Αποστολέας Θέμα: Σκέπτομαι να πάω προς OME..  (Αναγνώστηκε 7104 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Σκέπτομαι να πάω προς OME..
« στις: Απρίλιος 06, 2011, 14:17 »
Συγκρίνω ΟΜΕ με MUD/MONROE
Τα κριτήρια μου χωρίζονται σε οικονομικά και ...ανατομικά. Δεν κάνω πάρα πολλά xtreme, αλλά από την άλλη ένα κάτι τις το χρειάζομαι για τις εκδρομές που πηγαίνω..

ΟΜΕ: Δεν έχω διαβάσει κακά λόγια από κανέναν, εκτός από τα πρώτα 500km (διάβασα ένα παλιό ποστ του Χρήστου).
+
1) 580με φπα.
2) Άνεση στην καθημερινή χρήση.
3) Καμία περαιτέρω μετατροπή.
-
1) +4...
2) Δεν ξέρω αν πραγματικά είναι οικονομική λύση, αλλά δεν υπάρχει και κάτι άλλο συγκρίσιμο και αξιόπιστο για +4
3) Κάθεται μετά από 2 χρόνια

MUD/MONROE

+
1) +6 (+2 από ΟΜΕ)
2) Δεν κάθεται τόσο εύκολα
3) Πιο οικονομική (αλήθεια πόσο κάνει περίπου)
-
1) Απαιτούνται αποστάτες
2) Σε συνδυασμό με αποστάτες ανεβαίνει το κοστολόγιο
3) Πιο σκληρή ανάρτηση.
4) Μεγαλύτερη κατανάλωση από ΟΜΕ

Βαρετό για εσάς, αλλά θα με ενδιέφερε η γνώμη σας.

p.s. Κινούμαι καθημερινά με το jimny
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2011, 14:21 από sokrates »
Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σκέπτομαι να πάω προς OME..
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 06, 2011, 14:28 »
Πάρε ένα UNIMOG παλιό και φτιάξτο. Εχω αρχίσει να το σκέφτομαι.

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Σκέπτομαι να πάω προς OME..
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 06, 2011, 15:11 »
Πάρε ένα UNIMOG παλιό και φτιάξτο. Εχω αρχίσει να το σκέφτομαι.

Πωλείται UNIMOG παλιό (υπάρχει φωτό που το οδηγούσε ο Κολοκοτρώνης), φτιαγμένο (ζαντολαστιχάκι, μπλοκέ μπρός, πίσω δεξιά, αριστερά, πάνω, κάτω, μηχανή από Fiat 500, δισκόφρενα διπλά αεριζόμενα μπροστά, απλά δισκόφρενα πίσω, εξάτμιση από Πόρσε Carrera, αεροτενόρος, αναδιπλούμενοι καθρέφτες, βαμμένοι στο χρώμα του αμαξώματος, ηλεκτρομαγνητικές κλειδαριές, ιμομπιλάϊζερ, ηλ. παράθυρα εμπρός. Περασμένο ΚΤΕΟ. Δώρο ο κοτσαδόρος και ένα σετ γυαλίσματος ταμπλώ. Το μόνο του μειονέκτημα: έχει χαλάσει ο μπρός αριστερά πιτσιλιστήρας....

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Σκέπτομαι να πάω προς OME..
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 06, 2011, 15:15 »
Σωκράτη, μερικές παρατηρήσεις:
α) Τα ελατήρια της ΟΜΕ δεν κάθονται μετά από 2 χρόνια, τα αμορτισέρ συνήθως τελειώνουν και θέλουν αλλαγή. Καθισμένα ελατήρια μέχρι στιγμής έχω δει/ακούσει του Γιώργου (russo) αλλά είναι γνωστό σε όλους ότι είναι "κανίβαλος" και φυσικά τα είχε πολύ πάνω από 2 χρόνια αν δεν απατώμαι.
Αντίστοιχα, δε γνωρίζουμε αν τα ελατήρια της Mad έχουν την ίδια συμπεριφορά στο χρόνο και τη σκληρή χρήση, θα μάθουμε σε μερικά χρόνια από το Γιώργο πάλι που τα φοράει τώρα... :D
β) Δεν απαιτούνται αποστάτες με τα Mad (υποθέτω στους τροχούς εννοείς), η διαφορά των 1-2 πόντων με τα ΟΜΕ δεν είναι σημαντική για να απαιτούνται.
γ) Μεγαλύτερη κατανάλωση από την ΟΜΕ γιατί ? δε νομίζω ότι 1-2 εκατοστά παίζουν μετρήσιμο ρόλο στην κατανάλωση, ίσως ελάχιστα αλλά άνευ σημασίας πιστεύω.
δ) Τα ελατήρια της Mad έχουν περίπου 200 € και τα αμορτισέρ της Monroe έχουν περίπου 120 €, σύνολο περίπου 320 €, σημαντικά λιγότερο από την ΟΜΕ, αλλά όχι τόσο καλή επιλογή (λόγω αμορτισέρ).
  
