Αποστολέας Θέμα: Φως στο τούνελ?  (Αναγνώστηκε 5104 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: Φως στο τούνελ?
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 16, 2011, 23:03 »
Παράθεση
Χρηστάκο, με συγχωρείς, αλλά δεν δουλεύουμε περισσότερο απ' όλους.... μπορεί σε ώρες να "απασχολούμαστε" αρκετές ώρες, αλλά όπου και να πας, αν γυρίσεις απότομα την οθόνη ενός εργαζόμενου, θα βρεις πασιέντζες...

Χάρη αυτό είναι το κακό... έτσι μας έμαθαν να λένε... έτσι μεγαλώσαμε....

Θυμάμαι χαρακτηριστικά του γονείς μου, καθηγητές και φίλους να λένε:
Σε λίγο που θα μπούμε στην Ευρωπαϊκή Ένωση θα πρέπει να ανταγωνιστείτε με τους ξένους που ξέρουν όλοι τους δύο γλώσσες είναι μορφωμένοι κλπ κλπ.... θα πρέπει να μιλάτε δύο γλώσσες να είσαστε έτσι, να είσαστε αλλιώς...

Το συμπέρασμα που έχω βγάλει από αρκετά ταξίδια που έχω κάνει τα τελευταία 10 χρόνια σχεδόν σε όλο τον κόσμο είναι ότι, είμαστε ο μαναδικός λαός που οι περισσότεροι μιλάνε τουλάχιστον μία γλώσσα (αγγλίκα)...   δουλεύουμε περισσότερο, ΠΙΟ ΠΟΙΟΤΙΚΑ και πιο παραγωγικά, είμαστε φιλότιμοι (μέχρι αηδίας) και αμειβόμαστε λιγότερο απ'ολους (τους ανεπτυγμένους Ευρωπαίους)...

(Θα μου πείς τώρα οτι οι Ιαπωνέζοι δουλεύουν 12 ώρες την ημέρα...αν το αναλύσεις όμως (οι Ιαπωνέζοι ξεκινάνε το 12ωρο με γυμναστική, τρώνε 1 ώρα κλπ κλπ) ξέρεις τι φράγκα καθαρίζει ο καθένας τους και τι παροχές έχουν από την εργασία τους???

Για την δέυτερη οικονομία στον κόσμο.. μια φωτογραφία θα σας δείξω που τους χαρακτηρίζει απόλυτα σαν λαό....

   )

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 16, 2011, 23:06 από Majestix »
Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: Φως στο τούνελ?
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 00:25 »
+1000 χρηστο!!!

επειδη εχω και εγω παρομοιες εμπειριες με τον χρηστο,το φιλοτιμο που εχει ο ελληνας δεν το εχει κανενας(τουλαχιστον στη δουλεια μου)!

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φως στο τούνελ?
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 03:25 »
γιαννη θα διαφωνησω σε καποια πραγματα. 
εσυ καλα τα βλεπεις απο την δικη σου μερια, και οχι δεν εχει κανεις υπαλληλος την επιχειρηση μαζι με τον εργοδοτη του.
ρωτησες τον φιλο σου που πηρε την μηχανη μηπως εκανε καμια μειωση μισθων γι αυτο ειπε οτι κερδισε στο τζοκερ;;
εχω και γω ενα παραδειγμα λογω κρισης.

υπαληλοι δουλευουν 16- 18-22 ωρες ναι οπως τα βλεπεις ειναι, και ερχεται η μειωση μισθου , στην ουσια επειδη αντι 100 πχ βγαζουμε 80.

δεν ειμαστε μεσα ομως απλα βγαζουμε λιγοτερα.

αυτος ο υπαλληλος βρε γιαννακη ειναι κουτση μαρια, τεμπελης η ψαχνει το δημοσιο;;;;;

απορια την εχω!!!



