Αποστολέας Θέμα: ΤΡΕΜΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΟΥ  (Αναγνώστηκε 15461 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mary

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3
ΤΡΕΜΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΟΥ
« στις: Φεβρουάριος 05, 2011, 11:10 »
Γεια σας και απο εμενα!!! Σημερα έκανα εγγραφη στο forum καλως με δεχτήκατε. Εχω  ενα προβληματάκι  το έχω παει σε πολλά συνεργεία (και σε εξουσιοδοτημένα) και ο καθένας λέει το κοντό του και το μακρύ του ίσως επειδή είμαι κοριτσάκι... anyway, λοιπόν  οταν κινούμε με πάνω από 65 χλμ και πατήσω φρένο τρέμει το τιμόνι μου και δεν μιλάμε για απλό τρέμουλο πιστεύω ότι ένα κομπρεσέρ μπορείς να το κρατήσεις το jimny όχι. Κάποιοι μου λένε δισκόπλακες, άλλοι μου λένε δαγκάνες, άλλοι μου έχουν πει και άλλα που δεν τα θυμάμαι. Εσεις τι πιστεύετε μπορεί κάποιος να με συμβουλεύσει?

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 05, 2011, 11:52 »
Καλώς ήρθες!Αν κάνεις μια "βόλτα" στο φόρουμ θα διαβάσεις πολλά για το συγκεκριμένο θέμα.Τρέμουλο σε παρουσιάζει μόνο όταν πατάς φρένο???Γιατί αν είναι έτσι έχεις στραβωμένες δισκόπλακες.Αν πάλι στο κάνει και στην πορεία του αυτοκινήτου πχ με 80 χιλιόμετρα τότε θέλεις μια ζυγοστάθμηση πάνω στο αυτοκίνητο από ένα μάστορα που ξέρει καλά την δουλειά του.Μπορούσα να σε προτείνω να βάλεις αμορτισέρ τιμονιού για να καλύψεις λίγο το τρέμουλο αλλά στην παρούσα φάση καλύτερα μην το κάνεις.Δες και τι θα σε πούνε και τα υπόλοιπα παιδιά και διάβασε και τις γνώμες από τους πιο έμπειρους της παρέας. Καλώς ήρθες και πάλι και καλές βόλτες.
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος givrgos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
  • ΟΚ ΟΛΑ!
Απ: ΤΡΕΜΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 05, 2011, 12:19 »
καλημερα mary καλως ηρθες στη παρεα
λοιπον οταν πατας φρενο και τρεμει ειναι οι δισκοπλακες
οταν απλα στο κανει στα 65 χλμ ειναι θεμα απο ζυγοσταθμιση
ola kala!

Αποσυνδεδεμένος alagni

  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 05, 2011, 17:09 »
καλως ηρθες mary <welc_ θα συμφωνησω και εγω με τα παιδια!στα γρενα τρεμουλο ειναι πετσικαρισμενες δισκοπλακες.καινουργιες,αλλιωσ ισιωμα στον τορνο.και στι 2 περιπτωσεις θα χρειαστεις και τακακια
ΜΕΤΑ ΑΠΟ JIMNY ΜΟΝΟ JIMNY!

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: ΤΡΕΜΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 05, 2011, 18:50 »
Αν σου το κάνει μόνο στο φρενάρισμα, τότε είναι οι δισκόπλακες που στο jimny είναι πολύ ευαίσθητες στα νερά ειδικά και στα απότομα φρεναρίσματα όταν είναι ζεστές.Κάνε τον κόπο να πας πάλι σε ένα συνεργείο να σου τις αλλάξουν αλλά μετά να προσέχεις στα νερά και να μην πλένεις το αμάξι μετά από πολύωρη λειτουργία, να το αφήνεις να κρυώνουν οι δισκόπλακες.Πέρυσι είχα το ίδιο πρόβλημα και τις άλλαξα με πιο ενισχυμένες της "alien" και τακάκια ferodo.Ολα μαζί 95 ευρώ χονδρική και το πέρασμα δικό μου. ;)
Ελπίζω να βοήθησα.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος mary

