Αποστολέας Θέμα: Ενσωματωμενο navigator  (Αναγνώστηκε 18590 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος japetus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
Ενσωματωμενο navigator
« στις: Μάρτιος 08, 2011, 14:48 »
Ήθελα να ρωτήσω τους φίλους που έχουν το μοντέλο που έδιναν μαζί με το ενσωματωμένο navigator, πού έχει τοποθετηθεί η κεραία του gps;
Είναι σε ορατό σημείο;

Αποσυνδεδεμένος japetus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενσωματωμενο navigator
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 08, 2011, 19:10 »
Ο λόγος που έκανα την παραπάνω ερώτηση είναι επειδή πέρασα ενα καινούριο car navigator σαν το παρακάτω



Κινέζικο (μοντέλο LS-7715 αν θέλει να το ψάξει κάποιος), είναι ραδιοσιντί, navigator, dvd player και handsfree για το κινητο μεσω bluetooth. Εκτός αυτού έχει και ένα σωρό άλλα καλούδια, παίζει ταινίες και mp3 απο usb και sd, έχει είσοδο για line in καθώς και για cd changer αλλά και ipod. Παίρνει πρόγραμμα navigation της επιλογής μας, διαβάζει pdf, μπορεί να συνδεθεί με κάμερα οπισθοπορείας κλπ κλπ... Επίσης παίζει και αναλογική τηλεόραση (δεν το ήθελα αλλα βγαίνει έτοιμο έτσι). Με μια έξτρα χρέωση μπορεί να πάρει και μοντουλ για ψηφιακή...
Έχει και κάποια πράγματα άχρηστα για το τζίμνι, όπως σύνδεση με τα κουμπιά ελέγχου ηχοσυστήματος στο τιμόνι (ποιά κουμπιά; ), αλλά έχει και έτοιμες αναμονές RCA για έξοδο σε ηχεία, subwoofer ή ενισχυτή καθώς και εξόδους εικόνας (υποθέτω για την περίπτωση που θέλει να βαλει κανεις και άλλα μονιτορ στα προσκέφαλα για τους πίσω επιβάτες (στο τζίμνυ; ) αλλά και δυο εισόδους για βίντεο (η μία για κάμερα οπισθοπορείας). Συνοδευεται απο γραφίδα για την touchscreen οθόνη, αλλά έχει και τηλεκοντρόλ
Το καλύτερο φυσικά, το κουτί του, που είναι ειδικά σχεδιασμένο για το τζίμνι, τέτοιο ώστε να ταιριάζει ακριβώς στη θέση του εργοστασιακού clarion (2din με καμπύλες γωνίες) αλλά και ο φωτισμός των κουμπιών και το interface του που ταιριάζουν με το ταμπλώ του αυτοκινήτου.

Το φοβόμουν αρχικά γιατί είναι κινέζικο, η συναλλαγή έγινε μέσω ιντερνετ, υπήρχε το ενδεχόμενο να μη δουλεύει καλά, να μπουν δασμοί στο τελωνείο, αλλά ευτυχώς όλα καλά... Η τιμή του ήταν 500 δολλάρια, το έστειλαν με EMS και στην Ελλάδα το παρέλαβα από τις ταχυμεταφορές των ΕΛΤΑ με μια χρέωση 3.70 ευρώ για τέλη εκτελωνισμού.
Ακριβό σχετικά με τα άλλα παρόμοια generic 2-din κινεζάκια, αλλά κατά πολύ φτηνότερο σε σχέση με τα υπόλοιπα που κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά και ειδικά των επωνύμων εταιριών.

