Αποστολέας Θέμα: Φως στο τούνελ?  (Αναγνώστηκε 5098 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Φως στο τούνελ?
« στις: Φεβρουάριος 15, 2011, 17:59 »
Παρακολουθώντας, λόγω δουλειάς, μία σειρά συναντήσεων με προμηθευτές από την Ευρώπη, (ενδοκοινοτικά αγαθά), ενημερωθήκαμε ότι έχει κοπεί η ασφάλεια-εγγύηση για όλες οι Ελληνικές επιχειρήσεις που πραγματοποιούν αγορές από την Ευρώπη. Τι σημαίνει αυτό?

Η (ξένη) ασφαλιστική εταιρεία που καλύπτει τον προμηθευτή μας από τυχόν απώλειες (π.χ. πτώχευση) προς τις Ελληνικές εταιρείες μηδένισε τα ποσά εγγυήσεων. 
π.χ. Ας πούμε ότι έχεις κάποιον προμηθευτή στην Ισπανία. Η ασφάλειά του πριν 1 έτος για Ελληνική εταιρεία του κάλυπτε ποσό 120.000ευρώ πωλήσεων. Δηλαδή αν είχες αγοράσει προϊόντα-υπηρεσίες ας πούμε 140.000ευρώ και έριχνες κανόνι (φτου φτου και μακριά) ο προμηθευτής σου θα πληρωνόταν από την ασφαλιστική του 120.000 και θα είχε άλλα 20.000 που θα ήταν η χασούρα του. Αυτό ήταν και είναι και μία βάση εμπιστοσύνης για ανάπτυξη πωλήσεων με τις Ευρωπαϊκές εταιρείες..
Πριν από λίγους μήνες ο αντίστοιχος ευρωπαικός τειρεσίας (μου διαφεύγει το γαλλικό του όνομα), μηδένισε τα ποσά αυτά για όλες τις Ελληνικές εταιρείες με αποτέλεσμα, αφενώς μεν οι προμηθευτές να σου κόβουν την πίστωση-άνοιγμα-πλαφόν με κάποια σχετική-διακριτική πίεση για να εξοφλήσεις και το υπόλοιπο, αφετέρου δε αυτά τα χρήματα σε μία περίοδο ύφεσης να μην μπορείς να τα συγκεντρώσεις λόγω πτώσης-κατάρευσης πωλήσεων. Δεν μιλάω βέβαια για τις ελληνικές τράπεζες που μας έχουν βγάλει στο κλαρί χωρίς να το έχουμε πάρει χαμπάρι..
"Τα δύο πόδια σε ένα παπούτσι" και "@έσε ψηλα κι'αγνάντευε" γίναν ξανά χιτ στα meetings των εταιρειών.
Οι απολύσεις στον ιδιωτικό τομέα θα συνεχίσουν, πολλές εταιρείες θα πτωχεύσουν και φως στο τούνελ δεν βλέπω ακόμα...(ούτε η Νικολούλη)
Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φως στο τούνελ?
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 15, 2011, 19:47 »
 Εχθές πρωί σε ένα απο τα κεντρικά καταστήματα του ΙΚΑ,καθώς κάθομαι στην ουρά για μια δουλειά που είχα,έχω μπροστά μου μια κυρία περίπου 40-45 ετών...κοινώς "μπούνια"η κοπέλα...με το μαλλί,το νύχι,το ντύσιμο το extreme...με τα όλα της βρε παιδί μου,τέλος πάντων...Ακούω λοιπόν την υπάλληλο του ΙΚΑ να λέει: "Για ρύθμιση είσαστε?"-"Μάλιστα" απαντάει εκείνη... "Είσαστε η νόμιμη εκπρόσωπος της εταιρείας?" ρωτάει ξανά η υπάλληλος... Και απαντάει η κοπέλα "Μάλιστα!"...Τσεκάρει η υπάλληλος τα χαρτιά και της λέει "Σύμφωνα με το υπηρεσιακό σημείωμα που μου φέρατε εδώ απο το τοπικό κατάστημα σας η οφειλή σας ανέρχεται στα...δεν θα πώ τον αριθμό γιατί εκείνη την στιγμή μου έπεσαν τα χαρτιά απο το χέρι...Η οφειλή της κυρίας για εργοδοτικές εισφορές ξεπέρναγε κατα πολύ τα 300.000 € καθώς απο το 2003,για τους 6 αλλοδαπούς υπαλλήλους που διατηρούσε (τους όνομασαν γι αυτό το λέω),είχε να πατήσει το πόδι της στο ταμείο του ΙΚΑ...Και η ιστορία πως τελειώνει...?Στο τέλος κατεβήκαμε μαζί στο ισόγειο και βγαίνοντας στην έξοδο παρατηρώ oti είχε στην κατοχή της ένα Land Rover αλλά ήταν πολύ μεγάλο...