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3
Απ: ΤΡΕΜΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 05, 2011, 19:10 »
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους, βλέπω ότι όλοι συμφωνείται ότι είναι δισκόπλακες, θα πάω να τις αλλάξω  αλλά έχω μία απορία, είναι δυνατόν σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία  (εκτός απο 1 και αυτοί για δισκόπλακες μου είχαν πεί αλλα μου ζήτησαν 500 ευρω και την έκανα με ελαφρα πηδηματάκια) που πήγαινα να μην ήξεραν απο που προέρχεται το πρόβλημα? Τι να πω... Σας ευχαριστω πάλι!!!

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: ΤΡΕΜΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 05, 2011, 20:37 »
Αν σου πουν πάνω από 200-230 ευρώ είναι υπερβολικά πολλά.Δεν είναι απαραίτητο να πας σε εξουσιοδοτημένο για να αλλάξεις δισκόπλακες.Είναι πολύ συνηθισμένες εργασίες και δεν απαιτούν επιπλέον εξιδείκευση.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος givrgos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
  • ΟΚ ΟΛΑ!
Απ: ΤΡΕΜΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 06, 2011, 08:40 »
με 100ε βαζει σε οπιοδιποτε συνεργειο καινουριες  και brembo αν δεν κανω λαθος κανα 40αρι τα τακακια, και στην χειροτερη κανα κανα 40αρι εργασια
ola kala!

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 06, 2011, 11:49 »
για τα φρενα δεν ειναι απαραιτητο να πας σε αντιπροσωπεια γιατι ετσι και αλλιως ειναι εκτος εγγυησης.
το αμαξι τι μοντελο ειναι?

αν σου ζητησαν 400-500 για δισκοπλακες τοτε πες του ενα μεγαλο ευχαριστω και μην ξαναπατησεις, αν στο κοστος αυτο αλλαζαν και διαφορα αλλα που ωφειλονται στο τρεμουλο τοτε ισως ενταξει.

 καποιες αντιπροσωπειες οταν ειναι σχετικα καινουριο το αμαξι και εχει λιγα χιλιομετρα περνανε τις δισκοπλακες στην εγγυηση.

να ξερεις γενικοτερα οτι τα jimny εχουν ενα θεμα με το τρεμουλο λογο κατασκευαστηκου προβληματος και το καλυπτε το εξοδο η suzuki . στο δικο μου ειχαν αλλαξει ακομα και ζαντες και κρεμαγιερα μεχρι να δουν τι φταιει.

εγω δυο φορες το εχω φτιαξει για το τρεμουλο , 1 στην αντιπροσωπεια και 1 μετα απο 1 χρονο σε συνεργειο φιλου.
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος mary

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3
Απ: ΤΡΕΜΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 07, 2011, 18:03 »
για τα φρενα δεν ειναι απαραιτητο να πας σε αντιπροσωπεια γιατι ετσι και αλλιως ειναι εκτος εγγυησης.
το αμαξι τι μοντελο ειναι?

αν σου ζητησαν 400-500 για δισκοπλακες τοτε πες του ενα μεγαλο ευχαριστω και μην ξαναπατησεις, αν στο κοστος αυτο αλλαζαν και διαφορα αλλα που ωφειλονται στο τρεμουλο τοτε ισως ενταξει.

 καποιες αντιπροσωπειες οταν ειναι σχετικα καινουριο το αμαξι και εχει λιγα χιλιομετρα περνανε τις δισκοπλακες στην εγγυηση.

να ξερεις γενικοτερα οτι τα jimny εχουν ενα θεμα με το τρεμουλο λογο κατασκευαστηκου προβληματος και το καλυπτε το εξοδο η suzuki . στο δικο μου ειχαν αλλαξει ακομα και ζαντες και κρεμαγιερα μεχρι να δουν τι φταιει.

εγω δυο φορες το εχω φτιαξει για το τρεμουλο , 1 στην αντιπροσωπεια και 1 μετα απο 1 χρονο σε συνεργειο φιλου.

