Αποστολέας Θέμα: Χρονικός περιορισμός για αλλαγή λαδιών και σέρβις;  (Αναγνώστηκε 4419 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ath.nasi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα σε όλους!
Έχω συμπληρώσει έναν χρόνο από τότε που άλλαξα λάδια και τα χιλιόμετρα που έχω διανύσει είναι γύρω στις πέντε χιλιάδες. Να περιμένω να συμπληρωθούν τα επτάμισι χιλιάδες ή να τα αλλάξω τώρα;
Επίσης, πόσο διάστημα μπορεί να μείνει το αυτοκίνητο χωρίς σέρβις, από τη στιγμή φυσικά που δεν συμπληρώνονται τα απαιτούμενα χιλιόμετρα;
Από την αντιπροσωπεία βεβαίως υπάρχει σαφές χρονοδιάγραμμα…
Στις εκδρομές με το τζιμνάκι,στη δουλειά με το ποδήλατο!

Αποσυνδεδεμένος DirectionLess

  • Jimny
  • Μηνύματα: 244
Απ: Χρονικός περιορισμός για αλλαγή λαδιών και σέρβις;
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 12:57 »
Κοίτα : συνήθως λένε 7500 χλμ. ή 6 μήνες από το προηγούμενο. Βεβαίως, το σημαντικότερο είναι τα χιλιόμετρα. Προκειμένου να ρίξουν ελαφρώς το κόστος αλλά και για να είσαι συχνός πελάτης, τα λάδια είναι ημισυνθετικά, που σημαίνει ότι μετά τις 7.500 χλμ. (συν κάποια επιτρεπτή απόκλιση από το προγραμματιζόμενο σέρβις) δεν θα πρέπει να το πολυρισκάρεις.

Τώρα, επειδή πολλοί από εμάς με τέτοιου είδους αυτοκίνητα, δεν κάνουν 7.500 χλμ. τόσο γρήγορα (εκτός από μένα που πηγαινοέρχομαι χαλκίδα συχνά πυκνά), σου λένε : πέρνα κάθε έξι μήνες.

Το αυτοκίνητο δεν κινδυνεύει από κάτι αν δεν τα 'χεις ξεπεράσει, αν όμως πας μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα για το σέρβις που αυτοί λένε ότι πρέπει να γίνει εντός 6 μηνών (από το προηγούμενο), τότε θα μπλέξεις με τα μα-μου-σου-του περί έγγυησης κλπ (άκρη μπορεί να βρεις, αλλά εξαρτάται και από τις αντοχές του καθενός, δηλαδή κατά πόσο είσαι διατεθειμένος να ανοίξεις κουβέντα μαζί τους και να τους αποδείξεις το αντίθετο).

Αποσυνδεδεμένος ath.nasi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρονικός περιορισμός για αλλαγή λαδιών και σέρβις;
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 13:06 »
Οπότε αφού η εγγύηση έχει λήξει εδώ και καιρό, περιμένω να συμπληρωθούν τα χιλιόμετρα ανεξαρτήτως χρόνου;
Στις εκδρομές με το τζιμνάκι,στη δουλειά με το ποδήλατο!

Αποσυνδεδεμένος DirectionLess

  • Jimny
  • Μηνύματα: 244
Απ: Χρονικός περιορισμός για αλλαγή λαδιών και σέρβις;
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 18:52 »
Εννοείται ! Και εγώ αυτό περιμένω (άλλους 9 μήνες).

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Χρονικός περιορισμός για αλλαγή λαδιών και σέρβις;
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 09:00 »
Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο αυτό είναι σωστό, πχ η Amsoil προτείνει 25,000 μίλια ή 1 χρόνο, όποιο απο τα δύο έρθει πρώτο και το ίδιο ισχύει μάλλον για όλα τα υγρά (βαλβολίνες, υγρά φρένων κλπ)... ;)
Στη θέση σου θα τα άλλαζα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο... :)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: Χρονικός περιορισμός για αλλαγή λαδιών και σέρβις;
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 10:05 »
Και εγώ, μια φορά το χρόνο τα αλλάζω...
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος kapetanios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 754
  • Φύλο: Άντρας
  • Allways fixing!!!
Απ: Χρονικός περιορισμός για αλλαγή λαδιών και σέρβις;
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 00:57 »
Και γω!!!!!!!!!!!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος extractor

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυριάκος
Απ: Χρονικός περιορισμός για αλλαγή λαδιών και σέρβις;
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 08:24 »
εγω τα αλλαζω καθε 6 μηνες.συνηθως απριλιο και οκτωβριο ανεξαρτητος χιλιομετρων.
αυτο το κανω γιατι αλλαζω τον τυπο του λαδιου χειμωνα καλοκαιρι...

