Αποστολέας Θέμα: τρέμουλο στο τιμόνι  (Αναγνώστηκε 874 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος strag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
τρέμουλο στο τιμόνι
« στις: Μάρτιος 18, 2011, 20:45 »
γειά σας και απο εμένα...
το δικό μου jimny εχει 23.332 xlm χωρίς τζόγους και τρέμουλο...μοντέλο 2009...χωρίς καμία μετατροπή!!!!
αναρωτιέμαι εάν το όλο θέμα δημιουργείται από τοποθέτηση ελαστικών - αναρτησης εκτός των ορίων του κατασκευαστή
με τις λίγες μηχανικές γνώσεις μου ξέρω ότι άλλο θέμα είναι η γεωμετρία της ανάρτησης και οι ρυθμίσεις της και άλλο η ζυγοστάθμιση των ελαστικών
π.χ(αποψή μου πάντα) δεν μπορεις να διορθώσεις ΜΟΝΙΜΑ ενα τζόγο που δεν προέρχεται απο το ελαστικό κάνοντας ζυγοστάθμηση(με τοποθετημένους τους τροχους) γιατί το πρόβλημα εξαλείφεται προσωρινά αλλα παραμένει και ξαναεμφανίζεται ... (αυτό το ξέρω από την ενασχόλησή μου με τηλεκατευθηνόμενο μοντελισμο που είναι η πραγματικότητα υπο κλίμακα.
επίσης κάτι που με απασχολεί σχετικά με των διαφόρων τύπων ελαστικα είναι το κατα πόσο έχουν παραμορφώσεις ελαστικές ή μόνιμες
δηλαδη εάν την στιγμή που άρχισε το τρέμουλο πιθανόν να υπήρξε μία ΜΟΝΙΜΗ παραμόρφωση στο λάστιχο (απο καποια πέτρα - βράχο - ή ακόμη και ένα παρκάρισμα σε πεζοδρόμιο ) κάνοντας λοιπον ζυγοστάθμιση το πρόβλημα ΛΥΘΗΚΕ ..... όπως προείπα ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ μέχρι να υπάρξει άλλη μία ΜΗ ΕΛΑΣΤΙΚΗ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΗ.....και για όσους δεν αναρωτηθούν ή σκεφτούν  << ΤΙ ΧΑΖΟΜΑΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ>>
θα τους προτείνω να δούνε τα βαριδάκια ζυγοστάθμισης τί γραμμάρια έχουν ...και τέλος ας πάρουμε πιο σοβαρά τις εργοστασιακές τιμές γεωμετρίας του κατασκευαστή SUZUKI και όχι των διαφόρων εταιριών ''βελτίωσης'' (όπως διαστάσεις ελαστικών - ανάρτησης - μετατρόχιου κ.τ.λ)


ευχαριστώ που διαβάσατε τις απορίες μου


Αποσυνδεδεμένος strag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
Απ: τρέμουλο στο τιμόνι
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 18, 2011, 22:17 »
απο λάθος μου άνοιξα καινούριο θέμα...παρακαλώ τους admin να το μεταφέρουν εκεί που πρέπει
ευχαριστω  :-[