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σκέπτομαι να πάω προς OME..
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 06, 2011, 15:32 »
αντωνη τα μονροε +6 που λεει ο σωκραστης ρχουν 160

120 εχεουν τα μαμα υψος

αν δεν κανω λαθος

για μενα ομε

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σκέπτομαι να πάω προς OME..
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 06, 2011, 16:09 »
Παιδια εγω εχω βαλει στο δικο μου jimny μοντελο του 2004 Monroe+6 σε συνδιασμο με Mad ελατηρια+6 ολα μαζι τοποθετημενα 450 ευρω.το αμαξι δεν εχει κατσει καθολου και περα απο αυτο εχει γινει ακομα πιο σταθερο απο πριν μετα μαμα ελατηρια και αμορτισερ,και διαβαζει πολυ καλυτερα τον δρομο η αναρτηση σε σχεση με πριν.
Επειδη καπου ειχα διαβασει οτι πανω απο 4 ποντους πρεπει να κανεις προεκταση τα σωληνακια των φρενων πρεπει να αναφερω πως στα δικα μου σωληνακια δεν εκανα προεκταση μιας καιι δεν χρειαζονταν κατι τετοιο αλλα ουτε εβαλα αποστατες στους τροχους.

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σκέπτομαι να πάω προς OME..
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 06, 2011, 17:11 »
Κάπου με μπέρδεψες Αντώνη

"γ) Μεγαλύτερη κατανάλωση από την ΟΜΕ γιατί ? δε νομίζω ότι 1-2 εκατοστά παίζουν μετρήσιμο ρόλο στην κατανάλωση, ίσως ελάχιστα αλλά άνευ σημασίας πιστεύω."

+2 ίντσες δεν είναι η ΟΜΕ?

Βάλε και μία αύξηση απο BF/AT 215/75, συν την σχάρα με 4 προβολείς πάνω πάνω, εεεε δεν θα πάω στο 12-13lt/km?
Μόνο με το λάστιχο είμαι στα 10, και πάω σέρνοντας βαπόρι..
Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.

Αποσυνδεδεμένος woody

  • Jimny
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σκέπτομαι να πάω προς OME..
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 06, 2011, 17:28 »
Κι εγώ πριν δύο εβδομάδες έβαλα τον συνδιασμό mad/monroe+6 σε μοντ.2008. Απο τα μαμά βρίσκονται σε άλλη διάσταση. Απο την ΟΜΕ +4 είναι σίγουρα ποιό σκληρή αλλά για μένα διαβάζει καλύτερα (όλα πάντως είναι και θέμα προσωπικού γούστου). Ίσως θα προτίμουσα την ΟΜΕ αν το είχα για εκτός το μεγαλύτερο διάστημα. Πάντως δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα +6 και δεν βρίσκει πουθενά.

Αποσυνδεδεμένος Legend

  • Jimny
  • Μηνύματα: 173
Απ: Σκέπτομαι να πάω προς OME..
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 06, 2011, 20:03 »
Μέχρι στιγμής έχω περάσει από:

α)Τελείως μαμά setup
β)Mad ελατήρια +6 με Monroe Adventure αμορτισερ
γ)Mad ελατήρια +6 με ΟΜΕ αμορτισερ

Στην περίπτωση Β το σύστημα των αναρτήσεων ήταν σαφώς καλύτερο από το μαμά αλλά ήταν λιγάκι σφιχτό.
Στην περίπτωση Γ το σύστημα των αναρτήσεων είναι μακράν καλύτερο από το Β. Το αυτοκίνητο γίνεται πιο άνετο χωρίς να χάνεις σε οδική συμπεριφορά με πολύ καλή απόσβεση κραδασμών.

Κατά τη γνώμη μου, από αυτά που έχω οδηγήσει μέχρι τώρα από τα παραπάνω καλύτερο είναι το Γ.
Δεν έχω εμπειρία από το original σετακι ΟΜΕ +4.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2011, 20:05 από Legend »

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σκέπτομαι να πάω προς OME..
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 06, 2011, 20:20 »
οι φιλοι που εχουν μονροε αμορτισερ ποιους κωδικους εχουν;;;

σωκρατη +4 και bf 215  λαστιχο 9,5 με 10 λιτρα

Αποσυνδεδεμένος Legend

  • Jimny
  • Μηνύματα: 173
Απ: Σκέπτομαι να πάω προς OME..
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 06, 2011, 21:36 »
οι φιλοι που εχουν μονροε αμορτισερ ποιους κωδικους εχουν;;;

Τα αμορτισερ που μου είχε δώσει η amorteam είναι: D4442 εμπρός και D8004 πίσω.