 Το συμπέρασμα για εμένα: ρε αδελφέ έκανε οτι έκανε η κοπέλα,έφαγε οτι έφαγε τέλος πάντων...μα να πάρει και αγγλικό αυτοκίνητο!...χάθηκε ο κόσμος να πάρει ένα ιαπωνέζικο...όχι τίποτα άλλο για να έχει το κεφάλι της ήσυχο ρε αδερφέ!

 Τα υπόλοιπα συμπεράσματα δικά σας! ;)
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φως στο τούνελ?
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 15, 2011, 20:09 »
Εχθές πρωί σε ένα απο τα κεντρικά καταστήματα του ΙΚΑ,καθώς κάθομαι στην ουρά για μια δουλειά που είχα,έχω μπροστά μου μια κυρία περίπου 40-45 ετών...κοινώς "μπούνια"η κοπέλα...με το μαλλί,το νύχι,το ντύσιμο το extreme...με τα όλα της βρε παιδί μου,τέλος πάντων...Ακούω λοιπόν την υπάλληλο του ΙΚΑ να λέει: "Για ρύθμιση είσαστε?"-"Μάλιστα" απαντάει εκείνη... "Είσαστε η νόμιμη εκπρόσωπος της εταιρείας?" ρωτάει ξανά η υπάλληλος... Και απαντάει η κοπέλα "Μάλιστα!"...Τσεκάρει η υπάλληλος τα χαρτιά και της λέει "Σύμφωνα με το υπηρεσιακό σημείωμα που μου φέρατε εδώ απο το τοπικό κατάστημα σας η οφειλή σας ανέρχεται στα...δεν θα πώ τον αριθμό γιατί εκείνη την στιγμή μου έπεσαν τα χαρτιά απο το χέρι...Η οφειλή της κυρίας για εργοδοτικές εισφορές ξεπέρναγε κατα πολύ τα 300.000 € καθώς απο το 2003,για τους 6 αλλοδαπούς υπαλλήλους που διατηρούσε (τους όνομασαν γι αυτό το λέω),είχε να πατήσει το πόδι της στο ταμείο του ΙΚΑ...Και η ιστορία πως τελειώνει...?Στο τέλος κατεβήκαμε μαζί στο ισόγειο και βγαίνοντας στην έξοδο παρατηρώ oti είχε στην κατοχή της ένα Land Rover αλλά ήταν πολύ μεγάλο...

 Το συμπέρασμα για εμένα: ρε αδελφέ έκανε οτι έκανε η κοπέλα,έφαγε οτι έφαγε τέλος πάντων...μα να πάρει και αγγλικό αυτοκίνητο!...χάθηκε ο κόσμος να πάρει ένα ιαπωνέζικο...όχι τίποτα άλλο για να έχει το κεφάλι της ήσυχο ρε αδερφέ!

 Τα υπόλοιπα συμπεράσματα δικά σας! ;)

Δηλαδή αν είχε ένα landcruiser ή ένα pathfinder θα ήταν όλα καλά Γιαννάκο?

p.s. Όταν σου έπεσαν τα χαρτιά, σε πόνεσε η μέση σου σηκώνοντάς τα?
Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φως στο τούνελ?
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 16, 2011, 08:52 »
Εγώ να πω το άλλο :

Οταν πάω κάθε τόσο στη ΔΟΥ να θεωρήσω και τρυπήσω βιβλία, μου ζητάνε ενημερώτητες από ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, ΒΕΑ και ΕΒΕΑ.
Δηλαδή, δεν μου θεωρούν βιβλία για να δουλέψω αν δεν έχω εξοφλήσει τα 4 παραπάνω.

