Αποστολέας Θέμα: Αθήνα - Θεσσαλονίκη (Εγώ, το Jimny και ο ΟΣΕ)  (Αναγνώστηκε 10974 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος b00

  • Jimny
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook
Αθήνα - Θεσσαλονίκη (Εγώ, το Jimny και ο ΟΣΕ)
« στις: Απρίλιος 19, 2011, 09:45 »
Καλημέρα σας κυρίες και κύριοι,

Σκοπεύω να κάνω μία επίσκεψη στην Αριδαία (νομός Πέλλας) και ψάχνω να βρω έναν "οικονομικό"  τρόπο μεταφοράς.
Αν πάω οδικώς υπολογίζω ότι θα χρειαστώ 1,5-2 ντεπόζιτα + τα διόδια.
Έτσι λοιπόν σκέφτηκα για τον ΟΣΕ. Έχω ακούσει ότι μπορείς να βάλεις το αυτοκίνητό σου στο τρένο και να πας μέχρι Θεσσαλονίκη. (νομίζω ότι το έχει κάνει και ο φίλος Sokrates)
Θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε τα θετικά και τα αρνητικά αυτής της επιλογής και το κόστος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αθήνα - Θεσσαλονίκη (Εγώ, το Jimny και ο ΟΣΕ)
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 19, 2011, 10:03 »
Καλημέρα Παναγιώτη,

Για να πας Αριδαία είναι περίπου 550+550 = 1.100km
Με 85-95km/h καις περίπου 9lt/100km = περίπου 100lt X 1,70 ευρώ. 100lt = 2,5ντεπόζιτα. Φουλάρεις από Αθήνα με 1.65-1.70 και πέρνεις μαζί σου ένα ντεπόζιτο 40lt γεμάτο το οποίο θα σου χρειαστεί περίπου στα Τέμπη (1,85e εκεί η βενζίνα).
Διόδια είναι περίπου 22+22 = 44ευρώ.
Άρα οδικώς έχεις 170+44 ευρώ = 230μαζί με καφέ κ τυρόπιτα (εκτός και αν πάρεις μαζί σου, εγώ το έκανα).

Αν πας με κλινάμαξα μέχρι Θεσ/νικη οριακά μπαίνεις (λόγω ύψους). Για να σου ερθει οικονομικά, αν ταξιδεύεις μόνος πρέπει να κοιμηθείς σε κουπέ με άλλους 3(δεν συμφέρει να πληρώσεις και τις 4 κλίνες).
Νομίζω ότι αυτοκίνητο και κρεββάτι είναι στα 105 ευρώ Χ 2 (πήγαινε-έλα) = 210 ευρώ + βενζίνη από Θεσ/νίκη μέχρι Αριδαία περίπου 100km X 2 = 200km X 9lt/100 = 18lt X 1,70 ευρώ = 35ευρώ με πρωινό φραπεδάκι και κουλούρι από Θεσ/νίκη
Άρα με την κλινάμαξα έχεις 210 + 35 = 245 ευρώ περίπου.

Προσωπικά θα σου πρότεινα αν έχεις παρέα μαζί σου να πας οδικώς, αν είσαι μόνος να πας με το τραίνο.

Κάνε μία ερώτηση καλού κακού για την τιμή του τραίνου αλλά νομίζω ότι εκεί γύρω παίζει (και μέτρα και το ύψος σου). Δεν ξέρω βέβαια τώρα με το Πάσχα αν παίζουν θέσεις. Να πας στα λουτρά bozar και να πάρεις μαγιό μαζί σου.

 


Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αθήνα - Θεσσαλονίκη (Εγώ, το Jimny και ο ΟΣΕ)
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 19, 2011, 10:13 »
Το ταξίδι οδικώς θα είναι κουραστικό, αφού θα το κάνεις 6-6.30 ώρες + στάσεις. Βέβαια χαζεύεις εικόνες, γεμίζεις χιλιόμετρα (προσωπικά μου αρέσει) ενώ όλοι σε προσπερνάνε ακόμα και παπάκια. Δεν συμφέρει να πας πάνω από 100km γιατί ανεβαίνει τραγικά η κατανάλωση, παρά μόνο σε προσπεράσεις και σε δύσκολα σημεία.
Το ταξίδι με κλινάμαξα σαφώς είναι πιο ξεκούραστο αφού μπαίνεις 11 το βράδυ κοιμάσαι μέχρι τις 6.00 το πρωί και βγαίνεις φρεσκαδούρα. Εκτός και αν έχεις καποιον Σωκράτη μέσα στο κουπέ και ροχαλίζει. Οπότε παίρνεις οτοασπίδες από ένα φαρμακείο!

