Αποστολέας Θέμα: Μαγκωμα στα φρενα.  (Αναγνώστηκε 9297 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cybertaz

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 286
  • Φύλο: Άντρας
  • σπίτι μου....ο βυθός!
    • Sea gate Club
Μαγκωμα στα φρενα.
« στις: Ιούλιος 04, 2011, 12:59 »
Με το jimnaki μου καθε ΣΚ ριχνω σκαφος σε γλιστρα. Επειδη η γλιστρα ειναι ψιλοχαλια αναγκαζομαι και το βαζω στο νερο σχεδον μεχρι το μασπιε της πορτας για να μπορει να φυγει το σκαφος.
Μετα απο 6-7 ωρες το ανεβαζω και το παω στο παρκινγκ. Το βραδυ πλενω πολυ καλα το αμαξι, ροδες δισκοπλακες αναρτησεις πεφτω απο κατω με το λαστιχο και του ριχνω μπολικο πραμα.

Το προβλημα τωρα. Εχω παρατηρησει οτι αν πλυνω το αμαξι με το που παρκαρω και το αμαξι δεν μετακινηθει το πρωι δε τα φρενα (ετσι νομιζω δηλαδη) τα τακακια ειναι λες και εχουν κολλησει πανω στις δισκοπλακες. Βαζω πρωτη - οπισθεν και ενω γκαζωνω ειναι λες και ειναι δεμενο το χειροφρενο και ακομα πιο πολυ ζορι. Στο τελος ακουγεται ενα γκαπ πηδαει σα κατσικι και ολα μελι γαλα.

Λογικα το προβλημα ειναι οτι μενει το αμαξι ακινητο και στεγνωνει το νερο πανω στη δισκοπλακα, αυτο μπορω να πω εγω αλλα μου το κανει μονο το τελευταιο καιρο. Και αλλες φορες το επλενα και το αφηνα παρκαρισμενο αλλα δε μου το εκανε...
Καμια γνωμη ?

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μαγκωμα στα φρενα.
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 04, 2011, 13:25 »
Αν το βαζεις στην γλυστρα μεχρι το μαρσπιε, λογικα τα τακακια ειναι εκτος νερου και μονο τα ταμπουρα κολυμπανε  :)


Αν ναι, μηπως το κολλυμα ειναι απο τα ταμπουρα?
Μηπως σου κολλαει καμια ντιζα χειροφρενου?

φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος cybertaz

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 286
  • Φύλο: Άντρας
  • σπίτι μου....ο βυθός!
    • Sea gate Club
Απ: Μαγκωμα στα φρενα.
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 04, 2011, 13:41 »
Οχι η ντιζα του χειροφρενου δεν κολλαει θα το καταλαβαινα. Επισης να ειναι το θεμα απο τα ταμπουρα το βλεπω χλωμο. Νιωθω οτι το αμαξι κολλαει στους μπροστινους τροχους με επιφυλλαξη παντα. Τωρα σκεφτομαι και λεω οσο νερο και να ριχνω με το λαστιχο.... καθαριζουν τα ταμπουρα απο τα αλατια η τσαμπα πλενω?

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Μαγκωμα στα φρενα.
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 04, 2011, 13:51 »
Οχι η ντιζα του χειροφρενου δεν κολλαει θα το καταλαβαινα. Επισης να ειναι το θεμα απο τα ταμπουρα το βλεπω χλωμο. Νιωθω οτι το αμαξι κολλαει στους μπροστινους τροχους με επιφυλλαξη παντα. Τωρα σκεφτομαι και λεω οσο νερο και να ριχνω με το λαστιχο.... καθαριζουν τα ταμπουρα απο τα αλατια η τσαμπα πλενω?

Σου κολλάνε τα ταμπούρα κ όχι οι δίσκοι.... Ο λόγος απλός... όταν σβήνεις το αμάξι τα ταμπούρα είναι κλειστά λόγω του χειρόφρενου... Άρα ή δεν θα ανεβάζεις χειρόφρενο ή θα το κάνεις μια μικρή βολτίτσα μετά το πλύσιμο. Κάτι φεύγει από τα ταμπούρα αλλά σίγουρα θέλουν άνοιγμα αραιά κ που για καθάρισμα...

Γενικά μιας κ καλοκαιριάζει, να έχουμε υπ' όψιν μας, πως τα αλάτια κολλάνε κ "χτίζονται" πιο εύκολα κ γρήγορα σε σημεία που η θερμοκρασία ανεβαίνει απότομα ή πολύ... άρα αν κατά την πορεία σου μετά την ανέλκυση καθέλκυση, κ επειδή εσένα να ταμπούρα κάνουν μπάνιο, τραβάς κ χειρόφρενο για να φρενάρεις το πλεούμενο (π.χ. για να μην ζεσταίνονται τα φρένα σου) τότε είναι η χαρά του αλατιού για να κάνει φωλιά...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μαγκωμα στα φρενα.
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 04, 2011, 13:55 »
Τα ταμπούρα είναι 99.999% και είναι και δύσκολο να τα πλύνεις.

Κάνε μια δοκιμή τη επόμενη φορά.... Οταν παρκάρεις βράδυ, μη τραβήξεις χειρόφερενο. Βάλε 1η (σε σχετικό ισωμα) και άστο.... Το πρωί θα είναι ΟΚ.