χρηστο συμφωνω μαζι σου!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φως στο τούνελ?
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 11:30 »
Σε αυτήν την χώρα πριν μερικά χρόνια έπεσε χρήμα άφθονο...με αυτό συνεπάγεται οτι η κάθε κουτσή Μαρία ξαφνικά βρέθηκε με μια επιχείρηση στην κατοχή της,χωρίς βέβαια την παραμικρή οργάνωση για την επιχείρηση της και με μόνη λογική "Παιδιά πήρα 5 μηχανήματα...μπείτε μέσα σε ένα χώρο που νοίκιασα και δουλέψτε τα να αρπάξουμε οτι αρπάξουμε και απο δώ πάνε και οι άλλοι!" Το χρήμα όπως προείπα έρρεε και έτσι όλοι λίγο πολύ κάτι έκαναν...!Με αυτό τον τρόπο όλοι κέρδιζαν...ο καθένας απο το πόστο του! ;)

       Όπως καταλαβαίνεις Γίαννο μου, ο προβληματισμός μου ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ την κουτσή Μαρία, που ΚΑΛΩΣ Ή ΚΑΚΩΣ άρχισε να επιχειρεί. Αφορά επιχειρήσεις, μικρές ή μεγάλες, που έχουν-είχαν την υποδομή και αναπτύχθηκαν σωστά στην αγορά. Με άλλα λόγια έχουν επενδύση σε χρόνο, χρήμα και έρευνα. Σαν παράδειγμα μπορώ να θέσω ακόμα και την εταιρεία που εργάζομαι με έτος ίδρυσης το 1935 δηλαδή 3 γενιές..
       Ένα άλλο σημείο που θα ήθελα να σταθώ είναι το ότι, οι μικρομεσαίες εταιρείες και οι νέοι επιχειρηματίες στην ηλικία μας, δεν μπορούν να δεχθούν λόγω εγωϊσμού και οικονομικού προγραμματισμού(κονδύλι) την έννοια της "Έρευνας και Ανάπτυξης" από κάποιον τρίτο (π.χ. συμβουλευτική εταιρεία κλπ). Δηλαδή, μπορεί να παράγεις έργο-προϊόν για Χ χρόνια, έχοντας κάποια σχετική επιτυχία σε αυτό που κάνεις, όμως στατιστικά αποδεδειγμένο είναι ότι οι τάσεις της αγοράς αλλάζουν οπότε θα πρέπει να εξελιχθείς ανάλογα. Ξέρεις πόσες επιχειρήσεις είναι εγκλωβισμένες σε αυτό, και δεν μπορούν ανα κάνουν ούτε μπροστά ούτε πίσω?
       Δεν είναι λοιπόν μόνο θέμα της ΚΑΝΟΥΛΑΣ όπως είπες, αλλά και του ποιος-είμαι-και-που-πάω,


Οπότε οι καλοί και λογικοί εργαζόμενοι προσωπικά πιστεύω δεν θα χαθούν...Θα απορροφηθούν σε άλλα επαγγέλματα όπως έγινε και σε άλλες περιπτώσεις...Οι τεμπέληδες...?

Ναι μεν θα συμφωνήσω, και χαίρομαι που πιστεύεις σε αυτό. Θα ήθελα όμως να σου υπενθυμίσω, λόγω του καννιβαλισμού της αγοράς εργασίας, ότι κάποιος άξιος εργαζόμενος σε αυτό που κάνει, στατιστικά από την στιγμή που θα χάσει την εργασία του (φτου φτου και μακριά από όλους μας) ως ότου καταφέρει να προσληφθεί στην επόμενη(έστω και εργάτης-ντελιβερι ή ότι άλλο), μεσολαβεί ένα χρονικό διάστημα σχετικά μεγάλο (3μήνες-3?χρόνια). Δεν μιλάω βέβαια μόνο για τον ψυχολογικό παράγοντα, που νομίζεις ότι ζεις στο περιθώριο από την ζωή σου, αλλά και στο σημείο αλλά στο ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΒΑΤΖΑ γιατί απλά δεν σου εφτάναν να την ετοιμάσεις. Αν το συγκρίνεις με έναν σωστό επιχειρηματία ο οποίος κλείνει ελεγχόμενα την επιχείρησή του, ο οποίος έχει φτιάξει κάποια σχετική περιουσία από αυτό που έκανε, μπορεί να σταθεί μέχρι την επόμενή του κίνηση. Τώρα αν ήταν από τους ρομαντικούς και επέμενε στο αδιέξοδο και χρωστάει της Μιχαλούς, αυτό είναι άλλο.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2011, 11:32 από sokrates »
Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φως στο τούνελ?
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 13:36 »
Κύριοι μάλλον κανένας δεν διάβασε ουσιαστικά το μήνυμα που έγραψα και προβληματίζομαι οτι κανένας σας δεν γνωρίζει πως σκέφτομαι και πως λειτουργώ... lol

