Αποστολέας Θέμα: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό  (Αναγνώστηκε 21622 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 17:28 »
To "τρόπαιο" όπως λές,είναι ένα μέσο επιβράβευσης του συντρόφου που αγωνίζεται επί ώρες και μάλιστα πολλές φορές με τον κίνδυνο της ζωής του.Παραπάνω δεν θέλω να επεκταθώ γιατί τα έχουμε ξαναπεί!

Αν κάνετε τέτοια φασαρία, μόνο, (όπως λές) για την επιβράβευση του "συντρόφου", γιατί δεν τον επιβραβεύετε με τα αποφάγια του σουβλατζίδικου της γειτονιάς σας? Έτσι, και το χόμπι σας θα κάνετε και παράλληλα θα είσαστε και πιο "οικολογικοί". Δηλαδή εγώ στην σκύλα μου που έδινα αποφάγια, την έκανα δυστυχισμένη?
Λυπάμαι φίλε μου, αλλά δεν μου βγάζεις από το μυαλό πως τελικά το τρόπαιο είναι ανάγκη του δίποδου και όχι του τετράποδου......
Το ονομάζω τρόπαιο, γιατί έτσι το αντιμετωπίζουν οι περισσότεροι (διηγήσεις, "κρέμασμα" έξω από το αυτοκίνητο για φιγούρα κλπ).


   Καλά άστο και χωρίς παρεξήγηση. Δεν ξέρεις από σκυλιά γενικά αν τάιζες αποφάγια και όσο για κυνηγόσκυλα ούτε λόγος να γίνεται. Δεν μπορείς να καταλάβεις τι σημαίνει εκπαίδευση 1 κυνηγόσκυλου όπως εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι σημαίνει εκπαίδευση 1 σκύλου άμυνας.


  Περί διατροφής σκύλων:  http://www.e-artemis.gr/forum/index.php?showtopic=7469&hl=



1ον: Το ότι ανέφερα αποφάγια, δεν σημαίνει ότι δεν έκανα διαλογήστο τι της έδινα και τι πέταγα. Παρέλειψα να αναφέρω τα άπειρα μαγειρέματα τροφής από την μητέρα μου, αποκλειστικά για χάρη της Ίρμας....
2ον: "Κολλάς" σε κάτι που έγραψα (ίσως βιαστικά), στην εντύπωση και όχι στην ουσία.
3ον: Δεν απαντάς για την "ταμπακιέρα" (ποιός έχει ανάγκη το τρόπαιο).


Φιλικά και χωρίς παρεξήγηση


   Μα αρνήθηκα ποτέ ότι κάνω ότι κάνω για να θηρεύσω και κάποιο θήραμα. Ναι τα κάνω όλα αυτά για να θηρεύσω κάποιο θήραμα αλλά όχι μόνο για να το θηρεύσω, δεν είναι μόνο αυτός ο σκοπός μου.
   Εμένα για να στο δώσω να καταλάβεις η μεγαλύτερη χαρά που μου προσφέρει το κυνήγι είναι η επαφή με τον σκύλο. Πολλές φορές βουρκώνω όταν βλέπω την σκυλίτσα μου να δουλεύει σχεδόν τέλεια (στα δικά μου μάτια).
  

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 17:31 »


    Για διαβάστε και λίγο αυτό...



   http://www.diananews.gr/article.asp?catid=4444&subid=2&pubid=13730980\



   

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 17:47 »
Ο βοσκός που μένει πάνω στο βουνό,έχει στην κατοχή του κυνηγετικό όπλο χωρίς να έχει κυνηγετική άδεια και σκοτώνει με πάρονομους τρόπου ζώα τι είναι??
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος chrisder

  • Jimny
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 17:52 »
Πάλι απαντάς σαν κυνηγός, αλλάζοντας το θέμα, και "κατηγορείς" τα τετρακίνητα και τη ζημιά στη φύση.... δεν αντιλέγω στο δεύτερο,

αλλά λέω οτι πάω με το αμάξι γιατί το γουστάρω, γουστάρω να δω τι φύση, γουστάρω να πάω εκεί που λίγοι πάνε, γουστάρω αδρεναλίνη, γουστάρω γενικά...