ΠΩΣ ΔΙΑΟΛΟ το κάνουν τόσοι άλλοι, και τα λεφτά που προορίζονται για ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, ΒΕΑ και ΕΒΕΑ τα μετατρέπουν σε Cayenne και πισίνες ? Τι δεν κάνω σωστά ? Θέλω μια βίλα με υπόγειο parking για Cayenne και μία 25μετρη πισίνα. Α, και θέα στο Αιγαίο.

Το έχω ξαναγράψει, αλλά θα το ξαναπώ : Με λεφτά που έχω πληρώσει στην εφορία (χωρίς το ΦΠΑ) τα τελευταία 8 χρόνια, θα εξοφλούσα το σπίτι μου και θα έπερνα ακόμα ένα ίδιο. Κάποιοι μου τα τρώνε....

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φως στο τούνελ?
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 16, 2011, 10:09 »
...Cayenne και μία 25μετρη πισίνα...

Από σαύρα σε σαύρα πας... ha ha
Την 25μετρη την θέλεις να το πλένεις από τις λάσπες ;D ;D ??
Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φως στο τούνελ?
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 16, 2011, 10:39 »
Κάπου άκουσα σήμερα (στο ραδιόφωνο) ότι θα ελεγχθούν όσοι είχαν πάρει επιδοτήσεις τα προηγούμενα χρόνια. Βάσει νόμου λέει ότι όταν πέρνεις επιδότηση πρέπει να εξακολουθείς να έχεις την δραστηριότητα για την οποία την έχεις παρει για 10χρόνια..
 >h09 >h09 >h09 >h09 >h09 >h09 >h09..πέθανα στα γέλια...

Δηλαδή αυτός που την πήρε κακόβουλα (60%+) και την έφαγε σε αγορές περιουσιακών στοιχείων (ακίνητα, κινητά, σάρκα) και τα βρόντηξε μετά,
 θα την γυρίσει πίσω? Το άλλο με τον Τοτό, το ξέρεις?
Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.

Αποσυνδεδεμένος geojimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 748
Απ: Φως στο τούνελ?
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 16, 2011, 10:53 »
Πανω στα λεγομενα του ΧΑΡΗ θα προσθεσω οτι οταν πιασεις κουβεντα με τετοιους τυπους-τυπισες σε κανουν να αισθανεσαι πολυυυυυ μ@λ@κ@ς που προσπαθεις να εισαι ενταξει με τις υποχρεωσεις σου.Αν δεις και περιπτωσεις τυπου ΤΟΛΗ τοτε αστα...
Με αυτα και αυτα στο τελος θα εχει δικιο ο π@γκ@λοκουρ@δ@ς...

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φως στο τούνελ?
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 16, 2011, 11:01 »
Πανω στα λεγομενα του ΧΑΡΗ θα προσθεσω οτι οταν πιασεις κουβεντα με τετοιους τυπους-τυπισες σε κανουν να αισθανεσαι πολυυυυυ μ@λ@κ@ς που προσπαθεις να εισαι ενταξει με τις υποχρεωσεις σου.Αν δεις και περιπτωσεις τυπου ΤΟΛΗ τοτε αστα...
Με αυτα και αυτα στο τελος θα εχει δικιο ο π@γκ@λοκουρ@δ@ς...

Κοίτα πόσο δημοκρατικό κράτος είμαστε:

Παραθέτω από το news247.gr

"Ο Τόλης Βοσκόπουλος καταδικάστηκε σε ποινή φυλάκισης τριών ετών. Η ποινή έχει ανασταλτικό αποτέλεσμα στην έφεση, ενώ το δικαστήριο έδωσε και τη δυνατότητα εξαγοράς της ποινής, με 5 ευρώ την ημέρα.

Η υπόθεση αφορά την υπόθεση των οφειλών του στην εφορία για την περίοδο 1993-1997. Το ποσό με τις προσαυξήσεις άγγιξε τα 5,5 εκατομμύρια ευρώ."