  Βέβαια καλό είναι να διαφωνούμε γιατί ο καθένας έχει την προσωπικότητα του. ;)

 Λοιπόν έχουμε και λέμε:

 Σωκράτη έχεις δεί ποτέ να γράφω φίλε σε ψηλώματα και σε κοντύματα...? (ΠΡΟΣΟΧΗ δεν κατακρίνω τέτοιου είδους μηνύματα...ο κάθε άνθρωπος έχει τα ενδοιαφέροντα του!) και εαν ναι για δές τι έχω γράψει...καθαρά απορίες για πράγματα που δεν γνωρίζω και που τελικά δεν πρόκειται να μάθω ποτέ γιατί πολύ απλά δεν με ενδοιαφέρουν.Εαν παρατηρήσεις λοιπόν γράφω στην μουσική,στις εκδρομές,σε διάφορα θέματα για να κάνω πλάκα και σε τέτοια θέματα σαν κι αυτό!Άλλωστε το επισημαίνω στο τέλος του μηνύματος οτι τέτοια μηνύματα μόνο καλό μας κάνουν μπάς και βγάλουμε κάποια άκρη στην ζωή και την δούμε λίγο πιο θετικά! ;)

 Χάρη,εσύ φίλε μπορείς να νοιώθεις όπως θές και όπως αγαπάς αδερφέ...προσωπικά δεν νοιώθω επιχειρηματίας και κουραφέξαλα.Και δεν πιστεύω οτι θα νοιώσω ποτέ άσχετα εαν πετύχω ποτέ στο επάγγελμα μου...και φυσικά δεν εννοώ επιτυχία εαν φτιάξω ενα εξοχικό και εαν έχω κάποιες καταθέσεις αργότερα στο όνομα μου!Για εμένα φίλε επιχειρηματίας είναι δημιουργός και αυτό που κάνει να αντιπροσωπεύει τον χαρακτήρα του και την ιδιοσυγκρασία του.Όνειρο μου είναι απλά εγώ και οι συνάδελφοι μου το πρωί που ξεκινάμε να πάμε στην δουλειά μας να πηγαίνουμε ευτυχισμένοι και όχι μουτζούφληδες! ;)

 Ξερόλας δεν το παιξα ποτέ και ούτε θα το παίξω άλλωστε έγραψα οτι ο πρώτος που θέλω format είμαι εγώ!Αυτό δηλώνει οτι είμαι ξερόλας και οτι τα ξέρω όλα με όσον αφορά το επαγγελμά μου?

  Όσον αφορά τα σεμινάρια,εαν μάθεις κάτι πές μου!Αυτή τη στιγμή παρακολουθώ σεμινάριο κοστολόγησης.Αλλά πες μου τι κοστολόγηση να μάθω μέσα σε 16 ώρες εκμάθησης!Η μόνη λύση είναι τα κολέγια που μου έλεγες! ;)

 Χρήστο φίλε εσένα δεν κατάλαβα τι σε πείραξε περισσότερο σε αυτά που έγραψα...Μ' αρέσει που μένεις και κορυδαλλό...για πέρνα μια καθημερινή στις 11 το πρωί απο την ελευθερίας ρε φίλε να δείς ποιός δουλεύει και ποιός δεν δουλεύει.Και επειδή θα μου πείς για την ανεργία εγώ θα σε ρωτήσω και πριν 5 χρόνια πάλι η ανεργία έφταιγε που γέμιζε η Ελευθερίας?Εσύ δηλαδή γιατί δουλεύεις και δεν είσαι στην πλατεία.Δεν μου λές...πόσους συμμαθητές έχεις βρε φίλε που δεν έχουν ούτε 1 ένσημο στην πλάτη τους.Προσωπικά έχω 6.Ξέρεις τι μου λένε όταν το θίγουμε το θέμα.Εντάξει μωρέ οι γέροι να 'ναι καλά! ;)