Εσείς οι κυνηγοί πείτε..... γουστάρω να σκοτώνω και να αφανίζω τα λιγοστά θηράματα.... ... μπορείτε να πείτε "γουστάρω και τη φύση", αλλά δε σας χρειάζεται το όπλο... δεν είμαστε σε ζούγκλα για να χρειάζεστε αυτοπροστασία από τα άγρια θηρία... Ούτε οι τσίχλες, ούτε οι λαγοί σας πειράζουν. Και τα αγριογούρουνα που μπορούν να σας χτυπήσουν, φεύγουν μόλις χαμπαριάσουν άνθρωπο.






   Αφού λοιπόν κάνεις και εσύ ζημιά στην φύση και το ομολογείς γιατί δεν το σταματάς; Εφόσον νοιάζεσαι τόσο πολύ για αυτήν;


   Αυτό που δεν καταλαβένεται οι μη κυνηγοί είναι ότι δεν κυνηγάμε είδη ύπο εξαφάνιση. Είναι ο λαγός υπό εξαφάνιση; ή μήπως είναι οι τσίχλες; Λιγότερες από παλαιότερα ναι, αλλά όχι υπό εξαφάνιση. Και ακόμα δεν ξέρετε τις πραγματικές αιτίες μείωσεις των θηραμάτων απλά σας έχουν φουσκώσει τα μυαλά οι διάφοροι τάχα μου οικολόγοι όπου έχουν βρει 1 εχθρό για να αντλούν ατελείωτες επιδοτήσεις και εσείς σαν χάνοι τους ακούτε και τους πιστεύετε χωρίς να ακούτε και την άλλη άποψη. Αν μας ένοιαζε ο αφανισμός των θηραμάτων δεν θα κάναμε φιλοθηραματικά έργα, ούτε θα σταματούσαμε το κυνήγι την περίοδο της αναπαραγωγής, ούτε θα είχαμε νόμους που θα έλεγχαν τον τρόπο διεξαγωγής του κυνηγίου. Αλλά αυτά δεν θέλετε να τα δείτε.


   Κυνηγάω γιατί μου αρέσει η όλη διαδικασία. Από την επιλογή των ρούχων, το πολύ πρωινό ξύπνημα, την βροχή που θα σε πιάσει επάνω στο βουνό και θα είσαι 2 ώρες μακριά από το αμάξι, από το δέσιμο με τον 4ποδο σύντροφο και πάρα πολλά άλλα που ειλικρινά δεν μπορώ να περιγράψω με λόγια. Και όλα αυτά έχουν κατάληξη του να έχουμε κάποια θηράματα στην τσάντα, όμως δεν είναι μόνο αυτό που αποσκοπούμε.

Την ξερουμε την συμπεριφορα των κυνηγων προς τους σκυλους.
 τα αγοραζουνε ακριβα, ειναι κλειδωμενα στα δωματια κλουβια εφοσον υπαρχει και το κλεψιμο απο αλλους κυνηγους.
Τα βγαζουν εξω παρα μονο οταν ειναι να κυνηγησουν και μερικες αλλες φορες για να μην ξεχνιουνται.
Οιαν δεν κυνηγανε καλα πλεον τα αφηνουν ελευθρα η τα σκοτωνουν αν δεν βρουν αν δεν βρουν καποιο κοροιδο κυνηγο να τα πουλησουν

Τωρα εαν δαγκωσουν το θηραμα εμενα με αφηνει προσωπικα αδιαφορο

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 18:50 »
Έχεις 1 άποψη και είναι απόλυτα σεβαστή. Δεν μπορείς όμως να κατηγορείς όλους τους κυνηγούς επειδή έχεις γνωρίσει 1 μερίδα αυτών την στιγμή που σου αποδεικνύω (δια του επιχειρήματος της θυροφυλακής και όχι μόνο) εμπράκτως ότι δεν είναι όλοι οι κυνηγοί ίδιοι.
Με αναγκάζεις να συνεχίσω τη συζήτηση ενώ δε θέλω, γιατί σε τελική ανάλυση ούτε εγώ θα σε πείσω αλλά ούτε κι εσύ θα με πείσεις, οπότε ποιός ο λόγος ?
Τέλος πάντων, για αρχή πουθενά δεν ανέφερα ότι βάζω στο ίδιο τσουβάλι όλους τους κυνηγούς όπως αναφέρεις, άσχετα αν διαφωνώ κάθετα με το κυνήγι, διάβασε προσεκτικά τα προηγούμενα ποστ μου και θα το διαπιστώσεις.
Ενδεικτικά σου παραθέτω αποσπάσματα από το κείμενό μου από την πρώτη σελίδα "μάλλον η απληστία των περισσότερων κυνηγών φταίει", "Άσε που οι περισσότεροι κυνηγοί που γνωρίζω", άρα λοιπόν όπως βλέπεις το σχόλιό σου (ότι κατηγορώ όλους τους κυνηγούς) είναι λανθασμένο.
Όπως σε κάθε κοινωνική ομάδα, υπάρχουν οι σωστοί, οι ηθικοί, οι βλάκες, οι ηλίθιοι, τα λαμόγια και ότι άλλο θέλεις να συμπληρώσεις εσύ...