Το παθαίνω πάντα μετά από λάσπες. Για να ξεκολλήσουν, κάνω μπρος-πίσω με αργά, και με πολύ βία, ώσπου ακούγεται το κρακ του ξεκολλήματος. Εχει τύχει να βάλω και μπλοκέ γιατί το ένα δεν ξεκόλλαγε με τίποτα....


Αποσυνδεδεμένος cybertaz

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 286
  • Φύλο: Άντρας
  • σπίτι μου....ο βυθός!
    • Sea gate Club
Απ: Μαγκωμα στα φρενα.
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 04, 2011, 14:06 »
Θα το αφησω χωρις χειροφρενο και θα δω. Παντως τα ταμπουρα δεν ανεβαζουν θερμοκρασια πολυ γιατι απο τη γλιστρα στο παρκινγκ ειναι μονο 300 μετρα οποτε ακομα και την ωρα που φτανω το πολυ να εχω φρεναρει 2-3 φορες. Μεχρι το σπιτι που πλενεται ναι ενταξει ειναι 10 χιλιομετρα εκει ανεβαζουν.

Γελαω στη γλιστρα που με κοιτανε αλλοι με κατι 3λιτρα αγροτικα που βγαζουν και βαζουν σκαφη. Βγαζω σκαφος συνολικου φορτιου πολλες φορες 2 τονων για πλακα , ουτε μαρσαρω , απλα 4Χ4 και κοντα . Ευτυχως που το εχω και +4 γιατι θα το εκανα υποβρυχιο το αμαξι.


Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μαγκωμα στα φρενα.
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 04, 2011, 14:27 »
Ευτυχως που το εχω και +4 γιατι θα το εκανα υποβρυχιο το αμαξι.


Δυστυχώς στους άξονες δεν κερδίζεις ύψος, μόνο αν βάλεις μεγαλύτερα λάστιχα


Αποσυνδεδεμένος cybertaz

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 286
  • Φύλο: Άντρας
  • σπίτι μου....ο βυθός!
    • Sea gate Club
Απ: Μαγκωμα στα φρενα.
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 04, 2011, 15:01 »
Λαστιχα... ενα μεγαλο θεμα. Τι θα προτεινες Χαρη? Τα μαμα εχω πανω και δε θελω να βαλω τιποτα τερατα. Απλα ενα λαστιχακι μεγαλυτερο να ψηλωσει λιγο ακομα....

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μαγκωμα στα φρενα.
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 04, 2011, 15:05 »
195 R15 νομίζω θα κάνει τη διαφορά...

Ας μιλήσουν οι ειδικοί στις "μικρές" διστάσεις, γιατί εγώ είμαι σε άλλη κατηγορία....


Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Μαγκωμα στα φρενα.
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 04, 2011, 15:14 »
195 R15 νομίζω θα κάνει τη διαφορά...


+1000

Αποσυνδεδεμένος geojimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 748
Απ: Μαγκωμα στα φρενα.
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 04, 2011, 17:58 »
κατα την ταπεινη μου αποψη χρειαζεσαι κατι πιο "μεγαλο"για να κανεις διαφορά π.χ. 215 /r 15 (κρίνοντας εξ ιδίων) με οτι συνεπαγετε αυτο...

205/70 προφιλ 14,3εκ.
195/R15 προφιλ 15,6εκ.
215/75  προφιλ  16,1 εκ.
215/R15 προφιλ  17,2 εκ.
ολα αυτα στο περιπου παιζουν απο λαστιχο σε λαστιχο...

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: Μαγκωμα στα φρενα.
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 04, 2011, 23:14 »
τα ταμπουρα κολλανε.και εγω το παθαινω αραια και που χωρις να ασχολουμε με τη θαλασσα.

οσον αφορα τα λαστιχα ριξε μια ματια και εδω...

http://www.rimsntires.com/specs.jsp?item=Wheel-Tire size comparer&sw1=215&ar1=80&bd1=15&rw1=7.0&et1=-5&sw2=235&ar2=75&bd2=15&rw2=7.0&et2=-5&text1=&text2=

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Μαγκωμα στα φρενα.
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 05, 2011, 10:00 »
   Παιδιά, μην ξεχνάτε ότι ο cybertaz δήλωσε ότι έχει ύψος +4 εκ. ΜΟΝΟ..... άρα, για κάποιες διαστάσεις ελαστικών, υπάρχει περιορισμός.

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μαγκωμα στα φρενα.
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 05, 2011, 10:31 »
Τάκη, αφού έχεις μαμά, άλλαξε σε 195R15 ή 205R15 (οριακά το δεύτερο), και δες πως θα πάει....


Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μαγκωμα στα φρενα.
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 05, 2011, 11:06 »
Λαστιχα... ενα μεγαλο θεμα. Τι θα προτεινες Χαρη? Τα μαμα εχω πανω και δε θελω να βαλω τιποτα τερατα. Απλα ενα λαστιχακι μεγαλυτερο να ψηλωσει λιγο ακομα....

εγω μετα τα μαμα εβαλα 195/R15 και απο λαστιχακι εβαλα τα kumho kl 78 AT

ειναι 50:50 και εχουν πολυ καλη προσυση και φρεναρισμα εδω και 1 χρονο που τα φοραω.
ακομα ποιο καλη ειναι η τιμη τους που ηταν στα 380 ευρω η τετραδα  ;)

γενικα αν και αυτα ειναι γουστα, εγω θα τα προτεινα.



Uploaded with ImageShack.us
φωτια στις γραμματειες....