Αποστολέας Θέμα: Βασιλικός πείρος  (Αναγνώστηκε 8413 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Βασιλικός πείρος
« στις: Μάρτιος 04, 2011, 16:10 »
Μετά από την παρότρυνση του Γιάννη (JM), άνοιξα το παρόν θέμα (αν και δε νομίζω ότι ενδιαφέρει πολύ λόγω σπανιότητας).
Εδώ και λίγο καιρό λοιπόν, είχα μπόσικα στον μπροστά αριστερό τροχό. Στην αρχή νόμισα (λογικά) ότι ήταν το ρουλεμάν του τροχού, άστο λέω για αργότερα γιατί δε μας παίρνει τώρα...
Την προηγούμενη εβδομάδα που πήγα στο Μοράρη για να αλλάξω τακάκια και να καθαρίσω τις σιαγώνες, είδα (και μου το είπε ο ίδιος) ότι ο τροχός είχε πολλά μπόσικα (πάνω-κάτω) και αποφάσισα να το δω.
Πήγα στο συνεργείο να δει τι θέλει και μετά από μια ματιά που έριξε (χωρίς να λύσει τροχό γιατί δεν προλάβαινε) μου είπε ότι δεν ήταν ρουλεμάν τροχού όπως αρχικά νόμιζα αλλά ο βασιλικός πείρος (μάλλον ρουλεμάν), τα οποίο είχα αλλάξει το Σεπτέμβρη που μας πέρασε.
Πήγα λοιπόν στη Personal Best όπου μου είχαν αλλάξει τα ρουλεμάν να το δουν γιατί ήταν στην εγγύηση (πίστευα ότι ήταν είτε αστοχία υλικού είτε λάθος τοποθέτηση αν υπάρχει τέτοιο πράγμα). Όταν το έλυσαν είδαν ότι είχε κοπεί ο επάνω βασιλικός πείρος στη βάση του... :o
Απ' ότι μου είπε ο υπεύθυνος του συνεργείου δεν έχει ξαναδεί κάτι παρόμοιο... bhe bhe
Οπότε άλλαξα πείρο και ρουλεμάν ξανά και ησύχασα (με βαραίναν και κάτι ευρά στην τσέπη) >:( >:(

B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος xristoforos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 8
Απ: Βασιλικός πείρος
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 04, 2011, 18:57 »
και νομιζα οτι μονο εγω τα κανω κατι τετοια κολπα!!!!στο δικο μου κοπηκαν οι 2 κατω ha

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: Βασιλικός πείρος
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 04, 2011, 22:16 »
ευχαριστω αντωνη...

ειχες εκτος απο το κλασσικο τρεμουλο τιποτα αλλο περιεργο?καποιο θορυβο?ζοριστηκε καπου η απο φυσιολογικη φθορα?

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Βασιλικός πείρος
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 08, 2011, 11:04 »
ευχαριστω αντωνη...

ειχες εκτος απο το κλασσικο τρεμουλο τιποτα αλλο περιεργο?καποιο θορυβο?ζοριστηκε καπου η απο φυσιολογικη φθορα?
Ούτε τρέμουλο είχα ούτε τίποτα, μόνο στο φρένο έπαιρωε λίγο αριστερά.
Μάλλον από ζόρι ή από χρόνια καταπόνηση την έπαθα, δεν ξέρω...
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: Βασιλικός πείρος
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 08, 2011, 11:54 »
δηλαδη αντωνη εκανες την συγκεκριμενη δουλεια...?

http://www.bigjimny.com/images/documents/Changing_the_KingPin_Bearings.pdf


Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βασιλικός πείρος
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 08, 2011, 12:09 »
δηλαδη αντωνη εκανες την συγκεκριμενη δουλεια...?

http://www.bigjimny.com/images/documents/Changing_the_KingPin_Bearings.pdf



Δεν χρειάζονταν όλα αυτά.... Κατ ευθείαν τις 4 βίδες του βασιλικού, και τον βγάζεις.

Αν έπεσε όμως μέσα το κομμάτι, και δεν έβγαινε με μαγνήτη, τότε μάλλον όλα απ' την αρχή...


Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: Βασιλικός πείρος
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 08, 2011, 12:13 »
δεν εχω καταλαβει...σε αυτον τον πειρο βαζουν ροδελες για το τρεμουλο?ουσιαστηκα ο βασιλικος πειρος κραταει το ρουλεμαν σταθερο?