Αποσυνδεδεμένος ΔΚ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Vouno Bires & Rockies...Born to lose live to win!!
Απ: Σκέπτομαι να πάω προς OME..
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 07, 2011, 00:02 »

γ)Mad ελατήρια +6 με ΟΜΕ αμορτισερ



Καλησπερα....Φοραω την ΟΜΕ(+4) αναρτηση και ελατηρια....Σκεφτομαι να "ψηλωσω" λιγο.....Μπορω στα υπαρχοντα αμορτισερ να βαλω τα mad ελατηρια οπως εσυ ή για +6 θελουν αλλαγη και τα αμορτησερ με αλλα τησ ΟΜΕ....??? Σε τι τιμη βρισκονται τα mad ελατηρια περιπου....???t4 t4 t4 t4 t4 t4

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Σκέπτομαι να πάω προς OME..
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 07, 2011, 01:22 »
Καλησπέρα και από μένα.
Χωρις παρεξήγηση κατά τη γνώμη μου όταν αποφασίζεις να κάνεις κάποιες αλλαγές, πρέπει να γίνονται ολοκληρωμένες.Το "ελα μωρέ δεν χρειάζεται άλλες αλλαγές κλπ" είναι λάθος.Και όσον αφορα τους αποστάτες, είναι απαραίτητοι η έστω ζάντες φαρδύτερες γιατί αλλιώς είναι σαν ποδήλατο το jimny και φαινεται και άσχημο ψηλωμένο με τις ρόδες μέσα απ τα φτερά.Ασε που σε καμια απότομη στροφή μπορεί να φέρεις τούμπα...
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σκέπτομαι να πάω προς OME..
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 07, 2011, 03:43 »
οι φιλοι που εχουν μονροε αμορτισερ ποιους κωδικους εχουν;;;

Τα αμορτισερ που μου είχε δώσει η amorteam είναι: D4442 εμπρός και D8004 πίσω.



αυτα τα ειχα , σκληρα για μενα

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Σκέπτομαι να πάω προς OME..
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 07, 2011, 09:04 »
Κάπου με μπέρδεψες Αντώνη

"γ) Μεγαλύτερη κατανάλωση από την ΟΜΕ γιατί ? δε νομίζω ότι 1-2 εκατοστά παίζουν μετρήσιμο ρόλο στην κατανάλωση, ίσως ελάχιστα αλλά άνευ σημασίας πιστεύω."

+2 ίντσες δεν είναι η ΟΜΕ?

Βάλε και μία αύξηση απο BF/AT 215/75, συν την σχάρα με 4 προβολείς πάνω πάνω, εεεε δεν θα πάω στο 12-13lt/km?
Μόνο με το λάστιχο είμαι στα 10, και πάω σέρνοντας βαπόρι..
Βρε συ, έγραψες ότι θα έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση με Mad/Monroe από ότι με την ΟΜΕ, όχι ότι θα αυξηθεί γενικά η κατανάλωση. Γι' αυτό σου έγραψα ότι οι 1-2 πόντοι (μεταξύ τους) διαφορά δεν έχουν επίδραση στην κατανάλωση.
Κατά τ' άλλα δε νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να φτάσεις 12-13 lt/km πολλά μου φαίνονται...
αντωνη τα μονροε +6 που λεει ο σωκραστης ρχουν 160
120 εχεουν τα μαμα υψος
αν δεν κανω λαθος
για μενα ομε
 
Γιώργο εγώ είχα πάρει τα Adventure (τα πίσω ακόμα μεγαλύτερα από τα +6) 110 € πριν από 3-4 χρόνια, εξαρτάται από που θα τα πάρεις. Φυσικά μπορεί όντως τώρα να έχουν φτάσει 160 €, δε γνωρίζω...
Καλησπερα....Φοραω την ΟΜΕ(+4) αναρτηση και ελατηρια....Σκεφτομαι να "ψηλωσω" λιγο.....Μπορω στα υπαρχοντα αμορτισερ να βαλω τα mad ελατηρια οπως εσυ ή για +6 θελουν αλλαγη και τα αμορτησερ με αλλα τησ ΟΜΕ....??? Σε τι τιμη βρισκονται τα mad ελατηρια περιπου....???t4 t4 t4 t4 t4 t4
Μπορείς στα υπάρχοντα αμορτισέρ να βάλεις τα mad ελατήρια χωρίς πρόβλημα, τιμή (όπως έγραψα παραπάνω) περίπου 200 €.
B.R.A.T. President
www.brat.gr