Αποστολέας Θέμα: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό  (Αναγνώστηκε 21683 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 10:03 »
...η συντριπτική πλειονότητα των κυνηγών, που θεωρεί ότι η λαθροθηρία ευθύνεται και για τη μείωση των θηραμάτων και για τη δυσφήμηση του κυνηγιού.
Μπα, δε νομίζω, μάλλον η απληστία των περισσότερων κυνηγών φταίει που χτυπάνε όσα περισσότερα θηράματα μπορούν για να πουλήσουν μούρη στους φίλους τους και γεμίζουν τους καταψύκτες μπας και πέσει κατοχή και πεινάσουν...
Κάνε κανένα αστείο στο καφενείο του χωριού να πεις ότι είδες ας πούμε ένα λαγό στο τάδε μέρος, την επόμενη μέρα θα ξεχυθούν όλοι να τον χτυπήσουν, κι ας είναι ο τελευταίος λαγός που έχει απομείνει στην περιοχή... :)
Άσε που οι περισσότεροι κυνηγοί που γνωρίζω είναι οι πρώτοι και καλύτεροι λαθροθήρες, κοιτάνε πως θα ξεγελάσουν τους θηροφύλακες για να πάνε με το χιόνι, σε περίοδο που απαγορεύεται, σε τόπο όπου απαγορεύεται κλπ...
Τα ίδια φυσικά ισχύουν και για τους περισσότερους (επαγγελματίες) ψαράδες, τα ζω συνέχεια από κοντά... ;) 

«Ο συνειδητοποιημένος κυνηγός γνωρίζει και σέβεται τη φύση γιατί ζει μέσα σ’ αυτήν»[/color]
Ναι, σε ποιόν πλανήτη ?  ;D
Εδω ρε σύντροφε κανείς δε σέβεται τίποτα, είμαστε τομάρια, στερούμαστε κάθε ίχνους παιδείας σε βασικά και ουσιώδη θέματα και θα είναι εξαίρεση οι κυνηγοί ? πλάκα μου κάνεις τώρα ?  :D :D

Πάντως αυτό με το κυνήγι που μου τσαμπονάνε όλοι όταν τους ρωτάω (ότι δηλαδή είναι "σπορ") ποτέ δεν το κατάλαβα, κάποτε που οι παπούδες μας κυνηγούσαν για να φάνε και να ταϊσουν την οικογένεια το καταλαβαίνω, τώρα δε μπορώ να το χωνέψω...άν θέλεις να περπατήσεις ή να τρέξεις στη φύση μπορείς να το κάνεις και χωρίς όπλο στον ώμο... ::)
Τέλος πάντων, με το θέμα αυτό δε βγαίνει ποτέ άκρη και ούτε έχω όρεξη για αντιπαραθέσεις τώρα, όχι όμως να μου βγάζεις και τους κυνηγούς "παναγίτσες"... lol lol



   Ως απάντηση των πρώτων σχολίων σου αναφέρω πως τα αρμόδια όργανα για τον έλεγχο των κυνηγών και τον τρόπο διεξαγωγής αυτού είναι τα δασαρχεία και η θηροθυλακή. Τα δασαρχεία είναι ουσιαστικά ανύπαρκτα και μόνο η θηροθυλακή καλείτε να βγάλει εις πέρας αυτό το δύσκολο έργο. Να ξανααναφέρουμε όμως εδώ πως η θυροφυλακή χρηματοδοτείτε εξ ολοκλήρου από χρήματα των κυνηγών και δεν παίρνουμε ούτε 1 ευρώ επιδότηση για την συντήρηση της ούτε από το κράτος (άρα δεν επιβαρύνουμε κανέναν φορολογούμενο) ούτε από την ευρωπαϊκή ένωση. Πες μου λοιπόν ποια άλλη κοινωνική ομάδα χρηματοδοτεί από την τσέπη της την περιφρούρηση αυτού που τόσο αγαπάει. Και αυτό και μόνο είναι η μεγαλύτερη απόδειξη του ότι θέλουμε να αποτινάξουμε 1 και καλή αυτό το καρκίνωμα από πάνω μας που λέγεται λαθροκυνήγι;


    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι υπάρχουν και τέτοιοι τύποι που αναφέρεις και δεν τους γουστάρω καθόλου. Βοήθησε με λοιπόν αφού δεν σου αρέσουν ούτε και εσένα και λειτουργούν παράνομα να τους τιμωρήσουμε ώστε σιγά σιγά να εκλείψουν τέτοια φαινόμενα.



