Αποστολέας Θέμα: MICHELIN LATITUDE CROSS  (Αναγνώστηκε 26277 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MICHELIN LATITUDE CROSS
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 06, 2011, 21:21 »



Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MICHELIN LATITUDE CROSS
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 06, 2011, 21:31 »






Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MICHELIN LATITUDE CROSS
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 06, 2011, 22:02 »
Καλορίζικα και Καλοφάγωτα .....
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MICHELIN LATITUDE CROSS
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 07, 2011, 11:18 »
Καλορίζικα και Καλοφάγωτα .....


   Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος chimas

  • Jimny
  • Μηνύματα: 24
Απ: MICHELIN LATITUDE CROSS
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 30, 2011, 21:46 »
Παιδιά μήπως υπάρχει κάποιος που να είχε πρίν τα bridgestone dueler a/t 694 και να φοράει τώρα τα michelin latidude cross να μας πεί εντυπώσεις?
βρίσκω τα michelin 380e και τα bridgestone 420e.

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MICHELIN LATITUDE CROSS
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 09, 2011, 13:15 »
   Εγώ πάντως συνεχίζω να παραμένω πολύ ευχαριστημένος από το συγκεκριμένο λάστιχο. Και σε λίγη λάσπη πάει αξιοπρεπώς και σε χιόνι το πήγα και θόρυβο μηδέν.

Αποσυνδεδεμένος Menia

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 728
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.jimnyclub.com
Απ: MICHELIN LATITUDE CROSS
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 22:12 »
Καλησπέρα, σκέφτομαι να βάλω τα συγκεκριμένα λάστιχα. Ποιες είναι οι εντυπώσεις σας μετά από τόσο καιρό χρήσης;
Προσωπικά μέχρι τώρα έχω βάλει τα Cooper Discoverer ATR (πολύ καλά, αλλά κάπως σκληρή γόμα) και τώρα έχω τα Maxxis Trepador. Τα Trepador ενώ ήταν εντυπωσιακά καλά στην αρχή (τα έβαλα τέλος του 2008), τους τελευταίους 6 μήνες περίπου έχω πρόβλημα "περίεργο". Τα δυο πίσω είναι σε πάρα πολύ καλή κατάσταση κ αντέχουν κανά χρόνο ακόμα. Τα μπροστινά όμως έχουν λιώσει ως εξής: μια γραμμή "τακούνια" είναι μια χαρά κ η επόμενη είναι λιωμένη μέχρι τη μέση. Αυτό συνεχίζεται σε όλο το λάστιχο, δηλαδή γραμμή παρά γραμμή είναι λιωμένα  ??? Αυτό συμβαίνει και στα δυο μπροστινά λάστιχα  :o Δεν μπορώ να το εξηγήσω, ούτε κ οι περισσότερο "ειδικοί" από μένα (βλ. μηχανικός). Έχει πάθει κανείς το ίδιο;; Εντωμεταξύ, λόγω της φύσης του προβλήματος, δεν μπορώ να αντικαταστήσω τα πίσω με τα εμπρός, γιατί το αυτοκίνητο θα έχει μεγαλύτερο πρόβλημα στη συμπεριφορά, αφού είναι πισωκίνητο. Το πρόβλημα εννοείται ότι έχει επιδεινώσει το τράνταγμα στην οδήγηση και φυσικά είναι επικίνδυνο σε βρεγμένη άσφαλτο, αφού δεν έχει καλή πρόσφυση και γλυστράει. Αυτά.. είπα τον πόνο μου κ ησύχασα  ;)
Τα πράγματα είναι απλά..

Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: MICHELIN LATITUDE CROSS
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 22:32 »
Καλησπέρα, σκέφτομαι να βάλω τα συγκεκριμένα λάστιχα. Ποιες είναι οι εντυπώσεις σας μετά από τόσο καιρό χρήσης;
Προσωπικά μέχρι τώρα έχω βάλει τα Cooper Discoverer ATR (πολύ καλά, αλλά κάπως σκληρή γόμα) και τώρα έχω τα Maxxis Trepador. Τα Trepador ενώ ήταν εντυπωσιακά καλά στην αρχή (τα έβαλα τέλος του 2008), τους τελευταίους 6 μήνες περίπου έχω πρόβλημα "περίεργο". Τα δυο πίσω είναι σε πάρα πολύ καλή κατάσταση κ αντέχουν κανά χρόνο ακόμα. Τα μπροστινά όμως έχουν λιώσει ως εξής: μια γραμμή "τακούνια" είναι μια χαρά κ η επόμενη είναι λιωμένη μέχρι τη μέση. Αυτό συνεχίζεται σε όλο το λάστιχο, δηλαδή γραμμή παρά γραμμή είναι λιωμένα  ??? Αυτό συμβαίνει και στα δυο μπροστινά λάστιχα  :o Δεν μπορώ να το εξηγήσω, ούτε κ οι περισσότερο "ειδικοί" από μένα (βλ. μηχανικός). Έχει πάθει κανείς το ίδιο;; Εντωμεταξύ, λόγω της φύσης του προβλήματος, δεν μπορώ να αντικαταστήσω τα πίσω με τα εμπρός, γιατί το αυτοκίνητο θα έχει μεγαλύτερο πρόβλημα στη συμπεριφορά, αφού είναι πισωκίνητο. Το πρόβλημα εννοείται ότι έχει επιδεινώσει το τράνταγμα στην οδήγηση και φυσικά είναι επικίνδυνο σε βρεγμένη άσφαλτο, αφού δεν έχει καλή πρόσφυση και γλυστράει. Αυτά.. είπα τον πόνο μου κ ησύχασα  ;)

Κοίτα πολύ καλά τα Μισελέν και ήσυχα , και οικονομικότατα ...
Αλλά δεν είναι τόσο χωμάτινα όσο τα τρεπαντορ... Πάντως είναι ποιό ανθεκτικά , ποιό αθόρυβα και με τρελά κρατήματα σε άσφαλτο στεγνή αλλά το κυριότερο και σε βρεγμένη.
Από την μέρα που τα έχω βάλει δεν έχω ξαναβάλει τετρακίνηση ακόμα και σε βρεγμένο και γλυστερό οδόστρωμα... ;)
Αν πας μόνο 2-3 φορές το μήνα οφφ , βάλε τα μισελέν..δεν θα το μετανιώσεις.

Αποσυνδεδεμένος Menia

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 728
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.jimnyclub.com
Απ: MICHELIN LATITUDE CROSS
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 22:34 »

Κοίτα πολύ καλά τα Μισελέν και ήσυχα , και οικονομικότατα ...
Αλλά δεν είναι τόσο χωμάτινα όσο τα τρεπαντορ... Πάντως είναι ποιό ανθεκτικά , ποιό αθόρυβα και με τρελά κρατήματα σε άσφαλτο στεγνή αλλά το κυριότερο και σε βρεγμένη.
Από την μέρα που τα έχω βάλει δεν έχω ξαναβάλει τετρακίνηση ακόμα και σε βρεγμένο και γλυστερό οδόστρωμα... ;)
Αν πας μόνο 2-3 φορές το μήνα οφφ , βάλε τα μισελέν..δεν θα το μετανιώσεις.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα ξεκινήσω από αύριο έρευνα αγοράς.
Τα πράγματα είναι απλά..

Αποσυνδεδεμένος geojimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 748
Απ: MICHELIN LATITUDE CROSS
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 09:28 »
κοιταξε και αυτο:
http://www.conti-online.com/generator/www/gr/gr/continental/tires/themes/4x4-tires/summer-tires/conti_cross_contact_at/conticrosscontact-at-gr.html
Το εβαλα προσφατα στο τεριος μας(τ1) και εχω καλες εντυπωσεις. Πριν απο 2 μηνες 370-380 ευρα  σε  205/70.

