧΙS M8060 TREPADOR παραπανω απο ενα χρονο. Οδηγω σε ασφαλτο και χωμα, εξισου καλα και στα δυο! Στην ασφαλτο παντα την πρεπουσα προσοχη οπωs σε ολα τα MUD λαστηχα, δηλ. δεν θα μπουμε σε μια στροφη των 80χιλ. με 120χιλ. σιγουρα θα γλιστρησουμε. Στο χωμα δεν παιζονται!
sotos

Αποσυνδεδεμένος kapetanios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 754
  • Φύλο: Άντρας
  • Allways fixing!!!
Απ: Επιλογη ελαστικων
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 29, 2011, 21:53 »
Τα καλυτερα για μενα 50-50 ειναι τα yokohama geolandar at