Αποστολέας Θέμα: Νέο Μέλος Καλώς σας βρήκα  (Αναγνώστηκε 3197 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JimnyNick

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
Νέο Μέλος Καλώς σας βρήκα
« στις: Ιανουάριος 28, 2011, 21:44 »
Νέο Μέλος,

με λένε Αλέξη, (μην τρώτε παππά απο το nickname μου).

Ψαχνομαι να αγοράσω jimny (αμα προλάβω και δεν πτωχευσει η χώρα επίσημα και χάσω και τα ελαχιστα λεφτουδάκια μου :'( )
Έτσι βρήκα και την παρέα σας.

Για μεταχείρισμένο πάω, αλλα δεν συνεχιζω ακόμα με ερωτήσεις πρηξίματος γιατι δεν ειμαι σιγουρος αν είναι το κατάλληλο τόπικ.
Χαιρετήστε με μια τώρα ;D και τα λέμε και μετά, χάρηκα.

Αποσυνδεδεμένος b00

  • Jimny
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook
Απ: Νέο Μέλος Καλώς σας βρήκα
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 28, 2011, 21:47 »
Γειά σου Αλέξη

<welc_

Αποσυνδεδεμένος k.Maltezos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 130
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέο Μέλος Καλώς σας βρήκα
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 28, 2011, 21:48 »
 <welc_

Αποσυνδεδεμένος TIGER

  • Jimny
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέο Μέλος Καλώς σας βρήκα
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 28, 2011, 22:06 »
WELCOME. . . . . . . . .  yah yah yah j12

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέο Μέλος Καλώς σας βρήκα
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 28, 2011, 22:15 »
 <welc_ _warning> >10825

Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.

Αποσυνδεδεμένος kapetanios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 754
  • Φύλο: Άντρας
  • Allways fixing!!!
Απ: Νέο Μέλος Καλώς σας βρήκα
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 28, 2011, 22:19 »
Καλος τον στην παρεα μας yah

Αποσυνδεδεμένος sjimny07

  • Jimny
  • Μηνύματα: 29
Απ: Νέο Μέλος Καλώς σας βρήκα
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 28, 2011, 22:41 »
Καλως ορισες Αλεξη στην παρεα μας και ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ >c082 j12 j12 j12

Αποσυνδεδεμένος JimnyNick

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
Απ: Νέο Μέλος Καλώς σας βρήκα
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 28, 2011, 23:21 »
Καλώς σας βρήκα λοιπόν,
βλέπω εχει και άλλα νεούδια εδω πέρα.

Λοιπόν, το jimny το καραγούσταρα μια ζωή, απο όταν έβγαλα δίπλωμα δλδ ( 2003 ). (και γενικά τα τζιπάκια)

Όμως οδηγούσα αυτοκίνητα της οικογένειας. (civic '83-σκυλί είναι- ;D , golf κλπ)
Πλέον πάω για αγορά μεταχειρισμένου απο Απρίλιο και μετά.

*Αν και καραγουστάρω jimny η χρηση που θα κάνω αν το πάρω δεν θα είναι off-road.
*Κάνω 200 χλμτρα την βδομάδα για να πάω επαρχία απο Θενσικη, μικρή χρήση σε χωματόδρομους και ασφαλτολακουβαδόδρομους εκει στην επαρχία.

*Μέσα στην πόλη δεν χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου πλέον αμάξι, αλλα για αυτο το λίγο που θα το παίρνω δεν θα με πείραζε το jimny μιας και δεν ειναι κανα πλοίο οσον αφορά το μήκος.

*Επίσης βάζω σκυλιά και πράματα στο αμάξι, πράγμα που με απωθεί απο jimny διοτι δεν εχει μεγάλους χώρους και η μπαγκαζιέρα στην οροφή είναι μονόδρομος.

*Το αμάξι θα είναι το μοναδικό που θα οδηγάω. Δλδ όχι 2ο αμάξι κλπ.

-Οι επιλογές που σκεφτόμουν για τζίπ ήταν το hr-v το 3πορτο (δεν το θεωρώ ακριβώς τζιπ αφου ανύπαρκτο εκτός δρόμου, αλλα εχει χώρους και ειναι υπερυψωνένο και μάλλον έχει καλύτερη οδηγικη συμπεριφορά απο jimny στην άσφαλτο- ουσιαστικα σε αυτά που ζητάω ειναι πιο λογική επιλογή),
-Το προηγουμενο μοντέλο terios, (εχει παλιώσει αρκετά και μάλλον δεν το κοιτάω πια.)
και το jimny.

Το jimny το γουστάρω περισσότερο απόλες τις επιλογές.
-Με μπαγκαζιέρα στην οροφή η συμπεριφορά του jimny γίνεται χειρότερη στον δρόμο πχ. απο πλευρικούς ανέμους κλπ?
-Επισης τι τέλη πληρώνετε εσεις στο jimny?
-Λέτε να με κουράσει πολύ η χρήση στον δρόμο έτσι ώστε να το μετανιώσω αργότερα?

Συγχωρέστε με που δεν είμαι offroadακιας, μπορει στο μέλλον ποιος ξέρει, αλλα δεν έχω επαφή με το hobby ακόμα.
Αν δεν πάω για τζιπάκι,  1000% θα πάω για μεταχειρισμένο swift. Σαν πως με το 1.3αρι swift ποσο καλύτερα θα πηγαίνω στον δρόμο?

