Αποστολέας Θέμα: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό  (Αναγνώστηκε 21652 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 16:00 »
  Και δεν μας λες το προβατάκι, το κατσικάκι, η κοτούλα κλπ ποιος το υπερασπίζεται;
Κανείς, αλλά δεν τα τρώμε από τη φύση, αλλά από τα εκτροφεία. Από τη φύση δεν αφανίζουμε τίποτα


   Ψάρια εσύ δεν τρως; Ή μήπως παίρνεις ιχθυοτροφείου. Και δεν κατάλαβα, θα σε ρωτήσω από που θα βρω το κρέας που θα φάω; Αλλά για πήγαινε 1 φορά να σφάξεις εσύ την κότα που θα φας και μετά το συζητάμε.
  Δεν κυνηγάμε μόνο για τροφοληψία αλλά και για αυτό. Περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα.
>noco<

Να σε ρωτήσω, κάθε Navara που βρίσκεις στο βουνό το δυναμεμετρείς; Γιατί πως αλλιώς γνωρίζεις τόσες λεπτομέρειες. Και σε βλέπω πολύ γνώστη περί των όπλων, αφού λοιπόν δεν είσαι κυνηγός πως γνωρίζεις ότι είναι επαναλληπτικές όλες οι καραμπίνες και μάλιστα το τελευταίο μοντέλο;
Δεν δυναμομετρώ, απλά λέω οτι το φυσάνε το χρήμα, και δεν κυνηγάνε από ανάγκη επιβίωσης... να καταλαβαινόμαστε.
Επίσης, έχω πάει φαντάρος, και ξέρω από όπλα... Επίσης έχω ασχοληθεί και με τη σκοποβολή, με διάφορα όπλα...


   Αν εσύ βλέπεις όλους τους κυνηγούς μόνο πλούσιους είναι απλό το θέμα. Βλέπεις μόνο αυτά που θέλεις να δεις.



  Αυτό που αναφέρεις ονομάζεται φιλοθηραματική πολιτική. Για να σε πληροφορήσω λοιπόν επ΄αυτού δεν αρκεί να αφήσεις 1 ζώο ή πουλί στην φύση. Με αυτό το σκεπτικό να αρχίσουμε να απελευθερώνουμε όλοι καναρίνια, να γεμίσει η Αθήνα καναρίνια και να ακούμε το όμορφο κελάηδημα τους παντού. Πόσα θα επιζήσουν; Κανένα σίγουρα. Δεν αρκεί λοιπόν όπως αναφέρεις παραπάνω να απελευθερώσεις 1 θήραμα ή 1 ζωό γενικά αλλά πρέπει να του εξασφαλίσεις πρώτα τροφή και νερό, μετά κάλυψη και προσαρμογή σιγά σιγά στα νέα δεδομένα όπου καλείτε να επιβιώσει. Γιατί σε ελεγχόμενο περιβάλλον δεν έχει εχθρούς. Στην φύση όμως έχει και όχι μόνο τον άνθρωπο.
Δεν μιλάω για καναρίνια, μιας και δεν "τρώγονται". Αν αφήσεις 20 αγριογούρουνα κοντά σε ένα ποτάμι, σε νεαρή ηλικία, έχουν πιθανότητα επιβίωσης 99%, μιας και νερό θα βρούν και αρκετή τροφή. Στην Ελληνική φύση, δεν έχουν εχθρούς. Αντε να βρεθεί και κανένας λύκος.... θα φάει το αγριογούρουνο?


 Καλά με τα αγριογούρουνα, με τα πουλιά τι γίνεται; Γιατί δεν μας δίνεις λύση και εκεί. Αλλά αφού νοιάζεσαι τόσο πολύ για αυτά δεν μας λες, εσύ προσωπικά τι έκανες για να βοηθήσεις την αύξηση των πουλιών; Πήγες ποτέ να σπείρεις επομιζόμενος το κόστος της σποράς χωρίς να έχεις σκοπό να θερίσεις; Έφτιαξες ποτέ ποτίστρες επάνω σε κανένα ξεροβούνι; Τί έκανες; Και για να σε προλάβω υπάρχουν και βουνά όπου δεν επιτρέπεται το κυνήγι. Εκεί λοιπόν πήγες; Για να μην λες ότι τα ποτίζεις και ταΐζεις για να τα χτυπάνε οι κυνηγοί;

  Τα αγριογούρουνα για να ξέρεις έχουν αυξηθεί τόσο πολύ όπου κάνουν μεγάλες καταστροφές σε καλλιέργειες.