ΥΓ. Κάνε τουλάχιστον 1 σχόλιο στο άνω μνμ σχετικά με τους ομοιδεάτες σου σχετικά με το 4χ4.
Μάλλον ομοϊδεάτες μας είναι αν δεν απατώμαι και όχι μου μιας και έχεις κι εσύ τετρακίνητο και πας στα βουνά, σωστά ? ;)
Τώρα, τι σχόλιο να κάνω δηλαδή ?
Κάποιος άνοιξε ένα δρόμο (παράνομο κατά τον γράφοντα στο άρθρο) και κάποιο όπως είναι απόλυτα φυσικό πήγαν με τα αυτοκίνητά τους. Υπήρχε τρόπος να ξέρουν ότι ο δρόμος είναι παράνομος, μήπως το έγραφε σε καμία ταμπέλα ?
Από πότε θεωρείται υπαίτιος ο χρήστης ενός (παράνομου) δρόμου και όχι ο εργολάβος, ο μηχανικός, αυτός που έδωσε την άδεια κλπ ?
Τώρα, αν γνώριζαν ότι η περιοχή είναι Natura (προστατευόμενη) πολύ κακώς πήγαν μέχρι εκεί, αν δεν το γνώριζαν (που είναι πολύ φυσικό γιατί υποθέτω ότι δεν υπάρχει σχετική σήμανση μάλλον), τότε δε βλέπω τίποτα μεμπτό.
Το μόνο που με χαλάει (και με χαλάει γενικώς σε μέρη ιδιαίτερου φυσικού κάλλους) είναι το ότι έκαναν ροδιές στο βουνό εκτός δρόμου, αυτό είναι καταδικαστέο από εμένα.
Όπως και να 'χει όμως, όπως έγραψα και παραπάνω, δε μπορείς και ούτε είναι σωστό να τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι, σαφώς και υπάρχουν και "κακοί" τετρακίνητοι, τι έχει να κάνει αυτό με το θέμα μας  ???
Ελπίζω να είναι η τελευταία φορά που απαντώ στο συγκεκριμένο θέμα, ούτε μπορώ αλλά ούτε και θέλω να σε πείσω για τίποτα στην τελική... ;)

Edit: Κι επειδή ασχολούμαι αρκετά και με τα σκυλιά, προσωπικά δε γνωρίζω ούτε έναν κυνηγό που να φέρεται σωστά και να πονάει πραγματικά το σκύλο του, αυτό όμως είναι μιά άλλη ιστορία... ;)
 
  
  
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2011, 18:54 από Metalaxe »
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 22:19 »
Πάλι απαντάς σαν κυνηγός, αλλάζοντας το θέμα, και "κατηγορείς" τα τετρακίνητα και τη ζημιά στη φύση.... δεν αντιλέγω στο δεύτερο,

αλλά λέω οτι πάω με το αμάξι γιατί το γουστάρω, γουστάρω να δω τι φύση, γουστάρω να πάω εκεί που λίγοι πάνε, γουστάρω αδρεναλίνη, γουστάρω γενικά...

Εσείς οι κυνηγοί πείτε..... γουστάρω να σκοτώνω και να αφανίζω τα λιγοστά θηράματα.... ... μπορείτε να πείτε "γουστάρω και τη φύση", αλλά δε σας χρειάζεται το όπλο... δεν είμαστε σε ζούγκλα για να χρειάζεστε αυτοπροστασία από τα άγρια θηρία... Ούτε οι τσίχλες, ούτε οι λαγοί σας πειράζουν. Και τα αγριογούρουνα που μπορούν να σας χτυπήσουν, φεύγουν μόλις χαμπαριάσουν άνθρωπο.









