Αποστολέας Θέμα: Επιλογη ελαστικων  (Αναγνώστηκε 39016 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Chris7jimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 130
  • Φύλο: Άντρας
Επιλογη ελαστικων
« στις: Αύγουστος 13, 2011, 16:09 »
Καλησπερα παληκαρια ειμαι καινουριος στο φορουμ και καινουριος στο χομπι του off-road!
Θελω να αλλαξω ελαστικα στο jimny μου (2007) και σημερα στον λαστιχα μου και μου προτεινε τα Matador MP71 (205/70/15).
Τι γνωμη εχετε για αυτα?Τα εχει φορεσει καποιος?
Να ξεκαθαρισω οτι θελω ενα λαστιχο 50/50 για αρχη επειδη το αυτοκινητο θα δουλευει και ασφαλτο
αλλα θα κανει και καμια εξορμηση στα βουνα και...... στα λαγκαδια >:D

Και αλλη μια ερωτηση off topic μπορειτε να μου στειλετε με p.m(μην κανουμε και διαφημιση) καποιο μαγαζι στην Αθηνα με λογικες τιμες παντα για συναγερμους και ηχο?
Ευχαριστω πολυ!

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογη ελαστικων
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 13, 2011, 17:02 »
Θελω να αλλαξω ελαστικα στο jimny μου (2007) και σημερα στον λαστιχα μου και μου προτεινε τα Matador MP71 (205/70/15).
Τι γνωμη εχετε για αυτα?Τα εχει φορεσει καποιος?
Να ξεκαθαρισω οτι θελω ενα λαστιχο 50/50 για αρχη επειδη το αυτοκινητο θα δουλευει και ασφαλτο
αλλα θα κανει και καμια εξορμηση στα βουνα και...... στα λαγκαδια >:D

Και αλλη μια ερωτηση off topic μπορειτε να μου στειλετε με p.m(μην κανουμε και διαφημιση) καποιο μαγαζι στην Αθηνα με λογικες τιμες παντα για συναγερμους και ηχο?
Ευχαριστω πολυ!
Ενα αρκετα δοκιμασμενο λαστιχο 50/50 ειναι το BF Goodrich εχει ενισχυμενα πλαινα στην ασφαλτο παει παρα πολυ καλα στην λασπη και στο χιονι που τα εχω δοκιμασει μιας και τα φοραει ο πατερας μου στο δικο του τζιπ ειναι απολυτα ευχαριστημενος.Εγω προσωπικα στο προτεινω με κλειστα ματια.
Αλλα περιμενε να ακουσεις και τις αποψεις των υπολοιπων παιδιων.

Στο θεμα του συναγερμου θες καποιον φτηνο η καποιον σχετικα ακριβο για την δικια σου τσεπη μιας και δεν ξερω την οικονομικη σου κατασταση.
Εχεις καποια συγκεκεκριμενη μαρκα συναγερμου στο μυαλο σου που θες να βαλεις?


Αποσυνδεδεμένος Chris7jimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 130
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογη ελαστικων
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 13, 2011, 17:58 »

Ενα αρκετα δοκιμασμενο λαστιχο 50/50 ειναι το BF Goodrich εχει ενισχυμενα πλαινα στην ασφαλτο παει παρα πολυ καλα στην λασπη και στο χιονι που τα εχω δοκιμασει μιας και τα φοραει ο πατερας μου στο δικο του τζιπ ειναι απολυτα ευχαριστημενος.Εγω προσωπικα στο προτεινω με κλειστα ματια.
Αλλα περιμενε να ακουσεις και τις αποψεις των υπολοιπων παιδιων.

Στο θεμα του συναγερμου θες καποιον φτηνο η καποιον σχετικα ακριβο για την δικια σου τσεπη μιας και δεν ξερω την οικονομικη σου κατασταση.
Εχεις καποια συγκεκεκριμενη μαρκα συναγερμου στο μυαλο σου που θες να βαλεις?


Το bf goodrich υπαρχει περιπτωση να βρισκει στους θολους?Βγαινει μονο σε 215/75/15 σωστα?

Για συναγερμο ξερω οτι ειναι καλοι οι clifford,viper,cobra!σε αυτες τις μαρκες λεω να παιξω!
Απο θεμα τιμης δινω μεχρι 300 ευρω!Ελπιζω να βοηθησα!
Εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2011, 18:08 από Chris7jimny »

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογη ελαστικων
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 13, 2011, 18:36 »
Το bf goodrich υπαρχει περιπτωση να βρισκει στους θολους?Βγαινει μονο σε 215/75/15 σωστα?