Αν ήμουν λίγο παραπάνω καυστικός σε κάποια σχόλια ήμουν γιατί υπερέβαλες παραπάνω από το πρέπον σε κάποια σου σχόλια.
Συζήτηση κάνουμε. Παρατηρώ όμως οτι όλοι οι κυνηγοί υπεραμύνονται του χομπυ τους, χωρίς ουσιαστικά επιχειρήματα, απλά αντικρούοντας με κάθε τρόπο τα λεγόμενα των άλλων. Κανένας δεν είπε ποτε, ναι γουστάρω να σκοτώνω...


   Χάρη να σε κάνω κυνηγό δεν πρόκειτε και ούτε το θέλω αφού δεν το θες πρώτα εσύ. Το κυνήγι το θέλετε δεν το θέλετε είναι 1 ένστικτο που ακολουθεί την πορεία του ανθρώπου από την 1 ημέρα που εμφανίστηκε. Αν τώρα μέσα στην εξέλιξη των αιώνων φτάσαμε να μην κυνηγάμε από άμεση ανάγκη τροφοληψίας αλλά ως συμπληρωματική τροφή ή ως του να φάμε κάτι διαφορετικό δεν σημαίνει ότι το ένστικτο αυτό θα πάψει να υπάρχει. Φυσικά σε άλλους το ένστικτο αυτό σε άλλους έχει ατονίσει και σε άλλους είναι πολύ πιο ισχυρό.



Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 16:04 »
Άσχετο ρε παιδιά  ;D .... αλλά μου την δίνει υπερβολικά όταν λέω σε κάποιους ότι πάω με το jimny στο βουνό και με ρωτάνε με απορία....

- Και τι κάνεις? Για κυνήγι πάς?

Όταν του λέω ότι κάνω βόλτα... κουνάνε το κεφάλι....  0_21 0_21 0_21 0_21

 _10007>


Λυπάμαι πολύ όταν αφαιρείται η ζωή των θηραμάτων
και αυτός ήταν ο λόγος που σταμάτησα το ψαροτούφεκο... (όταν με κοίταξε μια συναγρίδα κατάματα...)




   Χρήστο αυτό όμως δεν είναι επιχείρημα για να με αποτρέψει να πάω να κυνηγήσω και να θηρεύσω το θήραμα που θα φάω. Και αυτό στο λέω γιατί εσύ ναι μεν δεν μπορείς να σκοτώσεις όμως το κάνει άλλος για εσένα. Γιατί κάποιος βάφει τα χέρια του με αίμα για να έχεις το κατσικάκι ή το μοσχαράκι στο τραπέζι σου.

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 16:08 »
Υπάρχουν μοσχάρια ελευθέρας βοσκής που πάει κάποιος και τα κυνηγάει? Και αφού τα σκοτώσεις πάνω στη τραχανοπλαγιά, πως τα μεταφέρεις?  ha

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 16:18 »
Πάλι απαντάς σαν κυνηγός, αλλάζοντας το θέμα, και "κατηγορείς" τα τετρακίνητα και τη ζημιά στη φύση.... δεν αντιλέγω στο δεύτερο,

αλλά λέω οτι πάω με το αμάξι γιατί το γουστάρω, γουστάρω να δω τι φύση, γουστάρω να πάω εκεί που λίγοι πάνε, γουστάρω αδρεναλίνη, γουστάρω γενικά...

Εσείς οι κυνηγοί πείτε..... γουστάρω να σκοτώνω και να αφανίζω τα λιγοστά θηράματα.... ... μπορείτε να πείτε "γουστάρω και τη φύση", αλλά δε σας χρειάζεται το όπλο... δεν είμαστε σε ζούγκλα για να χρειάζεστε αυτοπροστασία από τα άγρια θηρία... Ούτε οι τσίχλες, ούτε οι λαγοί σας πειράζουν. Και τα αγριογούρουνα που μπορούν να σας χτυπήσουν, φεύγουν μόλις χαμπαριάσουν άνθρωπο.






