Αποστολέας Θέμα: Ενσωματωμενο navigator  (Αναγνώστηκε 18593 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: Ενσωματωμενο navigator
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 01, 2011, 00:49 »
EΧΕΙ ΚΑΙ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ή θέλει TV tuner?

Αποσυνδεδεμένος Morpheus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 279
  • Φύλο: Άντρας
  • The future belongs to those who believe.
Απ: Ενσωματωμενο navigator
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 01, 2011, 02:21 »
Φιλέ μου κάτι τελευταίο από έμενα, θα μπορούσες να ανεβάσεις κανένα βιντεακι στο you tube . Έτσι ώστε να μας λυθούν όλες οι απορίες. Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Sorry Για τα ορθογραφικα.
The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.

Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: Ενσωματωμενο navigator
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 08, 2011, 17:39 »
Ναι όντως, γι αυτά που κάνει η τιμή είναι πολύ καλή περίπτωση...
...

Φίλε  japetus . TV tuner έχει  ???
Μπορεί να παίζει μπροστά το ναβι, και πίσω σε ένα μόνιτορ να δείχνει τηλεόραση ή μια ταινεία dvd??

Αποσυνδεδεμένος japetus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενσωματωμενο navigator
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 11, 2011, 17:03 »
Φίλε  japetus . TV tuner έχει  ???
Μπορεί να παίζει μπροστά το ναβι, και πίσω σε ένα μόνιτορ να δείχνει τηλεόραση ή μια ταινεία dvd??

Δεν είπαμε ότι έχει ενσωματωμένο tuner; Δεν διάβασες το πρώτο μηνυμα με την παρουσίαση; Έρχεται με αναλογικό και αν θέλεις με κάποιο έξτρα κόστος (30 ευρω περιπου) μπορείς να το παραγγείλεις και με ψηφιακό mpeg4.
Βεβαια λίγη σημασία έχει αυτό γιατί εν κινήσει δεν πιάνει.. Θέλει ταχύτητες ως 50km/h και μάλλον και καλή κεραία.
Από ότι διαβάζω οι καλύτερες κεραίες είναι ακριβούτσικες και αποτελούνται απο δυο δίπολα σε μορφή Γ που μπαινουν διαγωνια γύρω-γύρω από το παρμπρίζ.... Αν είσαι ταξιτζής, μπορεί και να χρησιμεύουν...


Η παραπάνω εικόνα είναι με απλή κεραία που είχα από ένα παλιό tuner για pc, αλλά σε σημείο με καλό τηλεοπτικό σήμα (Αντιστοιχη κανονική τηλεόραση στο σημείο θα έπιανε χωρίς κεραία και χωρίς καθόλου χιόνια).

Κατά τη γνώμη μου πιο φτηνή και ίσως καλύτερη λήψη, μπορεί να πετύχει κανείς με ένα αποκωδικοποιητή σαν τον παρακάτω που θα τον κρύψει στο ντουλαπάκι αφού τον συνδέσει στην είσοδο AUX του μηχανήματος.


Για το άλλο που λες, δεν το γνωρίζω μια και πρέπει να αφαιρέσω το ταμπλό πάλι για να συνδεσω εξωτερικό μόνιτορ (που δεν έχω) και να κανω την δοκιμή..
Δεν αποκλείεται να είναι όμως όπως τα λες, ειδικά αν το κάνουν αυτό τα υπόλοιπα παρόμοια συστήματα των εταιριών..
Αυτό που μπορώ να σου επιβεβαιώσω είναι ότι όταν παίζει μια ταινία και γυρίσεις στο νάβι, ο ήχος της ταινίας συνεχίζει να ακούγεται από τα ηχεία...

Για το φίλο που θέλει βίντεο, λυπάμαι αλλα δεν έχω κάμερα...

Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: Ενσωματωμενο navigator
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 08, 2011, 23:24 »
Πως μπορείς να το παραγγείλεις με ψηφιακό ???

Δεν βρίσκω την επιλογή... ???