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βασιλικός πείρος
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 08, 2011, 12:15 »
ναι γιαννη καπως ετσι ειναι οπως το ειχα δει οταν τα εφτιαχνα!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Βασιλικός πείρος
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 09, 2011, 08:52 »
δηλαδη αντωνη εκανες την συγκεκριμενη δουλεια...?
http://www.bigjimny.com/images/documents/Changing_the_KingPin_Bearings.pdf
Απ' ότι είδα Γιάννη αυτή τη δουλειά ακριβώς έκαναν, τα έλυσαν όλα, πρώτον για να δουν τι ζημιά έχει γίνει και δεύτερον γιατί άλλαξαν και ρουλεμάν... ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: Βασιλικός πείρος
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 09, 2011, 13:00 »
S.O.S!!!!!!

τελικα και εγω κατι τετοιο θα κανω και στο δικο μου!!

μετα απο αρκετο ζορι μιας κυριακης, διαπιστωσα ενα τρεμουλο γυρω στα 50 χλμ.ειχα τσεκαρει οτι ηταν τα ακρομπαρα(ειχαν τζογο).

σημερα αφου το τσεκαρισα λιγο πιο καλα(με γρυλλο κτλ.) ειδα οτι ο δεξιος τροχος ειχε πολυ τζογο!!!εχουν δακρυσει και βαλβολινες στο ακραξονιο(λασπη-νερο και βαλβολινες!!!!!)

ο αριστερος τροχος ειναι σε καλυτερη κατασταση.ισα ισα που καταλαβαινω λιγο τζογο..

το κοστος ολων αυτων αντωνη ποσο περιπου πηγε(χωρις εργασια)????απ'οτι ξερω ο βασιλικος πειρος εχει 2 ρουλεμαν(πανω-κατω) κονικα ετσι?τσιμουχες,2 ρουλεμαν τροχου.βαλβολινες API GL-5 90αρα η 80W-90 γυρω στο 1,35 ltr(μπροστα) παιρνει ετσι???

παντως ας ελπισουμε οτι ειναι μονο τα ρουλεμαν του βασιλικου πειρου και οχι τροχων...θα δουμε... :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Βασιλικός πείρος
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 09, 2011, 13:23 »
Γιάννη το συνολικό κόστος ήταν 166 ευρώ. Δεν έχω μπροστά μου το τιμολόγιο αλλά στο περίπου είχε 50-55 ευρώ ο πείρος, 35-45 ευρώ το κάθε ρουλεμάν, βαλβολίνες και λοιπά δεν ήταν χρεωμένα ξεχωριστά, μάλλον πήγαν στην εργασία...
 
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: Βασιλικός πείρος
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 09, 2011, 13:26 »
και στους 2 τροχους αλλαξες αντωνη?

σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες..

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βασιλικός πείρος
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 09, 2011, 13:38 »
O συνήθης τζόγος, οφείλεται συνήθως από χαλαρωμένα παξιμάδια στα ρουλεμάν τροχού, ή ελαφρώς "πατημένα" ρουλεμάν.

Αν βγάλεις τις πλήμνες, από μέσα θα δεις 2 παξιμάδια 52mm το ένα να σφίγγει το άλλο, με μία πολύδοντη ροδέλα ενδιάμεσα.

Συνήθως αρκεί να ξεσφίξεις το έξω, να σφίξεις λίγο το μέσα, και τα κοντράρεις πάλι το έξω.


Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Βασιλικός πείρος
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 09, 2011, 13:55 »
και στους 2 τροχους αλλαξες αντωνη?
σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες..
Τι ευχαριστείς βρε, στον ένα τροχό άλλαξα...
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος chrisder

  • Jimny
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βασιλικός πείρος
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 09, 2011, 14:16 »
O συνήθης τζόγος, οφείλεται συνήθως από χαλαρωμένα παξιμάδια στα ρουλεμάν τροχού, ή ελαφρώς "πατημένα" ρουλεμάν.

Αν βγάλεις τις πλήμνες, από μέσα θα δεις 2 παξιμάδια 52mm το ένα να σφίγγει το άλλο, με μία πολύδοντη ροδέλα ενδιάμεσα.

Συνήθως αρκεί να ξεσφίξεις το έξω, να σφίξεις λίγο το μέσα, και τα κοντράρεις πάλι το έξω.



Αν και εχω καιρο που αλλαξα στο jimny αν θυμαμαι καλα ειναι

Υπαρχει ενα κεντρικο παξιμαδι χωρις γωνιες που στην μπροστινη πλευρα υπαρχουν δυο οπες για να μπει ειδικο εργαλειο. αν δεν υπαρχει πρεπει να πρεπει να χτυπηθει με κοπιδι. Ακομη υπαρχει μια εξοχη στο παξιμαδι που οταν σφιξει την χτυπας για να πιασει στον αξονα για να μην ξεβιδωνει