Περιμένω τις απόψεις σας. (ελπίζω να μην τα έγραψα πολυ ανακατωμένα και να σας κούρασα, οπως τα έχω μπερδεμένα στο μυαλό μου έτσι τα έγραψα lol )
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2011, 23:23 από JimnyNick »

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Νέο Μέλος Καλώς σας βρήκα
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 14:02 »
Γεια σου και καλως όρισες και από εμένα.
Με το jimny πληρώνουμε 120 ευρώ τέλη κυκλοφορίας.
Στο δρόμο θα σε ξενερώσει το jimny και ειδικά στα ταξίδια.Αν δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος να πάρεις τετρακίνητο όχημα και ειδικά jimny, κατά την αποψή μου πάρε καλύτερα ένα swift που καίει λιγότερο και είναι πιο άνετο στα ταξίδια.Από την άλλη, αν σκέφτεσαι να ασχοληθείς με δραστηριότητες τύπου σκι-χιόνια,κυνήγι κλπ είναι η καλύτερη επιλογή που  πορείς να κάνεις.!!
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος JimnyNick

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
Απ: Νέο Μέλος Καλώς σας βρήκα
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 16:35 »
Τοσο χάλια ρε παιδιά?

χμμμ...θα προσπαθήσω να οδηγήσω κάποιο jimny να το τεστάρω.
Απλά και το swift δεν ειναι και ποιος ξέρει τι στον δρόμο, + οτι το jimny είναι πιο ασφαλές (λέμε τώρα) λογω τζιπ.

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Νέο Μέλος Καλώς σας βρήκα
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 16:47 »
Τοσο χάλια ρε παιδιά?

χμμμ...θα προσπαθήσω να οδηγήσω κάποιο jimny να το τεστάρω.
Απλά και το swift δεν ειναι και ποιος ξέρει τι στον δρόμο, + οτι το jimny είναι πιο ασφαλές (λέμε τώρα) λογω τζιπ.

Πάρε οτιδήποτε άλλο εκτός από jimny για την χρήση που το θες... πιο ασφαλές δεν είναι!!! πιο κουραστικό είναι, είναι για άλλη χρήση... εγώ όταν το πήρα, ούτε το ήξερα, ούτε ρώτησα ούτε τίποτα... στην αρχή ούτε πάτησα χώμα, μόνο κάτι χιονάκια... μετά γνώρισα αυτούς εδώ... πάτησα χώμα, μου άρεσε όλη η φάση (άλλο που πλέον δεν υπάρχει χρόνος)... πλέον όμως το θεωρώ κουραστικό αυτοκίνητο για κάθε μέρα... συν του ότι καίει!!!!!!
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος JimnyNick

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
Απ: Νέο Μέλος Καλώς σας βρήκα
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 20:42 »
Μάλιστα,
θα λάβω σοβαρά υποψην μου τις απόψεις σας, κάτι θα ξέρετε.

Πάντως καθημερινή χρήση δεν έκανα καθόλου μέχρι τώρα στο αμάξι(μονο κάθε ΣΚ 200χλμτρ πορεία) ,χρησιμοποιούσα ΜΜΜ στην Θεσνίκη(δλδ ΟΑΣΘ μόνο), άλλα απο Απρίλιο θα κάνω 10χλμτρα καθημερινά απτο σπίτι μου εξαιτίας της δουλειάς.

Απωθημένο θα μου μείνει αυτό το αμάξι τελικά. :(
Ευχαριστώ που μου δίνεται τα φώτα σας.

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Νέο Μέλος Καλώς σας βρήκα
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 20:51 »
Πριν διάβασα 200ΚΜ αλλά δεν είδα το "την εβδομάδα"  bhe κ 10 ΚΜ την ημέρα δεν είναι "καθημερινή" χρήση...

έτσι μπορεί να σε βολέψει... το παρκάρεις όπου θέλεις... καβαλάς πεζοδρόμια, κ δεν πρόκειται να σπάσει στους χωματόδρομους... απλά θα πρέπει να συμβιβαστείς ότι δεν θα τρέχεις, δεν θα στρίβεις γρήγορα, κ γενικά εντουριές κ ανησυχίες ασφάλτινες θα τις κάνεις με άλλο αυτοκίνητο ή σε καμιά πίστα καρτ... γνώμη μου βέβαια, ότι μια φορά θα τύχει να πας βουνό οργανωμένα, κ θα ξεχάσεις κ τα στριψίματα κ τα γκάζια... άμα φέρνεις σούζα κ η αδρεναλίνη ανεβαίνει κ δεν κινδυνεύεις να σκοτωθείς...συν την ομαδικότητα συν την ταλαιπωρία (για καλό το έχω εγώ αυτό) συν... τι να λέμε τώρα, αυτό είναι άθλημα κ το άλλο μ@μακία...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Νέο Μέλος Καλώς σας βρήκα
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 21:15 »
Θέμα συνήθειας είναι φίλε.Εγω κάνω 400χλμ τη βδομάδα και 600 το καλοκαίρι αλλά το έχω συνιθίσει.Ζηλεύω αυτούς που στους μεγάλους δρόμους με προσπερνάνε και πανε φυσιολογικα με 130χλμ/ωρα αλλά τι να κάνω....δεν μπορείς να τα έχεις όλα
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέο Μέλος Καλώς σας βρήκα
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 22:09 »
για τους λόγους ποθ το θέλεις δεν στο προτείνω.Καλύτερα κοίτα κανένα swift ή κανένα ignis,sx4 κτλ.Τα 2 τελευταία βγαίνουν και σε τετρακίνητες εκδόσεις και είναι κλάσεις ανώτερα εντός δρόμου.
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!