Αποστολέας Θέμα: 1η...?  (Αναγνώστηκε 2174 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
1η...?
« στις: Ιούνιος 27, 2011, 10:32 »
Ξεκινώντας σήμερα το πρωί για την δουλειά, βάζω μπροστά και μετά από ζέσταμα 2 λεπτών βάζω 1η και ξεκινάω.

Κάποια στιγμή και στα επόμενα 500μ-700μ κάνω την πρώτη στάση σε stop. Πάω να ξαναβάλω 1η δεν κούμπωνε με τίποτα. Βρε καλό μου βρε χρυσό μου, μπααα. Βάζω 2α και φεύγω.
Κατά την διάρκεια της διαδρομής, η 1η έμπαινε πολύ δύσκολότερα από το συνηθισμένο εώς που έδινα και ζόρι στον λεβιέ... Αν άφηνα το φρένο και τσουλούσε ελάχιστα μπρος τα πίσω ή μπροστά κούμπωνε λίγο ποιο εύκολα.
Δεν έχω πάει σε λάσπες πρόσφατα, το όχημα έχει 34.000km κ ο συμπλέκτης πιάνει νομίζω από τα 3/4 της διαδρομής του και δεν σκοτσάρει.

Δεν έχω κάνει καμιά ακραία δραστηριότητα τον τελευταίο καιρό.

Ιδέες?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2011, 10:33 από sokrates »
Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.

Αποσυνδεδεμένος kbaboysis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 93
Απ: 1η...?
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 27, 2011, 10:36 »
Ξεκινώντας σήμερα το πρωί για την δουλειά, βάζω μπροστά και μετά από ζέσταμα 2 λεπτών βάζω 1η και ξεκινάω.

Κάποια στιγμή και στα επόμενα 500μ-700μ κάνω την πρώτη στάση σε stop. Πάω να ξαναβάλω 1η δεν κούμπωνε με τίποτα. Βρε καλό μου βρε χρυσό μου, μπααα. Βάζω 2α και φεύγω.
Κατά την διάρκεια της διαδρομής, η 1η έμπαινε πολύ δύσκολότερα από το συνηθισμένο εώς που έδινα και ζόρι στον λεβιέ... Αν άφηνα το φρένο και τσουλούσε ελάχιστα μπρος τα πίσω ή μπροστά κούμπωνε λίγο ποιο εύκολα.
Δεν έχω πάει σε λάσπες πρόσφατα, το όχημα έχει 34.000km κ ο συμπλέκτης πιάνει νομίζω από τα 3/4 της διαδρομής του και δεν σκοτσάρει.

Δεν έχω κάνει καμιά ακραία δραστηριότητα τον τελευταίο καιρό.

Ιδέες?

http://www.jimnyclub.com/forum/index.php/topic,2432.0.html

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: 1η...?
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 27, 2011, 10:59 »
1. +1 το από πάνω... αν και στα καινούργια jimny νομίζω αυτό θα το έχουν φτιάξει...

2. Συμπλέκτης...
Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: 1η...?
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 27, 2011, 12:53 »
Μόνο στην πρώτη στο κάνει? Δηλ οι υπόλοιπες δεν έχουν δυσκολέψει ούτε κ λίγο?

Οι κινήσεις που θα έκανα με αυξανόμενο βαθμό δυσκολίας:
1. Πεταλιέρα
2. Ντίζα: από την μεριά του σασμάν, βγάλσιμο το πλαστικό καπάκι, βλέπω για λάσπες κτλ
3. Σφίξιμο ντίζας: όπως έχω βγάλει το καπάκι, ρίχνω ένα σφίξιμο 2-3 στροφές, κ βλέπω αν η κατάσταση έχει καλυτερέψει
4. Βαλβολίνες: ελέγχω στάθμη κ ποιότητα βαλβολίνης
5. Αλλαγή βαλβολίνης

αν μετά από αυτά δεν έχω δει προκοπή, αρχίζω να μαζεύω λεφτά  bhe
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 1η...?
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 27, 2011, 13:30 »
Μπορεί να είναι περιττό για κάποιους, αλλά εγω θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για την άμεση ανταπόκριση.