   Αφού λοιπόν κάνεις και εσύ ζημιά στην φύση και το ομολογείς γιατί δεν το σταματάς; Εφόσον νοιάζεσαι τόσο πολύ για αυτήν;


   Αυτό που δεν καταλαβένεται οι μη κυνηγοί είναι ότι δεν κυνηγάμε είδη ύπο εξαφάνιση. Είναι ο λαγός υπό εξαφάνιση; ή μήπως είναι οι τσίχλες; Λιγότερες από παλαιότερα ναι, αλλά όχι υπό εξαφάνιση. Και ακόμα δεν ξέρετε τις πραγματικές αιτίες μείωσεις των θηραμάτων απλά σας έχουν φουσκώσει τα μυαλά οι διάφοροι τάχα μου οικολόγοι όπου έχουν βρει 1 εχθρό για να αντλούν ατελείωτες επιδοτήσεις και εσείς σαν χάνοι τους ακούτε και τους πιστεύετε χωρίς να ακούτε και την άλλη άποψη. Αν μας ένοιαζε ο αφανισμός των θηραμάτων δεν θα κάναμε φιλοθηραματικά έργα, ούτε θα σταματούσαμε το κυνήγι την περίοδο της αναπαραγωγής, ούτε θα είχαμε νόμους που θα έλεγχαν τον τρόπο διεξαγωγής του κυνηγίου. Αλλά αυτά δεν θέλετε να τα δείτε.


   Κυνηγάω γιατί μου αρέσει η όλη διαδικασία. Από την επιλογή των ρούχων, το πολύ πρωινό ξύπνημα, την βροχή που θα σε πιάσει επάνω στο βουνό και θα είσαι 2 ώρες μακριά από το αμάξι, από το δέσιμο με τον 4ποδο σύντροφο και πάρα πολλά άλλα που ειλικρινά δεν μπορώ να περιγράψω με λόγια. Και όλα αυτά έχουν κατάληξη του να έχουμε κάποια θηράματα στην τσάντα, όμως δεν είναι μόνο αυτό που αποσκοπούμε.

Την ξερουμε την συμπεριφορα των κυνηγων προς τους σκυλους.
 τα αγοραζουνε ακριβα, ειναι κλειδωμενα στα δωματια κλουβια εφοσον υπαρχει και το κλεψιμο απο αλλους κυνηγους.
Τα βγαζουν εξω παρα μονο οταν ειναι να κυνηγησουν και μερικες αλλες φορες για να μην ξεχνιουνται.
Οιαν δεν κυνηγανε καλα πλεον τα αφηνουν ελευθρα η τα σκοτωνουν αν δεν βρουν αν δεν βρουν καποιο κοροιδο κυνηγο να τα πουλησουν

Τωρα εαν δαγκωσουν το θηραμα εμενα με αφηνει προσωπικα αδιαφορο


   Το να δαγκώσουν το θήραμα είναι μέρος της εκπαίδευσης. Για την κυνοφιλία των κυνηγών αναφέρομαι παρακάτω.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2011, 22:50 από Setteras »

Αποσυνδεδεμένος camelg4

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1538
    • TZAKIA
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 22:28 »
ρε συ χαρη δλδ εγω πως φερομαι στα σκυλακια μου? Βαναυσα? Δεν ειμαστε ολοι ιδιοι ουτε σαν κυνηγοι ουτε σαν τετρακινητοι ουτε σαν μοναδες οποιουδηποτε κοινονικου συνολου.
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 22:48 »
Έχεις 1 άποψη και είναι απόλυτα σεβαστή. Δεν μπορείς όμως να κατηγορείς όλους τους κυνηγούς επειδή έχεις γνωρίσει 1 μερίδα αυτών την στιγμή που σου αποδεικνύω (δια του επιχειρήματος της θυροφυλακής και όχι μόνο) εμπράκτως ότι δεν είναι όλοι οι κυνηγοί ίδιοι.
Με αναγκάζεις να συνεχίσω τη συζήτηση ενώ δε θέλω, γιατί σε τελική ανάλυση ούτε εγώ θα σε πείσω αλλά ούτε κι εσύ θα με πείσεις, οπότε ποιός ο λόγος ?
Τέλος πάντων, για αρχή πουθενά δεν ανέφερα ότι βάζω στο ίδιο τσουβάλι όλους τους κυνηγούς όπως αναφέρεις, άσχετα αν διαφωνώ κάθετα με το κυνήγι, διάβασε προσεκτικά τα προηγούμενα ποστ μου και θα το διαπιστώσεις.
Ενδεικτικά σου παραθέτω αποσπάσματα από το κείμενό μου από την πρώτη σελίδα "μάλλον η απληστία των περισσότερων κυνηγών φταίει", "Άσε που οι περισσότεροι κυνηγοί που γνωρίζω", άρα λοιπόν όπως βλέπεις το σχόλιό σου (ότι κατηγορώ όλους τους κυνηγούς) είναι λανθασμένο.
Όπως σε κάθε κοινωνική ομάδα, υπάρχουν οι σωστοί, οι ηθικοί, οι βλάκες, οι ηλίθιοι, τα λαμόγια και ότι άλλο θέλεις να συμπληρώσεις εσύ...