Μεγαλη προσοχή στο τραίνο. Κλειδώνεις καλά το αυτοκίνητο. Δεν αφήνεις πράγματα εκτεθειμένα (gps, φορτιστές κινητά και ότι έχει αξία laptop, πορτοφολια τα παίρνεις μαζί σου πάνω).
Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.

Αποσυνδεδεμένος b00

  • Jimny
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook
Απ: Αθήνα - Θεσσαλονίκη (Εγώ, το Jimny και ο ΟΣΕ)
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 19, 2011, 10:19 »
Καλημέρα Σωκράτη,

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες  ;D
Έχω ξαναπάει οδικώς και όντως ήταν πολύ ωραία αλλά δεν είχα άτομο μαζί μου και μίλαγα μόνος μου...
Από θέμα ασφάλειας του αυτοκινήτου πως πάει? Δηλαδή το Jimny θα ταξιδέψει καλά ή θα το βρω στραπατσαρισμένο?
Όσο αφορά το ροχαλιτό μάλλον οι άλλοι θα έχουν πρόβλημα μαζί μου  ha

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αθήνα - Θεσσαλονίκη (Εγώ, το Jimny και ο ΟΣΕ)
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 19, 2011, 10:26 »
Είχε κυκλοφορήσει μία φήμη ότι σε ενδιάμεσο σταθμό του τραίνου (Λιανοκλάδι μου φάινεται) ανεβαίνουν αθίγγανοι και σπάνε τα αυτοκίνηται με σκοπό να  κλέψουν πράγματα αξίας (ραδιοcd gps κλπ). Λάσπωσέ το καλά καλά και πέτα πάνω στο παρμπριζ εφημερίδες και παλιοχαρτα just in case.

Στην τελική βρε παιδί μου βάλε φωτογραφία του  jimever στο παρμπριζ  ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha

Επίσης αν μάθεις τιμή γράψτην εδώ στο post να ξέρουμε όλοι πόσο κοστίζει.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2011, 10:27 από sokrates »
Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.

Αποσυνδεδεμένος b00

  • Jimny
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook
Απ: Αθήνα - Θεσσαλονίκη (Εγώ, το Jimny και ο ΟΣΕ)
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 19, 2011, 10:29 »
 >141< >141< >141< >141< >141<
Γιαννάκη είδες τι κακός που είναι?

Αποσυνδεδεμένος japetus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αθήνα - Θεσσαλονίκη (Εγώ, το Jimny και ο ΟΣΕ)
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 19, 2011, 11:10 »
Αν δεν κάνω λάθος, στα πλαίσια των γενικότερων πολύ μεγάλων περικοπών και αναδιαρθρώσεων στον πολυπροβληματικό ΟΣΕ, εδώ και δυο περίπου μήνες έχουν καταργηθεί τα νυχτερινά δρομολόγια 504 και 505 (Αθήνα-Θεσσαλονίκη και αντίστροφα) με τις κλινάμαξες (στις οποίες υπήρχε η υπηρεσία συνοδευόμενων αυτοκινήτων)....
Αυτό για το οποίο δεν είμαι σίγουρος είναι μήπως η υπηρεσία συνοδευόμενων αυτοκινήτων μεταφέρθηκε στο κανονικό απλό δρομολόγιο, που σε κάθε περίπτωση θα είναι πολύ άβολο.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2011, 11:17 από japetus »

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αθήνα - Θεσσαλονίκη (Εγώ, το Jimny και ο ΟΣΕ)
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 19, 2011, 11:15 »
Αν δεν κάνω λάθος, στα πλαίσια των γενικότερων πολύ μεγάλων περικοπών και αναδιαρθρώσεων στον πολυπροβληματικό ΟΣΕ, εδώ και δυο περίπου μήνες έχουν καταργηθεί τα νυχτερινά δρομολόγια 504 και 505 (Αθήνα-Θεσσαλονίκη και αντίστροφα) με τις κλινάμαξες και τα συνοδευόμενα αυτοκίνητα....