Στην τοποθέτηση είναι ότι πιο απλό έχω δει. Υπάρχει το ίδιο βύσμα με το εργοστασιακό clarion οπότε απλά το συνδέεις εκει και κάνεις παιχνίδι.. Απο εκεί και περα υπάρχουν και τα υπόλοιπα βύσματα που μπορείς αν θέλεις να συνδέσεις.. Rca για ενισχυτες, gps για κεραία και κεραία για τηλεόραση. Προσεγμένη κατασκευή, υπάρχουν φίλτρα και ασφάλειἒς για προστασία απο βραχυκύκλωμα και δε δείχνει ψεύτικο στα πλαστικά του μέρη.
Όσο το δοκίμασα, δούλεψε άψογα και φαίνεται αρκετά τίμια επιλογή..
Τα καλώδια για τα line in και out κρύβονται στο ντουλαπάκι αν τα χρειάζεται κάποιος, μένει να δω πού μπορώ να τοποθετήσω την κεραία gps ώστε να μη φαίνεται και να μην ενοχλεί..
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2011, 19:38 από japetus »

Αποσυνδεδεμένος kostasdirt

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1
Απ: Ενσωματωμενο navigator
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 20, 2011, 21:34 »
Ωραίος! πολύ καλή παρουσίαση γιατί το σκέπτομαι και εγώ..

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενσωματωμενο navigator
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 20, 2011, 23:09 »
ωραίο πράγμα!και εγώ το σκέφτομαι να το περάσω αλλά φοβάμαι για το αν είναι αξιόπιστο.πόσο καιρό έχει που το πέρασες??
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος japetus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενσωματωμενο navigator
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 20, 2011, 23:53 »
Το έχω από τότε που έγραψα το πρώτο ποστ και μέχρι στιγμής δουλεύει άψογα..
Είχα ανεβάσει κάποιες φωτογραφίες στο imageshack με σκοπό να γράψω ένα review, αλλά δεν είδα ενδιαφέρον και το άφησα..
Την κεραία του gps (που για αυτό ξεκίνησα το ποστ) την άφησα τελικά μέσα στο ταμπλώ, πίσω απο το μηχάνημα και πιάνει μια χαρά σήμα!
Μέχρι στιγμής, τα μόνα ίσως "μειονεκτήματα" που μπορώ να του βρώ, είναι η μή υποστήριξη ελληνικών υποτίτλων στα avi, ένας ελαφρός θόρυβος από το ενσωματωμένο ανεμιστηράκι (όπως τα λάπτοπ) όταν το δουλεύεις με σβηστή μηχανή, η μή υποστήριξη usb host (διαβάζει δηλαδή τα usb απλά σαν να είναι κάρτα μνήμης, δεν αναγνωρίζει ένα έξτρα περιφερειακό σε usb, έναν bluetooth adaptor πχ) και το δυσχρηστο πρόγραμμα για τηλεόραση που έχει..
Στα καθαρά χρηστικά θέματα όπως μουσική, car kit και navigator, κανένα απολύτως παράπονο!

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενσωματωμενο navigator
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 21, 2011, 16:22 »
Δηλαδή περίπου 1 μήνα το έχεις.πάντως ωραίο φαίνεται και έχει και πολλές δυνατότητες.
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος Morpheus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 279
  • Φύλο: Άντρας
  • The future belongs to those who believe.
Απ: Ενσωματωμενο navigator
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 22, 2011, 01:31 »
Φιλε μου μπορεις να ανεβασεις και φωτο απο το δηκο σου jimny, τοποθετημενο και τι προγραμα gps εχει? πολυ καλη παρουσιαση παντος. Απο πιοτητα ηχου τι λεει ? και μπορεις να ακους μουσηκη και να εχεις και το gps ταυτοχρονα?
Sorry Για τα ορθογραφικα.
The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.

Αποσυνδεδεμένος japetus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενσωματωμενο navigator
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 22, 2011, 18:40 »
Ο ήχος -αν και φυσικά στο τζίμνι δεν μπορεί να περιμένει κανείς θαύματα- είναι σαφώς βελτιωμένος και η ενίσχυση δυνατότερη από το εργοστασιακό clarion. Εργοστασιακά ηχεία έχω, άρα δεν μπορώ να αποφανθώ για περισσότερα.
Υπάρχει μενού με equalizer που μπορείς να παίξεις με τις ρυθμίσεις.

