Αποστολέας Θέμα: Θεμα με τα ταμπουρια και φρενα  (Αναγνώστηκε 2986 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tzelis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
  • my jimny
Θεμα με τα ταμπουρια και φρενα
« στις: Μάρτιος 16, 2011, 20:52 »
Γεία χαρα σε ολους j12!!!
Διπλα στο ΣΕΦ υπαρχει ενα "οικοπεδο" (δεν ξερω τι ειναι) με χωμα και δυσκολα ανυψωματα και οταν βρεχει σεβαστες λιμνουλες και λασπερο τερεν για να τεσταρει καποιος αρχαριος (οπως εγω a105) τις πραγματικες δυνατοτητες απο το μικρο αυτο τερατακι (το jimny βεβαια)....
Στην αρχη ειχα χεστη πανω μου (συγγνωμη για την εκφραση) και δεν μπορουσα να πιστεψω οτι μπορει να τα διασχισει ολα αυτα.....Δειλα δειλα τα καταφαιρνω και παιρνω την αποφαση και τα διασχιζω ολα αυτα....
Ολα καλα και τρομερα για τον μικρο μητσο εκτος απο ενα σημειο....σε μια δυσκολη καταβαση καθως κατεβαινα με συμπλεκτη και φρενο (μετα απο αυτα που διαβασα στο forum σας μεγαλο λαθος αλλα προσπαθω να το χονεψω...) το αμαξι πιγαινε σιγα σιγα προς τα κατω και ενιωθα τη μεγαλη πιεση που ασκειται,εκεινη τη στιγμη αρχησε να βουιζει ολη η καμπινα και απ'οτι καταλαβα προερχοταν απο τα ταμπουρια πισω,να σημειωσω οτι ειναι πολυ πιθανο (σχεδον σιγουρο) να βραχηκαν απο προηγουμενη διασχιση σε λιμνουλα..αυτο προβληματισε ειναι αληθεια κυριως στη σκεψη οτι με τοσο μεγαλη και διαρκη πιεση που υπεστει κυριως στα μπροστινα φρενα μηπως υπαρχει κινδυνος για κανενα ατιχυμα...εννοω υπαρχει ενδεχομενο να κοπουν τα φρενα............?ευχαριστω πολυ και συγνωμη για την πολυλογια μου ;D.....

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θεμα με τα ταμπουρια και φρενα
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 16, 2011, 21:05 »
   Nα κοπούν όχι, αλλά σίγουρα θα έχουν πάρει λάσπες και καλό θα είναι να πας να τα καθαρίσεις. Γιατί και το φρενάρισμα θα βελτιωθεί αλλά και θα του προσφέρεις μεγαλύτερη μακροζωΐα.

Αποσυνδεδεμένος tzelis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
  • my jimny
Απ: Θεμα με τα ταμπουρια και φρενα
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 16, 2011, 21:21 »
Εννοω μηπως επιρεαζει τα σωλινακια πιεσης....οσο για τη λασπη οντως καλο ειναι να την καθαριζουμε απο τα φρενα...αλλα το βοητο απο τα ταμπουρια ηταν εντονο.εκτος αυτου οταν ειμαι με μεγαλη ταχυτητα και φρεναρο τρεμει ολη η καμπινα,χορια το τιμονη το οποιο ειναι μαλλον κουσουρι και πιστευο θα το διορθοσω οταν αλλαξω λαστιχα...σε αυτο το τρεμουλο μου εχουν πει οτι φταινε τα ταμπουρια,αξιζει να βαλω δισκους ή ειναι υπερβολη?απο την αλλη μου ειπαν παλι για το τρεμουλο οτι ευθυνεται οτι μπορει να εχουν στραβοσει οι μπροστινοι δισκοι στα φρενα.....

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θεμα με τα ταμπουρια και φρενα
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 16, 2011, 21:22 »
Αδερφέ μια συμβουλή να σου δώσω: σε κατηφόρες οι οποίες είτε είναι απότομες είτε είναι γλιστερές βάζεις τα αργά και πρώτη και αφήνεις το αμάξι να κατέβει μόνο του χωρις να πατάς τίποτα.
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θεμα με τα ταμπουρια και φρενα
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 16, 2011, 21:24 »
Εννοω μηπως επιρεαζει τα σωλινακια πιεσης....οσο για τη λασπη οντως καλο ειναι να την καθαριζουμε απο τα φρενα...αλλα το βοητο απο τα ταμπουρια ηταν εντονο.εκτος αυτου οταν ειμαι με μεγαλη ταχυτητα και φρεναρο τρεμει ολη η καμπινα,χορια το τιμονη το οποιο ειναι μαλλον κουσουρι και πιστευο θα το διορθοσω οταν αλλαξω λαστιχα...σε αυτο το τρεμουλο μου εχουν πει οτι φταινε τα ταμπουρια,αξιζει να βαλω δισκους ή ειναι υπερβολη?απο την αλλη μου ειπαν παλι για το τρεμουλο οτι ευθυνεται οτι μπορει να εχουν στραβοσει οι μπροστινοι δισκοι στα φρενα.....