Αντί να αυξήσουν τα δρομολόγια και να χαμηλώσουν την τιμή....Πόσο μ@λ@κες είμαστε..
Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.

Αποσυνδεδεμένος japetus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αθήνα - Θεσσαλονίκη (Εγώ, το Jimny και ο ΟΣΕ)
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 19, 2011, 11:22 »
Αντί να αυξήσουν τα δρομολόγια και να χαμηλώσουν την τιμή....Πόσο μ@λ@κες είμαστε..

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο μέσα έμπαινε κάθε μέρα ο ΟΣΕ, η πιο προβληματική ΔΕΚΟ όλης της Ευρώπης είναι..
Έχουν καταργηθεί πάρα πολλα δρομολόγια μεσα στο 2011, στην ουσία μόνο το κομμάτι Αθήνα Θεσσαλονίκη δουλεύει.
Εχουν κοπεί όλα τα τρένα εξωτερικού, όλα τα δρομολόγια Πελοποννήσου και Θεσ-Φλώρινας, και αφησαν δυο μονο δρομολογια για Θεσσαλονικη Αλεξανδρουπολη.
Καταργησαν τώρα τις κλινάμαξες και έπεται συνέχεια. Παράλληλα εχουν αυξηθεί σημαντικά τα εισιτήρια.. Δε γινόταν αλλιώς, είναι ενας οργανισμός που πρέπει να διαλυθεί και να ανασυσταθεί από την αρχή σε νέα βάση...

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αθήνα - Θεσσαλονίκη (Εγώ, το Jimny και ο ΟΣΕ)
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 19, 2011, 11:42 »
Αντί να αυξήσουν τα δρομολόγια και να χαμηλώσουν την τιμή....Πόσο μ@λ@κες είμαστε..

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο μέσα έμπαινε κάθε μέρα ο ΟΣΕ, η πιο προβληματική ΔΕΚΟ όλης της Ευρώπης είναι..
Έχουν καταργηθεί πάρα πολλα δρομολόγια μεσα στο 2011, στην ουσία μόνο το κομμάτι Αθήνα Θεσσαλονίκη δουλεύει.
Εχουν κοπεί όλα τα τρένα εξωτερικού, όλα τα δρομολόγια Πελοποννήσου και Θεσ-Φλώρινας, και αφησαν δυο μονο δρομολογια για Θεσσαλονικη Αλεξανδρουπολη.
Καταργησαν τώρα τις κλινάμαξες και έπεται συνέχεια. Παράλληλα εχουν αυξηθεί σημαντικά τα εισιτήρια.. Δε γινόταν αλλιώς, είναι ενας οργανισμός που πρέπει να διαλυθεί και να ανασυσταθεί από την αρχή σε νέα βάση...

Συνήθως στις κλινάμαξες δύσκολα υπήρχε θέση ελεύθερη. Από αυτό συμπέρανα ότι ήτο κερδοφόρο δρομολόγιο...
Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αθήνα - Θεσσαλονίκη (Εγώ, το Jimny και ο ΟΣΕ)
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 19, 2011, 21:44 »
>141< >141< >141< >141< >141<
Γιαννάκη είδες τι κακός που είναι?

 Δεν φταίει Παναγιώτη μου εκείνος,ο geojimny φταίει που δεν ανεβάζει την προχθεσινή μου φωτογραφία στα Γεράνεια για να δεί και το club την ομορφιά μου...! cl cl cl

ΥΓ Όσον αφορά το...εσύ το jimny και ο ΟΣΕ...προτείνω να μείνεις εσύ και το jimny! yah yah yah
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος geojimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 748
Απ: Αθήνα - Θεσσαλονίκη (Εγώ, το Jimny και ο ΟΣΕ)
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 20, 2011, 09:29 »
Το εμποδιο ειναι αυτο:http://img813.imageshack.us/i/p4172043.jpg/
Γιαννη παρε την μηχανη να με βγαλεις την ωρα που το περναω & το αποτελεσμα:http://img30.imageshack.us/i/p4172041.jpg/  a105 a105 a105 a105 a105 a105