Για navigation, δεν ήρθε με κάποια sd κάρτα με προεγκατεστημένο πρόγραμμα, μπορείς να βάλεις όποιο θέλεις. Εγώ το χρησιμοποιώ με το Garmin (το δουλεύω χρόνια αυτό το πρόγραμμα με άλλο gps) αλλά πολύ μου άρεσε σαν interface και το iGo. Τα έχω και τα δυο στην κάρτα και διαλέγω ποιο θέλω να χρησιμοποιήσω.
Φυσικά και μπορείς να ακούς συγχρόνως μουσική, και εδώ είναι και η μεγάλη ευκολία των κουμπιών που έχει δίπλα στην οθόνη, όπου μπορείς με ένα πάτημα να επιλέγεις ραδιοφωνο για να αλλάξεις σταθμό πχ, και μετά να ξαναεπιστρέφεις στο navi.

Υπάρχει και η επιλογή να σβήνεις την οθόνη για να μη σε κουράζει και με ένα άγγιγμα ξαναανάβει.

Να βάλω κάποιες φωτογραφίες..

Τα παρελκόμενα


Το ταμπελάκι που αναγράφει τις εισόδους-εξόδους


Το κεντρικό μενού


Το πρόγραμμα για το ραδιόφωνο (δεν μου πολυάρεσε σαν skin είναι η αλήθεια, αλλά είναι πολύ εύχρηστο)


Και ένα πρόγραμμα που χρησιμοποιώ για να μπορέσω να "διαβάσω" τα περιεχόμενα του μηχανήματος. Δυστυχώς είναι κλειδωμένο (τα windows βρίσκονται σε τσιπάκι και δεν μπορείς έτσι να πειράξεις γραμματοσειρές, εικόνες κλπ..)


« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 22, 2011, 18:46 από japetus »

Αποσυνδεδεμένος Legend

  • Jimny
  • Μηνύματα: 173
Απ: Ενσωματωμενο navigator
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 23, 2011, 10:42 »
Τρομερή τιμή για αυτά που δίνει.
Τα προγράμματα που μπορεί να τρέξει θα πρέπει να είναι για PNA ή για PDA;

Αποσυνδεδεμένος japetus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενσωματωμενο navigator
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 23, 2011, 11:40 »
Σχετικά με την τιμή που λες να σημειώσω ότι σε αυτήν συμπεριλαμβάνονται και τα μεταφορικά με κούριερ που από μόνα τους είναι γύρω στα 80-100 δολάρια.
Στα συν του, εκτός ότι μοιάζει εργοστασιακό, είναι ότι με τα κουμπιά και την γενικότερη εμφάνιση δεν δίνει τόσο εύκολα στόχο..
Αν κάποιος το παραγγείλει να προσέξει μόνο να επιλέξει μέθοδο αποστολής την ΕMS γιατί με τις ιδιωτικές εταιρείες (DHL, UPS κλπ) ο εκτελωνισμός γίνεται από τις ίδιες και άρα δεν γλιτώνεις τους δασμούς.. Με την EMS (κρατικά ταχυδρομεία) είσαι στο χέρι του υπάλληλου των ΕΛΤΑ αν θα επιλέξει το δέμα για να το ανοίξει ή αν θα το περάσει έτσι.
Στην περίπτωσή μου ενώ είχα ζητήσει ΕΜS, μου έστειλε tracking number από DHL, οπότε αμέσως μετά το εμαιλ που του έστειλα, το πήρε πίσω και το ξαναέστειλε με EMS χωρίς κάποια περαιτέρω επιβάρυνση ή δικαιολογία.

Να διορθώσω κάτι που έγραψα στο αρχικό ποστ, ΔΕΝ διαβάζει pdf, αλλά απλά αρχεία κειμένου .txt
Επίσης μπορείς να του βάλεις μια κάρτα φωτογραφικής μηχανής και να παίξει στην οθόνη τις φωτογραφίες.
Μια επίσης ενδιαφέρουσα λειτουργία μουσικής (αν το υποστηρίζει και το κινητό) είναι η A2DP, με την οποία βλέπει το μουσικό περιεχόμενο των mp3 που υπαρχουν στο κινητό μέσω bluetooth και τα διαχειρίζεται μέσα από το μηχάνημα σαν να είχαν εισαχθεί από cd ή κάρτα μνήμης.