Αποσυνδεδεμένος japetus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενσωματωμενο navigator
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 23, 2011, 23:39 »
Πως μπορείς να το παραγγείλεις με ψηφιακό ???

Δεν βρίσκω την επιλογή... ???

Από πού προσπαθείς να το παραγγείλεις;
Βλέπω τώρα στο aliexpress με ένα search για jimny, βγαίνουν πλέον δεκάδες πωλητές για το συγκεκριμένο ή παρόμοιο μηχάνημα και σε πολλές περιπτώσεις οι τιμές έχουν πέσει αρκετά..

Αποσυνδεδεμένος Legend

  • Jimny
  • Μηνύματα: 173
Απ: Ενσωματωμενο navigator
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 24, 2011, 17:49 »
Από πού προσπαθείς να το παραγγείλεις;
Βλέπω τώρα στο aliexpress με ένα search για jimny, βγαίνουν πλέον δεκάδες πωλητές για το συγκεκριμένο ή παρόμοιο μηχάνημα και σε πολλές περιπτώσεις οι τιμές έχουν πέσει αρκετά..

Εχω την εντύπωση ότι αυτοί που το έχουν φθηνότερα χρεώνουν και μεταφορικά, οπότε έρχεται σχεδόν το ίδιο.

Σε λίγες μέρες θα σας έχω και εγώ εντυπώσεις.
Πάντως οι άνθρωποι έχουν μεγάλο πρόβλημα επικοινωνίας :-) :-) Πρέπει να κάνουν ταχύρυθμα μαθήματα αγγλικών  lol
Ου μπλέξεις!

Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: Ενσωματωμενο navigator
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 24, 2011, 19:56 »
Από πού προσπαθείς να το παραγγείλεις;
Βλέπω τώρα στο aliexpress με ένα search για jimny, βγαίνουν πλέον δεκάδες πωλητές για το συγκεκριμένο ή παρόμοιο μηχάνημα και σε πολλές περιπτώσεις οι τιμές έχουν πέσει αρκετά..

Εχω την εντύπωση ότι αυτοί που το έχουν φθηνότερα χρεώνουν και μεταφορικά, οπότε έρχεται σχεδόν το ίδιο.

Σε λίγες μέρες θα σας έχω και εγώ εντυπώσεις.
Πάντως οι άνθρωποι έχουν μεγάλο πρόβλημα επικοινωνίας :-) :-) Πρέπει να κάνουν ταχύρυθμα μαθήματα αγγλικών  lol
Ου μπλέξεις!

Δυστυχώς παιδιά οι κινέζοι έχουνε τεράστιο πρόβλημα συνομιλίας ακόμα και μεταξύ τους... Λόγω των πολλών διαφορετικών διαλέκτων καθώς και της δυσκολίας της ίδιας τους της γλώσσας...

Δεν θα ξεχάσω ποτέ που μιλάγανε 1 λεπτό  μεταξύ τους 2 κινέζοι για να πει ο ένας στον άλλον " στα 50 μέτρα κάνε δεξιά και ευθεία είναι η έξοδος...."

Στο Alibaba το ψάχνω και εγώ..στο λινκ που είχες στείλει βασικά...
http://www.aliexpress.com/product-gs/370417805-portable-gps-navigation-for-SUZIKI-JIMNY-LS-7715-modle-with-BT-GPS-wholesalers.html

Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: Ενσωματωμενο navigator
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 02, 2011, 19:23 »
Από πού προσπαθείς να το παραγγείλεις;
Βλέπω τώρα στο aliexpress με ένα search για jimny, βγαίνουν πλέον δεκάδες πωλητές για το συγκεκριμένο ή παρόμοιο μηχάνημα και σε πολλές περιπτώσεις οι τιμές έχουν πέσει αρκετά..

Εχω την εντύπωση ότι αυτοί που το έχουν φθηνότερα χρεώνουν και μεταφορικά, οπότε έρχεται σχεδόν το ίδιο.