Αποσυνδεδεμένος lker

  • Jimny
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αθήνα - Θεσσαλονίκη (Εγώ, το Jimny και ο ΟΣΕ)
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 29, 2011, 14:51 »
Παιδιά μίλαγα πρίν απο καμία εβδομάδα με ΟΣΕ Θεσσαλονίκης (εκεί με παρέπεμψαν απο ΟΣΕ Αλεξανδρούπολης) γιατί έψαχνα το ίδιο πράγμα μπας και ανέβαινα στο Evros Trophy ... απ ότι μου είπανε η υπηρεσία δεν έχει καταργηθεί απλά ότι αν δεν υπήρχε άλλο αυτοκίνητο πως θα έπρεπε να πληρώσω όλο το βαγόνι μεταφοράς ... δηλαδή περί τα 600 ευρώ  lol lol lol lol lol lol lol
Σε ερώτηση αν μπορούσε να μου πεί κάποιος αν υπάρχει κενό σε κάποια άμαξα έτσι ώστε να δώ αν όντως αξίζει μου απάντησαν πως επί της ουσίας δεν μπορούν να είναι σίγουροι και ότι έπρεπε να μιλήσω με Αθήνα οι οποίοι γνωρίζουν ντεφάκτο lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol

Σημείωση : σε όποιο τηλέφωνο και να κάλεσα στον ΟΣΕ Αθήνας επί 4 ημέρες δεν το σήκωνε κανένας ... αναγκάστηκα να παρω στο μεταφορών να παραπονεθώ για να μου δώσουν τρία (και καλά) μη εμφανίσιμα σε καταλογους τηλέφωνα στα οποία δεν υπήρχε περίπτωση να μην το σηκώσει κανείς ... ε ... όσο μίλησα κα σε αυτά αλλο τόσο μίλησα με τον ΕΤ μετά την ανάχωρησή του για τον πλανήτη του ... ο μόνος που μίλησα ήταν απο το υπουργείο ένας κυριούλης, υψηλοβαθμο στελεχος, ο οποίος φυσικά μου είπε ότι πρεπει να μιλήσω με την αρμόδια υπηρεσία στον ΟΣΕ Αθήνας η οποία και θα με κατατοπίσει δεόντος ... αυτοί που δε σηκώναν τα τηλέφωνα δηλαδή ...

Όχι πως δεν το ήξερα ... γι αυτό ούτως η άλλως προσπαθησα να βρώ άκρη στα περιφεριακά καταστήματα του ΟΣΕ (Αλεξανδρούπολη και Θεσσαλονίκη) και σε αυτό το σήμείο απλά γυρνάμε στην πρώτη γραμμή του πόστ μου ... μιλάμε για φρίκη ... απολυτη φρίκη ...

Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...

www.brat.gr

Always groovin 4WD moving!!!

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αθήνα - Θεσσαλονίκη (Εγώ, το Jimny και ο ΟΣΕ)
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 29, 2011, 15:00 »
Γιατί λοιπόν αντιδρούνε κάποιοι όταν υπάρχει η πρόταση να πάρουν τον ΟΣΕ οι Κινέζοι ? Χειρότερα δε γίνεται, οπότε μόνο καλύτερα...

Αποσυνδεδεμένος japetus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αθήνα - Θεσσαλονίκη (Εγώ, το Jimny και ο ΟΣΕ)
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 29, 2011, 18:40 »
Καλά, η υπηρεσία ήταν Αθήνα-Θεσσαλονίκη μόνο. Γιατί να σε παραπέμψουν στον ΟΣΕ Αλεξανδρούπολης; Μήπως τα 600 ευρώ ειναι το κόστος βαγονιου Θεσ/νίκη - Αλέξ/πολη για το οποίο δεν υπάρχει κανονικό αυτοκινητάδικο δρομολόγιο, μόνο φορτωτική;

Πάντως εναλλακτικά, μια φορά είχα ανέβει με πλοίο. Ραφήνα - Μυτιλήνη - Λήμνος - Καβάλα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2011, 18:43 από japetus »