 

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 10:37 »
Δε καταλαβαίνω τι σπορ είναι αυτό να αφαιρείς τη ζωή ενός ανυπεράσπιστου πλάσματος, ενώ ΔΕΝ ΠΕΙΝΑΣ.....

  Και δεν μας λες το προβατάκι, το κατσικάκι, η κοτούλα κλπ ποιος το υπερασπίζεται;


Και δε νομίζω να υπάρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΚΥΝΗΓΟΣ στην Ελλάδα, που να πεινάει....

   Δεν κυνηγάμε μόνο για τροφοληψία αλλά και για αυτό. Περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα.


Οσους έχω δει στα βουνά, είναι με το τελευταίο μοντέλο επαναλληπτικής καραμπίνας, με NAVARA 350+ άλογα, κτλ...


   Να σε ρωτήσω, κάθε Navara που βρίσκεις στο βουνό το δυναμεμετρείς; Γιατί πως αλλιώς γνωρίζεις τόσες λεπτομέρειες. Και σε βλέπω πολύ γνώστη περί των όπλων, αφού λοιπόν δεν είσαι κυνηγός πως γνωρίζεις ότι είναι επαναλληπτικές όλες οι καραμπίνες και μάλιστα το τελευταίο μοντέλο;

Θες κύριε αγριογούρουνο ? Να πάρεις ένα ζευγάρι άγριων, να τα μεγαλώσεις, να κάνεις γουρουνάκια, να τα αμολήσεις στη φύση με πιστοποίηση δασάρχη, και επειδή δεν υπάρχει έλεγχος από πουθενά, να έχεις την ευθύνη να κυνηγήσεις το πολύ όσα απελευθέρωσες, μετά από τουλάχιστο 1 χρόνο.... και πές το ΣΠΟΡ μετά......

Και μη μου πείτε οτι δεν γίνεται.... έχω φίλο που το κάνει, ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΥΝΗΓΟΣ.....



   Αυτό που αναφέρεις ονομάζεται φιλοθηραματική πολιτική. Για να σε πληροφορήσω λοιπόν επ΄αυτού δεν αρκεί να αφήσεις 1 ζώο ή πουλί στην φύση. Με αυτό το σκεπτικό να αρχίσουμε να απελευθερώνουμε όλοι καναρίνια, να γεμίσει η Αθήνα καναρίνια και να ακούμε το όμορφο κελάηδημα τους παντού. Πόσα θα επιζήσουν; Κανένα σίγουρα. Δεν αρκεί λοιπόν όπως αναφέρεις παραπάνω να απελευθερώσεις 1 θήραμα ή 1 ζωό γενικά αλλά πρέπει να του εξασφαλίσεις πρώτα τροφή και νερό, μετά κάλυψη και προσαρμογή σιγά σιγά στα νέα δεδομένα όπου καλείτε να επιβιώσει. Γιατί σε ελεγχόμενο περιβάλλον δεν έχει εχθρούς. Στην φύση όμως έχει και όχι μόνο τον άνθρωπο.


   http://www.alfa-omega.gr/article.asp?AID=875


  Και όπως φαίνεται και στο παραπάνω άρθρο λάθη επί των απελευθερώσεων έγιναν και από εμάς, μάθαμε όμως και προσπαθούμε να βελτιωνόμαστε κάθε φορα.




    Αν ήμουν λίγο παραπάνω καυστικός σε κάποια σχόλια ήμουν γιατί υπερέβαλες παραπάνω από το πρέπον σε κάποια σου σχόλια.

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 11:14 »
Όπως ανάφερα και παραπάνω, αυτού του είδους οι κουβέντες δε βγάζουν αποτέλεσμα, όπως καταλαβαίνεις λοιπόν δεν έχω σκοπό να το συνεχίσω γιατί δεν υπάρχει λόγος να χαλάμε τις καρδιές μας, υπάρχει ουσιαστική διάσταση απόψεων... ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 11:17 »
  Και δεν μας λες το προβατάκι, το κατσικάκι, η κοτούλα κλπ ποιος το υπερασπίζεται;
Κανείς, αλλά δεν τα τρώμε από τη φύση, αλλά από τα εκτροφεία. Από τη φύση δεν αφανίζουμε τίποτα

  Δεν κυνηγάμε μόνο για τροφοληψία αλλά και για αυτό. Περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα.
>noco<

Να σε ρωτήσω, κάθε Navara που βρίσκεις στο βουνό το δυναμεμετρείς; Γιατί πως αλλιώς γνωρίζεις τόσες λεπτομέρειες. Και σε βλέπω πολύ γνώστη περί των όπλων, αφού λοιπόν δεν είσαι κυνηγός πως γνωρίζεις ότι είναι επαναλληπτικές όλες οι καραμπίνες και μάλιστα το τελευταίο μοντέλο;
Δεν δυναμομετρώ, απλά λέω οτι το φυσάνε το χρήμα, και δεν κυνηγάνε από ανάγκη επιβίωσης... να καταλαβαινόμαστε.
Επίσης, έχω πάει φαντάρος, και ξέρω από όπλα... Επίσης έχω ασχοληθεί και με τη σκοποβολή, με διάφορα όπλα...