Σε λίγες μέρες θα σας έχω και εγώ εντυπώσεις.
Πάντως οι άνθρωποι έχουν μεγάλο πρόβλημα επικοινωνίας :-) :-) Πρέπει να κάνουν ταχύρυθμα μαθήματα αγγλικών  lol
Ου μπλέξεις!

To πήρες τελικά ??

Αποσυνδεδεμένος Legend

  • Jimny
  • Μηνύματα: 173
Απ: Ενσωματωμενο navigator
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 06, 2011, 15:57 »
Το πήρα, είμαι στη φάση των δοκιμών τώρα  ::)

Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: Ενσωματωμενο navigator
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 07, 2011, 00:13 »
Το πήρα, είμαι στη φάση των δοκιμών τώρα  ::)

τοποθετήθηκε ευκολα?? πόσες μέρεςε το έχεις ??

Τηλεόραση έχει??? ψηφιακό ή αναλογικό δέκτη ???
πως το παραγγειλές και πόσο πλήρωσες τελωνείο (αν πλήρωσες...).


σόρρυ για τις τόσες ερωτήσεις .


Αποσυνδεδεμένος Legend

  • Jimny
  • Μηνύματα: 173
Απ: Ενσωματωμενο navigator
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 07, 2011, 21:02 »
Η τοποθέτηση είναι πολύ εύκολη, αρκεί να ξεκουμπώσει η κονσολα. Ετοιμες φίσες και βίδωμα, τίποτα το ιδιαίτερο.
Τηλεόραση έχει, ψηφιακό δέκτη αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω καταφέρει να το κάνω να δουλέψει μιας και το πρόγραμμα της τηλεόρασης εμφανίζεται στην κινεζική γλώσσα και δεν καταλαβαίνω τίποτα  bhe .
Το παρήγγειλα όπως αναφέρεται παραπάνω από το aliexpress και λόγω μικρής δηλωθείσας τιμής δεν περνάει τελωνείο.

Από την πίσω πλευρά είναι λίγο διαφορετικό σε σχέση με τις φωτογραφίες του φίλου japetus, αντί για ανεμιστηράκι έχει μπόλικες ψύκτρες.

Από προγράμματα gps δοκιμάζω διάφορα κατα καιρούς για να δω που θα καταλήξω.

Οσων αφορά τις υπόλοιπες λειτουργίες είναι ταχύτατο και εντυπωσιακό αν και ορισμένες χρηστικές λεπτομέρειες θα μπορούσαν να τις βελτιώσουν.

Αυτά τα λίγα για αρχή.  a105

Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: Ενσωματωμενο navigator
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 23:58 »
λοιπόν παίδες ...σκέφτομαι να χτυπήσω αυτό το μηχάνημα:

http://www.aliexpress.com/product-gs/373495789-6-2-car-Multimedia-system-with-GPS-DVB-T-Bluetooth-TV-IPOD-RADIO-for-Suzuki-Jimny-wholesalers.html


τι λέτε ? είναι οκ?? να το πάρω με DVB-T?? θελω να πιάνει ψηφιακά κανάλια...

Αποσυνδεδεμένος japetus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενσωματωμενο navigator
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 11:54 »
λοιπόν παίδες ...σκέφτομαι να χτυπήσω αυτό το μηχάνημα:
http://www.aliexpress.com/product-gs/373495789-6-2-car-Multimedia-system-with-GPS-DVB-T-Bluetooth-TV-IPOD-RADIO-for-Suzuki-Jimny-wholesalers.html
Τι λέτε ? είναι οκ?? να το πάρω με DVB-T?? θελω να πιάνει ψηφιακά κανάλια...

Όπως έγραψα και παραπάνω το θέμα της τηλεόρασης είναι πολύ σχετικό.. Η απόδοση των tuner αυτών δεν είναι πολύ καλή και θέλουν και πάρα πολύ καλή κεραία, διάβασε το παραπάνω μήνυμά μου γιαυτό.. Εξακολουθώ να επιμένω ότι αν κάποιος θέλει σώνει και καλά τηλεόραση, είναι προτιμότερη η αγορά εξωτερικού οικιακού αποκωδικοποιητή MPEG4 και η σύνδεσή του στο μηχανάκι από την είσοδο RCA.