 Ξέρεις επίσης οτι στην Σουηδία έδιωξαν υπάλληλο απο εταιρεία διότι τον έπιασαν να παίζει ένα παιχνίδι εν ώρα εργασίας.Εμείς θα είχαμε την διπλάσια ανεργία εαν αποφάσιζαν να μας διώξουν για τον ίδιο λόγο!Τώρα εαν θέλουμε να κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλο μας είναι άλλο θέμα!  ;)
 
 Έγραψες για ιερόδουλες της Ευρώπης:Δεν μου λές βρε φίλε όταν όλες οι έρευνες σε βγάζουν πρώτο σε διαφθορά,πρώτο σε μπουζούκια,τελευταίο σε ανάγνωση βιβλίου,πρώτο σε παχυσαρκία,στους πρώτους στο μαύρο χρήμα,πρώτο στην παρακολούθηση τηλεόρασης,εσύ πες μου πραγματικά την κρίση περίμενες για να νοιώσεις οτι είσαι ιερόδουλη της Ευρώπης? ;D

 Είπες επίσης κάτι για εκβιαστές...Θυμάσαι στην σύγχρονη Ιστορία μια στιγμή που η Ελλάδα δεν υπηρετούσε εκβιαστές? Το κακό είναι οτι τους εκβιαστές μας τους στηρίζουμε κιόλας! lol

 Είπες για το παληκάρι που έγραψα κάτι για μισθούς της πείνας...Εσύ θεωρείς οτι ένας μισθός της τάξης των 1300 € είναι της πείνας?Ή μήπως δεν ξέρεις πόσο παίρνουν οι γραφίστες? ;)

 Τώρα για το πόσο δουλεύουν οι υπόλοιποι λαοί λίγο με σκοτίζει...Εμένα με ενδοιαφέρει να λύνω τα προβλήματα του δικού μου σπιτιού...για των άλλων δεν μπορώ να κάνω κάτι!

 Τέλος ο φίλος μου ο Γιώργος...Το να διαφωνείς μαζί μου είναι απόλυτο δικαίωμα σου...αλλά βρε φίλε δεν αναφέρθηκα απο καμία δική μου πλευρά... δεν είμαι με κανενός την πλευρά και το μόνο που θέλω είναι δικαιοσύνη...Συμφωνώ απόλυτα για κάποια απόβλητα επιχειρηματίες οτι τώρα βρίσκουν ευκαιρία για να πατήσουν όσο μπορούν...Εσύ δεν δέχεσαι οτι υπάρχουν και απόβλητα υπάλληλοι?

 Επίσης βρε αδερφέ,ειλικρινά με αυτά που έγραψα κατάλαβες οτι κουτσή Μαρία λέω τους υπαλλήλους...ή μήπως τους επιχειρηματίες?Όχι τίποτα άλλο απλά να σου λύσω και την απορία... lol lol lol

 Τέλος πάντων εγώ σας αγαπάω όλους! lol ha lol ha
 
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Φως στο τούνελ?
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 14:04 »
[Χάρη αυτό είναι το κακό... έτσι μας έμαθαν να λένε... έτσι μεγαλώσαμε....

Θυμάμαι χαρακτηριστικά του γονείς μου, καθηγητές και φίλους να λένε:
Σε λίγο που θα μπούμε στην Ευρωπαϊκή Ένωση θα πρέπει να ανταγωνιστείτε με τους ξένους που ξέρουν όλοι τους δύο γλώσσες είναι μορφωμένοι κλπ κλπ.... θα πρέπει να μιλάτε δύο γλώσσες να είσαστε έτσι, να είσαστε αλλιώς...

Το συμπέρασμα που έχω βγάλει από αρκετά ταξίδια που έχω κάνει τα τελευταία 10 χρόνια σχεδόν σε όλο τον κόσμο είναι ότι, είμαστε ο μαναδικός λαός που οι περισσότεροι μιλάνε τουλάχιστον μία γλώσσα (αγγλίκα)...   δουλεύουμε περισσότερο, ΠΙΟ ΠΟΙΟΤΙΚΑ και πιο παραγωγικά, είμαστε φιλότιμοι (μέχρι αηδίας) και αμειβόμαστε λιγότερο απ'ολους (τους ανεπτυγμένους Ευρωπαίους)...