ΥΓ. Κάνε τουλάχιστον 1 σχόλιο στο άνω μνμ σχετικά με τους ομοιδεάτες σου σχετικά με το 4χ4.
Μάλλον ομοϊδεάτες μας είναι αν δεν απατώμαι και όχι μου μιας και έχεις κι εσύ τετρακίνητο και πας στα βουνά, σωστά ? ;)
Τώρα, τι σχόλιο να κάνω δηλαδή ?
Κάποιος άνοιξε ένα δρόμο (παράνομο κατά τον γράφοντα στο άρθρο) και κάποιο όπως είναι απόλυτα φυσικό πήγαν με τα αυτοκίνητά τους. Υπήρχε τρόπος να ξέρουν ότι ο δρόμος είναι παράνομος, μήπως το έγραφε σε καμία ταμπέλα ?
Από πότε θεωρείται υπαίτιος ο χρήστης ενός (παράνομου) δρόμου και όχι ο εργολάβος, ο μηχανικός, αυτός που έδωσε την άδεια κλπ ?
Τώρα, αν γνώριζαν ότι η περιοχή είναι Natura (προστατευόμενη) πολύ κακώς πήγαν μέχρι εκεί, αν δεν το γνώριζαν (που είναι πολύ φυσικό γιατί υποθέτω ότι δεν υπάρχει σχετική σήμανση μάλλον), τότε δε βλέπω τίποτα μεμπτό.
Το μόνο που με χαλάει (και με χαλάει γενικώς σε μέρη ιδιαίτερου φυσικού κάλλους) είναι το ότι έκαναν ροδιές στο βουνό εκτός δρόμου, αυτό είναι καταδικαστέο από εμένα.
Όπως και να 'χει όμως, όπως έγραψα και παραπάνω, δε μπορείς και ούτε είναι σωστό να τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι, σαφώς και υπάρχουν και "κακοί" τετρακίνητοι, τι έχει να κάνει αυτό με το θέμα μας  ???
Ελπίζω να είναι η τελευταία φορά που απαντώ στο συγκεκριμένο θέμα, ούτε μπορώ αλλά ούτε και θέλω να σε πείσω για τίποτα στην τελική... ;)

Edit: Κι επειδή ασχολούμαι αρκετά και με τα σκυλιά, προσωπικά δε γνωρίζω ούτε έναν κυνηγό που να φέρεται σωστά και να πονάει πραγματικά το σκύλο του, αυτό όμως είναι μιά άλλη ιστορία... ;)
 
  
  


  Οι παράνομοι κυνηγοί είναι λαθροκυνηγοί και σου ξαναλέω και πάλι ότι όσο εσυ δεν τους θέλεις πολύ περισσότερο δεν τους θέλω εγώ και όλη η νόμιμη κυνηγετική οικογένεια. Όταν βλέπεις κάποιον να κλέβει όμως τι κάνεις; Κάθεσαι τον κοιτάς και μετά πας μπροστά σε 1 πληκτρολόγιο και γράφεις για την εγκληματοκότητα ή τον καταγγέλεις; Αν λοιπόν θα έπαιρνες την αστυνομία να τον καταγγείλεις πράξε το ίδιο και σε περίπτωση που αντιληφθείς κάποιον να κυνηγάει παράνομα.

   Σχετικά με τις περιοχές natura το ότι δεν ήξεραν δεν τους αθωώνει, όπως δεν αθωώνει και τους κυνηγούς αν πάνε και κυνηγήσουν κάπου ενώ δεν επιτρέπεται και ας μην έχει σήμανση. Οφείλουν να γνωρίζουν και όπως λέει 1 ρητό ¨δεν ήξερες, δεν ρώταγες;¨.