Η ίδια εταιρεία βγάζει τελευταία και αυτό το μοντέλο, που είναι add-on για ψηφιακή ειδικά για αυτοκίνητα
http://www.aliexpress.com/store/10004/201139126-336882226/free-shipping-hot-Dvb-t-turner-T998-.html
δεν είναι όμως αυτό που δίνουν μαζί με το μηχάνημα που συζητάμε. Το εξωτερικό module αυτό, όπως γράφει τουλάχιστον, έχει καλύτερες δυνατότητες λήψης (χωρίς πρόβλημα εν κινήσει) και αν δεις τις φωτογραφίες, έχει δύο υποδοχές για κεραία αλλά και το στέλνουν μαζί με δυο κεραιοδίπολα..

Όπως έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα, εγώ το πήρα χωρίς ψηφιακή, αλλά ήρθε με ενσωματωμένο αναλογικό tuner χωρίς να το ζητήσω. Το πρόγραμμα όμως που έχει για τηλεόραση είναι εξαιρετικά δύσχρηστο..

Αποσυνδεδεμένος Kapi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
  • Πήραμε τον κακό δρόμο!
Απ: Ενσωματωμενο navigator
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 14:49 »
καλημέρα σας
στο jimny δεν έχω τοποθετήσει τίποτα ανάλογο με αυτό που συζητάτε, οπότε δεν μπορώ να σας βοηθήσω συγκεκριμένα.
Έχω όμως εδώ και 3 περίπου χρόνια σε alfa romeo 159 κινέζικο 7" touch screen με όλα τα καλούδια.
Η εμπειρία μου είναι ότι καλύπτει πολλές ανάγκες, αλλά όχι με τον καλύτερο τρόπο.
Δηλαδή:
Η τοποθέτηση είναι πολλή εύκολη ακόμα και αν δεν ταιριάζει η μαμα φίσα. Υπάρχει adaptor μεταξύ κινέζικου και οποιουδήποτε αυτοκινήτου σε μαγαζιά με ηλεκτρονικά (περίπου 50€).
Σε κάποιες περιπτώσεις αφήνει κενά μεταξύ multimedia και κονσόλας που καλύπτονται με πλαστικό πλαίσιο ειδικά για το αυτοκίνητο που έχει καθένας (περίπου 30€).
Συνήθως εξέχει προς τα έξω και δεν έρχεται στη θέση του εργοστασιακού. Στα πριν το 2005 μπορεί να τοποθετηθεί στο χώρο κασετόφωνο, τασάκι, ρολόι.
Η αισθητική της οθόνης είναι υπο συζήτηση!!!
Άλλαξα το navi πρόγραμμα που είχε, με i-go 8 και τώρα δουλεύει τέλεια (περίπου 60€).
H TV δεν πιάνει εν κινήση και θέλει την κεραία με μαγνήτη σε μεταλλικό σημείο έξω από το σαλόνι, άρα πιάνεται σε κλαδιά.
Κάποιες μάρκες της SD κάρτας που μπαίνει για τα τραγούδια μπορεί να μην τη διαβάζει, οπότε ψάχνεις για άλλη.
Οταν διαβάζει την SD καρτα στην οθόνη δείχνει μόνο 6 χαρακτήρες από την ονομασία του file που έχεις
Πολλά κινέζικα δεν έχουν ρύθμιση της φωτεινότητας και το βράδυ είναι ενοχλητικό.
Δεν συνεργάζονται με χειριστήρια στο τιμόνι (για εκτός Jimny).
Η λήψη του σήματος ραδιοφώνου είναι ελαφρώς χαμηλότερης ποιότητα ςαπό το εργοστασιακό.

ελπίζω να σας βοήθησα με τα παραπάνω
George