Υπάρχουν 2 ειδών τρέμουλα!το ένα είναι όταν φρενάρεις και μόνο,οποτε οφείλεται σε στραβιές δισκόπλακες και το άλλο είναι όταν έχεις κάποια ταχύτητα πχ 80χλμ.Το δεύτερο το διορθώνεις με σωστή ζυγοστάθμηση.Όταν λες να βάλεις δίσκους εννοείς να βγάλεις τα ταμπούρια??
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θεμα με τα ταμπουρια και φρενα
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 16, 2011, 21:28 »
Αν ψάξεις στο φόρουμ θα βρείς πολλά για το θέμα του τρέμουλου.
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος tzelis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
  • my jimny
Απ: Θεμα με τα ταμπουρια και φρενα
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 16, 2011, 21:31 »
thank's.το διαβασα αυτο με τις αργες και την κατιφορα,ηταν βλακεια μου...μονο οταν φρεναρο τρεμει το αμαξι και ειμαι οπως ειπες με σχετικα μεγαλη ταχυτητα.ναι,να βγαλω τα ταμπουρια και να βαλω δισκους.αμα δεν οφειλεται στα ταμπουρια πιστευω δεν υπαρχει λογος.

Αποσυνδεδεμένος tzelis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
  • my jimny
Απ: Θεμα με τα ταμπουρια και φρενα
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 16, 2011, 21:32 »
θελει πολυ ψαξιμο το forum και η μηχανη αναζητησης δεν βοηθαει και πολυ πιστευω...

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θεμα με τα ταμπουρια και φρενα
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 16, 2011, 21:52 »
Το να αλλάξεις πίσω τα ταμπούρα και να βάλεις δίσκους πιθανώς να χριαστεί να αλλάξεις τον άξονα.Και εδώ πας σε πατέντα.Δηλαδή να βρείς κάποιον άξονα που να τεριάζει κτλ.Νομίζω πως δεν είναι κάτι απαραίτητο.Απλά φρόντισε να καθαρίζεις το αυτοκίνητο από τις λάσπες μετά από τις εκτός δρόμου βόλτες.Αυτά από μένα τώρα αν οι πιο έμπειροι του φόρουμ έχουν να με διορθώσουν σε κάτι ή να προσθέσουν θα ήταν ακόμα καλύτερο και για σένα.
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: Θεμα με τα ταμπουρια και φρενα
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 17, 2011, 00:30 »
Αδερφέ μια συμβουλή να σου δώσω: σε κατηφόρες οι οποίες είτε είναι απότομες είτε είναι γλιστερές βάζεις τα αργά και πρώτη και αφήνεις το αμάξι να κατέβει μόνο του χωρις να πατάς τίποτα.


+100000000000000000000!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Θεμα με τα ταμπουρια και φρενα
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 17, 2011, 00:37 »
thank's.το διαβασα αυτο με τις αργες και την κατιφορα,ηταν βλακεια μου...μονο οταν φρεναρο τρεμει το αμαξι και ειμαι οπως ειπες με σχετικα μεγαλη ταχυτητα.ναι,να βγαλω τα ταμπουρια και να βαλω δισκους.αμα δεν οφειλεται στα ταμπουρια πιστευω δεν υπαρχει λογος.

?????
Γαιδούρα - γαιδούρια αλλά και ταμπούρα - ταμπούρια ???
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος tzelis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
  • my jimny
Απ: Θεμα με τα ταμπουρια και φρενα
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 17, 2011, 00:41 »
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ παιδια!!!η αλλαγη αξονα μου ειχε διαφυγει bhe...συγχαρητηρια για την καλη δουλεια j12

Αποσυνδεδεμένος tzelis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
  • my jimny
Απ: Θεμα με τα ταμπουρια και φρενα
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 17, 2011, 00:43 »
thank's.το διαβασα αυτο με τις αργες και την κατιφορα,ηταν βλακεια μου...μονο οταν φρεναρο τρεμει το αμαξι και ειμαι οπως ειπες με σχετικα μεγαλη ταχυτητα.ναι,να βγαλω τα ταμπουρια και να βαλω δισκους.αμα δεν οφειλεται στα ταμπουρια πιστευω δεν υπαρχει λογος.