Οι υπολογισμοί δικοί μας, όπως και τα χρεη του...
Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φως στο τούνελ?
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 16, 2011, 16:35 »
εδω εκαναν εμαθα και κινηση να μαζεψουν λεφτα να τα δωσουν στον τολη να ξεχρεωσει, θαυμαστες του.

χαρη μαλλον δεν εχεις καλους δασκαλους και γιαυτο δεν τα κανεις καλα τα πραγματα ha ha

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Φως στο τούνελ?
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 16, 2011, 16:49 »
Στην νότια Ιταλία λένε:
Κλέψε λίγα, να πας φυλακή.
Κλέψε πολλά, να πας στον Παράδεισο.......

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φως στο τούνελ?
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 16, 2011, 16:52 »

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φως στο τούνελ?
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 16, 2011, 19:51 »
Το θέμα δεν είναι μόνο η κλοπή που έτσι κι αλλιώς κατακρίνεται απ'όλους πιστεύω... ;)

 Σύμφωνα με το θέμα που ξεκίνησε ο Σωκράτης ,προσωπικά το πήγαινα αλλού! ;)

 Σε αυτήν την χώρα πριν μερικά χρόνια έπεσε χρήμα άφθονο...με αυτό συνεπάγεται οτι η κάθε κουτσή Μαρία ξαφνικά βρέθηκε με μια επιχείρηση στην κατοχή της,χωρίς βέβαια την παραμικρή οργάνωση για την επιχείρηση της και με μόνη λογική "Παιδιά πήρα 5 μηχανήματα...μπείτε μέσα σε ένα χώρο που νοίκιασα και δουλέψτε τα να αρπάξουμε οτι αρπάξουμε και απο δώ πάνε και οι άλλοι!" Το χρήμα όπως προείπα έρρεε και έτσι όλοι λίγο πολύ κάτι έκαναν...!Με αυτό τον τρόπο όλοι κέρδιζαν...ο καθένας απο το πόστο του! ;)

 Τώρα όμως η κάνουλα έκλεισε!Και η μια κουτσή Μαρία σπαρταράει,η άλλη κλέβει,η άλλη κλείνει και ψάχνει για δουλειά,η άλλη χρωστάει σε όσους μιλάνε ελληνικά...ισπανικά...ιταλικά...βουλγάρικα...σκοπιανά...κινέζικα...ινδονησιακά...μαλαισιανά και πάει λέγοντας!Γιατί έτσι έμαθε η κουτσή Μαρία να το παίζει επιχειρηματίας με ξένο και δανεικό χρήμα,στην πολυθρόνα της και χωρίς βέβαια να παράγει τίποτα απολύτως!Και τι κατάφερε...?Να στέλνει το εισόδημα της...που?...στο εξωτερικό...έξω απο το σπίτι της δηλαδή!

 Για εμέ...καλά έκανε λοιπόν και έκλεισε η κάνουλα!Κάθε κατεργάρης στον πάγκο του!Στην τελική κουτσή Μαρία μου επιχειρηματίας δεν θές να λές οτι είσαι...απόδειξε το λοιπόν!Όχι καλή μου μόνο στα εύκολα...τώρα σε θέλω...στα δύσκολα...στα αγγούρια που λένε!Άντε καλή μου γιατί πολλοί φελλοί μαζευτήκαμε σε κάθε κλάδο και αντί στον αφρό να επιπλέουν οι νοικοκύριδες και οι τίμιοι επέπλεαν τα απόβλητα.Καιρός είναι να ξεκαθαρίσει λοιπόν το τοπίο...ή λοιπόν μένεις και εδραιώνεσαι...ή άντε στο καλό και αέρα στα πανιά σου...άλλωστε και εκεί έχεις πολυθρόνα κουτσή Μαρία μου!Αυτή πήγαινε να πιάσεις για να αφήσεις και όλους τους υπόλοιπους ήσυχους...