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: MICHELIN LATITUDE CROSS
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 10:43 »
Καλησπέρα, σκέφτομαι να βάλω τα συγκεκριμένα λάστιχα. Ποιες είναι οι εντυπώσεις σας μετά από τόσο καιρό χρήσης;
Προσωπικά μέχρι τώρα έχω βάλει τα Cooper Discoverer ATR (πολύ καλά, αλλά κάπως σκληρή γόμα) και τώρα έχω τα Maxxis Trepador. Τα Trepador ενώ ήταν εντυπωσιακά καλά στην αρχή (τα έβαλα τέλος του 2008), τους τελευταίους 6 μήνες περίπου έχω πρόβλημα "περίεργο". Τα δυο πίσω είναι σε πάρα πολύ καλή κατάσταση κ αντέχουν κανά χρόνο ακόμα. Τα μπροστινά όμως έχουν λιώσει ως εξής: μια γραμμή "τακούνια" είναι μια χαρά κ η επόμενη είναι λιωμένη μέχρι τη μέση. Αυτό συνεχίζεται σε όλο το λάστιχο, δηλαδή γραμμή παρά γραμμή είναι λιωμένα  ??? Αυτό συμβαίνει και στα δυο μπροστινά λάστιχα  :o Δεν μπορώ να το εξηγήσω, ούτε κ οι περισσότερο "ειδικοί" από μένα (βλ. μηχανικός). Έχει πάθει κανείς το ίδιο;; Εντωμεταξύ, λόγω της φύσης του προβλήματος, δεν μπορώ να αντικαταστήσω τα πίσω με τα εμπρός, γιατί το αυτοκίνητο θα έχει μεγαλύτερο πρόβλημα στη συμπεριφορά, αφού είναι πισωκίνητο. Το πρόβλημα εννοείται ότι έχει επιδεινώσει το τράνταγμα στην οδήγηση και φυσικά είναι επικίνδυνο σε βρεγμένη άσφαλτο, αφού δεν έχει καλή πρόσφυση και γλυστράει. Αυτά.. είπα τον πόνο μου κ ησύχασα  ;)

Καλημέρα!! Πολύ πρόσφατα ενδιαφέρθηκα να τα βάλω (σε άλλη διάσταση), επειδή έχω ακούσει και εγώ πολύ καλά σχόλια. ΔΥΣΤΥΧΩΣ, δεν τα βρήκα και η αντιπροσωπεία ΔΕΝ γνωρίζει πότε θα έλθουν.... Σκέψου ότι τα πήρα με την αδιαφορία τους και έστειλα e-mail στη Michelin στη Γαλία, όπου και εκεί με έγραψαν κανονικότατα >:( .Ελπίζω να σταθείς τυχερή και να βρείς κάποια τετράδα στην διάσταση του Τζίμνυ. Καλή τύχη!!

΄
Όσον αφορά στην ανομοιόμορφη φθορά των Maxxis, έχω την εντύπωση ότι έχεις πρόβλημα με την ευθυγράμμιση. Το έχεις ψάξει ποτέ?

Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: MICHELIN LATITUDE CROSS
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 17:55 »
Δεν υπάρχουν τα μισελέν στην Ελλάδα???


Αποσυνδεδεμένος Menia

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 728
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.jimnyclub.com
Απ: MICHELIN LATITUDE CROSS
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 14:17 »
Έκανα μια μικρή έρευνα αγοράς κ η καλύτερη τιμή μέχρι στιγμής είναι 400 ευρώ με τη ζυγοστάθμιση.

@geojimny: ωραία φαίνονται κ αυτά, θα τα δω κ από κοντά, ευχαριστώ. Είναι ανθεκτικά; Στο φρενάρισμα πώς είναι; Πήγες καθόλου off;

@YiannisS: δε φταίει η ευθυγράμμιση. Ένας σούπερ λαστιχάς προχθές μου είπε ότι το φαινόμενο λέγεται "πριονωτό φάγωμα" κ συμβαίνει στα λάστιχα που δεν είναι η κίνηση του αυτοκινήτου, δηλ. στο jimny συμβαίνει στα μπροστινά επειδή είναι πισωκίνητο. Το ίδιο μου είπε κ ένας φίλος μου με Wrangler που έχει πάθει το ίδιο. Για να μη συμβεί, ή για να συμβεί ομοιόμορφα, θα πρέπει να αλλάζουμε τα πίσω μπρος συχνά.

Τα πράγματα είναι απλά..

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MICHELIN LATITUDE CROSS
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 15:18 »
για το πριωνοτο φαγωμα εχω καποιες επιφυλαξεις.

δεν μου εχει συμβει ποτε!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος geojimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 748
Απ: MICHELIN LATITUDE CROSS
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 17:25 »
σε βροχη ειναι πολυ καλα τωρα με το τεριος  off  road αξιωσεων αστο ;(για αυτο υπαρχει jimny) σε χωματοδρομους μια χαρα ειναι τα λαστιχα...