   Αφού λοιπόν κάνεις και εσύ ζημιά στην φύση και το ομολογείς γιατί δεν το σταματάς; Εφόσον νοιάζεσαι τόσο πολύ για αυτήν;


   Αυτό που δεν καταλαβένεται οι μη κυνηγοί είναι ότι δεν κυνηγάμε είδη ύπο εξαφάνιση. Είναι ο λαγός υπό εξαφάνιση; ή μήπως είναι οι τσίχλες; Λιγότερες από παλαιότερα ναι, αλλά όχι υπό εξαφάνιση. Και ακόμα δεν ξέρετε τις πραγματικές αιτίες μείωσεις των θηραμάτων απλά σας έχουν φουσκώσει τα μυαλά οι διάφοροι τάχα μου οικολόγοι όπου έχουν βρει 1 εχθρό για να αντλούν ατελείωτες επιδοτήσεις και εσείς σαν χάνοι τους ακούτε και τους πιστεύετε χωρίς να ακούτε και την άλλη άποψη. Αν μας ένοιαζε ο αφανισμός των θηραμάτων δεν θα κάναμε φιλοθηραματικά έργα, ούτε θα σταματούσαμε το κυνήγι την περίοδο της αναπαραγωγής, ούτε θα είχαμε νόμους που θα έλεγχαν τον τρόπο διεξαγωγής του κυνηγίου. Αλλά αυτά δεν θέλετε να τα δείτε.


   Κυνηγάω γιατί μου αρέσει η όλη διαδικασία. Από την επιλογή των ρούχων, το πολύ πρωινό ξύπνημα, την βροχή που θα σε πιάσει επάνω στο βουνό και θα είσαι 2 ώρες μακριά από το αμάξι, από το δέσιμο με τον 4ποδο σύντροφο και πάρα πολλά άλλα που ειλικρινά δεν μπορώ να περιγράψω με λόγια. Και όλα αυτά έχουν κατάληξη του να έχουμε κάποια θηράματα στην τσάντα, όμως δεν είναι μόνο αυτό που αποσκοπούμε.

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 16:23 »
Υπάρχουν μοσχάρια ελευθέρας βοσκής που πάει κάποιος και τα κυνηγάει? Και αφού τα σκοτώσεις πάνω στη τραχανοπλαγιά, πως τα μεταφέρεις?  ha


   Καλά εντάξει, άρχισες τις κοροϊδίες καθότι αδύνατεις να επιχειρηματολογήσεις υπέρ των αποψεών σου.


   Να μην ξεχάσεις ότι δήλωσες δημόσια ότι γουστάρεις να πηγαίνεις εκεί που δεν μπορούν να φτάσουν άλλοι αδιαφορώντας για την ζημιά στο οικοσύστημα που δημιουργείς.

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 16:25 »
Πάλι απαντάς σαν κυνηγός, αλλάζοντας το θέμα, και "κατηγορείς" τα τετρακίνητα και τη ζημιά στη φύση.... δεν αντιλέγω στο δεύτερο,

αλλά λέω οτι πάω με το αμάξι γιατί το γουστάρω, γουστάρω να δω τι φύση, γουστάρω να πάω εκεί που λίγοι πάνε, γουστάρω αδρεναλίνη, γουστάρω γενικά...

Εσείς οι κυνηγοί πείτε..... γουστάρω να σκοτώνω και να αφανίζω τα λιγοστά θηράματα.... ... μπορείτε να πείτε "γουστάρω και τη φύση", αλλά δε σας χρειάζεται το όπλο... δεν είμαστε σε ζούγκλα για να χρειάζεστε αυτοπροστασία από τα άγρια θηρία... Ούτε οι τσίχλες, ούτε οι λαγοί σας πειράζουν. Και τα αγριογούρουνα που μπορούν να σας χτυπήσουν, φεύγουν μόλις χαμπαριάσουν άνθρωπο.

Φίλε Χάρη όπως λες και εσύ για εμάς ότι δεν χρειαζόμαστε τον όπλο το ίδιο μπορεί να ισχύει και για σένα ότι δηλαδή να πας στο βουνό χωρίς το αμάξι.

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2011, 16:30 από pointer »
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 16:32 »
  Κυνηγάω γιατί μου αρέσει η όλη διαδικασία. Από την επιλογή των ρούχων, το πολύ πρωινό ξύπνημα, την βροχή που θα σε πιάσει επάνω στο βουνό και θα είσαι 2 ώρες μακριά από το αμάξι, από το δέσιμο με τον 4ποδο σύντροφο και πάρα πολλά άλλα που ειλικρινά δεν μπορώ να περιγράψω με λόγια. Και όλα αυτά έχουν κατάληξη του να έχουμε κάποια θηράματα στην τσάντα, όμως δεν είναι μόνο αυτό που αποσκοπούμε.