  Όσον αφορά τώρα για τις απολύσεις στις επιχειρήσεις...πρώτα απ'όλα με μια πρόσφατη έρευνα απο μια εγκυρότατη πολιτική εφημερίδα ,το 41% των ελληνικών επιχειρήσεων μέχρι το τέλος του 2010 απασχολούσε μόνο αλλοδαπό προσωπικό...οπότε ας πάνε και αυτοί στο καλό γιατί στο τέλος μας είπαν και κορόιδα!Αυτά είναι βέβαια τα φανερά στοιχεία...για τα μαύρα δεν ξέρουμε!

 Για το ελληνικό προσωπικό...σήμερα μίλησα με έναν διαφημιστή και μου είπε για ένα πλέον ωραίο γολγοθά που πέρασε πρίν απο 1 μήνα περίπου..."Γιάννη..." μου λέει "στα τέλη της χρονιάς,έφυγε ο γραφίστας μου χωρίς καν να με ενημερώσει ρε φίλε και είχα 7 project που έτρεχαν για υλοποίηση.."Του γυρνάω και του κάνω "Ωχ φίλε..." -"Δεν υπάρχουν φίλε ωχ..." μου λέει και μου συνεχίζει " έβαλα αγγελία και μου έστειλαν...φίλε δεν θα το πιστέψεις...364 βιογραφικά...που πρίν απο 2 χρόνια είχα ξαναβάλει αγγελία και με πήραν 7 άτομα...οι 2 μου το έκλεισαν στην μούρη γιατί η έδρα μου είναι στου Ζωγράφου με την δικαιολογία οτι είναι μακρυά για εμάς...οι 3 μου είπαν οτι δίνω λίγα για αυτά που ζητάω...και εγώ είχα να επιλέξω ανάμεσα σε 2 τον καλύτερο για τα δικά μου κριτήρια...!Τώρα για 5 μέρες έψαχνα τα βιογραφικά,προσέλαβα γραφίστα πολύ πιο εξελιγμένο απο τον προηγούμενο,του δίνω παρα 300 € τα μισά λεφτά απο οτι έδινα στον προηγούμενο και πλέον έχω και 2 spare..." Του λέω και εγώ "ρε φίλε σε καλό σου βγήκε τελικά..." μου απαντάει..."Γιαννάκο...απλά σώθηκα!"

 Οπότε οι καλοί και λογικοί εργαζόμενοι προσωπικά πιστεύω δεν θα χαθούν...Θα απορροφηθούν σε άλλα επαγγέλματα όπως έγινε και σε άλλες περιπτώσεις...Οι τεμπέληδες...?Γιατί δεν ανοίγεις και συ ρε φίλε μια επιχείρηση που το μόνο που έχεις στο μυαλό σου είναι το πόσο οικονομάει το αφεντικό σου...για να μην σου πώ για το τι κατάρες ρίχνεις απο πίσω του...Ένας φίλος με επιχείρηση πήγε και αγόρασε 1 μηχανή...και τι γυρνάει και μου λέει...!Στα παιδιά στο μαγαζί είπα οτι κέρδισα το τζόκερ!Συγνώμη αλλά για εμένα είναι τραγελαφικά πράγματα αυτά..Και απ'οτι βλέπω είναι ένα τίμιο παιδί που το μόνο που κοιτάει είναι να κάνει την δουλειά του!Γιατί ρε φίλε του λέω...μαζί λιωνετε,μαζί παίζετε κορώνα γράμματα το κεφάλι σας με όλα αυτά που συμβαίνουν αυτή την στιγμή? Στην τελική ποιός δίνει εργασία σε ποιόν?Εσύ σε αυτούς ή αυτοί σε εσένα?