   Και ζήτησα το σχόλιο σου επ΄αυτού για να δω πόσο καυστικός είσαι σε ομοϊδεάτες με εσένα και εμένα ως προς το 4χ4 συγκρίνοντας την καυστικότητα του λόγου σου με αυτήν που έβγαλες για τους κυνηγούς που γνωρίζεις και φυσικά όπως περίμενα έχεις 2 μέτρα και 2 σταθμά αλλά δεν με εκπλήσει. Μπράβο σου πάντως γιατί εσύ τουλάχιστον τους κατέκρινες έστω και λίγο ενώ άλλοι το απέφυγαν τελείως.

   Θα σου πω κάτι κλείνοντας. Εσύ βλέπεις και κρίνεις τους κυνηγούς από αυτούς που βγαίνουν στο καφενείο του χωριού σου και το παίζουν κάποιοι, αυτοί όμως είναι η άσχημη πλευρά των κυνηγών γιατί αυτοί είναι οι επιδιξίες και στην συντριπτική πληοψηφία αυτοί οι οποίοι παρανομούν ακριβώς για να αυτοδειχθούν επιδυκνίοντας τα θηράματα ως τρόπαιο, όπως έλεγε ο YannisS. Δεν υπάρχουν όμως μόνο αυτοί, υπάρχουν και άλλοι καθισμένοι σε 1 καρέκλα κάπου παραδίπλα που κοιτάζοντας αυτούς να καμαρώνουν για τα ¨κατορθώματα τους¨ πραγματικά ντρέπονται να πουν ότι είναι κυνηγοί. Για παρατήρησε λίγο καλύτερα λοιπόν και μην κρίνεις από αυτούς που αυτοπροβάλλωνται.


   Όσο για την κυνοφιλία στην Ελλάδα γενικά είμαστε αρκετά πίσω και όχι μόνο οι κυνηγοί. Δυστυχώς μεγάλο μέρος των κυνηγών ακόμα έχει αρκετά επίπεδα βελτίωσης όμως θα πρέπει να δούμε τα άλματα που έχει κάνει η κυνοφιλία στον χώρο των κυνηγών τα τελευταία χρόνια και να το εκτιμήσουμε γιατί σε σύντομο χρονικό διάστημα θα είμαστε πολύ υψηλά.

Αποσυνδεδεμένος gakias

  • Jimny
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 02:06 »
<ξεκληριζουν τα ελαφια και τα πωλουν με το κιλο> πρωτα απο ολα αυτοι δεν ειναι κυνηγοι,αλλα λαθροκυνηγοι,και αμφιβαλω αν καποιος απο αυτους εχει αδεια θηρας,και γνωριζει και τους νομους του κυνηγιου.επισης αμφιβαλω αν ειναι ικανος η αν ειναι σε θεση να εχει στην κατοχη του κυνηγετικο οπλο,οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να εχει και δηλωμενο το οπλο του,νομιμο.σιγουρα υπαρχουν σωστοι κυνηγοι αλλα και ανεγκεφαλοι,και δεν μπορουμε να τους κατηγορουμε ολους.οπωσ παλι υπαρχουν και οι επιδιξιες η φιγουρατζιδεσ τσιπαδεσ........σωστη η οικολογικη γνωμη του καθενος αλλα ασ πουμε και για τους ψαραδες,η δεν τρωτε ψαρακι φρεσκο?ας πουμε και για τα αιολικα παρκα η τους υποσταθμους τους η μηπωσ αυτα δεν κανουν οικολογικη καταστροφη και στα ζωα και στον ανθρωπο,ας πουμε και για τους εμπρηστες που καινε ολοκληρα δαση για να οικοδομησουν,για τους αγροτες που ριχνουν ολα τα φυτοφαρμακα? ειναι παρα πολλα! τουλαχιστον απο οτι ξερω ο καθε κυνηγετικος συλογος κανει μεγαλο εργο με δικα του εξοδα και χωρις την βοηθεια του κρατους,που ενα μεγαλο ποσοστο χρηματων απο τις αδειεσ παει στο κρατοσ.ο συλογοσ καθε περιοχης οταν τελειωνει το κυνηγι και κατα την περιοδο αναπαραγωγης αφηνει πολλα ζςα ελευθερα,καθαριζει τα δαση και γενικα προσπαθει να παταξει την λαθροθηρια.το προβλημα ειναι στο οτι ολοι εμεις οι ΕΛΛΗΝΕΣ δεν εχουμε μαθει ποτε να τηρουμε τους νομους,απο τους πολιτικους μας,μεχρι και τον τελευταιο μας....