Αν σου αρέσει η όλη διαδικασία (ρούχα, ξύπνημα, βροχή, δέσιμο με σκύλο κλπ)    (και μένα μου αρέσουν, αφού είμαι φυσιολάτρης από πολύ μικρή ηλικία, τόσο από ιδιοσυγκρασία αλλά και εξ επαγγέλματος), γιατί δεν τα απολαμβάνεις, βάζοντας άσφαιρα φυσίγγια ή (για να γλυτώνεις και από κάποιους άλλους μπελάδες) αφήνοντας το όπλο σπίτι σου???
Μήπως τελικά έχεις ανάγκη από κάποιο τρόπαιο στο τέλος της ημέρας για να νοιώσεις πραγματικά "πλήρης"??

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 16:35 »
To "τρόπαιο" όπως λές,είναι ένα μέσο επιβράβευσης του συντρόφου που αγωνίζεται επί ώρες και μάλιστα πολλές φορές με τον κίνδυνο της ζωής του.Παραπάνω δεν θέλω να επεκταθώ γιατί τα έχουμε ξαναπεί!
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 16:39 »
  Κυνηγάω γιατί μου αρέσει η όλη διαδικασία. Από την επιλογή των ρούχων, το πολύ πρωινό ξύπνημα, την βροχή που θα σε πιάσει επάνω στο βουνό και θα είσαι 2 ώρες μακριά από το αμάξι, από το δέσιμο με τον 4ποδο σύντροφο και πάρα πολλά άλλα που ειλικρινά δεν μπορώ να περιγράψω με λόγια. Και όλα αυτά έχουν κατάληξη του να έχουμε κάποια θηράματα στην τσάντα, όμως δεν είναι μόνο αυτό που αποσκοπούμε.

Αν σου αρέσει η όλη διαδικασία (ρούχα, ξύπνημα, βροχή, δέσιμο με σκύλο κλπ)    (και μένα μου αρέσουν, αφού είμαι φυσιολάτρης από πολύ μικρή ηλικία, τόσο από ιδιοσυγκρασία αλλά και εξ επαγγέλματος), γιατί δεν τα απολαμβάνεις, βάζοντας άσφαιρα φυσίγγια ή (για να γλυτώνεις και από κάποιους άλλους μπελάδες) αφήνοντας το όπλο σπίτι σου???
Μήπως τελικά έχεις ανάγκη από κάποιο τρόπαιο στο τέλος της ημέρας για να νοιώσεις πραγματικά "πλήρης"??



    Aν είδες δεν παρέλειψα το είναι μέρος της όλης διαδικασίας του να θηρεύσουμε και κάποιο θήραμα. Αν εσύ το λες τρόπαιο πες το έτσι, εγώ το λέω θήραμα και το ξαναλέω ότι ναι είναι μέρος της όλης διαδικασίας.


   ΥΓ. Παίζει μεγάλο ρόλο στην εκπαίδευση του σκύλου το να δαγκώσει το θήραμα εφόσον έχει δουλέψει σωστά.

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 16:39 »
Δημήτρη χαλάρωσε... ;)

Δεν κυνηγάει κανένας όπως κυνηγάς εσύ και κάποιοι άλλοι!Κακά τα ψέματα,μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάκτυλο μας...Το 90%,ξέρεις πολύ καλά οτι πράττει ακριβώς το αντίθετο!Μην τρελαθούμε τώρα!

 Το οτι εσύ ανήκεις στο 10% είναι τιμή σου και καθαρά μαγκιά σου...Ο Χάρης ίσως να μην μιλάει για το 10% αλλά για το 90%...Καλό είναι και οι ανεγκέφαλοι να βάζουν κι αυτοί μυαλό βρε φίλε!

Γι'αυτό Μήτσο μου κάνε εσύ φίλε μου αυτό που κάνεις με την αγάπη που το κάνεις τόσα χρόνια και το μόνο σίγουρο είναι οτι απο τον Settera δεν λιγοστεύουν τα θηράματα.Μακάρι να σκεφτόντουσταν όλοι το ίδιο!Δεν γίνεται όμως! ;)
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 16:45 »
To "τρόπαιο" όπως λές,είναι ένα μέσο επιβράβευσης του συντρόφου που αγωνίζεται επί ώρες και μάλιστα πολλές φορές με τον κίνδυνο της ζωής του.Παραπάνω δεν θέλω να επεκταθώ γιατί τα έχουμε ξαναπεί!