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: Χρονικός περιορισμός για αλλαγή λαδιών και σέρβις;
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 12:06 »
Βασικά τα αλλάζω προς το τέλος της άνοιξης για τον ίδιο λόγο. Μπαίνοντας το καλοκαίρι, που ο κινητήρας έχει ανάγκη από λάδια με μεγαλύτερο ιξώδες, τα λάδια βρίσκονται στην καλύτερή τους κατάσταση. Όσο δουλεύονται τα λάδια αρχίζουν να χάνουν τα αρχικά χαρακτηριστικά τους, με την ονομαστική διαφορά στο ιξώδες τους να μικραίνει συνέχεια. Γενικά γίνονται πιο λεπτόρρευστα (ειδικά το καλοκαίρι με τις ψηλές θερμοκρασίες), το οποίο μάλλον βολεύει τελικά τον χειμώνα...
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρονικός περιορισμός για αλλαγή λαδιών και σέρβις;
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 17:10 »
Βασικά τα αλλάζω προς το τέλος της άνοιξης για τον ίδιο λόγο. Μπαίνοντας το καλοκαίρι, που ο κινητήρας έχει ανάγκη από λάδια με μεγαλύτερο ιξώδες, τα λάδια βρίσκονται στην καλύτερή τους κατάσταση. Όσο δουλεύονται τα λάδια αρχίζουν να χάνουν τα αρχικά χαρακτηριστικά τους, με την ονομαστική διαφορά στο ιξώδες τους να μικραίνει συνέχεια. Γενικά γίνονται πιο λεπτόρρευστα (ειδικά το καλοκαίρι με τις ψηλές θερμοκρασίες), το οποίο μάλλον βολεύει τελικά τον χειμώνα...

 Εγώ δεν τα αλλάζω ποτέ και έτσι δεν φοβάμαι μήπως ξεχάσω πότε τα άλλαξα! lol lol lol
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρονικός περιορισμός για αλλαγή λαδιών και σέρβις;
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 23:30 »
Βασικά τα αλλάζω προς το τέλος της άνοιξης για τον ίδιο λόγο. Μπαίνοντας το καλοκαίρι, που ο κινητήρας έχει ανάγκη από λάδια με μεγαλύτερο ιξώδες, τα λάδια βρίσκονται στην καλύτερή τους κατάσταση. Όσο δουλεύονται τα λάδια αρχίζουν να χάνουν τα αρχικά χαρακτηριστικά τους, με την ονομαστική διαφορά στο ιξώδες τους να μικραίνει συνέχεια. Γενικά γίνονται πιο λεπτόρρευστα (ειδικά το καλοκαίρι με τις ψηλές θερμοκρασίες), το οποίο μάλλον βολεύει τελικά τον χειμώνα...

 Εγώ δεν τα αλλάζω ποτέ και έτσι δεν φοβάμαι μήπως ξεχάσω πότε τα άλλαξα! lol lol lol




δε το ειχα σκεφτει αυτο !!!!!!!!! bhe bhe bhe

Αποσυνδεδεμένος dnm

  • Jimny
  • Μηνύματα: 161
Απ: Χρονικός περιορισμός για αλλαγή λαδιών και σέρβις;
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 01:15 »
Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο αυτό είναι σωστό, πχ η Amsoil προτείνει 25,000 μίλια ή 1 χρόνο, όποιο απο τα δύο έρθει πρώτο και το ίδιο ισχύει μάλλον για όλα τα υγρά (βαλβολίνες, υγρά φρένων κλπ)... ;)
Στη θέση σου θα τα άλλαζα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο... :)
Ισχυει, μονο που σε περιπτωση που σου καιει λαδι πρεπει να εχεις το νου σου να συμπληρωνεις.Βεβαια θα προτεινα αλλαγη στα 15.000χλμ και εννοειται οτι ειμαι τελειως αντιθετος με αντικατασταση στα 7500, εκτος αν η ποιοτητα του λιπαντικου ειναι αμφιβολη

Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: Χρονικός περιορισμός για αλλαγή λαδιών και σέρβις;
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 21:41 »
Και εγώ τα αλλάζω κάθε 15000 και βάζω τοταλ 5-40 φουλ συνθετικα.

Αποσυνδεδεμένος anixneftis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρονικός περιορισμός για αλλαγή λαδιών και σέρβις;
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 14:12 »
Σε ολα τα αυτοκινητα ανεξαιρετος οταν αυτα δεν κανουν πολλα χιλιομετρα (κατω απο 15000)το χρονο πρεπει τα λαδια να αλλαζονται εστω μια φορα το χρονο κι αυτο γιατι οταν το μοτερ δεν δουλευει πολυ τα λαδια στο καρτερ μενουν ακινητοποιημανα για μεγαλα χρονικα διαστηματα και ετσι με της εξωτερικες θερμοκρασιες επηρεαζουν και δημιουργουν υγρασια(νερο)στα εσωτερικα τοιχωματα των μεταλων ...με οτι φυσικα συνεπαγεται αυτο.