Προγράμματα αυτά για PNA τρέχουν κατευθείαν. Με λίγο "πείραγμα" μπορούν να τρέξουν και αυτα των PDA, όπως άλλωστε και κάθε άλλο πρόγραμμα (ή και παιχνίδι) που δουλεύει σε Win CE 5.0

Αποσυνδεδεμένος Legend

  • Jimny
  • Μηνύματα: 173
Απ: Ενσωματωμενο navigator
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 23, 2011, 14:33 »
Πολύ ενδιαφέρον! Είναι εύκολο να μου στείλεις, έστω και με pm, λεπτομέρειες;
Από που το παρήγγειλες, με ποιον κωδικό μην γίνει κανένα μπέρδεμα κλπ;

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος japetus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενσωματωμενο navigator
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 23, 2011, 16:52 »
Ένα είναι το εργοστάσιο που το φτιάχνει,
 linkageshalom στο Shenzen, το πήρα από το site λιανικής του alibaba.com, το aliexpress.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 23, 2011, 16:57 από japetus »

Αποσυνδεδεμένος Legend

  • Jimny
  • Μηνύματα: 173
Απ: Ενσωματωμενο navigator
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 23, 2011, 16:57 »
Πολύ ωραία, εκεί το είχα βρεί και εγώ ψάχνοντας με το μοντέλο που μας έδωσες.
Δέχονται paypal και έχουν μεγάλο ποσοστό possitive feedback.
Αφού σου ήρθε εσένα χωρίς κανένα πρόβλημα δεν έχουμε φόβο  ;D

Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: Ενσωματωμενο navigator
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 30, 2011, 18:38 »
Την σύνδεση την έκανες μόνο σου?

Είχα πάρει και εγώ ένα από Κινα πριν 2 χρόνια αλλα μου βγήκα μουφα. Βεβαια καμία σχέση με το δικό σου. Είχε windows ce αλλά ηχιτικά δεν είχε ούτε μία ρύθμιση.Μόνο volume είχε.

Μπορεί να παίζει μουσική και πίσω να δείχνει dvvd σε ένα μόνιτορ?

γιατί με αυτήν την  ισοτιμία ευρω δολλαρίου είναι 350 ευρω η τιμή του...σουυπερ ευκαιρεία...

Αποσυνδεδεμένος japetus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενσωματωμενο navigator
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 30, 2011, 20:44 »
Ναι όντως, γι αυτά που κάνει η τιμή είναι πολύ καλή περίπτωση...
Γράφω και παραπάνω, η σύνδεση δεν είναι τίποτα, βγάζεις το clarion και βάζεις αυτό. Ούτε κοψίματα και κολλήματα, ούτε πατέντες, τίποτα. Το ίδιο βύσμα υπάρχει, το κουμπώνεις και έτοιμο. Και φυσικά μουσική και navigation παίζουν συγχρόνως.

Για να εξηγήσω λίγο τί παίζει με αυτά τα κινέζικα μηχανάκια, είναι στην ουσία -σχεδόν όλα-, δυο ξεχωριστά μηχανήματα, έχουν δυο διαφορετικούς επεξεργαστές.
Το ένα κομμάτι είναι το multimedia ραδιοcd που είναι κλειστό σύστημα και δεν μπορείς να επέμβεις και το άλλο είναι στην ουσία ένα pna. Υπάρχει ένα πρόγραμμα frontend που διαχειρίζεται και τα δυο αυτά. Γι αυτό άλλωστε έχει και δυο θέσεις για κάρτα sd. Μόνο αυτή που βάζεις στο δεξί μέρος μπορείς να τη "δείς" μέσα από τα windows.