Αν κάνετε τέτοια φασαρία, μόνο, (όπως λές) για την επιβράβευση του "συντρόφου", γιατί δεν τον επιβραβεύετε με τα αποφάγια του σουβλατζίδικου της γειτονιάς σας? Έτσι, και το χόμπι σας θα κάνετε και παράλληλα θα είσαστε και πιο "οικολογικοί". Δηλαδή εγώ στην σκύλα μου που έδινα αποφάγια, την έκανα δυστυχισμένη?
Λυπάμαι φίλε μου, αλλά δεν μου βγάζεις από το μυαλό πως τελικά το τρόπαιο είναι ανάγκη του δίποδου και όχι του τετράποδου......
Το ονομάζω τρόπαιο, γιατί έτσι το αντιμετωπίζουν οι περισσότεροι (διηγήσεις, "κρέμασμα" έξω από το αυτοκίνητο για φιγούρα κλπ).
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2011, 16:48 από YannisS »

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 16:53 »
Δημήτρη χαλάρωσε... ;)

Δεν κυνηγάει κανένας όπως κυνηγάς εσύ και κάποιοι άλλοι!Κακά τα ψέματα,μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάκτυλο μας...Το 90%,ξέρεις πολύ καλά οτι πράττει ακριβώς το αντίθετο!Μην τρελαθούμε τώρα!

 Το οτι εσύ ανήκεις στο 10% είναι τιμή σου και καθαρά μαγκιά σου...Ο Χάρης ίσως να μην μιλάει για το 10% αλλά για το 90%...Καλό είναι και οι ανεγκέφαλοι να βάζουν κι αυτοί μυαλό βρε φίλε!

Γι'αυτό Μήτσο μου κάνε εσύ φίλε μου αυτό που κάνεις με την αγάπη που το κάνεις τόσα χρόνια και το μόνο σίγουρο είναι οτι απο τον Settera δεν λιγοστεύουν τα θηράματα.Μακάρι να σκεφτόντουσταν όλοι το ίδιο!Δεν γίνεται όμως! ;)


   Γιάννη συμφωνώ ότι υπάρχουν πολλοί παράνομοι. Δεν πιστεύω όμως ότι είναι η πληοψηφία και θα παλεύω πραγματικά όσο μπορώ και να πάψουν να υπάρχουν αυτοί οι παράνομοι κυνηγοί αλλά και να αποκατασταθεί οι εικόνα των κυνηγών. Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι όποιος κυνηγάει νόμιμα και ύσηχα παραμένει απαρατήρητος ενώ οι άλλοι που κάνουν παράνομες πράξεις αμαυρώνουν την εικόνα των κυνηγών και μετά βγαίνουν λανθασμένα συμπεράσματα.

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 16:58 »
To "τρόπαιο" όπως λές,είναι ένα μέσο επιβράβευσης του συντρόφου που αγωνίζεται επί ώρες και μάλιστα πολλές φορές με τον κίνδυνο της ζωής του.Παραπάνω δεν θέλω να επεκταθώ γιατί τα έχουμε ξαναπεί!

Αν κάνετε τέτοια φασαρία, μόνο, (όπως λές) για την επιβράβευση του "συντρόφου", γιατί δεν τον επιβραβεύετε με τα αποφάγια του σουβλατζίδικου της γειτονιάς σας? Έτσι, και το χόμπι σας θα κάνετε και παράλληλα θα είσαστε και πιο "οικολογικοί". Δηλαδή εγώ στην σκύλα μου που έδινα αποφάγια, την έκανα δυστυχισμένη?
Λυπάμαι φίλε μου, αλλά δεν μου βγάζεις από το μυαλό πως τελικά το τρόπαιο είναι ανάγκη του δίποδου και όχι του τετράποδου......
Το ονομάζω τρόπαιο, γιατί έτσι το αντιμετωπίζουν οι περισσότεροι (διηγήσεις, "κρέμασμα" έξω από το αυτοκίνητο για φιγούρα κλπ).


   Καλά άστο και χωρίς παρεξήγηση. Δεν ξέρεις από σκυλιά γενικά αν τάιζες αποφάγια και όσο για κυνηγόσκυλα ούτε λόγος να γίνεται. Δεν μπορείς να καταλάβεις τι σημαίνει εκπαίδευση 1 κυνηγόσκυλου όπως εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι σημαίνει εκπαίδευση 1 σκύλου άμυνας.


