Αποστολέας Θέμα: καλωδια τρομπας βενζινης  (Αναγνώστηκε 7217 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgekoko

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
καλωδια τρομπας βενζινης
« στις: Φεβρουάριος 15, 2011, 21:04 »
 t4 μηπως μπορει καποιος να με πληροφορισει απο που περνανε ακριβος τα καλωδια της τρομπας βενζινης??? θελω ακριβως την διαδρομη απο τρομπα ως την μηχανη γιατι εχω προσπαθησει να τα βρω αλλα δεν.... bhe

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: καλωδια τρομπας βενζινης
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 15, 2011, 22:28 »
Τα σωληνακια ψάχνεις μήπως?
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος georgekoko

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
Απ: καλωδια τρομπας βενζινης
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 15, 2011, 22:42 »
δεν ψαχνω τα σωλινακια ψαχνω το καλωδιο που δινει ρευμα στην τρομπα βενζινης

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: καλωδια τρομπας βενζινης
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 15, 2011, 23:48 »
τι θέλεις να κάνεις??? τα καλώδια περνάνε μαζί με την υπόλοιπη πλεξούδα... θα πρέπει να κατεβάσεις ντεπόζιτο και να τα δεις από εκεί που πάνε... ή από δεξιά ή από αριστερά του αυτοκινήτου, σίγουρα όχι από το κέντρο... σε φώτισα ε?  lol lol lol γι αυτό σε ρωτάω τι θέλεις να κάνεις, μήπως βρούμε πιο καλή λύση... αλλιώς κατέβασμα ντεπόζιτου κ τα έχεις μπροστά σου...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος blacklimit

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Άντρας
  • ORESTIADA EVROS
Απ: καλωδια τρομπας βενζινης
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 16, 2011, 11:02 »
καλημερα φιλε μου

ποιο μοντελο εχεις?αν και νομιζω πως ολα απο εκει περνανε

επειδη τις προαλες ανακατευτικα με αυτα

τα καλωδια ξεκηνανε απο τον εγκεφαλο που βρισκετε δεξια και πανω απο τα ποδια του συνοδηγου
υστερα περναει απο την πλευρα του οδηγου και κατεβαινει στα αριστερα απο τα ποδια του παει διπλα απο το μασπιε
και στην ζωνη του οδηγου χωριζετε και γινοντε 2 οι πλεξουδες
μια μπαινει μεσα απο την θεση που εχει για την ζωνη και παει προσ τα πισω και η αλλη(αυτη που ψανεις)παει κατω απο το καθισμα του οδηγου περναει πισω απο το χειροφρενο και συνεχιζει για την πισω πορτα
εκει λοιπον στο χειροφρενο βγαινουν ενας αριθμος απο καλωδια οπως και αυτα που ψαχνεις

ροζ ειναι η αντλια και κιτρινο ο δεικτης του καντραν τα μαυρα που πανε μαζι ειναι τα - του κυκλωματος

αν μου πεις τι θελεις να κανεις ισως ξερω και σε βοηθησω

να ξερεις πως αν εχει την μοκετα μεσα ειναι λιγο ζορικα να τα βρεις οποτε ετοιμασουν να την βγαλεις

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 16, 2011, 11:05 από blacklimit »
drink on bed!!!

drive on road!!!

Αποσυνδεδεμένος georgekoko

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
Απ: καλωδια τρομπας βενζινης
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 01:00 »
περιμενε γιατι καπου μπερδευτηκα διπλα απο το χειροφρενο εχει μια ταπα που βγαινει στο κατω μεροσ του αμαξιου και αποτελειτε απο 2 φισακια ενα μαυρο και ενα λευκο τι ειναι αυτα και ποιο ειναι ποιο???? εγω θελω να κοψω το καλωδιο της τρομπας της βενζινης αν ειναι δυνατον μεσα απο την καμπινα....ξερω πως μερικοι θα πειτε εχει ΑΒS κτλ  δεν με νοιαζει εγω θελω να κοψω τα ρευματα για να μην περνει μπρος το αμαξι οταν εχω κλεισει τον διακοπτη που θα βαλω!!   σκεφτομαι να βγαλω το πλαστικο του χειροφρνου και απο κει να δω αν μπορω να κοψω κατι   εχω το καινουριο μοντελο με τα κουμπακια 4χ4. αν μπορεις να μου πεις ακριβως χρωμα και απο ποια φισα η αμα εχεις καμια ιδεα αν μπορω να το κοψω καπου ποιο μπροστα πχ κατω απο το ταμπλο στα ποδια του οδηγου...θα το βρω λεσ απο κει κατω μεσα στο χαμο???   γι αυτο ψαχνομαι αλλα ολοι που εχω ρωτησει δεν ξερουν ποιο ακριβως καλωδιο και απο που περναει ακριβως ο καθενας λεει την δικη του υποθεση για το που περνανε!!!