  Αυτό που αναφέρεις ονομάζεται φιλοθηραματική πολιτική. Για να σε πληροφορήσω λοιπόν επ΄αυτού δεν αρκεί να αφήσεις 1 ζώο ή πουλί στην φύση. Με αυτό το σκεπτικό να αρχίσουμε να απελευθερώνουμε όλοι καναρίνια, να γεμίσει η Αθήνα καναρίνια και να ακούμε το όμορφο κελάηδημα τους παντού. Πόσα θα επιζήσουν; Κανένα σίγουρα. Δεν αρκεί λοιπόν όπως αναφέρεις παραπάνω να απελευθερώσεις 1 θήραμα ή 1 ζωό γενικά αλλά πρέπει να του εξασφαλίσεις πρώτα τροφή και νερό, μετά κάλυψη και προσαρμογή σιγά σιγά στα νέα δεδομένα όπου καλείτε να επιβιώσει. Γιατί σε ελεγχόμενο περιβάλλον δεν έχει εχθρούς. Στην φύση όμως έχει και όχι μόνο τον άνθρωπο.
Δεν μιλάω για καναρίνια, μιας και δεν "τρώγονται". Αν αφήσεις 20 αγριογούρουνα κοντά σε ένα ποτάμι, σε νεαρή ηλικία, έχουν πιθανότητα επιβίωσης 99%, μιας και νερό θα βρούν και αρκετή τροφή. Στην Ελληνική φύση, δεν έχουν εχθρούς. Αντε να βρεθεί και κανένας λύκος.... θα φάει το αγριογούρουνο?

Αν ήμουν λίγο παραπάνω καυστικός σε κάποια σχόλια ήμουν γιατί υπερέβαλες παραπάνω από το πρέπον σε κάποια σου σχόλια.
Συζήτηση κάνουμε. Παρατηρώ όμως οτι όλοι οι κυνηγοί υπεραμύνονται του χομπυ τους, χωρίς ουσιαστικά επιχειρήματα, απλά αντικρούοντας με κάθε τρόπο τα λεγόμενα των άλλων. Κανένας δεν είπε ποτε, ναι γουστάρω να σκοτώνω...


Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 11:58 »
Επιχειρήματα υπέρ του κυνηγιού από τους φίλους του έχουν αναφερθεί σε άλλη συζήτηση στο ίδιο φόρουμ.
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 12:36 »
Επιχειρήματα υπέρ του κυνηγιού από τους φίλους του έχουν αναφερθεί σε άλλη συζήτηση στο ίδιο φόρουμ.

Σε εκείνη την συζήτηση που αναφέρεσαι, υπάρχουν και άλλα τόσα επιχειρήματα κατά του κυνηγιού......

Άστο καλύτερα, όπως και τότε, ΔΕΝ πρόκειται να βρεθεί άκρη....
Ολική διάσταση απόψεων......

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Συλλήψεις κυνηγών στη Ρόδο
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 12:37 »

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 13:08 »
Επιχειρήματα υπέρ του κυνηγιού από τους φίλους του έχουν αναφερθεί σε άλλη συζήτηση στο ίδιο φόρουμ.

Επιχείρημα είναι αυτό που πείθει τον άλλον συνομηλητή. Δεν με έπεισε κάποιο επιχείρημα να γίνω κυνηγός.....

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 13:56 »
Άσχετο ρε παιδιά  ;D .... αλλά μου την δίνει υπερβολικά όταν λέω σε κάποιους ότι πάω με το jimny στο βουνό και με ρωτάνε με απορία....

- Και τι κάνεις? Για κυνήγι πάς?

Όταν του λέω ότι κάνω βόλτα... κουνάνε το κεφάλι....  0_21 0_21 0_21 0_21

 _10007>


Λυπάμαι πολύ όταν αφαιρείται η ζωή των θηραμάτων
και αυτός ήταν ο λόγος που σταμάτησα το ψαροτούφεκο... (όταν με κοίταξε μια συναγρίδα κατάματα...)

Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 14:36 »
Επιχειρήματα υπέρ του κυνηγιού από τους φίλους του έχουν αναφερθεί σε άλλη συζήτηση στο ίδιο φόρουμ.