?????
Γαιδούρα - γαιδούρια αλλά και ταμπούρα - ταμπούρια ???
lolχαχαχαχαχαχα ρε αδερφε που να ξερω πως κλινεται το ταμπουρι και αν ειναι ξενη λεξη....συγχωρεστε με...

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Θεμα με τα ταμπουρια και φρενα
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 17, 2011, 12:14 »
Πάμε από την αρχή....

Το τρίξιμο σίγουρα ήταν από το ζόρι, αλλά αν δεν έπαιζες κ με το χειρόφρενο εκείνη την ώρα, μάλλον από τους δίσκους μπροστά ήταν... Δεν έχει κ πολύ σημασία... μετά από την λάσπη, καλό πλύσιμο στην ρόδα, να καθαρίσουν δισκόπλακες κ ταμπούρα (όσο γίνετε) κ να μην μείνουν υπολείμματα από λάσπες στην μέσα μεριά των ζαντών κ χαλάει την ζυγοστάθμιση. Αν βέβαια σου ξανακάνει τον θόρυβο, θα πρέπει να το κοιτάξεις... η κατανομή του φρένου στον πίσω άξονα είναι μικρή για να ακούς τόσο έντονα θορύβους...

Να "σπάσουν τα φρένα" δεν παίζει...(αν έχεις ανησυχία, τσέκαρε ότι τα υγρά των φρένων είναι οκ)

Το να βάλεις πίσω δίσκους, πρώτον δεν είναι απαραίτητο αν δεν έχεις κάνει μετατροπές... δεύτερον δεν χρειάζεται άξονα... το έχει κάνει μέλος (ή μέλη), θα βρεις σχετικό πόστ, δεν ξέρω λεπτομέρειες της μετατροπής.

Αν τρέμει το τιμόνι στο φρένο, στραβές δισκόπλακες, αν τρέμει γενικά ζυγοστάθμιση. σε κάθε περίπτωση, θα πρέπει οι ζάντες σου να είναι καθαρές από λάσπες, πέτρες κτλ, κ καλό θα ήταν πριν μπεις στην διαδικασία να αλλάξεις δισκόπλακες (εκτός εγγύησης εννοώ) να βεβαιωθείς ότι το αυτοκίνητο είναι ευθυγραμμισμένο - ζυγοσταθμισμένο κ αν μετά στα ξανακάνει ότι σου κάνει, προχωράς σε ενέργειες.

Σε απότομες κατηφόρες, πολύ σωστά αναφέρθηκε κοντά πρώτη μόνο, κ αν το χειρόφρενο είναι σωστά ρυθμισμένο, μια σκάλα τραβηγμένη για να "κάτσει" κ λίγο ο πισινός του αυτοκινήτου (μεγάλη προσοχή να μην μπλοκάρουν οι τροχοί σε αυτή την σκάλα που το τραβάμε)

Σε κάθε περίπτωση, απέφευγε να πηγαίνεις μόνος σου... σε μια βραδινή με τα παιδιά, κ αν δεν ντρέπεσαι να ρωτάς (δηλ, κατηφόρα μπροστά, παίδες τι κάνω για να την κατέβω???) θα μάθεις πολλά περισσότερα από όσα φαντάζεσαι, κ σίγουρα με μεγαλύτερη ασφάλεια....
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος tzelis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
  • my jimny
Απ: Θεμα με τα ταμπουρια και φρενα
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 17, 2011, 17:22 »
τη συγκεκριμενη στιγμη ειχα και συνοδηγο ο οποιος μπορει να τραβαγε λιγο το χειροφρενο και να επιανε πιο πολυ το ταμπουρι...θα παω σε ενα φιλο μου φρενά για να τα τσεκαρω ολα αυτα γιατι μαλλον απο τα συμπτωματα εχω στραβες δισκοπλακες και θα δω και τα υγρα στα φρενα.πολυ ωραιες ειναι εκδρομες που διοργανωνετε αλλα δεν εχω χρονο με τη σχολη και ειναι πολυτελεια για μενα να ασχοληθω απο τοσο νωρις με αυτο το πολυ ωραιο σπορ j12!σιγα σιγα πιστευω θα γινουν ολα  ;D ευχαριστω και παλι για τις συμβουλες σας!!!!!