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: καλωδια τρομπας βενζινης
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 01:11 »
Είναι πιο εύκολο να βρεις το ρελέ που δίνει στην τρόμπα κ να βάλεις εκεί το διακοπτάκι... επίσης, ακόμα πιο εύκολο να βάλεις διακόπτη στο καλώδιο πριν τον εγκέφαλο, κ να κόψεις πχ τα μπεκ κ όχι την τρόμπα...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος blacklimit

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Άντρας
  • ORESTIADA EVROS
Απ: καλωδια τρομπας βενζινης
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 10:07 »
μμμμ τα χρωματα μπορει να διαφερουν και τα φυσακια τωρα γιατι εχεις το καινουργιο.η φυσα πρεπει να ειναι τετραγωνη(στο δικο μου ειναι ασπρη) δες λιγο ποιο απο τα 2 φυσακια παει προς το ντεποζιτο

ναι πισω απο το χειροφρενο εχει μια τρυπα και απο εκει περνανε τα καλωδια για την τετρακινηση το κοντερ και την βενζιναντλια μαζι με το φλοτερ

αν βγαλεις το καλυμμα του χειροφρενου πρεπει να φαινετε η τρυπα

ρελε απο οτι θυμαμαι δεν εχει γιατι περνει απευθειας εντολη απο το εγκεφαλο και εκεινος απο ενα αισθητηρα που εχει επανω στο μοτερ(για αυτο οταν παμε το κλειδι στην 2η σκαλα ακουγετε η αντλια και με το που υπερπληρωσει βενζινα το κυκλωμα σταματαει) αλλα ειναι τοσα τα καλωδια και διακλαδωσεις που κανουν που ειναι κομματι δυσκολο να το βρεις πληρως

η σκεψη σου ειναι σωστη να κοβεις το ρευμα απο την αντλια αλλα μην προσπαθησεις να τα βρεις απο που ξεκηνανε,βρες απλα το σωστο φυσακι
drink on bed!!!

drive on road!!!

Αποσυνδεδεμένος georgekoko

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
Απ: καλωδια τρομπας βενζινης
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 11:07 »
λοιπον απο τη μαυρη φισα τα καλωδια πανε καπου στα ταμπουρα απο την ασπρη πρεπει να πηγαινουν στο ντεποζητο και εχει 2 μαυρα ενα ροζ και ενα κιτρινομαυρο....  πιστευεις πψς ειναι το ροζ?

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: καλωδια τρομπας βενζινης
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 11:18 »
ρελέ υπάρχει...στον χώρο του κινητήρα.... δίπλα στην μπαταρία, εκεί που είναι μαζεμένα τα ρελέ. έτσι προσπερνιέται κ το ιμμο αν χρειαστεί.... αλλά εφόσον βρέθηκε το ροζ...

κάνε το εξής για να βεβαιωθείς ότι είναι η σωστή φύσα, βγάλτην, γύρνα τον διακόπτη στην 2 σκάλα, κ λογικά δεν θα την ακούσεις να κάνει τον θόρυβο που ανέφερε κ ο balcklimit...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος georgekoko

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
Απ: καλωδια τρομπας βενζινης
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 11:35 »
verse τον ρελε τον εχω βρει αλλα θελω να κοψω αυτο το καλωδιο ειμαι λιγο κολλημενος!!!! 0_21    εβγαλα το λευκο φις δεν δοθλευε η τρομπα αλλα ο δεικτης της βενζηνασ ανεβηκε!   αφου η φισα εχει πανω της και το κιτρινο καλωδιο ποθ λεμε οτι ειναι του δεικτη τοτε γιατι αφου την εβγαλα ο δεικτης ανεβηκε?????

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: καλωδια τρομπας βενζινης
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 11:43 »
Ανέβηκε μέχρι εκεί που ανεβαίνει όταν είναι κουμπωμένη η φύσα, ή κάνει τα δικά του ο δείκτης όταν η φύσα είναι εκτός?

fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος georgekoko

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
Απ: καλωδια τρομπας βενζινης
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 11:45 »
ανεβηκε μεχρι εκει που εχω βενζηνη και εμεινε εκει. σαν να εχω την φισα κουμπομενη

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: καλωδια τρομπας βενζινης
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 12:24 »
Για να είσαι σίγουρος, βρες το workshop manual του VVT, και δες από εκεί ποια καλώδια πάνε στην τρόμπα... κάπου κυκλοφορεί στο forum. Δεν έχω χρόνο τώρα, αλλιώς θα το κοιτούσα εγώ... αν το βρεις στείλε μου το λινκ κ το βραδάκι θα του ρίξω μια ματιά...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος blacklimit

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Άντρας
  • ORESTIADA EVROS
Απ: καλωδια τρομπας βενζινης
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 13:09 »
στο δικο μου το ροζ ηταν η βενζιναντλια και το κιτρινο με την μαυρη ριγα ειναι ο δεικτης σιγουρα

τωρα γιατι ανεβηκε ο δεικτης δεν το ξερω να σου το πω
drink on bed!!!

drive on road!!!