+1000

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φως στο τούνελ?
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 14:57 »

 Χάρη,εσύ φίλε μπορείς να νοιώθεις όπως θές και όπως αγαπάς αδερφέ...προσωπικά δεν νοιώθω επιχειρηματίας και κουραφέξαλα.Και δεν πιστεύω οτι θα νοιώσω ποτέ άσχετα εαν πετύχω ποτέ στο επάγγελμα μου...και φυσικά δεν εννοώ επιτυχία εαν φτιάξω ενα εξοχικό και εαν έχω κάποιες καταθέσεις αργότερα στο όνομα μου!Για εμένα φίλε επιχειρηματίας είναι δημιουργός και αυτό που κάνει να αντιπροσωπεύει τον χαρακτήρα του και την ιδιοσυγκρασία του.Όνειρο μου είναι απλά εγώ και οι συνάδελφοι μου το πρωί που ξεκινάμε να πάμε στην δουλειά μας να πηγαίνουμε ευτυχισμένοι και όχι μουτζούφληδες! ;)

Καλά τα λές, αλλά πρέπει να βγαίνει το λαλά, για να περνάς καλά.... Και μη ξεχνάς, συνάδελφος δεν είναι ο υπάλληλός σου. Είναι ο προμηθευτής σου, ο πελάτης σου, και ο ανταγωνιστής σου... αντε και ο άσχετος με τη δουλειά σου ο Χάρης...

Οσο για τα σεμινάρια, ψάχνω αυτή τη στιγμή, και για μένα, και για τη Διονυσία. Μάλλον ψάχνω κάτι άλλο από αυτό που χρειάζεσαι εσύ... το συζητάμε από κοντά αν θες...


Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φως στο τούνελ?
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 19:56 »
Σε αυτήν την χώρα πριν μερικά χρόνια έπεσε χρήμα άφθονο...με αυτό συνεπάγεται οτι η κάθε κουτσή Μαρία ξαφνικά βρέθηκε με μια επιχείρηση στην κατοχή της,χωρίς βέβαια την παραμικρή οργάνωση για την επιχείρηση της και με μόνη λογική "Παιδιά πήρα 5 μηχανήματα...μπείτε μέσα σε ένα χώρο που νοίκιασα και δουλέψτε τα να αρπάξουμε οτι αρπάξουμε και απο δώ πάνε και οι άλλοι!" Το χρήμα όπως προείπα έρρεε και έτσι όλοι λίγο πολύ κάτι έκαναν...!Με αυτό τον τρόπο όλοι κέρδιζαν...ο καθένας απο το πόστο του! ;)

       Όπως καταλαβαίνεις Γίαννο μου, ο προβληματισμός μου ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ την κουτσή Μαρία, που ΚΑΛΩΣ Ή ΚΑΚΩΣ άρχισε να επιχειρεί. Αφορά επιχειρήσεις, μικρές ή μεγάλες, που έχουν-είχαν την υποδομή και αναπτύχθηκαν σωστά στην αγορά. Με άλλα λόγια έχουν επενδύση σε χρόνο, χρήμα και έρευνα. Σαν παράδειγμα μπορώ να θέσω ακόμα και την εταιρεία που εργάζομαι με έτος ίδρυσης το 1935 δηλαδή 3 γενιές..
       Ένα άλλο σημείο που θα ήθελα να σταθώ είναι το ότι, οι μικρομεσαίες εταιρείες και οι νέοι επιχειρηματίες στην ηλικία μας, δεν μπορούν να δεχθούν λόγω εγωϊσμού και οικονομικού προγραμματισμού(κονδύλι) την έννοια της "Έρευνας και Ανάπτυξης" από κάποιον τρίτο (π.χ. συμβουλευτική εταιρεία κλπ). Δηλαδή, μπορεί να παράγεις έργο-προϊόν για Χ χρόνια, έχοντας κάποια σχετική επιτυχία σε αυτό που κάνεις, όμως στατιστικά αποδεδειγμένο είναι ότι οι τάσεις της αγοράς αλλάζουν οπότε θα πρέπει να εξελιχθείς ανάλογα. Ξέρεις πόσες επιχειρήσεις είναι εγκλωβισμένες σε αυτό, και δεν μπορούν ανα κάνουν ούτε μπροστά ούτε πίσω?
       Δεν είναι λοιπόν μόνο θέμα της ΚΑΝΟΥΛΑΣ όπως είπες, αλλά και του ποιος-είμαι-και-που-πάω,


Οπότε οι καλοί και λογικοί εργαζόμενοι προσωπικά πιστεύω δεν θα χαθούν...Θα απορροφηθούν σε άλλα επαγγέλματα όπως έγινε και σε άλλες περιπτώσεις...Οι τεμπέληδες...?