Είναι μοντέλο 2007 αλλά με έβαλες σε σκέψη με αυτό που έγραψες ""καποιες αντιπροσωπειες οταν ειναι σχετικα καινουριο το αμαξι και εχει λιγα χιλιομετρα περνανε τις δισκοπλακες στην εγγυηση.""" γιατί το τρέμουλο το απέκτησα στο 1 εξάμηνο που είχα το αυτοκίνητο και όταν το πήγαινα μου έλεγαν "δεν έχει τίποτα το αυτοκίνητο, κάποιες ρυθμίσεις στο τιμόνι κάναμε και είναι μια χαρά" είχα αρχίσει να νομίζω ότι εγώ είμαι προβληματική. Αργησα φυσικά να αρχίσω  να ασχολούμαι με το τρέμουλο γιατί  στην αρχή ήταν υποφερτό τώρα όμως η κατάσταση έχει ξεφύγει.

Αποσυνδεδεμένος kapetanios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 754
  • Φύλο: Άντρας
  • Allways fixing!!!
Απ: ΤΡΕΜΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 07, 2011, 19:58 »
Εμενα μου αλλαξαν δισκοπλακες κ τακακια κ ειναι μια χαρα, στην εγγυηση βεβαια.

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 07, 2011, 22:04 »
   To Jimny έχει γενικά θέμα με το τρέμουλο και για αυτό ψαχνόντουσαν, αλλά αν στο κάνει μόνο όταν φρενάρεις είναι στραβές οι δισκόπλακες.

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 08, 2011, 00:31 »
εκτός και αν έχουν προηγηθεί και άλλα πράγματα όπως πχ. να πέσεις μέσα σε τρύπες και να στραβώσουν οι ζάντες ή να άλλαξες λάστιχα .Αν έχει συμβεί το πρώτο θα πρέπει να πας σε ένα μάστορα να σου ισιώσει τις ζάντες και μετά να κάνεις μια καλή ζυγοστάθμηση.αν έχει γίνει το δεύτερο με μια ζυγοστάθμηση λύνει το πρόβλημα σου.
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: ΤΡΕΜΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 08, 2011, 05:58 »
Τρέμουλο στα φρένα = αλλαγή δισκόπλακα κ τακάκια...

Πλέον σου έχουν φαγωθεί κ τα τακάκια κ γι αυτό στο κάνει πιο έντονα... Πυρώνουν τακάκια κ δισκόπλακες από έλλειψη υλικού... Αν στο κάνει τόσο έντονα, φρενάρεις λίγο πιο απότομα στα κρίσιμα ΚΜ ή αφήνεις κ πατάς φρένο (σύστημα ποδοκίνητο ABS) μέχρι να περάσεις εκείνα τα ΚΜ. μην προσπαθήσεις να κρατήσεις το τιμόνι, απλά άστο να παίζει μέσα στα χέρια σου μην τυχών κ αρχίσει να κάνει κ βόλτες  lol

Η πιο φτηνή λύση είναι να αγοράσεις δισκόπλακες κ τακάκια κ να τα πας σε ένα συνεργείο (οποιοδήποτε) για αλλαγή...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 08, 2011, 10:38 »
το να τρεμει εντονα το τιμονι ομως σημαινει λογικα οτι εχει και καποια μποσικα απο αλλου.
δεν μπορει να ειναι μονο απο τις δισκοπλακες.

οι δισκοπλακες σιγουρα δημιουργουν το τρεμουλο αλλα απο εκει και περα αν στο τιμονι χτυπας φραπε τοτε πρεπει να τσεκαριστει και
το υπολοιπο συστημα διευθυνσης για ολους τους λογους που εχουμε ξαναπει.
και εννοειται πολυ πολυ καλο ζυγισμα στους τροχους μετα απο ολα αυτα.

η μηπως και πριν ?  :)

λογικα θα μειωθει λιγο το τρεμουλο
φωτια στις γραμματειες....