Για συναγερμο ξερω οτι ειναι καλοι οι clifford,viper,cobra!σε αυτες τις μαρκες λεω να παιξω!
Απο θεμα τιμης δινω μεχρι 300 ευρω!Ελπιζω να βοηθησα!
Εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο?
Εγω φιλε μου φοραω λαστιχο αναγωμοσης που εχει πανω το πελμα απο το bf 50/50 σε 205/70/15 και δεν βρισκει ποτε σε θολους.
Δεν θυμαμαι αν βγαινει σε 205 η 215.
Στειλε ενα πμ στον Σωκρατη που αν θυμαμαι καλα φοραει bf 50/50 να σου πει σε τι διασταση φοραει.

Για μενα καλυτερος συναγερμος ειναι ο clifford μιας και εχει αρκετες δυνατοτητες για τα λεφτα που εχει.

Εχει βαλει φιλος μου σε ngv συναγερμο clifford και του εχει περασει αρκετες δυνατοτητες:να βαζει μπροστα την μηχανη του αυτοκινητου χωρις να βαλει το κλειδι στην μιζα να ξεθολωνει το πισω τζαμι το χειμωνα να αναβουν τα φωτα αυτοματα οταν βρισκεται σε μερος με μη επαρκες φως του ηλιου και ακομα οταν καποιος περναει διπλα απο το αμαξι να του στελνει παλμικη ειδοποιηση στο χειριστηριο του συναγερμου.

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογη ελαστικων
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 13, 2011, 18:50 »
Το ΑΤ 215/75/15 της BF δεν βρίσκει στους θόλους. Στον προφυλακτήρα βρίσκει καμιά φορά. Του 2007  είναι ο χαμηλός μου φαίνεται. Εγώ έχω του 2009.
 Το φοράω κοντά 1,5 χρόνο τώρα.
Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.

Αποσυνδεδεμένος Chris7jimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 130
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογη ελαστικων
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 13, 2011, 18:53 »

Εγω φιλε μου φοραω λαστιχο αναγωμοσης που εχει πανω το πελμα απο το bf 50/50 σε 205/70/15 και δεν βρισκει ποτε σε θολους.
Δεν θυμαμαι αν βγαινει σε 205 η 215.
Στειλε ενα πμ στον Σωκρατη που αν θυμαμαι καλα φοραει bf 50/50 να σου πει σε τι διασταση φοραει.

Για μενα καλυτερος συναγερμος ειναι ο clifford μιας και εχει αρκετες δυνατοτητες για τα λεφτα που εχει.

Εχει βαλει φιλος μου σε ngv συναγερμο clifford και του εχει περασει αρκετες δυνατοτητες:να βαζει μπροστα την μηχανη του αυτοκινητου χωρις να βαλει το κλειδι στην μιζα να ξεθολωνει το πισω τζαμι το χειμωνα να αναβουν τα φωτα αυτοματα οταν βρισκεται σε μερος με μη επαρκες φως του ηλιου και ακομα οταν καποιος περναει διπλα απο το αμαξι να του στελνει παλμικη ειδοποιηση στο χειριστηριο του συναγερμου.


Εσυ ποιο λαστιχο φορας?Λαστιχα αναγομωσης βρισκεις παντου?
Μπορεις να δωσεις κανενα λινκ απο τον συγκεκριμενο συναγερμο?

Αποσυνδεδεμένος Chris7jimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 130
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογη ελαστικων
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 13, 2011, 19:04 »
Το ΑΤ 215/75/15 της BF δεν βρίσκει στους θόλους. Στον προφυλακτήρα βρίσκει καμιά φορά. Του 2007  είναι ο χαμηλός μου φαίνεται. Εγώ έχω του 2009.
 Το φοράω κοντά 1,5 χρόνο τώρα.

Οποτε στο δικο μου θα βρισκει πιο πολυ σωστα?
Για τα matador εχεις ακουσει καλες εντυπωσεις?

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογη ελαστικων
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 13, 2011, 19:25 »
Το ΑΤ 215/75/15 της BF δεν βρίσκει στους θόλους. Στον προφυλακτήρα βρίσκει καμιά φορά. Του 2007  είναι ο χαμηλός μου φαίνεται. Εγώ έχω του 2009.
 Το φοράω κοντά 1,5 χρόνο τώρα.
Ναι Σωκρατη  απο το 2006 και μετα το jimny βγαινει με τον χαμηλο προφυλακτηρα.