Αποσυνδεδεμένος mpampis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 02:41 »
Παράθεση
Δεν υπάρχουν όμως μόνο αυτοί, υπάρχουν και άλλοι καθισμένοι σε 1 καρέκλα κάπου παραδίπλα που κοιτάζοντας αυτούς να καμαρώνουν για τα ¨κατορθώματα τους¨ πραγματικά ντρέπονται να πουν ότι είναι κυνηγοί. Για παρατήρησε λίγο καλύτερα λοιπόν και μην κρίνεις από αυτούς που αυτοπροβάλλωνται.


Ένας από αυτούς είμαι και εγώ φίλοι μου, τι να πω.

πάντως το αρχικό δημοσίευμα, ( Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό) λέει πολλές ασυναρτησίες.
 όπως («Κάποιοι βρίσκουν τις φωλιές των λαγών και πυροβολούν αδιάκριτα όλη την οικογένεια την ώρα που φωλιάζει,)
η όπως( το ετήσιο  «εισόδημα» για έναν λαθροθήρα -μονό από την πώληση 2-3 άγριων ζώων- μπορεί να φτάσει τα 20.000 ευρώ.)
 η όπως
(Τα «πολύτιμα» θηράματα είναι κυρίως ελάφια.)
 Ενώ(τα  ελάφια είναι -περίπου 20-30, σύμφωνα με το WWF και την «Καλλιστώ»- ενώ η θηροφυλακή κάνει λόγο για λιγότερα από 15 ζώα.)
 η όπως ( λαθροθήρες ανεβαίνουν στην Πάρνηθα με μεγάλα τζιπ,)
η όπως (ο λαγός πωλείται στην Κρήτη 40-50 ευρώ σε ταβέρνες και 60-80 ευρώ σε ιδιώτες.)
η όπως  (Οι λαθροθήρες είναι καλά εξοπλισμένοι. Όπλα, κυνηγετικά ή μη, τόξα με βέλη, διόπτρες νυκτός και ασύρματους για επικοινωνία. Όταν δρουν κοντά στην περιοχή τους, προτιμούν να φορούν κουκούλες για να μην τους αναγνωρίζουν οι ντόπιοι. Σημαντικά ποσά από το επικερδές παράνομο κυνήγι δίνονται για εξοπλισμό, όπως τζιπ και βάρκες, οι οποίες κοστίζουν 2.500-5.000 ευρώ, ανάλογα με την παλαιότητα.
Σιγά μην έχουν και Master πανεπιστημίου.
Μια χούφτα, τοπική παλιοχωριατη είναι, που τους ξέρουν ,έναν έναν.

Στημένες  προτάσεις, με φανταχτερές λέξης,  επιστημονικής  φαντασίας  θα λεγα.

Παράθεση
Λίστα για μηνύσεις

Ο φορέας προχώρησε την έρευνα ένα βήμα παραπέρα: εντόπισε τα σημεία πώλησης των θηραμάτων και έστειλε τη σχετική λίστα στις αρμόδιες υπηρεσίες, προκειμένου να προβούν σε μηνύσεις και πρόστιμα.


Ε, και ;;;; μια χρονιά θημαμε παραγράφηκαν λόγο φόρτου των δικαστηρίων, η κάτι τέτοιο.

Η  φάση είναι ότι  τα  εκλεκτά και πολύτιμα, θηράματα  τα  αγοράζουν, (60 και 80 € το κιλό που λέει ο τύπος),  η εκλεκτή, και  παραμορφωμένη,  πλούσιοι  επηχηριματιες,  πολίτες  αυτού του τόπου. 
Ποιός  τα  αγοράζει, ο εργάτης ;;;  η ο γεωργός ;;;;

όσο για των δρόμο που πάει στην καλύβα του χρηστακη, μια μέρα θα γίνει και άσφαλτος, όπως έγινε και ο δρόμος, που
πηγενη στην περιοχή Βρυσοπούλες του Ολύμπου. στο στρατόπεδο ΚΕΟΑΧ στα 1730μ.