 Στην Ελλάδα αποκτήσαμε την καραμέλα...το δημόσιο...και το δημόσιο...!Συμφωνώ απόλυτα οτι το ελληνικό δημόσιο είναι του πρωκτού...ξανά του πρωκτού!Ενώ ο ιδιωτικός τομέας πάει καλύτερα...?ρε κούνια που μας κούναγε και ακόμα μας κουνάει!Γι αυτό το Έλληνας είναι πλέον επάγγελμα και όχι εθνικότητα!To έχω ξαναπεί:για εμένα όλος ο λαός θέλει format και πρώτος απ'όλους εγώ!Να ξεκινήσω απο την αρχή!Έτσι και να δουλεύω θα μάθω και να ψηφίζω και να αγοράζω και να τρώω και να διαβάζω...και...και...και!Πρακτικά format δεν γίνεται όποτε πως μπορεί να γίνει...σε αυτούς που γεννιούνται τώρα...εγώ στον Νικόλα,ο Χάρης στο Γιαννιό,ο Αργύρης στα δίδυμα,ο JM στη κόρη του,ο admin στις κόρες του και πάει λέγοντας.Το τελευταίο που άκουσα και γέλαγα ήταν το εξής:ο Νικόλας μου λέει οτι απο την στιγμή που άνοιξε τα ματάκια του χρωστάει στο ελληνικό κράτος και κατ επέκταση στα δάνεια που έχει πάρει ο παππούς του απο την Ευρωπαική ένωση 33.000 € Γειά σου βρε παππού με τα ωραία σου...αλλά ξέχασα συγνώμη...εσύ παππού όταν γεννήθηκες,πείναγες και δεν δεν είχες στον ήλιο μοίρα....και γι'αυτό άρχισες να κλέβεις οτι βρίσκεις...Γειά σου βρε παππού με τα ωραία σου.Ο εγγονός σου δεν θα σε ξεχάσει ποτέ...δεν τον άφησες να σε ξεχάσει ποτέ!

 Συγνώμη που σας κούρασα αλλά μια φορά την εβδομάδα καλό είναι να μιλούμε και λίγο σοβαρά γιατί πρώτους απ'όλους αφορά την γενιά μεταξύ των 25-35 ετών και κατ'επέκταση τα παιδιά μας! ;)

 
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: Φως στο τούνελ?
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 16, 2011, 20:33 »
Παράθεση
Για το ελληνικό προσωπικό...σήμερα μίλησα με έναν διαφημιστή και μου είπε για ένα πλέον ωραίο γολγοθά που πέρασε πρίν απο 1 μήνα περίπου..."Γιάννη..." μου λέει "στα τέλη της χρονιάς,έφυγε ο γραφίστας μου χωρίς καν να με ενημερώσει ρε φίλε και είχα 7 project που έτρεχαν για υλοποίηση.."Του γυρνάω και του κάνω "Ωχ φίλε..." -"Δεν υπάρχουν φίλε ωχ..." μου λέει και μου συνεχίζει " έβαλα αγγελία και μου έστειλαν...φίλε δεν θα το πιστέψεις...364 βιογραφικά...που πρίν απο 2 χρόνια είχα ξαναβάλει αγγελία και με πήραν 7 άτομα...οι 2 μου το έκλεισαν στην μούρη γιατί η έδρα μου είναι στου Ζωγράφου με την δικαιολογία οτι είναι μακρυά για εμάς...οι 3 μου είπαν οτι δίνω λίγα για αυτά που ζητάω...και εγώ είχα να επιλέξω ανάμεσα σε 2 τον καλύτερο για τα δικά μου κριτήρια...!Τώρα για 5 μέρες έψαχνα τα βιογραφικά,προσέλαβα γραφίστα πολύ πιο εξελιγμένο απο τον προηγούμενο,του δίνω παρα 300 € τα μισά λεφτά απο οτι έδινα στον προηγούμενο και πλέον έχω και 2 spare..." Του λέω και εγώ "ρε φίλε σε καλό σου βγήκε τελικά..." μου απαντάει..."Γιαννάκο...απλά σώθηκα!"

Για καλό το είπες αυτό...?? βρήκε 867 υπαλλήλους, πήρε τον καλύτερο και τον πληρώνει με μισθό πείνας?
και αυτό ξέρεις γιατί το κάνει.. γιατί υπάρχουν άλλοι 866 άνεργοι που πέριμένουν απο πίσω να ζήσουν την οικογένεια τους...

Έτσι πρέπει να γίνουμε?? ΟΙ ΠΟΥΤ****Σ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ και του κάθε ΜΑΛ***Α εκβιαστή???
Ειμαστε το πιο ακριβό κράτος της Ευρώπης - δουλευουμε περίσσότερο απ'ολους - πέρνουμε μισθούς πείνας....