Στο ενδιάμεσο δεν άντεξα, και πήγα στην αντιπροσωπεία μιας και είναι απέναντι.

Ήταν ο προιστάμενος στον οποίο είχα αναφέρει και παλαιότερα και ένα μουλάρωμα που μου είχε κάνει με 90χλμ/ω από 5η σε 4η πάνω (στην ανηφόρα Κατεχάκη).

Αν και δεν είμαι πλέον πελάτης τους του εξήγησα τι κάνει, το δοκίμασε επιτόπου, μου είπε ότι είναι λίιιιιγο σκληρός ο συμπλέκτης αλλά το συγχρονιζέ χρήζει αλλαγής (εγγύηση).
Επισήμανε δε, ότι αλλάζοντας το συγχρονιζέ και λύνοντας το αμάξι, ίσως χρειαστεί αλλαγή σε δίσκο πλατω ή και ρουλεμάν, και αμέσως τόνισε ότι η εργασία σε αυτά (στην περίπτωση που χρειαστεί αλλαγή) θα είναι δωρεάν.

1) Έχει αλλάξει κανένας συγχρονιζέ?

2) Ισχύει ότι υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί και δίσκο πλατώ αλλαγή(180€ ανταλλακτικά στον Σφακιανιάκη) ? Εσείς τι θα προτείνατε?

3) Και επειδή είμαι πλέον λιγότερο άσχετος, Το καλώδιο για πίσω αργά παρεμβαίνει κάπου σε όλο το θέμα?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2011, 13:34 από sokrates »
Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 1η...?
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 27, 2011, 14:11 »

3) Και επειδή είμαι πλέον λιγότερο άσχετος, Το καλώδιο για πίσω αργά παρεμβαίνει κάπου σε όλο το θέμα?


Οχι, και δεν χρειάζεται να τους πεις τι κάνει.....

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 1η...?
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 27, 2011, 15:19 »
δε παιζει ρολο το καλωδιο.

για το ρουλεμαν του δισκου δεν παιζει το "η και ρουλεμαν" , αν χρειαζεται να αλλαξεις δισκοπλατω θα αλλαξεις και ρουλεμαν. ολο το σετ ;)

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: 1η...?
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 27, 2011, 17:16 »
Εγώ θα ζητούσα να μου αλλάξουν και συμπλέκτη δωρεάν...
δεν φταις εσύ που έχει προβληματικό συχρονιζέ.... αν αυτό είναι στην εγγύηση και ο συμπλέκτης πρέπει να αλλάξει πριν την ώρα του.. τότε πρέπει να σε καλύψουν...

Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: 1η...?
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 27, 2011, 19:36 »
Εναλλακτικά, και αν δεν σου περάσουν το δίσκο-πλατό-ρουλεμάν στην εγγύηση, κ εφόσον τα εργατικά είναι δωρεάν, κ αφού θα κατεβάσουν το σασμάν, πάρε ένα σετάκι daikin (κόστος 100-140 ευρά), πήγαινε το να σου το βάλουν αυτοί... 
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος extractor

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυριάκος
Απ: 1η...?
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 27, 2011, 21:06 »
παιζει να μην ειναι συγχρονιζε,αλλα κλειδι αυτου.
ζοριζει τρελλα στο να κουμπωσει η ταχυτητα γιατι φευγει αυτο απο την θεση του και χανει το σημειο που κουμπωνει.
το ειχα παθει στο βιταρα αλλα εγω επειδη δεν ειχα εγγυηση μου ειχαν ζητηση μονο για εργασια 350 ευρω.
επισης το ειχα παθει και σε ενα ιβιζα που ειχα και δεν εδωσα την δεουσα σημασια,και μετα απο 2 μερες δεν εμπαινε εκτος απο την 1η,ουτε η 3η και η 5η και στο τελος εμπαινε μονο 2α και οπισθεν!!!!