Έτσι είναι, το μονοπάτι του αγωνιστή χρηστακη, έγινε του μουλαρά, έγινε του γραφικού  πεζοπόρου,  μετά της ομάδας, λέσχης, ορειβατών, ιππικών ομίλων, αερολεσχών, βοτανολόγων,(αλβανοί που μαζεύουν το τσάι με τα τσουβάλια) χρυσοθήρες ,αρχαιολόγοι, μοτοσικλετιστών, υφολογη, κυνηγοί, και ένα σωρό τουρίστες.
εάν ήταν ο Όλυμπος προς την αττική, θα ήταν όλως άσφαλτος, με  διόδια, αφού σίγουρα  πρώτα των καίγαμε, γιατί τέτοιοι
ήμαστε.
 
μην το συνεχίζετε άλλο παιδιά, δεν θα βγει τίποτα. σας καταλαβαίνω όλους.
φίλε Settera, σε καταλαβαίνω ιδιαίτερα

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 07:47 »
Εμένα πάντως, μου φαίνεται απόλυτα λογικό :)

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 08:11 »
ρε συ χαρη δλδ εγω πως φερομαι στα σκυλακια μου? Βαναυσα? Δεν ειμαστε ολοι ιδιοι ουτε σαν κυνηγοι ουτε σαν τετρακινητοι ουτε σαν μοναδες οποιουδηποτε κοινονικου συνολου.

Μιχάλη, δεν έκανα λόγο για σκυλιά. Ειδικά για σένα, που τα έχεις πρώτα για κατοικίδια, και μετά για κυνηγόσκυλα.
Και μη ξεχνάς, χρωστάς αγριογούρουνο.

Πάντως, για σας τους καλούς κυνηγούς, να ξέρετε οτι μαζί με τα ξερά, καίγονται και τα χλωρά. Και δυστυχώς στα μάτια τα δικά μου, τα ξερά είναι περισσότερα.

Πάντως θα παραδεχόμουν ΟΛΟΥΣ τους κυνηγούς, αν αντί για καρτέρι με καραμπίνα έτρεχαν με ακόντιο και τόξο πίσω από το ζώο.... σχεδόν με ίσους όρους δηλαδή.


Αποσυνδεδεμένος gakias

  • Jimny
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 12:33 »
η καλυτερα με σφεντονα,η πετρες. ;D δεν χρειαζετε να το συζηταμε και παρα πολλυ,και το κυνηγι με οπλο δεν ειναι κατι καινουριο υπαρχει παρα μα παρα πολλα χρονια.και οπωσ εχω ξαναπει υπαρχουν νομοι και περιορισμοι.τωρα αν δεν τους γνωριζετε δεν μπορειτε να λετε μια κουβεντα και να τους βαζετε ολους στα ιδια.και μην τρελαθουμε ολοι μας τρωμε και γουρουνακι,και αρνακι,και κοτοπουλακι,και κουνελακι.εκει δηλαδη το ζωο εχει ισους ορουσ?που το ταιζεισ να μεγαλωσει και μετα να το σφαξεις?

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 12:37 »
Πάντως, για σας τους καλούς κυνηγούς, να ξέρετε οτι μαζί με τα ξερά, καίγονται και τα χλωρά.

[/quote]


   Δεν διαφωνώ καθόλου.




 Και δυστυχώς στα μάτια τα δικά μου, τα ξερά είναι περισσότερα.

[/quote]


   Σε αυτό θα πρέπει να δουλέψουν τα συλλογικά όργανα των κυνηγών. Για αυτό όμως ανέφερα όλα τα παραπάνω προσπαθώντας να αντικαταστήσω το έργο αυτών.

  

Πάντως θα παραδεχόμουν ΟΛΟΥΣ τους κυνηγούς, αν αντί για καρτέρι με καραμπίνα έτρεχαν με ακόντιο και τόξο πίσω από το ζώο.... σχεδόν με ίσους όρους δηλαδή.


[/quote]


   Το κυνήγι με τόξο και ακόντιο απαγορεύεται εδώ στην χώρα μας. Στα τριχωτά όμως θα μπορούσαμε να το συζητήσουμε αλλά κυνήγι σε πτερωτά με τόξο και ακόντιο είναι ανέφικτο.

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 12:38 »
φίλε Settera, σε καταλαβαίνω ιδιαίτερα

[/quote]



   Κάτι είναι και αυτό  :).