Ναι μεν θα συμφωνήσω, και χαίρομαι που πιστεύεις σε αυτό. Θα ήθελα όμως να σου υπενθυμίσω, λόγω του καννιβαλισμού της αγοράς εργασίας, ότι κάποιος άξιος εργαζόμενος σε αυτό που κάνει, στατιστικά από την στιγμή που θα χάσει την εργασία του (φτου φτου και μακριά από όλους μας) ως ότου καταφέρει να προσληφθεί στην επόμενη(έστω και εργάτης-ντελιβερι ή ότι άλλο), μεσολαβεί ένα χρονικό διάστημα σχετικά μεγάλο (3μήνες-3?χρόνια). Δεν μιλάω βέβαια μόνο για τον ψυχολογικό παράγοντα, που νομίζεις ότι ζεις στο περιθώριο από την ζωή σου, αλλά και στο σημείο αλλά στο ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΒΑΤΖΑ γιατί απλά δεν σου εφτάναν να την ετοιμάσεις. Αν το συγκρίνεις με έναν σωστό επιχειρηματία ο οποίος κλείνει ελεγχόμενα την επιχείρησή του, ο οποίος έχει φτιάξει κάποια σχετική περιουσία από αυτό που έκανε, μπορεί να σταθεί μέχρι την επόμενή του κίνηση. Τώρα αν ήταν από τους ρομαντικούς και επέμενε στο αδιέξοδο και χρωστάει της Μιχαλούς, αυτό είναι άλλο.

 Για το πρώτο κομμάτι:

 Αμ γειά σου βρε Σωκράτη...αυτό λέω και εγώ...οτι η εταιρεία που δουλεύεις και συνολικά το 5% των ελληνικών επιχειρήσεων που έχουν φάει τα μουστάκια τους οι άνθρωποι για να εδραιωθούν στην αγορά (με ιδρώτα,με σκέψη,με αγώνα,με λεφτά,με οργάνωση με πράγματα που ποτέ δεν πληρώνονται),δεν είναι κρίμα να τους παίρνει την πίτα το υπόλοιπο 95% της κουτσής Μαρίας...γιατί τόσο είναι το ποσοστό της σοβαρής και οργανωμένης επιχείρησης με την κουτσή Μαρία!
 Όσον αφορά τον εγωισμό των νέων επιχειρηματιών που ίσως και να ισχύει,καλό είναι να το ξανασκεφτούν γιατί πολύ απλά "Ή αλλάζουμε ή βουλιάζουμε"!Κακά τα ψέματα βρε παιδιά σε αυτή την εποχή που ζούμε εαν δεν οργανωθείς,είσαι πλέον καμμένο χαρτί!Και οικονομολόγο θα χρειαστείς και σύμβουλο επιχειρήσεων και όλα!Μα είναι ποτέ δυνατόν δηλαδή ένας επιχειρηματίας να τα γνωρίζει όλα? Τότε δεν θα ήταν επιχειρηματίας αλλά ο καζαμίας! lol lol lol

 Για το δεύτερο κομμάτι,ειλικρινά ξέρεις τι πιστεύω φίλε...όταν μια επιχείρηση αποφασίσει να απολύσει έναν άξιο και ικανό υπάλληλο( που το κάνουν πολλοί λόγω οικονομικού),σε βάθος χρόνου ο μόνος χαμένος είναι ο επιχειρηματίας.Γιατί πολύ απλά φίλε,τον άξιο και ικανό υπάλληλο αργά ή γρήγορα κάποιο άλλο γατόνι θα τον μυριστεί και θα τον αρπάξει...ενώ ο επιχειρηματίας που τον απέλυσε πόσο καιρό θα χρειαστεί να τον αντικαταστήσει...?Ίσως και ποτέ. ;)
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φως στο τούνελ?
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 18, 2011, 04:20 »
και μεις σε αγαπαμε βρε  ha ha


ναι γιαννη υπαρχουν και αποβλητα υπαλληλοι δεν διαφωνω
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 18, 2011, 04:22 από george36 »