Τα (πονηρά) αφεντικά  τώρα επωφελούνται...
Πρώτος και καλύτερος άμεσος συγγενής μου, που με δικαιολογία την κρίση και να μην διώξει προσωπικό έκανε μείωση σε όλους σχεδόν τους υπαλλήλους....

Δεν  έχει όμως σκεφτεί,  οτι αν ο υπάλληλος του δεν έχει λεφτά και δεν έχει και ο δίπλα, το προιόν του δεν θα μπορεί να πουληθεί ...
μην μου κλαίγεται λοιπον μετά για μείωση του τζίρου... για τις πράξεις σου να ξέρεις οτι με το ίδιο νόμισμα θα πληρωθείς....





Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φως στο τούνελ?
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 16, 2011, 20:44 »
Θα διαφωνήσω σε κάποια σημεία, αλλά τα πιο σημαντικά είναι:

Σύμφωνα με το θέμα που ξεκίνησε ο Σωκράτης ,προσωπικά το πήγαινα αλλού! ;)

Όπου θες μπορείς να το πας (δεν είσαι offtopic). Βρισκόμαστε στο "μπουγατσοκαταστάσες" (αν μπορείς να το εντάξεις εκεί).

Συγνώμη που σας κούρασα αλλά μια φορά την εβδομάδα καλό είναι να μιλούμε και λίγο σοβαρά γιατί πρώτους απ'όλους αφορά την γενιά μεταξύ των 25-35 ετών και κατ'επέκταση τα παιδιά μας! ;)

Εμένα με συγχωρείς που ανοίγω τέτοια θέματα, αλλά αν θέλετε να μιλάμε μόνο για ψηλώματα και για "πωλείται" να μην ξανανοίξω τέτοιο θέμα.
Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φως στο τούνελ?
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 16, 2011, 20:49 »

Ειμαστε το πιο ακριβό κράτος της Ευρώπης - δουλευουμε περίσσότερο απ'ολους - πέρνουμε μισθούς πείνας....



Χρηστάκο, με συγχωρείς, αλλά δεν δουλεύουμε περισσότερο απ' όλους.... μπορεί σε ώρες να "απασχολούμαστε" αρκετές ώρες, αλλά όπου και να πας, αν γυρίσεις απότομα την οθόνη ενός εργαζόμενου, θα βρεις πασιέντζες...

Και αφού δεν παράγουμε, θα πεινάσουμε....

Κατά καιρούς ζητάω και εγώ υπαλλήλους. Πέρνουν τηλέφωνο διάφοροι, και αντί για "Καλημέρα σας, λέγομαι τάδε, και ενδιαφέρομαι για δουλειά" λένε "ναι? πόσα δίνετε για την αγγελία?" .....

Η κλασική απάντησή μου είναι "εσύ τι δίνεις ?", και μου το κλείνουν....

Η το άλλο : σε πόσο καιρό θα γίνω διευθυντής, και πόσα θα πέρνω? ..... Μεγάλε.... εργάτη ζητάω, όχι συνέταιρο...

Ας μάθουμε να δουλεύουμε πρώτα, και ύστερα να ζητάμε...
Εχω έναν Ελληνα και έναν ξένο.... Ο ξένος, απ' την αρχή, έκανε αυτό που του έλεγα, πριν ακόμα τελειώσω τη κουβέντα μου.... τώρα που ξέρει τη δουλειά, έχω τον ιδανικό υπάλληλο.... (και τον αμοίβω με το παραπάνω, και τον κρατάω και όσο καιρό δεν έχω δουλεια)

Ο Ελληνας πάλι.... τι να πω... αν δεν είχε 2 παιδιά και στεγαστικό θα τον είχα τζάσει από καιρό... και τελικά τη πληρώνω εγώ...

Και συ Γιαννάκη, να πας να πάρεις κανα σεμινάριο.... ψάχνω και για μένα...  Πρέπει εμείς οι επιχειρηματίες να ξεφύγουμε από το καθεστώς "Τα ξέρω όλα... οι άλλοι θα μου μάθουν τη δουλειά μου ?" Το έχω ζήσει το θέμα, εχω καταλάβει πόσο πίσω είμαστε (και είμαι...)