  Περί διατροφής σκύλων:  http://www.e-artemis.gr/forum/index.php?showtopic=7469&hl=


Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 17:09 »
To "τρόπαιο" όπως λές,είναι ένα μέσο επιβράβευσης του συντρόφου που αγωνίζεται επί ώρες και μάλιστα πολλές φορές με τον κίνδυνο της ζωής του.Παραπάνω δεν θέλω να επεκταθώ γιατί τα έχουμε ξαναπεί!

Αν κάνετε τέτοια φασαρία, μόνο, (όπως λές) για την επιβράβευση του "συντρόφου", γιατί δεν τον επιβραβεύετε με τα αποφάγια του σουβλατζίδικου της γειτονιάς σας? Έτσι, και το χόμπι σας θα κάνετε και παράλληλα θα είσαστε και πιο "οικολογικοί". Δηλαδή εγώ στην σκύλα μου που έδινα αποφάγια, την έκανα δυστυχισμένη?
Λυπάμαι φίλε μου, αλλά δεν μου βγάζεις από το μυαλό πως τελικά το τρόπαιο είναι ανάγκη του δίποδου και όχι του τετράποδου......
Το ονομάζω τρόπαιο, γιατί έτσι το αντιμετωπίζουν οι περισσότεροι (διηγήσεις, "κρέμασμα" έξω από το αυτοκίνητο για φιγούρα κλπ).


   Καλά άστο και χωρίς παρεξήγηση. Δεν ξέρεις από σκυλιά γενικά αν τάιζες αποφάγια και όσο για κυνηγόσκυλα ούτε λόγος να γίνεται. Δεν μπορείς να καταλάβεις τι σημαίνει εκπαίδευση 1 κυνηγόσκυλου όπως εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι σημαίνει εκπαίδευση 1 σκύλου άμυνας.


  Περί διατροφής σκύλων:  http://www.e-artemis.gr/forum/index.php?showtopic=7469&hl=



1ον: Το ότι ανέφερα αποφάγια, δεν σημαίνει ότι δεν έκανα διαλογή στο τι της έδινα και στο τι πέταγα. Παρέλειψα να αναφέρω τα άπειρα μαγειρέματα τροφής από την μητέρα μου, αποκλειστικά για χάρη της Ίρμας....
2ον: "Κολλάς" σε κάτι που έγραψα (ίσως βιαστικά), στην εντύπωση και όχι στην ουσία.
3ον: Δεν απαντάς για την "ταμπακιέρα" (ποιός έχει ανάγκη το τρόπαιο).


Φιλικά και χωρίς παρεξήγηση
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2011, 17:30 από YannisS »

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 17:26 »
To "τρόπαιο" όπως λές,είναι ένα μέσο επιβράβευσης του συντρόφου που αγωνίζεται επί ώρες και μάλιστα πολλές φορές με τον κίνδυνο της ζωής του.Παραπάνω δεν θέλω να επεκταθώ γιατί τα έχουμε ξαναπεί!

Αν κάνετε τέτοια φασαρία, μόνο, (όπως λές) για την επιβράβευση του "συντρόφου", γιατί δεν τον επιβραβεύετε με τα αποφάγια του σουβλατζίδικου της γειτονιάς σας? Έτσι, και το χόμπι σας θα κάνετε και παράλληλα θα είσαστε και πιο "οικολογικοί". Δηλαδή εγώ στην σκύλα μου που έδινα αποφάγια, την έκανα δυστυχισμένη?
Λυπάμαι φίλε μου, αλλά δεν μου βγάζεις από το μυαλό πως τελικά το τρόπαιο είναι ανάγκη του δίποδου και όχι του τετράποδου......
Το ονομάζω τρόπαιο, γιατί έτσι το αντιμετωπίζουν οι περισσότεροι (διηγήσεις, "κρέμασμα" έξω από το αυτοκίνητο για φιγούρα κλπ).

μα δεν είναι ότι είναι μόνο η επιβράβευση του σκύλου αλλά όλα μαζί-και όχι το καθένα ξεχωριστά-που κάνουν το κυνήγι πόθο για μια μερίδα ανθρώπων.Πιο πάνω μίλησα  για πιο λόγο χριάζεται η επιβράβευση και νομίζω πως το θέμα αυτό έχει τελειώσει γιατί αναφέραμε τους λόγους.Μην πιάνεστε από κάτι και ξεχνάτε τα υπόλοιπα.φιλικα.
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!