Επιχείρημα είναι αυτό που πείθει τον άλλον συνομηλητή. Δεν με έπεισε κάποιο επιχείρημα να γίνω κυνηγός.....

τα επιχειρήματα μου και των άλλων κυνηγών δεν είχαν ως στόχο να γίνει κανένα μέλος του φόρουμ κυνηγός.
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 15:27 »
   Κατ΄αρχήν δεν είδα ούτε 1 σχόλιο επάνω σε αυτό το μνμ μου.




   Κατ΄αρχήν για όλους τους επικριτές του κυνηγίου όπου δεν ξέρουν τι σημαίνει αυτοκριτική ας περάσουν 1 βόλτα πρώτα από εδώ


   http://www.jimnyclub.com/forum/index.php/topic,5378.msg81203.html#msg81203


 
   Γιατί βέβαια όταν μιλάμε για άλλους είναι εύκολο να τους κρίνουμε με τα πιο καυστικά σχόλια.



   Σε 2η φάση παραθέτω τα τηλ όλως των θυροφυλάκων ανά την επικράτεια κάνοντας ταυτόχρονα θερμή παράκληση σε όσους αντιληφθούν κάτι παράνομο να επικοινωνήσουν και να το καταγγείλουν.


   http://www.fisi.tv/Ομοσπονδιακοί%20Θηροφύλακες.html



   Την διεύθυνση παραπάνω αν την κάνετε παράθεση βγάζει στην αρχική σελίδα αν όμως κάνετε αντιγραφή και επικόλληση όλη την σειρά σας βγάζει εκεί που αναφέρω. Γιατί το κάνει αυτό δεν ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 15:36 »
Όπως ανάφερα και παραπάνω, αυτού του είδους οι κουβέντες δε βγάζουν αποτέλεσμα, όπως καταλαβαίνεις λοιπόν δεν έχω σκοπό να το συνεχίσω γιατί δεν υπάρχει λόγος να χαλάμε τις καρδιές μας, υπάρχει ουσιαστική διάσταση απόψεων... ;)


   Έχεις 1 άποψη και είναι απόλυτα σεβαστή. Δεν μπορείς όμως να κατηγορείς όλους τους κυνηγούς επειδή έχεις γνωρίσει 1 μερίδα αυτών την στιγμή που σου αποδεικνύω (δια του επιχειρήματος της θυροφυλακής και όχι μόνο) εμπράκτως ότι δεν είναι όλοι οι κυνηγοί ίδιοι.


   ΥΓ. Κάνε τουλάχιστον 1 σχόλιο στο άνω μνμ σχετικά με τους ομοιδεάτες σου σχετικά με το 4χ4.

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συλλήψεις κυνηγών στη Ρόδο
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 15:41 »
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/02/blog-post_1361.html#more



   Για να δείτε τι παρωπίδες φοράτε. Δεν μας λες, ποιος τους συνέλαβε; Η θυροφυλακή. Και ποιος την πληρώνει;
   Αφού θέλετε να βλέπεται τα πράγματα όπως θέλετε δεν μας λες τι έγινε με τις τόσες ΜΚΟ που κάνανε μελέτες για το περιβάλλον που τόσο πολύ πονούσαν και κάνει έρευνα ο εισαγγελέας τώρα για αυτές;
    Α! και κάτι άλλο. Ο αρκτούρος που νοίαζεται τόσο πολύ για τις αρκούδες που ήταν όταν φτιαχνόταν η εγνατία οδός; Και τώρα τρέχει να βάζει ταμπέλες να προσέχουν οι οδηγοί.

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 15:42 »
Πάλι απαντάς σαν κυνηγός, αλλάζοντας το θέμα, και "κατηγορείς" τα τετρακίνητα και τη ζημιά στη φύση.... δεν αντιλέγω στο δεύτερο,

αλλά λέω οτι πάω με το αμάξι γιατί το γουστάρω, γουστάρω να δω τι φύση, γουστάρω να πάω εκεί που λίγοι πάνε, γουστάρω αδρεναλίνη, γουστάρω γενικά...

Εσείς οι κυνηγοί πείτε..... γουστάρω να σκοτώνω και να αφανίζω τα λιγοστά θηράματα.... ... μπορείτε να πείτε "γουστάρω και τη φύση", αλλά δε σας χρειάζεται το όπλο... δεν είμαστε σε ζούγκλα για να χρειάζεστε αυτοπροστασία από τα άγρια θηρία... Ούτε οι τσίχλες, ούτε οι λαγοί σας πειράζουν. Και τα αγριογούρουνα που μπορούν να σας χτυπήσουν, φεύγουν μόλις χαμπαριάσουν άνθρωπο.