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογη ελαστικων
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 13, 2011, 19:44 »
Εσυ ποιο λαστιχο φορας?Λαστιχα αναγομωσης βρισκεις παντου?
Μπορεις να δωσεις κανενα λινκ απο τον συγκεκριμενο συναγερμο?
Εγω φιλε μου φοραω αυτα εδω τα λαστιχα. http://www.marixuk.com/index.php?main_page=index&cPath=28
Απο τον συναγερμο δεν βρηκα κατι δυστυχως.

Αποσυνδεδεμένος extractor

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυριάκος
Απ: Επιλογη ελαστικων
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 14, 2011, 07:26 »
στο βουνο φιλε μου τα 50-50 λαστιχα δεν θα σε βοηθησουν σε τιποτα,παρα μονο αν εχεις σκοπο να κινηθεις σε βατους χωματοδρομους και καμια νερολακουβα με στερεο εδαφος απο κατω.
υπαρχουν λαστιχα ''χωματινα'' τα οποια δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα απο ενα ασφαλτινο,(και οχι 50-50 καν...)και θα σε καλυψουν πολυ παραπανω και στο βουνο.
θα σου προτεινα λοιπον να βαλεις ενα maxxis trepador να ξεμπερδευεις.

Αποσυνδεδεμένος b00

  • Jimny
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook
Απ: Επιλογη ελαστικων
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 14, 2011, 08:12 »
Τα Maxxis τα φορούσα κι εγώ για ένα διάστημα και είχα μείνει αρκετά ευχαριστημένος, απλά μετά έβαλα kaiman.  ha
Site για χαρακτηριστικά : http://www.maxxis.com/AutomobileLight-Truck/Extreme-Off-Road/M8060-Trepador.aspx

Αποσυνδεδεμένος Chris7jimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 130
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογη ελαστικων
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 14, 2011, 15:42 »
Τα maxxis πως συμπεριφερονται στην ασφαλτο?σε βρεγμενη και σε στεγνη?
τα maxxis 80/20 ειναι?

Αποσυνδεδεμένος extractor

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυριάκος
Απ: Επιλογη ελαστικων
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 14, 2011, 18:30 »
εγω φιλο μου τα ειχα σε βιταρα 2.0L V6 με lock right πισω και ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα σε οποιοδηποτε τεραιν.διευκρινηζω το οχημα γιατι ειχε πολυ παραπανω ροπη και δυναμη απο ενα jimny και ειχε και αυτοματο μπλοκε που συμαινει οτι ειναι πολυ πιο ευκολο να πεταξει κωλο.

θεωριτικα ειναι 80/20 οπως επισης ειναι και τα:
 bf goodrich mt (εδω ειναι τα παλια)

τα καινουργια:(KM2)

Yokohama geolandar M/T

KUMHO KL71


και πολλα αλλα σε αυτην την κατηγορια.
ωστοσο οι διαφορες και ο προσανατολισμος του καθενος ειναι εμφανεστατος.
εγω επελεξα να σου πω τα maxxis μια και πιστευω οτι θα σου ειναι πιο φιλικα για τι χρηση που τα θες και να σε αποτρεψω στο να παρεις ενα α/τ λαστιχο που κατα την γνωμη δεν κανουν τιποτα πουθενα.
και για να σου δωσω ενα παραδειγμα...ακομα και για λαστιχα ιδιας κατηγοριας...εκει που κολλησα με το jimny με πελμα τυπου bf το παλιο,με τα maxxis εκανα μανουβρες!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2011, 18:33 από extractor »

Αποσυνδεδεμένος Chris7jimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 130
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογη ελαστικων
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 14, 2011, 21:27 »
Φιλε μου ησουν κατατοπιστικοτατος!
Ευχαριστω πολυ!

Απ οτι διαβασα τα maxxis βγαινουν στην μαμα διασταση του jimny
Tα υπολοιπα που ανεφερες βγαινουν και αυτα?εκτος του Α/Τ της BF!

Αποσυνδεδεμένος extractor

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυριάκος
Απ: Επιλογη ελαστικων
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 16, 2011, 08:27 »
δεν εχω ιδεα.
ωστοσο σε εναν λαστιχα που ασχολειται με 4κινητα θα παρεις την απαντηση σου.
ωστοσο και 1 ποντο μεγαλυτερο να βαλεις αν δεν βρισκεις στην μαμα διασταση,δεν εγινε και τιποτα... ;)
(τα παραπανω δεν ειναι α/τ αλλα μ/τ)